Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Ali UZUNBookmark and Share

Akçakoca AK Parti’de Aday Profilleri


05.08.2013 - Bu Yazı 2922 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Kim olacak AK Parti Akçakoca’nın Belediye Başkan Adayı? Bu aralar en çok konuşulan gündem konularının başında geliyor. Kaybedilen seçimin rövanşını almak isteyen AK Parti kurmaylarının bu sefer ince eleyip sık dokuduğu konu da bu.

Parti teşkilatında yapılan revizyonun amacı da geçmiş seçimde yapılan liste hataları gibi muhtemel yol kazalarının önüne baştan set koymaya çalışmak.

Netice itibari ile yeni oluşturulan yönetim hem bir şekilde parti dışında kalmış eski partilileri ve daha önce parti yönetimde yer almamış daha geniş kesimlerden de temsilcilerle birlikte yeni bir sinerji oluşturmuş gibi görünüyor.
AK Parti oy potansiyeli olarak Akçakoca’da genel oylar itibari 1.parti olarak görünse de ,yerel de dengeler farklı tezahür edebiliyor.Belediye Başkanı adayının ve listelerdeki profillere göre yerel seçim Akçakoca’da her zaman süprizlere gebe.

2009 yerel seçimlerinde Belediye’yi kazanan CHP,2.parti olan AK Parti ve 3. Parti olan MHP arasında oy oranlarına bakıldığında bu sonucu çıkarabiliyoruz.

Genel seçim oy oranlarına baktığımızda ise AK Parti’nin ,diğer iki partinin oyları toplamından da fazla oy aldığı görülüyor.

Peki yerelde aldığı oyları toparlayamayan AK Parti 2009 da seçimleri neden kaybetti?.Her ne kadar bu sorunun cevabının önemi büyük olsa da artık AK Parti’de 5 yıl öncesine göre konjöktür çok değişti.

Her şeyden önemlisi AK Parti yapılan son genel seçimde CHP ve MHP’nin oyları toplamından daha fazla oy aldı.
AK Parti’nin Belediye’de iktidarda olmadığı diğer seçim bölgelerine baktığımız zaman aynı sonucu göremiyoruz.Demek ki,Akçakoca seçmeni Belediye’de de kendi parti profiline uygun adayı gördüğünde her zaman oyunu partisinden yana kullanıyor.

Bu anlamda aslında geçmiş Belediye Başkanı Nazmi Çiloğlu’nu deviren de yine AK Parti seçmeni idi. Aynı şekilde kendi parti misyon ve vizyonuna uygun aday profilini görünce de tekrar oy verip Belediye Başkanı yapacak olan da yine AK Parti seçmenidir.Kısacası,AK Parti seçmenini  iyi analiz etmek gerekiyor.

Peki,AK Parti Aday Kriterleri Neler ?
Kamuoyu anketleri,halkın içindeki itibarı,teşkilat temayülü,akademik değerlendirme, Milletvekilleri ve İl Başkanlığının görüşleri,MKYK üyelerinin görüşleri ve en son Başbakan’ın değerlendirilip karar vermesi gibi sıralanan kriterler her seçim döneminde uygulanıyor olsa da bu seçimde AK Parti Genel Merkezi işi daha sıkı tutuyor görünüyor.Hatta yerel yönetimlerden sorumlu 12 Başkan yardımcısının tebdili kıyafet ile halkın arasına karışıp aday sorgulaması yaptırılacağı bile konuşuluyor.

Sadece Büyükşehir ve bazı kritik görülen iller için aday adaylığı süreci yapılmaksızın bahsedilen kriterler çerçevesinde, bayram sonrası aday açıklaması söz konusu.Fakat Düzce ve İlçeleri için süreç ,aday adaylığı başvuruları ile başlayacak gibi görünüyor.

Akçakoca İçin Muhtemel Adaylar Kimler Olabilir ?
Eski Başkan Nazmi Çiloğlu ,kendisinden bu yönde bir talep gelmediği için aday adayı olması beklenmiyor.
İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Bilgin, aday adaylığını açıklayan ilk isim olmuştu fakat İlçe Başkanı olması ile aday gösterilmesi aday adayı olması yönünde değil , eğer parti genel merkezi uygun görürse direkt adaylığı söz konusu olması yönünde.

Geçmiş seçimde MHP’nin adayı olan Okan Yanmaz’ın aday adaylığı da çok konuşuluyor olmakla birlikte, AK Parti tabanında tam karşılık bulmuş değil.Fakat süreç başlamadan önce AK Parti’ye üye olup aday adayı olması durumunda  şansı var gibi görünüyor.

Aynı durumda Eski Belediye Başkanlarımızdan Erol Solak da aday adayı olarak müracaat etmesi durumunda kendine şans verilenlerden.Şu ana kadar ismi geçen diğer aday adayı olması beklenen isimler ise;
2011 genel seçimlerinde Milletvekili aday adayı olmuş olan Sefer Akkaya ,Burhan Özdemir ve Dursun Çakır’ın da aday adayı olmaları bekleniyor.

Mustafa Ezer ,her ne kadar ilçe yönetimi ile birlikte istifa ederek İlçe Başkanlığı’ndan ayrılmış olsa bile aday adayı olması bekleniyor.Hatta kendisine kontenjan adaylığı ile  başkan yardımcılığı veya İl Genel Meclisi Üyeliği teklifi de konuşulan konulardan.

Cüneyt Yemenici,Esvet Sarıoğlu ve Mehmet Topuz aday adaylığı konuşulan diğer isimler.

Şu ana kadar ismi çok zikredilmeyen sürpriz aday adaylarının ve  istifa süreci ile birlikte memur aday adaylarının da çıkabileceği düşünüldüğünde AK Parti Akçakoca’da bol aday adaylı bir seçim süreci yaşanacağı  görünüyor.
Bu kadar yüksek rağbetin yaşanması da bize Akçakoca’da AK Parti’nin genel seçimlerde aldığı oyu egale edip CHP’ ye verdiği Başkanlık koltuğunu yeniden geri alacağının işaretlerini  gösteriyor.

Bekleyip göreceğiz.Kim başkan olursa olsun kazanan yine Akçakoca olsun.
İdrak etmeye hazırlandığımız Ramazan Bayramının tüm İslam Alemi’ne huzur ve emniyet getirmesi temennim ile hayırlı bayramlar diliyorum. Esen kalın.

NOT: Yukarıda ismini zikrettiğim arkadaşlarımızdan izinsiz olarak isimlerini gündeme getirdiğim için beni mazur görmelerini talep ederim.Her ne kadar olumsuz bir ifade kullanmamış olsam da eğer yanlış anlaşılmaya sebebiyet verecek bir ifadem oldu ise düzeltmeye hazırım.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
28.12.2014
Şehiriçine gidecekler için servisimiz yoktur
19.06.2014
Ak Parti Seçmeni Neyin Muhafazakarı?
06.11.2013
AK Parti Akçakoca’da aday adaylığı süreci
02.09.2013
Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Bey’e 5 Konuda 5 Yanıt
05.08.2013
Akçakoca AK Parti’de Aday Profilleri
28.07.2013
Akçakoca İçin Sanayi’de ‘ORGANİZE’ Olmayalım
27.03.2013
‘Akçakoca Domatesi’ ni Islah ve Tescil Çalışmalarımız
23.02.2013
Çeşitlenen Tarımsal Faaliyetlerimiz
19.02.2013
Düzce’nin Sanayi Alanında Gelişemeyişinin 13 Sebebi
15.10.2012
AKÇAKOCA ve KAYBOLAN TARİHİMİZ
13.09.2012
FİSKOBİRLİK YENİDEN TOPARLANABİLECEK Mİ?
03.09.2012
'İSRAİL TOHUMU SAPLANTISI BİR ŞEHİR EFSANESİDİR'‏
27.06.2012
‘ORGANİK AKÇAKOCA FINDIĞI’
15.04.2012
4.BÖLGE TEŞVİĞİ TARIM TOPRAKLARINI TALANA DÖNÜŞMESİN
29.03.2012
ARAP AÇILIMI AKÇAKOCA’YA TURİZM BAHARI GETİRİR Mİ?
22.03.2012
2023 tarım vizyonunda söyleyeceklerim var
09.03.2012
AKÇAKOCA'NIN İSTİHDAM POTANSİYELİ
27.11.2011
KERBELA’DAN DERSİM’E DEĞİŞMEYEN YEZİDLER
24.11.2011
BAŞLARKEN
03.11.2011
AK Parti Yönetimini Bekleyen Sorunlar
24.10.2011
Düzce’de Bir İlk
03.10.2011
NASIL BİR AK PARTİ YÖNETİMİ?
13.08.2011
HAYALDİ, YALAN OLDU
11.07.2011
TARIM İL MÜDÜRÜNÜN BAŞARISI‏
06.07.2011
AK Partinin Kırsaldaki Başarısı
27.06.2011
ORGANİK TARIM İYİ TARIM MI ?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive