Plajlarda 'yeni normal' dönemi; sigara içmek yasaklandı, 20 dakika kuralı getirildi

26.05.2020 - Bu Yazı 901 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Plajlarda 'yeni normal' dönemi; sigara içmek yasaklandı, 20 dakika kuralı getirildi

  Uzmanların sık sık uyardığı sosyal mesafe kuralının büyük önem kazanırken, insanların bir araya geldiği sosyal alanlarda yeni düzenlemeler yapılıyor.

Eğe ve Akdeniz'in  sahil kıyısı belediyeleri ile kaymakamlıkları, bayram sonrası açılması beklenen yaza sezonu hazırlıkları için bir biri ardında yeni kararlar alırken, gözler 3 Mavi Bayraklı Plajı olan Akçakoca ilçesine çevrildi.

Koronavirisle mücadele kapsamında Akdeniz ve Ege plajları sosyal mesafe kurallarına göre yeniden dizayn ediliyor.  3 Mavi bayraklı plajının yanı sıra, Melenağzı, Karaburun, Paşalar, Kalkın, Edilliağzı, Kale ve Kale Kadınlar Plajı, Değirmenağzı plajı, Çınaraltı plajı, Çuhalı plajı, Limoncuk Plajı, Akevler plajı, Çayağzı plajı gibi 38 KM uzunluğundaki muazzam kumsalları olan  Batı Karadeniz’in incisi Akçakoca’da, Düzce Valiliği, İl Turizm Müdürlüğü,   Kaymakamlık ve Belediyenin ne tür hazırlık içinde olduğu merak edilmeye başlandı.

Alınan bilgilere göre,

Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde 'yeni normal' kapsamında yeni kurallar uygulanacak. Tatilciler plaja rastgele havlu serip güneşlenemeyecek ve 9 metrekarelik özel alanları kullanmak zorunda olacak. Tatilcinin boşalttığı özel alan dezenfekte edildikten 20 dakika sonra yeni birine tahsis edileceği öğrenildi.

Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde de benzer bir uygulama başlatıldı ve plaja rastgele havlu serip güneşlenme ya da denize girme dönemi tamamen tarih oldu.

PLAJA GELENLERE BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI VERİLECEK

Yeni hayat düzeninde sahille ilgili bazı yeni kurallar ve yasaklar da getirildi. Sahile gelen her tatilci, soyunma kabinlerinin olduğu noktada bir turnikeden geçecek. Bu turnikede bazı kontroller yapılacak ve tatilcilere maske, eldiven ve bu özel alanların kullanımıyla ilgili bir bilgilendirme kitapçığı verilecek.

3 KİŞİYE 9 METREKARELİK ALAN

Misafirler isterlerse tek kişilik eğer kalabalık gelirlerse de aynı aileden yalnızca 3 kişi 9 metrekarelik alanı kullanabilecek. Alandaki marketin kullanımı için de yine o maske ve eldivene ihtiyaç duyulacak.

20 DAKİKA KURALI

Soyunma kabinlerinin ve duş alanların olduğu yerlerde sosyal mesafe şeritleri yer alacak. 9 metrekarelik alanda şezlong, şemsiye ve masayı kullanan tatilci ayrıldıktan sonra alan dezenfekte edilecek ve 20 dakika süresince yeni bir kişi alınmayacak.

SİGARA İÇMEK YASAKLANDI

Plaja giriş ve çıkışlarda farklı yerlerden olacak. Plajda artık sigara içmek de yasaklandı. Yetkililer, izmaritlerden Koronavirüs bulaşma ihtimaline karşı kumsaldaki halatla çevrili alanda sigara içmeyi yasakladıklarını, sigara içenler için ayrı bir alan oluşturacaklarını söyledi.

'Yeni normal'de plajlarda önceki yıllarda ortaya çıkan görüntüler artık olmayacak.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive