Bundan 2 ay kadar önce ‘ Akçakoca AK Parti’de Aday Profilleri’ başlıklı bir yazı yazmıştım. Aday adaylığı süreci müracaatları başladı ve 1 Kasım itibari ile 8 kişi olarak tamamlandı.Kendimin de aday adayı olarak dahil olduğum süreçte tahmini aday adayı olabilecekler olarak yazdığım isimlerden bazıları aday adayı oldu,bazıları da il genel meclisi aday adayı oldu.Akçakoca’nın gündemini siyasi olarak hiç kuşkusuz en çok meşgul eden konu;AK Parti’nin adayının kim olacağıdır.

Akçakoca İlçe Teşkilatı

AK Parti Akçakoca İlçe Teşkilatı aday adaylığı sürecini doğal seyrinde yönetti. Aday adayı olan her arkadaşı basına facebook sayfasından aynı gün yayın yaparak tanıttı. Aynı şekilde partiye yeni üye olanları,İl Genel Meclisine aday adayı olanları ve Belediye Meclisine aday adayı olanları da tanıtım yaparak ilçede siyasi nabzı tutmayı başardı.Hatta diğer aday adaylıkları ile ilgili süreç halen devam etmekte olduğu için ilçe teşkilatı bu çalışmasını halen dahi sürdürerek dikkatleri çekmeye devam etmekte.

Aday Adayları

Avni Aşık, Cüneyt Yemenici, Ali Tokgöz, Ali Uzun, İbrahim Şaşmaz,Erol Solak,Merve Çakır ve Mehmet Topuz sırasıyla aday adaylığına müracaat eden isimler.

4 aday adayı mühendis,1 aday adayı eczacı,1 aday adayı kamu yöneticisi,1 aday adayı eski Belediye Başkanı,1 aday adayı da  emekli.

Süreç İçindeki Süprizler

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında ‘yerel yönetimlerde kadın ve başörtülü adaylara da yer verileceği’ni söylemesi üzerine Akçakoca’da Merve Çakır’ın aday adayı olması bazı çevrelerce sürpriz olarak karşılandı. Fakat asıl sürprizi,  sürecin başında aday adayı olmayacağını söylemesinden dolayı beklenmeyen bir şekilde son gün öğleden sonra aday adaylığını açıklayarak sürece dahil olan Mehmet Topuz yaptı.

Süreç Nasıl İşleyecek?

AK Parti Genel Merkez tarafından yapılan süreçle ilgili açıklamalara göre aday adayları önümüzdeki 16-17 Kasım günü teşkilat temayül yoklamasına tabi tutulacaklar.İlçe Yönetimi,Kadın Kollları,Gençlik Kolları ve Köy-Mahalle temsilcilerinden oluşan yaklaşık 110 kişilik temayülde görüş bildirecek AK Partili teşkilat mensubu var.Kimi aday olarak görmek istersiniz? sorusuna 2 kişinin ismi yazılarak cevap verilecek.

Anket çalışmaları ise Genel Merkez tarafından yaptırılmayacağına dair görüş son günlerde söylenmeye başlandı.Bu görüşün doğru olduğunu düşünürsek temayül yoklamasından sonra adayın kim olacağı netlik kazanacak.

Milletvekillerinin ve İl Başkanlığının Görüşü

İlçe Belediye Başkanı Adayının belirlenmesinde Milletvekillerinin ve İl Başkanının görüşü AK Parti için en belirleyici etken.Konu Akçakoca olunca Vekilimiz Osman Çakır Bey’in hiç kuşkusuz adayı belirlemedeki reyi daha önem kazanmakta.Adayların ilk etapta 3’e indirileceği daha sonra AK Parti Genel Merkez tarafından 1’e indirileceği kamuoyunda en çok konuşulan konulardan.

Adayın belirlenmesinde temayül ise etkenlerden sadece biri ,tek belirleyici etken değil.Temayülden 1. çıkan aday olamayabilir sonuncu çıkan da olmayacak diye bir kural yok. Yapılan bu tür açıklamalardan çıkarılacak en sağlıklı netice ;  adayın belirlenmesin de en önemli kriterin referanslar olduğu konusu.Tabi ki burada da en önemli referans Milletvekillerimizin referansı olacak.

Hangi aday ile daha rahat seçim alınır?

Hangi aday ile AK Parti Akçakoca’da temsil kabiliyetini en üst düzeyde kullanabilir?

Hangi aday halk ile bütünleşip en yüksek oyu getirebilir?

Hangi aday teşkilat ile en uyumlu olarak çalışabilir?

Tüm bu ve buna benzer sorular karar vericilerin ince eleyip sık dokuduğu konular. Zira bu sorular,AK Parti’nin yerel yönetimlerde iktidarda olduğu Belediyelerde teşkilatlara sorduğu temayül sorularından birkaç tanesi.

Kasım ayının sonu veya Aralık ayı başı itibari ile adayın netlik kazanacağı sürecin neticesini hep beraber bekleyerek göreceğiz.

Küskünler Olur mu?

Geçmişte birlik ve beraberlik içinde olduğumuz AK Parti’nin ilk yerel seçiminde partimizi Belediyeye çok rahatlık ile taşımıştık.Aynı birlik ve beraberliği yeniden sağlayan ve aday adaylığı sürecini doğal seyrinde götürmeye devam eden AK Parti Akçakoca’da tüm teşkilat mensupları ve aday adayları birlik ve beraberlik mesajlarını verdiler.Her aday adayı, aday gösterilmesi veya gösterilmemesi durumunda aynı aday gösterilmiş gibi çalışmaya söz verdi.Bu durumda her bir aday adayından beklenen,kim aday gösterilirse onun etrafında birleşmek ve yeniden AK Parti’yi Akçakoca’da Belediyeye taşımakda bir rol üstlenmek.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminin Akçakoca’mızda AK Parti içinde ve diğer partilerdeki aday arkadaşlar ile beraber demokratik bir ortamda gerçekleşmesini temenni ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

Ali Uzun.Ziraat Mühendisi, AK Parti Akçakoca Belediye Başkan Aday Adayı.

 

 

 

 

 

  • Abone ol