Cansu Çamlıbel

[email protected]Bookmark and Share

Trumpland’de bir varsın, bir yok


10.10.2020 - Bu Yazı 182 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid-19 kaptığının 2 Ekim’de kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte tam da Trump dönemi Beyaz Saray’ına özgü bir kriz yönetimi stratejisi devreye sokuldu. İnkâr, gerçeklerin manipülasyonu, kaynağından alınarak yapılan aksi istikametteki haberlerin yalanlanması… En son olarak da yalanlamanın yalanlanması! Her şey salgın patladığından beri koronavirüsü hafife alıp bilime ve bilim insanlarına adeta savaş açan, tedbir alanlarla sürekli dalgasını geçerek kendi seçmen tabanında maske kullanımına karşı direnç geliştirilmesine bizzat sebep olan Başkan’ın virüsü nasıl da hafif atlattığı anlatısı kurabilmek içindi. Strateji çöktü. Trump bu aymazlığının altında kalır mı, yoksa krizi fırsata çevirebilir mi? Anketler bugün Biden’ı neredeyse 10 puan önde gösteriyor olsa da 3 Kasım her halükârda bıçak sırtı bir seçim olacaktır. Aslında akla, bilime, mantığa direnen ve gerçeklikle kavga eden indirgemeci siyaset tarzının sürdürülebilirliği oylanacak.

Beyaz Saray’ın Covid skandalları arka arkaya patlayadursun, Trump’ın tribün takıntısı nedeniyle kurgulanan bir fotoğraf ABD’nin muhalif mahallesinde manşete oturdu. Aylarca maske takmamakta direnen Trump koyu renk özel dikim bir maske takıp yanına da Gizli Servis korumalarını alarak başkanlığa tahsis meşhur siyah ciplerden birinin içine binmiş, hastanenin önünde şov amaçlı tur atıyordu. Çünkü gerçek bir popülist ölüm döşeğinde bile olsa hastane kapısındaki yandaşlarına selam çakmalıydı. Fakat bu sahne acemice kurgulandığı için şüyuu vukuundan beter oldu. Trump taşıdığı virüsün bulaşıcılığının zirvede olduğu bir aşamada camları kapalı bir aracın içindeki şoför ve korumaların sağlığını kişisel hırsları için riske atmakta bir beis görmemişti.

O fotoğraf Trump’ın 26 Eylül’de Yüksek Mahkeme için Amy Coney Barrett'ı göstereceğini açıklamak için düzenlettiği resepsiyonun maskesiz fotoğraflarıyla birlikte dünya koronavirüs tarihine geçti. Albümün en kıymetli parçalarından biri de kuşkusuz Donald Trump ve eşi Melania’nın virüsü taşıdığının açıklanmasından sadece 48 saat önce iki başkan adayının Ohio’daki ilk canlı tartışmasını en ön sıradan maskesiz izleyen Trump ailesi fertlerini gösteren fotoğraf oldu.

Bahsettiğim karelerin Amerikan seçmeninin çoğunluğundaki karşılığını otuz günden kısa bir süre içinde öğreneceğiz. Ancak geçen hafta sonundan kalan bir kare vardı ki… ben asıl ona takıldım. Trump’ın Walter Reed’deki üçüncü günü olan 4 Ekim’de Reuters’ın servis ettiği fotoğrafta Özel Kalem Müdürü Mark Meadows omuzları düşmüş, elleriyle alnını ovalar bir halde Beyaz Saray doktoru Sean Conley’nin basın toplantısını dinlerken görülüyor. Trump’ın bir tıp insanını kullanarak yaptırdığı açıklamalardaki tutarsızlıkları ne yapsalar toparlayamayacaklarının farkındalığı, bir yenilmişlik duygusu fışkırıyor fotoğraftan.

Nitekim Meadows bu fotoğraftan bir gün önce hastanenin önünde bekleyen muhabirlere Başkan Trump’ın hastaneye kaldırılması kararının Beyaz Saray’da geçirdiği son 24 saatin son derece kaygı verici olması nedeniyle alındığını söylemişti. Amerikan medyası da bu haberi “Başkan’ın sağlığına ilişkin bilgisi olan üst düzey bir kaynak”a atıf yaparak son dakika geçmişti. Söz konusu kaynağın Meadows olduğunu, açıklamanın “off the record” olduğunu duymadan uzaktan kayda alan bir kameraman sayesinde öğrendik. Meadows’un o açıklaması Trump dünyasındaki tüm karakterlerin işin başından beri perdelemeye çalıştıkları şeyi apaçık ortaya serdi. Donald Trump hafif semptomlarla sadece tedbir için hastaneye kaldırılmamıştı. En yakınındaki isim Meadows, Başkan’ın hastaneye kaldırılmasından sonraki günleri tedavinin seyri açısından “kritik” olarak nitelemişti.

Donald Trump virüsü atlatıp tam olarak ayağa kalktıktan sonra elbet Meadows’un hakkından gelecek ve sadakatsizliğinin bedelini bir biçimde ödetecektir. Ancak önce kazanması gereken bir seçim var. Trump’ın Beyaz Saray’da ikinci dört yılı kazanması durumunda Meadows gibi kaç tane daha politikacı/bürokrat harcayabileceğini sayısal olarak kestirmek zor. Kendi yaptığım kaba hesaba göre sadece üç buçuk yılda yaklaşık 60 üst düzey Amerikalı yönetici –ki bunların büyük bölümü Trump tarafından bizzat seçilen siyasi atamalar– ya kovuldu ya istifa etti. En büyük darbeyi alan kurum Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Konseyi oldu. Bugün görevdeki Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien o koltuğa eğreti biçimde oturan altıncı isim. Mark Meadows ise Trump’ın dördüncü özel kalem müdürü. Trump’ın neredeyse tekme tokat gönderdiği isimler arasında bir zamanlar gözbebeği olan Adalet Bakanı Jeff Sessions’tan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a, askeri cenahın yıldızları Jim Mattis’ten H.R. McMaster’a çok sayıda “ağır top” var. Hepsi başta kariyer hırsıyla Trump’la yol yürümeyi kabul ettiler ve çoğu kendilerine dayatılan akıldışılığa –ve zaman zaman kanundışılığa– koşulsuz şartsız boyun eğmedikleri için kapının önüne kondular.

Yakın zamanda izlediğim “The Comey Rule” isimli dizi Trump başkan seçildiğinde FBI Direktörü olan James Comey’nin kaleme aldığı “A Higher Loyalty” (Daha Yüksek Sadakat) isimli kitaptan uyarlanmış. FBI’ın o dönemde yürüttüğü Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahalesine ilişkin soruşturmayı kapatması için Trump’ın Comey’e alenen yaptığı baskıyı tanıkları ve tüm çıplaklığıyla hatırlatan bir siyasi drama. Kibir abidesi James Comey’nin Başkan’ı hukuk içinde tutarak işini yapabileceğine yönelik takıntısı da Trump’ın kural tanımazlığının varabildiği boyutlar da izlerken insanı ziyadesiyle geriyor.

Aldıkları talimatların akıl, izan, yasa ve ahlak dışılığına rağmen kovulana kadar o koltuklara yapışmayı tercih edenlerin sonraki kefaret arayışı kadar sevimsiz az şey var.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
25.11.2020
Obama’dan Biden’a miras bir ilişki modeli
11.11.2020
Damat diplomasisinin de sonu
27.10.2020
Ötelendikçe köpüren bir kriz
15.10.2020
İkinci Zarrab vakası korkusunu tetikleyen adam
10.10.2020
Trumpland’de bir varsın, bir yok
7.08.2020
Nursuna Memecan: Tayyip Bey bunları söyletmezdi eskiden
15.07.2020
Adalet Ağaoğlu’na veda… 'Bir de yumurta yedim'
24.06.2020
Adam her şeyi yazmış!
27.05.2020
ABD’nin Suriye jargonuna son hediyesi
13.05.2020
Yılan hikayesine dönen Flynn davasının Türkiye boyutu
28.04.2020
COVID-19 ve Trump'sız bir ABD ihtimali
10.04.2020
Korona günlerinde video konferans tehlikesinin farkında mıyız?
5.03.2020
TSK’nin Esad rejimini daha kuvvetli vurmasını bekleyenlerde bugün
25.02.2020
Amerikalı senatörlerin Ankara’yı by-pass ettikleri ziyaret
19.02.2020
Abdullah Gül’ün hatırlattığı kitaptaki detay
5.02.2020
ABD’nin yaptırım saati işliyor işlemesine de...
28.01.2020
Eğer İncirlik’te nükleer silah varsa..!
22.01.2020
ABD’de 2020 model Türkiye senaryoları
14.01.2020
Irak’a var da Türkiye’ye yok mu?
7.01.2020
Resmi sırlardan resmi yalanlara
27.12.2019
Brüksel'in Türkiye için yeni jargonu: ‘İçinde ya da birlikte’
14.12.2019
Beştepe’nin derin Uygur sessizliği
13.12.2019
Beştepe’nin derin Uygur sessizliği
6.12.2019
Washington’la S-400 pazarlığının 50 tonu
1.12.2019
Trump'ın karanlık ilişkileri potasına Halkbank da girerken.
23.11.2019
Ukrayna skandalının Trump-Erdoğan ilişkisine dair düşündükleri
16.11.2019
Oval Ofis’teki PR şovuyla satın alınan bir nefeslik zaman
9.11.2019
Vazgeçilemeyen 13 Kasım randevusunun hikmeti
26.10.2019
Ortadoğu'nun yeni siyasi aktörleri: İlham Ahmed, Mazlum Kobani
17.10.2019
Dost Donald kaş yapayım derken göz çıkarttı
10.10.2019
Bu operasyon daha çok pazarlık kaldırır
4.10.2019
Fırat’ın doğusuna operasyon azil soruşturmasını bekler mi?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive