İyi Parti'den Düzce Belediyesine Eleştiri..Personelin mesai ücretleri ödenmiyor

11.02.2020 - Bu Yazı 2039 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İyi Parti'den Düzce Belediyesine Eleştiri..Personelin mesai ücretleri ödenmiyor

 İYİ Parti Düzce İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklamasında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Eski Belediye İş Sendikası Başkanı Erdoğan Kefeli, Düzce Belediyesi çalışanlarına geçtiğimiz günlerde performans değerlendirmesi sonrası savunma istenmesi hakkında konuştu. Kefeli yaptığı açıklamada, İş akdi fesih bildirimini alan işçilerin, ihbar süreleri dolup belediyeden çıkmadan İşe İade Davalarını açmaları gerektiğini bildirerek İYİ Parti Düzce Teşkilatı olarak işçilere hukuki destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

İYİ Parti Düzce İl Başkanlığı tarafından parti il binasında basın açıklaması düzenlendi. Toplantıya İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Belediye Meclis Üyesi Ender Çakar, Yönetim Kurulu Üyesi Eski Belediye İş Sendikası Başkanı Erdoğan Kefeli, partililer ve basın mensupları katılım sağladı.

Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Eski Belediye İş Sendikası Başkanı Erdoğan Kefeli, Düzce Belediyesi personelinin sorunlarına dikkat çekti. Kefeli konuşmasında ilk olarak geçtiğimiz aylarda yaşanan EDS cezalarına, belediye tarafından suya ve ulaşıma yapılan zamlara, Fiskobirlik kavşağına kadar birçok sorun atıfta bulundu.

Daha sonra toplantının ana gündem maddesi olan Düzce Belediyesi personelinin sorunlarına dikkat çeken Kefeli, geçtiğimiz günlerde belediye personeline yönelik uygulanan performans değerlendirmesine konuşmasında yer verdi.

"Personelin mesai ücretleri ödenmiyor"

Kefeli, belediye işçilerinin maaş ve ikramiyesinin geç ödendiğini ve mesai merfumu gözetmeksizin çalışan işçilerin mesai ücretlerinin ödenmediğine vurgu yaptı.

Belediye tarafından personele yönelik yapılan performans değerlendirmesine de konuşmasında yer veren Kefeli, personelin hırsızlık taciz, işverenlerinin şeref ve haysiyetine dokunacak sözler söyleme gibi olaylarla suçlandıklarını ifade etti.

"Memurlar, sürgünle tehdit edilerek emekliliğe zorlanıyor"

Memurlar sürgünle tehdit edilip emekliliğe zorlandığına da dikkat çeken Kefeli,  “Düzce’nin ve Belediyenin hiç bir sorununa merhem olamayanların tek yaptıkları iş işçiyle memurla uğraşmak oldu.

Memurlar, sürgünle tehdit edilerek emekliliğe zorlanırken, 29 işçi içinde işten atıldıklarına dair ihbar süreleri taraflarına bildirildi.” dedi.

"Belediye toplu işten çıkartma yaptırımlarından kaçınıyor"

Belediye tarafından 29 işçiye böyle bir yaptırım uygulanmasının Toplu işten çıkartma yaptırımlarından kaçınabilmek için olduğunu belirten Kefeli, konuşmasına şöyle devam etti:

 “Peki neden 29 işçi, İş kanunumuza göre 30 ve yukarı işçi atsaydılar, bu toplu işten çıkarmaya girecekti. Bu durumda, çalışma İş Kur İl Müdürlüğüne 30 gün önceden bildirim yapılması ve yapılacak bildirimde işçi çıkarmanın sebepleri, bundan etkilenecek işçi sayısı ve grupları ile işe son verme işlemlerinin hangi zaman diliminde gerçekleşeceğine ilişkin bilgilerin bulunması zorunlu olacak ayrıca, feshin son çare olduğunu ispat etmesi ve son giren ilk çıkar prensibine de uyması gerekecekti.

Çok daha önemlisi, 6 ay içinde işçi alımı gerçekleştirecekse, öncelikli olarak bu çıkardığı işçileri işe çağırma zorunluluğu doğacaktı. Düzce Belediyesi 29 işçi çıkartarak tüm bu yaptırımlardan kurtulmayı amaçlamıştır. Her ay 29 işçi çıkartarak Toplu işten çıkartma yaptırımlarından kaçınabilirler.”

İş akdi fesih bildirimini alan işçilerin, ihbar süreleri dolup belediyeden çıkmadan İŞE İADE DAVALARINI açmaları gerektiğini belirten Kefeli, şunları söyledi:

“ İşçilere yapılan tebligatlarda ihbar süreleri ve İhbar süresi sonunda iş akitlerinin fesih edileceği işçilere bildirilmiş. Tam bu noktada işçi kardeşlerimizi uyarmak, uyandırmak ve kötü niyeti ortaya koymak istiyorum. İş kanunumuza göre iş akdinin feshine dair tebligatı alan işçi  30 gün içerisinde İşe İade Davası açabilir. Bu 30 günlük süre hak düşürücü bir süredir. Yani 30 gün içerisinde dava açmayan işçi bir daha İşe İade Davası açma hakkı olamaz. İş akdinin feshi tebligatları yapıldığı gün süre başladı. Ancak 30 günlük süre dolduğunda işçilerin ihbar süreleri dolmamış ve hala daha belediyede çalışıyor konumda olacakları için çalışırken dava açmaya cesaret edemeyecek, ya da belki atmazlar diye içlerinde umut besleyeceklerdir. İhbar süreleri dolup işten çıktıklarında da, hak düşürücü süre dolmuş olacağından dava açma hakları da olmayacaktır.

Bizler İYİ Parti Düzce Teşkilatı olarak, yol göstermeye bilgilendirmeye ve hukuki destek vermeye hazırız. Kapımız işçi kardeşlerimize her zaman açıktır.”

Gerçekleştirilen basın açıklamasında Kefeli son olarak, “Düzce Belediyesini yönetenlere son sözümüz, maddi, manevi ve idari olarak başarılı olmak istiyorsanız, israfı önleyecek ve çalışanlarınızı mutlu edeceksiniz.” ifadelerinde bulundu.  

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive