PKK yöneticisi Murat Karayılan, BDP'nin gündeminde Meclis'ten çekilmek değil meşru zeminde kalmak ve bunda ısrar etmek olduğunu söyledi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 


Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor? 


1 ARALIK 2011 SAAT:18.00 
ANKARA 


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, 78 maddelik anayasa önerisini dün açıkladı. 6 ayda hazırlanan metne göre, mevcut anayasanın “değiştirilmez ve değiştirilmesi önerilemez” hükümleri korunmakla birlikte bu ilkelerin değişmesi Meclis’in ve seçmenlerin 3’te 2 çoğunluğunun iradesine bırakıldı. Türk milleti kavramı etnik kimliklerin ötesinde ortak kimlik olarak görüldü. Vatandaşlık tanımı Avrupa Vatandaşlık Sözleşmesi çerçevesinde objektif unsurlara bağlandı. Eğitim ve öğretim dili Türkçe olarak kabul edilirken anadilde eğitim ve öğretim hakkı tanındı. Kültürel kimliklerin tanınması, geliştirilmesi, kültürel çeşitliliğin kabul edilmesi ve dilsel ve dinsel çeşitliliğe saygı gösterilmesi düzenlendi. Metinde siyasi af müessesesi getirilirken yerel yönetimlerin özerkliği ilkesi esas alındı. 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV’ye yaptığı açıklamalarda Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin PKK’nın silah bırakması yönündeki sözlerine ilişkin olarak “Barzani bu konuda bir talepte bulunmuş, bir tavsiye, bir telkinde bulunmuş ise ne kadar dinlerler bilmiyorum ama bu onun hem samimiyetini gösterir hem de örgütün silah bırakması konusunda kendilerinin de tavrını gösterir. Ama örgütün hangi kanallardan ve hangi etkilerle hareket ettiğini az çok bildiğimiz için Sayın Barzani’nin bu konudaki tavsiyesinin çok yalnız kaldığını düşünüyorum. Umarım etkili olur” dedi. 

PKK 

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, BDP’nin Meclis’ten çekilmesiyle ilgili olarak Kürt siyasetinin mücadeleyi meşru zeminde yürütmesi gerektiğini söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan, “Türk basını bizim normal bir biçimde fikir beyan etmemizi hemen ‘talimat verdi’ diyerek Kürt siyaseti üzerinde bir baskı uygulamaktadır. O açıdan çok net bir şey söylemek istemiyorum fakat şunu belirteyim: Bu aşamada AKP hükümetinin Kürt siyasetini meşru zeminden atmak istediğini düşünüyorum. Dolayısıyla en azından bu aşamada Kürt siyasetinin gündeminde böyle bir şey olmaması gerekir. Yarın farklı bir durum gelişir, o ayrı bir konu. Fakat bana göre bu aşamada esas alınması gereken şey demokratik zeminde kalmak, bunda ısrar etmek, bu zeminde mücadeleyi geliştirmektir. Ancak özellikle anayasa konusunda sivil-demokratik, tüm toplumu kapsayan bir anayasada ısrar etmek önem taşıyacaktır.” 


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR 


MÜSİAD’ın anayasa önerisi, Kürt sorununun çözümü ve silahların susmasının yolunu açacak olan unsurları içermesiyle dikkat çekiyor. Arınç’ın temkinli sözleri, Ankara’nın Erbil’in PKK üzerine silahları susturması için ‘azami baskı’yı uygulamasından memnun olduğunu ancak bunu kendi açısından yeterli ve sonuç alıcı görmediğini hissettiriyor. 
Karayılan’ın sözleri, 1 Kasım’da Halk İnisiyatifi’nin BDP’yi Meclis’ten çekilmeye çağıran bildirisi hatırlandığında, örgütün geçen bir ay zarfında üzerinde artan baskı karşısında meşru zeminde kalmanın kritik önemini fark ettiğini gösteriyor. 

  • Abone ol