AKÇAKOCA CONTA YAKMAK ÜZERE!

20.9.2018 - Bu Yazı 800 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AKÇAKOCA CONTA YAKMAK ÜZERE!

 AKÇAKOCA’NIN ENTROPİK GİDİŞATI

Kısaca “Düzensizlik” olarak tanımlayabileceğimiz Entropi yasası, bilim dünyasının günümüzdeki en popüler konularından biridir. Termodinamiğin ikinci kuralını oluşturan Entropi yasasına göre hiçbir sistem ürettiği ısının (veya enerjinin) tamamını sisteme yararlı bir biçimde kullanamaz ve bu durum giderek sistemin aşırı ısınmasına, dolayısıyla sistemsel bir düzensizliğe dönüşür.

Başka bir deyişle faydasız enerjinin sistem içindeki artışı Kaosa yol açar.

Entropi yasası sadece temel bilimcilerin değil, felsefecilerin, siyasetçilerin, Sosyologların çalışmalarına da ilham veriyor. Entropi yasasından yararlanarak, Akçakoca’mızın bugününü ve gelecekteki vizyonunu değerlendirecek olursak, geldiğimiz noktada şehir içindeki devinimin sürekli olarak yoğunlaştığı halde ekonomik boyuttaki durgunluğun devam ettiğini, söyleyebiliriz.

Şehir hem yoğunlaşıyor, hem de inşaat maliyetleri artmasına rağmen gayrimenkul fiyatlarında bir artış gözlenmiyor. Bir taraftan şehir içi park yeri bulunamayan Akçakoca’da diğer taraftan nüfus artışının yok denecek kadar az olduğunu görüyoruz.

Henüz geride bıraktığımız yaz mevsiminde Akçakoca’mızın içinde bulunduğu kaotik süreci hep birlikte izledik. Bir tarafta yaptığı işten memnun olmayan esnaf, diğer taraftan Ege sahilleriyle yarışan fiyatlar ve buna eşlik eden kalitesiz hizmet anlayışı.

Caddeler dolusu kalabalığa turist dersek yerinde olur ama bu turistler bir başka. Altı nüfus birden, mutfaklı pansiyonlara geceliği 60 ila 100 lira arasında para verip, alışverişini zincir marketlerden yapan, kesesine uygun bir yer bulamazsa arabasında yatan veya plaja döşek atan turistlerin gözdesi olan güzel Akçakoca… Eskiden bir söz vardı, misafir umduğunu değil bulduğunu yer diye. Bu söz Akçakoca’da değişti; “Ev sahibi umduğunu değil bulduğunu ağırlıyor Akçakoca’da”

Ev pansiyonculuğu veya Apart pansiyonculuk adı verilen mutfaklı konaklama sisteminin Akçakoca’daki turist kalitesini ne kadar aşağılara çektiğinin farkında mısınız? Yirmi birinci yüzyılın Akçakoca’sında turizm denilince akla gelen ucuzcular.

Avrupa’nın fakiri Türkiye’ye geliyor diye hayıflanırken bize düşen de bu ucuzcu yerli turistler oluyor. Akçakoca’da artan faydasız enerji, tıpkı aşırı ısınan bir motor gibi contayı yakmak üzere…

Şehrin kuru kalabalığının önümüzdeki yıllarda ilçeye gelen az miktardaki paralı turist kesimini de yok edeceği ortada. Sürekli yoğunlaşan fakat büyüyemeyen, mayalı ekmek misali kabaran ama gittikçe içindeki un miktarı azalan bir hamur haline gelen şehrimizin önümüzdeki yıllarda, kendi geleceğini tayin etmekten yoksun durumunu devam ettireceği kanısındayım.

Hal böyleyken, yaklaşan seçimler dolayısıyla kıymetli hemşerilerimizin “NE YAPILMALI” yerine “KİMİ BAŞKAN YAPMALI“ dairesinde düşünmesinin de Akçakoca’mızdaki düzensizliği arttıran edilgen bir bakış açısı olduğunu görüyorum.

Günümüz itibarıyla Akçakoca’mızdaki faydasız enerji artarak sisteme zarar verme noktasına gelmiştir.

Özhan KIZLITAN

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive