Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Ali UZUNBookmark and Share

Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Bey’e 5 Konuda 5 Yanıt


02.09.2013 - Bu Yazı 3128 Kez Okundu.
Yorum : 1 - Onay Bekleyenler : 0

 Akçakoca Belediye Başkanı Sayın Fikret Albayrak’ı Mehmet İbrahimoğlu ile Düzce TV’de yapmış olduğu açık oturum programında izledim.

İzleyen herkesin rahatlıkla anlayacağı gibi sorulacak soruların ve verilecek cevapların daha önceden belli olduğu bir program olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyordu.’Sahil Projesi’nin sürekli zumlanarak verildiği programda Başkanımız ,kendisinden  önce  tamamen bitmiş  turizm ve  ekonomi de sıfır noktasından alıp çağ atlattığı  AKÇAKOCA’yı anlatıyordu.Yaklaşan seçimlerde seçmene işleyeceği en önemli temanın ‘kendi ayağınıza kurşun sıkmayın’ sözü olacağını vurgulayan Başkan adete ‘beni seçmezseniz Akçakoca kaybeder’ olgusu işlemeye çalıştı program boyunca.Ana başlıklar halinde programın konularına değinecek olursak;

1.’Akçakocalı denizde boğulmaz’.

Başkanın söylediğine göre Akçakocalı olan herkes Karadeniz’in hırçınlığını bildiği için çok dalgalı günlerde denize girmez,girse de yüzmeyi ve denizi iyi bildiği için Akçakocalı olan hiç kimsenin boğulduğu Başkanın doğum tarihi olan 1967 den beri vaki değil.Boğulmaların önüne geçmek için ‘denize kazıklar çakılarak aralarına beton dökülmesi ile hem sahilleri kurtaracağız hem de boğulmaların önüne geçeceğiz.’ dedi Başkan.

Cevap:

Kilometrelerce sahili olan Akçakoca’da boğulmaların yaşandığı yerler insanların kontrolsüz olarak denize girdiği sahiller.Bu kadar sahili kilometrelerce beton mahmuzlarla kurtarmak pratiği olmayan bir durumdur.Zaten konuşmadan da anlaşıldığı üzere belirli yerlere döşenmesi planlanan beton mahmuz bloklarının kurulacağı alanlar şu an boğulma olaylarının söz konusu olmadığı alanlar.Dolayısı ile boğulmaları önleyip Akçakoca’nın imajını bu konuda düzeltmek için kontrolsüz sahillerde denize girişleri gözetleme ekipleri ile önlemeye çalışıp tedbir almak gerekirdi.

2.’Doğalgaz çalışması ile bozulan yollar’

‘Biz Akçakoca’ya doğalgazı 4 yıl önce getirdik ,her yıl 1-2 mahallenin doğalgazı döşeniyor .Yolar o yüzden bozuk.Halkımız merak etmesin ‘Sahil Projesi’nde istimlakları başaran biz, iç yolları mı yapamayacağız?’

Cevap:

Madem her yıl Akçakoca’nın 1-2 mahallesinin doğalgazını döşüyorsunuz 4 yıldır kaç mahallenin yollarını  düzenleyip yaptınız? Her yıl 1-2 mahalle doğalgaz döşenip yapılıyorsa 4 yılda ortalama 4-8 mahallenin doğalgazı döşenip yolları yapılmış olmalıydı.Fakat ‘Akçakoca’ya gelip sadece sahili gezip iç mahallelerine girmeyen Düzceliler için Akçakoca ,‘OH NE ALA MEMLEKET’ ama sahilin hemen arkasında ‘Fandere Sokak’  4 yıldır ‘Sahil Projesi’nin tamamlanıp sıranın kendisine gelmesini bekliyor.

3.’Belediyenin Borçları Meselesi’

‘AK Parti’den devraldığımızda 18 trilyon borç vardı.Şimdilerde ise 38 trilyon .O günkü borç bu günkü reel ile zaten daha fazla ediyor, bizim de borçlanmamız ile toplam 38 trilyon borç var.Onu da bir Çınar Oteli ve Terminal karşılıyor diyorsunuz.’AK Partililer hesaptan kitaptan anlamıyor ‘diyor ekliyorsunuz.

Cevap:

Bir Belediye’nin borcunun harcamalar ile kıyaslaması öyle mi yapılır?

Yaptığınız yatırımı ve karşılığında harcadığınız masrafı kıyaslarsınız ve ortaya yatırımların borçları karşılama oranı çıkmış olur.Hiç yaptığınız yatırım elde ettiği değer ile  kıyaslanıp ,karşılığı var diye idea edilir mi ? Zaten bunu da anlamak için hesaptan kitaptan anlamaya gerek yok.Bu konu da haklısınız.

Siz yaptığınız harcamaları şeffaf olarak her ay kalem kalem yayınlayıp seçmenle paylaşabiliyor musunuz? Borçlandığınız miktarın yatırım karşılığını biz ancak o şekilde anlayabiliriz.Yapılan borçlanmaların hangi projelere hangi oranlarda harcandığı,öncelik yapılan harcamaların neler olduğu veya nelerin olması gerektiği ise ayrı bir konu.

4.’Su sorunu % 1 de yaşanıyor’

Başkan’a göre Akçakoca’da su sorunu sadece yüzde 1 lik kesimde yaşanıyor.O da Akçakoca’ya yazın 150 bin kişi geliyordu kendi dönemlerinde ‘parlayan kent ‘konumuna geçildiği için 250 bin kişi gelmeye başladığı için yaşanan bir küçük sorun zaten. O yüzden % 1 lik kesimde su sorunu yaşanıyor.O  da yağacak olan yağmur ile telafi edilecek.

Cevap:

 AK Parti dönemimde önümüzdeki 50 yıllık Akçakoca’nın su sorunun çözecek baraj yatırımı kararı alınmasının ve yazıyı yazdığım bugün(29 Ağustos 2013) barajın startının veriliyor olmasının Başkan Bey için dile getirilecek bir önemi yok . Nazmi Bey döneminde değiştirip yenilenen su hattının ve o dönem de alınan tedbirler ile bugünlere gelindiğinin zaten hiçbir önemi olmamalı ki nezaketen de olsa dile getirmiyor bu konuları.

5.Akrabalara torpil geçmek

’Akçakoca Belediyesi çalışanlarında Kültür İşleri Müdürlüğüne getirecek kimse bulamadım o yüzden akrabam olan kişiyi Ereğli Sosyal Hizmetler İlçe Müdür Yardımcılığı görevinden kurumlar arası geçişini sağlayarak getirdim.Bunu da kendisine yalvara yalvara gerçekleştirdim.Fen İşleri Müdürü de aynı şekilde Akçakoca Belediyesinde çalışanlar arasında başka bu işi yapacak birisi yoktu .O yüzden akrabamı bu göreve getirdim.’ Diye eleştirildiğini söyleyen Başkan bu durumun gerçekleşmesinden değil de Akçakoca’nın selameti için aldığı bu karardan dolayı eleştiriliyor olmaktan çok  muzdarip olduğunu da dile getiriyor.

Cevap:

Bu söyleme benim vereceğim cevaptan ziyade programcı Mehmet İbrahimoğlu’nun verdiği yanıt daha önemli.İbrahimoğlu Başkana diyor ki: ‘’Eee Başkanım bu kadar iş yapmışsınız.Meyveli ağacı taşlarlar bu kadar da eleştiri olacak artık,normal karşılayın.’’

Benim cevabıma gelince.Akçakoca Belediye çalışanları içinde benim ve herkesin bildiği Kültür ve Sosyal işlerde başarısa ile öne çıkmış birden fazla çalışan var.Hatta içlerinde kitap yazmış bir arkadaş dahi var.Fen işlerinde de aynı şekilde .Bu tür atamalara birinci derecede ve ikinci derecede akrabaların getiriliyor olması hiçbir parti de hoş karşılanan bir durum değil.

Sayın Albayrak,konuşmasında Akçakoca’da AK Parti’nin Belediye’yi kazanmasının normal olduğunu, bunda hiçbir kuşkusunun olmadığını.İktidar partisinin Akçakoca İlçe Teşkilatının güçlü ve etkin olmasının Akçakoca’ya kazanım sağlayacağını söylemesi de olumlu bulduğum ve katıldığım konulardı.Umarım bu yazımı okuma imkanı bulursa yazdıklarımı bir muhalefet partisi mensubunun yapması gereken demokratik uyarılar ve savunmalar olarak algılar.

‘Akçakoca Belediyesinin Sahil Projesi,Liman,Mendirek,Organik Üreticiler Derneği ve Ekolojik Turizm konularındaki eleştirilerimi de bir başka yazımın konusu olmak üzere yazımı sonlandırıyorum. Kalın sağlıcakla.

Ali Uzun

Ziraat Mühendisi.

 

 

.

 

 

.

Facebook Yorumları

Emlak8
28.12.2014
Şehiriçine gidecekler için servisimiz yoktur
19.06.2014
Ak Parti Seçmeni Neyin Muhafazakarı?
06.11.2013
AK Parti Akçakoca’da aday adaylığı süreci
02.09.2013
Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Bey’e 5 Konuda 5 Yanıt
05.08.2013
Akçakoca AK Parti’de Aday Profilleri
28.07.2013
Akçakoca İçin Sanayi’de ‘ORGANİZE’ Olmayalım
27.03.2013
‘Akçakoca Domatesi’ ni Islah ve Tescil Çalışmalarımız
23.02.2013
Çeşitlenen Tarımsal Faaliyetlerimiz
19.02.2013
Düzce’nin Sanayi Alanında Gelişemeyişinin 13 Sebebi
15.10.2012
AKÇAKOCA ve KAYBOLAN TARİHİMİZ
13.09.2012
FİSKOBİRLİK YENİDEN TOPARLANABİLECEK Mİ?
03.09.2012
'İSRAİL TOHUMU SAPLANTISI BİR ŞEHİR EFSANESİDİR'‏
27.06.2012
‘ORGANİK AKÇAKOCA FINDIĞI’
15.04.2012
4.BÖLGE TEŞVİĞİ TARIM TOPRAKLARINI TALANA DÖNÜŞMESİN
29.03.2012
ARAP AÇILIMI AKÇAKOCA’YA TURİZM BAHARI GETİRİR Mİ?
22.03.2012
2023 tarım vizyonunda söyleyeceklerim var
09.03.2012
AKÇAKOCA'NIN İSTİHDAM POTANSİYELİ
27.11.2011
KERBELA’DAN DERSİM’E DEĞİŞMEYEN YEZİDLER
24.11.2011
BAŞLARKEN
03.11.2011
AK Parti Yönetimini Bekleyen Sorunlar
24.10.2011
Düzce’de Bir İlk
03.10.2011
NASIL BİR AK PARTİ YÖNETİMİ?
13.08.2011
HAYALDİ, YALAN OLDU
11.07.2011
TARIM İL MÜDÜRÜNÜN BAŞARISI‏
06.07.2011
AK Partinin Kırsaldaki Başarısı
27.06.2011
ORGANİK TARIM İYİ TARIM MI ?
1 0
Murat AŞIK 21.10.2013 - 13:40:47
Sayın Ali beyin sorulu cevaplı yazısını okudum. bence bir şeyler anlatılmaya çalışılmış. Ancak 3.cü soru ve cevabındaki yapılan çalışmaların kalem kalem her ay seçmenle paylaşıldığını sormuş. Bende diyorumki Sayın Aday adayı Ali bey bana bir tane AKP belediyesi gösterebilirmisin bu dediğin şeffaflığı ortaya koyabilen halkla yaptıklrı yatırım ve harcamaları otaya koyabilen.Ayrıca eeğer başkan olursanız Milli Görüş belediyelerinin uyguladığı Belediye giriş kapısına Rüşvet Alanda verende melundur H.Ş levhasını asabilecekmisiniz.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,38
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive