Celal BAŞLANGIÇ

Artı GerçekBookmark and Share

‘Kürt halkının değil, Barzani ailesinin referandumu’


18.7.2017 - Bu Yazı 1633 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Kızgın göstericiler neredeyse bir hafta boyunca Süleymaniye, Halepçe, Raniye gibi kent ve kasabalarda sokağa dökülmüştü.

Maaşlarının ve sosyal ödeneklerinin gecikmesini protesto ediyorlardı.

Goran Hareketi ve KYB’nin güçlü olduğu Süleymaniye’de gösterilerin şiddeti artmış, KDP binaları ateşe verilmişti.

Barzani’nin KDP’si beş kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin yaralandığı şiddetli gösterilerin arkasında Goran Hareketi’nin olduğunu iddia ediyordu.

Aynı KDP, Süleymaniye’de etkili parti olarak KYB’yi de saldırılara engel olmamakla suçluyordu.

Irak’ın diğer bölgelerine göre Saddam Hüseyin rejimi devrildiğinden beri nispeten istikrarlı bir alan olan Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde uzun zamandır böylesine büyük bir siyasi kriz yaşanmamıştı.

Çünkü bu siyasi açmazın öncesinde yaşanan çok ağır bir ekonomik kriz vardı.

Merkezi hükümet; memurların, öğretmenlerin, polislerin, peşmergelerin maaşını ödeyemez olmuştu bir süredir.

Yaklaşık 4,5 milyon nüfusu bulunan Irak Kürdistanı’nda 1,5 milyon kişinin devletten maaş aldığı düşünülürse yaşanan krizin vahameti daha net ortaya çıkar.

Bu neredeyse bölgenin tamamına denk düşüyordu. Ya da başka bir deyişle her eve devlet kasasından en az bir maaş giriyordu.

2015’in Ekim’inde var olan ekonomik kriz artık siyasi krize doğru evriliyordu büyük bir hızla.

Süleymaniye’den yola çıkan Bölgesel Parlamento Başkanı, Goran Hareketi üyesi Yusuf Muhammed’in KDP tarafından Erbil’e sokulmamasıyla varolan krizler yeni bir aşamaya tırmanmıştı.

O süreçte KDP, Goran Hareketi’nin televizyon kanalı KNN’nin Erbil ve Dohuk’taki ofislerini kapatacak, Süleymaniye merkezli bir başka Kürt medya grubu NT de Erbil’deki ofislerinin güvenlik güçleri tarafından basıldığını, çalışanlarının “sınır dışı” edildiğini duyuracaktı. (Kaynak: BBC)

O günden bu yana Kürdistan Bölgesel Parlamentosu bir daha toplanamayacak, yaklaşık iki yıldır çözülemeyen ve bugün de hala süren yeni bir krizi olacaktı federal bölgenin.

İşte bölgede yaşanan hem ekonomik hem de böylesine siyasal krizler giderek derinleşirken Barzani’nin 25 Eylül’de Bağımsızlık Referandumu ilan etmesi gündeme gelecekti.

 

MECLİS BAŞKANI İKİ YILDIR ERBİL’E GİREMİYOR

İlk randevumuz Goran Hareketi’yle.

Bölgedeki ilginç partilerden biri Goran.

Geçtiğimiz ay yaşamını yitiren bölgenin saygın siyasetçilerinden Noşirvan Mustafa, KYB lideri Celal Talabani’nin yardımcılığı görevinden istifa ederek 2006’da kurmuş Goran’ı.

Girdiği son seçimlerde büyük bir başarı kazanmış Goran ve parlamentoya KDP’nin hemen arkasından ama içinden doğduğu KYB’nin önünde ikinci parti olarak girmiş.

Süleymaniye’nin merkezinde bir çam ormanı içindeki tepenin üzerine kurulu Goran’ın genel merkezi. Partinin televizyonu KNN de aynı tepede kurulu.

Parti binasının önünde dev sayılabilecek beyaz Toyota jipler sıralanmış.

Gazeteci-Yazar dostum Necmettin Salaz’ın beyaz Chevrolet’i onların arasında pek küçük kalıyor.

Güvenlik kontrolünden geçip bizi bekleyen Merkez Komite üyeleri Dr. Muhammed Ali ile Enver Kerim’in bulunduğu odaya geçiyoruz.

Dr. Ali Merkez Komite’ye bağlı 12 ayrı çalışma grubunun koordinasyonundan sorumlu. Masasının üzerinde yazılmış raporlar, hazırlanmış dosyalar duruyor.

Raporlardan biri Türkiye-IŞİD ilişkilerine dair. Bir başka raporun kapağında Putin ile Erdoğan’ın fotoğrafları var yan yana. Birinin altında “Kayzer”, diğerinin altında “Sultan” yazıyor.

Doğal olarak Dr. Ali’ye ilk sorumuz 25 Eylül’de yapılacağı ilan edilen Kürdistan’ın bağımsızlık referandumuna ilişkin yaklaşımları oluyor.

“Goran Hareketi Kürdistan halkı için bir referanduğumu ya da bağımsılığı reddetmez” diyor Dr. Ali, “Bu kürt halkının en doğal hakkıdır. Zaten ‘Bağımsız Kürdistan’ Goran’ın kendi tüzüğünde ve programında var. Bu meselenin birinci yanı. Gelelim konunun ikinci yanına. Referandum bir amaç, bir hedef olmamalı. Bir devlet kurmak araç olabilir. Ama bu amaç haline getirilmemeli. Faşist İtalya ve Almanya’da devlet amaçtı ve her şey devlet içindi. Erdoğan gibi bir insan da devleti halka hizmet için değil, amaç olarak kullanıyor. Bizim farkımız, KDP ile ayrıldığımız en önemli yan bu. Onlar devleti bir grubun hizmetinde gibi görüyorlar. Bu ülkede 25 Eylül’de yapılacak olan referandum Kürt halkının referandumu değil, Barzani ailesinin ve KDP’nin kendisi için yaptığı referandumdur.”

“Bağımsız Kürdistan Referandumu”nun içerdiği tuzağa dikkat çekmek için bir örnek veriyor Dr. Ali.

Adamın biri, diğerine “Şurada namaz kılmak istiyorum” demiş.

Yanındaki “Orası pistir, öyle yerde namaz kılınmaz” deyince adam başlamış bağırmaya:

“Ne, yoksa sen namaza, dine, imana karşı mısın?”

Dr. Ali de bu örnek üzerinden, mevcut koşullarda yapılacak referanduma karşı olduklarını söyleseler, “Ne, yoksa sen Kürtlerin bağımsızlığına, bağımsız Kürdistan devletine karşı mısın” gibi gerçek olmayan bir polemikle yüzyüze gelmek istemediklerini anlattıktan sonra geliyor meselenin aslına:

“Referandum konusundaki poblemi iki açıdan ele alabiliriz. Biri teknik, diğeri de yapısal. Birincisi, bu referandum kararı parlamentoda tartışılmalı ve orada karara bağlanmalıydı. İkincisi de, sen nerede yapacaksın  bu referandumu? Kerkük ve Şengal’de yapabilecek misin? Bunlar da Kürdistan toprağı. Peki, bunlar referanduma katılacak mı, tabii ki hayır. Aslında konunun özü şu; Mesud Barzani’nin hiçbir şeyi yasal değil. İki seneye yakındır Kürdistan parlamentosu kapalı. Hiçbir konu iki yıldır parlamentoda görüşülüp konuşulamıyor. Tek bir yasa ya da karar onaylamadı parlamento iki yıldır. Parlamento başkanı iki yıldır Hewler (Erbil)’e gidemiyor. Bizim parlamento başkanımız Doktor Yusuf bütün dünyayı gezebiliyor, Almanya’ya, Belçika’ya, Tahran’a, Ankara’ya, İstanbul’a gidiyor ama Hewler’deki kendi ofisine gidemiyor.”

Bütün bu anlattıklarından sonra konunun özüne ilişkin bir saptama yapıyor Dr. Ali:

“Barzani, bağımsızlık referandumunu halkı bu başlıkla oyalamak için yapıyor. Ekonomik anlamda Kürdistan çöküntü içindedir. Bu krizin üzerini örtmek için refeerandumu sahaya sürüyor. ‘Ekonomiyi düzeltemiyorum, bari devlet kurayım’ havasında.”

 

‘PARAMIZ AZ DEĞİL, HIRSIZIMIZ ÇOK’

Tam bu noktada söze Goran Hareketi’nin aynı zamanda ekonomi uzmanı olan Merkez Komite üyesi Enver Kerim giriyor. Verdiği çarpıcı rakamlara göre, Kürdistan’da bir ailedeki her bir ferdin yaşayabilmesi için 600 bin dinar gerekiyor. Yani dört kişilik bir aileye gerekli olan para 2,5 milyon dinar. Ancak şu anda kişi başına ortalama bin 100 dinar düşüyor.

Bu tablonun günlük hayata yansımasını da anlatıyor Kerim:

“Şu anda bölgede işsizlik oranı yüzde 20. Bir Kürt insanı normal şartlarda üç öğün yemek yiyemez. Kürtlerin sadece yüzde 35’i hesap yapmadan üç öğün yemek yiyebiliyor. Kürdistan’ın yüzde 50’si üç öğün yemek yiyecek durumda değil.”

Kerim bu cümlesini bitirince durup bir espri yapıyor gülerek:

“Eskiden günde dört öğün yemek yiyorlardı.”

Kerim’in verdiği sayılara göre şu anda bütün Kürdistan’da beş bin proje durdurulmuş durumda; okullar, hastaneler, asfalt yollar...

3 bin 500 fabrikanın kapatılmış durumda olduğunu söylüyor Kerim. Bunların blok çimento yapan, mobilya üreten, demir ve alüminyum işleyen fabrikaların kapatıldığını anlatıyor.

Kerim’e göre ekonomik krizin başlangıcı 2014 yılına kadar gidiyor. O zamana kadar Irak Kürdistan’ı ürettiği petrolü merkezi hükümete veriyor ve genel bütçeden nüfusuyla orantılı olarak yüzde 17 pay alıyor. Ancak “ekonomik bağımsızlık” talebiyle Barzani petrolünü merkezi hükümete rağmen Türkiye’ye satmaya başlıyor. Irak Hükümeti de bölgenin yüzde 17’lik payını askıya alıyor.

Barzani’nin neden böyle bir tutum takındığını açıklamak için Erdoğan üzerinden örnekleme yapıyor Kerim:

“Aynen Erdoğan gibi otokrasi ve kişi devleti hedefliyor. Ana problemimiz de bu. Aslında bizim paramız hiç de az değil, hırsızımız çok. Girdimiz az değil, hırsızımız fazla. Eğer adaletli bir yönetim oluşursa, eğer şeffaflık olursa, her şey denetlenirse, para şeffaf bir yöntemle dağıtılırsa Kürdistan halkında fakirlik diye birşey kalmaz.”

Goran Hareketi yöneticilerinin ciddi bir iddiaları var. Türkiye ile 50 yıllık bir petrol satış anlaşması imzalanmış. Ancak bu anlaşmanın içeriğinden sadece Mesut ve Neçirvan Barzani ile Petrol Bakanı Aşti Hawrami’nin bilgi sahibi olduğunu söylüyorlar. Celal Talabani’nin oğlu Kubat’ın da bu anlaşmadan haberdar olabileceğini ama bir ortaklığının olduğuna ihtimal vermediklerini söylüyorlar.

Genel tabloyu çizerken Dr. Ali ekonomiden Kürdistan’da yaşanan siyasi krize uzanıyor:

“Türkiye ile yapılan 50 yıllık petrol sözleşmesinin içeriğini parlamento bilmiyor. Sadece o değil. Barzani’nin başkanlık süresi bitti, tekrar uzatıldı. Tekrar bitti. Şeffaflık talepleri gündeme gelmeye başladı. Öyle olunca da parlamentoyu kapatmak en mantıklı yol olarak seçildi! Eğer gerçek anlamda Mesut Barzani’nin ruh halini anlamak istiyorsanız, Erdoğan’ı inceleyin, O’nu da çözersiniz. Aralarındaki farkı şöyle söyleyebiliriz; Erdoğan’da bir aile, Barzani’de bir aşiret var.”

Tam bu noktada Dr. Ali’ye parlamento kararı olmadan Barzani’nin 25 Eylül’deki referandumda ısrar etmesi halinde Goran Hareketi olarak tavırlarının ne olacağını soruyoruz. “Şimdi bu referandum aslında bu ekonomik ve siyasi kriz içersinde, ülkenin bu içinde bulunduğu durum itibariyle çok gerekli değil” diyor.

“Ama Barzani eğer inat eder, referanduma giderse biz de halka ‘serbestsiniz’ deriz. ‘Oy kullanmak ya da kullanmamak sizin hakkınızdır, o yüzden serbestsiniz’ deriz. Çünkü bu çok yanlı bakılması gereken bir başlık. Eğer çok yanlı bakılması gerekiyorsa problemli bir başlıktır. Çok kenarlı, köşeli bir problem yumağıdır. Bütün komşu ülkeler, Türkiye, İran ve Araplar karşıyken biz bir problem mi çözüyoruz, yoksa yeni bir problem mi yaratıyoruz? Bizdeki bilgiye göre KDP içersinde etkili bir grup, aynen bizim hazırladığımız gibi bir rapor hazırlamışlar, ‘bu referandum çok problemli’ diye.”


DEVAM EDECEK
(Üçüncü Bölüm, 20 Temmuz 2017, Perşembe günü)

.

Facebook Yorumları

Emlak8
21.07.2020
Olağanüstü Hal’den de beter; ‘Türk usulü başkanlık’
15.07.2020
‘İstikametini kaybetmiş’ bir siyasi lider!
11.07.2020
Baroları yıkmak için İran modeline heves etmişler
7.07.2020
Saray buldozerini tam gaz toplumun üzerine sürdü!
3.07.2020
Haydi, Reis; çek fişi, bitir işi!
30.06.2020
Ne dindar ne kindar; bunlar dijital, dijital!
23.06.2020
Saray’ın korkulu rüyası; ‘Bekle bizi Ankara!’
21.06.2020
HDP’ye kurulan tuzak ters tepti
13.06.2020
Saray, beka korkusuyla huruç harekatı başlattı
6.06.2020
İşte geliyor gelmekte olan!
2.06.2020
İki gün üst üste aynı manşetle çıkan gazete!
30.05.2020
Artık bütün muhalefet HDP’li!
27.05.2020
İlk fırsatta seçime gidecekler; ama göze alabilirlerse!
24.05.2020
Ne yazık ki faşizmde oluyor böyle şeyler!
12.05.2020
Büyük uyumsuzluk
9.05.2020
‘Öküz altında aranan darbe’ bulunmuştur!
2.05.2020
Çardak da çardakmış, şömine de şömineymiş ha
28.04.2020
‘Sizi yeniden tebaa yaptım aziz vatandaşlarım!’
26.04.2020
‘Yandaş vicdanlar’ bile ayaklanıyor artık!
21.04.2020
AKP sandıkta koronavirüsün de hesabını verecek!
15.04.2020
ek adam rejiminin ilan edilmiş iflası
11.04.2020
Daha da ceberut bir Saray rejimi geliyor!
9.04.2020
Tekâlif-i Milliye gösterip IBAN’a razı etmek!
3.04.2020
Akıl ve mantık iktidarın bedenini terk etmiş!
31.03.2020
Kimsenin aklına gelmedi; devlet milletten para istiyor
21.03.2020
Kaçan fırsat büyük olur!
14.03.2020
Bir sen eksiktin Korona!
14.02.2020
Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı kuşatma hamlesi!
11.02.2020
Sınırın iki yanında da yoksulluk, açlık ve ölüm var!
8.02.2020
Bana bir özür borcunuz var Davutoğlu!
4.02.2020
İşte buna ‘diz çökmek’ denir
1.02.2020
Çiftlik Bank’ın ‘tosuncukları’ ülkeyi teslim almış!
22.01.2020
‘Yeraltı’ filmini izliyoruz ama bu savaşlar gerçek!
19.01.2020
Kadınlardan da, Kürtlerden de çok korkuyorlar
14.01.2020
Recep Tayyip’in dönüş hızına Erdoğan bile yetişemiyor!
7.01.2020
‘Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete’
6.01.2020
Hayaldi gerçek oldu, kendi medyalarını da kapattılar!
28.12.2019
Yeni Gezi geliyor: Kanal İstanbul direnişi!
25.12.2019
‘Yerli’si İtalya’dan, ‘milli’si Araplardan
21.12.2019
Hazırlıklı olalım, daha çok ‘itirafçı sanık’ çıkacak!
13.12.2019
Camdan evi vardı, komşusunun evini taşladı!
6.12.2019
Kürtlere bir ‘örgütlü kötülük’ hikâyesi!
4.12.2019
Her AKP’li itirafçılığı tadacaktır!
30.11.2019
Sahi, n’oldu şu ‘Barış Pınarı Harekâtı’?
27.11.2019
Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde çete kurmuş!
20.11.2019
Çeteler devlet kılığına girip insan kaçırıyor
12.11.2019
‘Hayat ne kadar pahalandı’ bile diyemeyeceksiniz!
9.11.2019
İnsanlığın kaybolduğu ülkede insan kalmak çok zor
6.11.2019
Savaşın ana muhalefete yan etkisi; negatif halüsinasyon!
2.11.2019
İtinayla suikastçı ve sığınmacı ihraç edilir!
30.10.2019
Adalet zaten yoktu, mahkeme salonu da kayboldu!
26.10.2019
Kazanılan muharebe küçük, kaybedilen savaş büyük!
23.10.2019
Ateşkesi ABD ile imzala, bitirmek için Rusya’ya git
19.10.2019
‘Savaş’ gerçeğini bilmeyen barışın aktörü olamaz!
16.10.2019
‘Barış Pınarı’ yazılır ‘Arap Kemeri’ diye okunur
12.10.2019
‘Savaş’tan ‘işgal’e; mızrak çuvala sığmıyor
8.10.2019
Savaştıkça batıyor, battıkça savaşıyor
4.10.2019
Erdoğan iktidarının Hamidiye’si çıktı!
1.10.2019
Nagehan Alçı da haklı, Ersan Şen de!
11.09.2019
Anaları, kirli politikalarınıza alet etmeyin!
14.08.2019
Kaçırma, işkence, tutuklama üzerine bir devlet tiyatrosu!
4.08.2019
Soğan bulamazsanız bomba yiyin!
28.07.2019
Size de lazım; belki yarın belki yarından da yakın!
17.07.2019
Darbeyi defettik, demokrasiyi defnettik!
28.06.2019
Erdoğan ‘en az değişim, en az hasar’ peşinde
25.06.2019
Gezi ruhu ayaklandı; tek adam rejimi çöktü
22.06.2019
Seçim kazanan rakiplerden itinayla hesap sorulur!
18.06.2019
İmamoğlu AKP’li seçmenin de evine girdi!
12.06.2019
Erdoğan’ın ‘7 Haziran hezimeti’ korkusu!
8.06.2019
AKP’nin umudu bacağından asılan Topal Osman!
4.06.2019
AKP, İstanbul’da ‘battı balık yan gider’e yattı
31.05.2019
Erdoğanland’da işkence üstü yargı reformu!
28.05.2019
‘Eski Türkiye’yi fazlasıyla hortlattılar!
24.05.2019
AKP’li bir şahsiyet abidesi; Binali Yıldırım
17.05.2019
‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!
11.05.2019
Korku duvarı aşılıyor, vicdanlar ayaklanıyor
7.05.2019
Sandık demokrasisine T.C. Genel Başkanlığı darbesi!
30.04.2019
Kürtçe, Japonya’da bile olsa engelleyiniz!
27.4.2019
‘Sıkışan gaz’ Erdoğan’ın ta kendisidir!
23.4.2019
Türkiye bu sistemi taşıyamaz!
21.4.2019
‘Büyük ustalık’ bitti; Erdoğan’ın ‘tökezleme’ dönemi başladı
16.4.2019
Zulmünüz o kadar arttı ki zevaliniz çok tez olacak!
12.4.2019
Geldikleri gibi gitmeyecekler; kesin bilgi
10.4.2019
Erdoğan çıktığı sandığa gömüldü!
6.4.2019
Panikleri büyük; Erdoğan ‘yenilmezlik’ unvanını kaybetti!
27.3.2019
Hiçbir korkuya benzemez ‘kaybetme korkusu’
15.3.2019
Siyasetin sefaleti; ezan, bayrak, Sakarya
6.3.2019
Orta Asya’dan gelmiş, Ön Asya’dakini kovalıyor
1.3.2019
‘Beka’nın sırrı: Seçimi kaybetsem de iktidarı bırakmam
26.2.2019
Türkiye’nin çok güvenilir bir İçişleri Bakanı var!
23.2.2019
AKP-MHP iktidarı Türkiye’nin beka sorunudur!
19.2.2019
‘Soylu’ milletler ‘soylu’ politikacılara güvenir!
12.2.2019
Domates, biber, patlıcan; batan geminin malları bunlar!
8.2.2019
Ne âlâ memleket; engelle, yasakla, tutukla
5.2.2019
Cumhur İttifakı'nın sinirleri fena halde bozuk
29.1.2019
Kürt sorununda Türkiye’nin saplandığı bataklık
15.1.2019
İktidar şaşkın da ana muhalefet daha da şaşkın
11.1.2019
Özgür Özel’in keşfettiği ‘güç’
8.1.2019
Meşruluğunu yitiren seçim; 31 Mart
4.1.2019
Savaş koalisyonu duvara tosladı; kanlı tuzaklara dikkat!
28.12.2018
31 Mart sadece yerel seçim değildir!
21.12.2018
Meğer Erdoğan’a kayyım değil, ‘kayyım koalisyonu’ atanmış!
18.12.2018
IŞİD’in de AKP iktidarının da ortak hedefi Mahmur Kampı
14.12.2018
‘Sarı Yelek’te beka, ‘sarı etek’te istikbal arıyorlar!
12.12.2018
Kendi arkası hep açık ama başkasının düşen donuna güler
8.12.2018
Gezi İsyanı Erdoğan’a da lazım oldu!
4.12.2018
İzmirliler içerler ama yemezler!
1.12.2018
AKP’nin de kayyımı MHP oldu!
27.11.2018
Riyakârlıkları zirve yaptı!
23.11.2018
Ne yaptılarsa tam tersini söylüyorlar
20.11.2018
AKP iktidarı; suç icat etme makinası!
16.11.2018
Tutabilecekleri tek vaatleri; daha çok cezaevi!
13.11.2018
Türkiye, Hitler Almanyası üzerinden AB’ye girecek!
6.11.2018
Ahmet Altan Silivri Cezaevi’nden ayrılmış!
19.10.2018
Ah be Ara Güler!.. Yine bir eksildik hayattan
16.10.2018
AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü
12.10.2018
Kürtlere seçme, HDP'lilere seçilme hakkı yok!
21.9.2018
İktidarın faşistine, yargının vicdansızına kaldık!
14.9.2018
Reyhanlı işinde bir ‘MİT yeniği’ var!
11.9.2018
Hazin bir macera; Kürt fobisinden İdlib bataklığına…
7.9.2018
Yazanı, okuyanı, ‘beğen’eni itinayla terörist yapılır!
5.9.2018
Ejder meyveli smoothie şarbonlu ete karşı
31.8.2018
‘Eski Türkiye’nin yeni sahibi!
28.8.2018
Çatladıkapı Diktatörlüğü’nün ar damarını aldırmış İçişleri Bakanı!
3.8.2018
‘Güvenoyu’ almadan Kılıçdaroğlu CHP’yi yönetemez!
27.7.2018
Yargı bağımsızmış gibi yapın ‘Saray tellalları’
20.7.2018
Alın size daha fazla demokrasi, daha geniş özgürlük!
17.7.2018
Bunlar iyi günler, bu hukuksuzlukla daha beterleri de gelecek!
14.7.2018
Bu mahkeme Erdoğan’a hakaret ediyor!
10.7.2018
CHP önce bu faturaların hesabını vermek zorunda!
6.7.2018
Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete
3.7.2018
Türkiye’de medyaya artık çete reisleri ayar veriyor
30.6.2018
AKP-MHP devleti daha da ceberut olacak
22.6.2018
Erdoğan adaleti: Katiller cinayet işleyenleri yakalayacak!
19.6.2018
'Beyaz Toros’lar Suruç’a, Çiller AKP’ye gitti
16.6.2018
Erdoğan’ın ‘Türkiye’yi bölme projesi’ tutmadı
12.6.2018
İnce CHP’den, HDP Demirtaş’tan fazla oy alacak
8.6.2018
Batsın senin buzdolabın!
5.6.2018
Basın özgür değilse cumhurbaşkanı bile yalancı olur
1.6.2018
Kendini imha eden bir ‘gazeteci’nin hazin öyküsü
29.5.2018
Taşıma sandıkla başkan olamaz, olsa da fazla kalamaz
25.5.2018
Baskın seçimle kendini vurdu; Reiz tepetaklak gidiyor
22.5.2018
Milletvekili aday listeleri; ‘yaylalar, yaylalar’
19.5.2018
Bahçeli, Erdoğan’a Rus ruleti oynatıyor
11.5.2018
Bir ‘TAMAM’lık canları varmış!
8.5.2018
Kendini yiyen canavar ‘Başkan’ olmak isterse…
27.4.2018
Bu bir seçim değil, hileli 16 Nisan referandumunun rövanşıdır
24.4.2018
Erdoğan kendi oyunuyla yeniliyor!
20.4.2018
Savaşı barışa dönüştürmek, Euro’yu TL’ye çevirmekten daha kolay
17.4.2018
Yunanların 'Erdoğan bize saldırırsa' korkusu
3.4.2018
Medyanın kötülüğünden kötülüğün medyasına
30.3.2018
Edoğan’ın ‘metal’i Kılıçdaroğlu’nu yordu
27.3.2018
HDP’nin sırrını Erdoğan çözemedi
24.3.2018
Cumhurbaşkanı alkışlanacak... Alkışla!
20.3.2018
Kenan Evren’in güncellenmiş modeli Recep Tayyip Erdoğan
16.3.2018
Kılıçdaroğlu seçimleri Çiftlik Bank’a yatırdı
13.3.2018
Türkiye; ‘kasvetli totaliter bir hapishane’
9.3.2018
AKP’nin karanlık yüzü: Ceylanpınar
6.3.2018
‘Cemil Bayık olmadı Salih Müslim’i alalım’
2.3.2018
CHP yönetimi Erdoğan’a ‘Allah’ın bir lütfu'
27.2.2018
Ölüler gezegeninde seçim var
23.2.2018
Hayaller yerli ve milli, gerçekler Afrin!
20.2.2018
Osmanlı tokadı sandık meğer davulcu yellenmesiymiş
13.2.2018
Başbakan’a Rojava’dan mektup getiren ‘Akil’ de gözaltında
9.2.2018
Bahçeli püskevit yerken Kobaneliler Afrin’e vardı
6.2.2018
Kendi yapabileceğinden fazlasını CHP’den bekleme!
2.2.2018
AKP iktidarı bir insanlık sorunudur
26.1.2018
Erdoğan tabuta yaslanınca erken seçim oluyor!
23.1.2018
DEAŞ çetelerinin moralini yükseltmek serbest!
19.1.2018
Olağanüstü Hal’de ‘özgür olmayan ülke’
16.1.2018
AKP’lilerin ve gizli AKP’lilerin kimyasını bozan kadın
9.1.2018
Fadıl’ı o nezarethaneye sığdıramazsınız!
5.1.2018
2018’de basın özgürlüğü 2017’den de beter olacak
29.12.2017
Kürt yoksa bunca zulmü kime yapıyorsunuz!
26.12.2017
'Gayri resmi milis'leşmeye kapı mı açılıyor?
22.12.2017
Bunlar ‘yandaş medya’ bile değil, ‘saray tellalı’
19.12.2017
Başları dimdik, çünkü boğazlarına kadar pisliğin içindeler
15.12.2017
Bu ülkede eskiden ‘Kürt’ demek de yasaktı
12.12.2017
KHK’lar Reza’nın, hırsızların, rüşvetçilerin işine yarıyor
8.12.2017
Kahrolsun Reza emperyalizmi ve yerli işbirlikçileri!
1.12.2017
Yoksa Erdoğan savunmasını mı hazırlıyor?
28.11.2017
Vicdanını yitirmiş bir ülke cehennemdir!
24.11.2017
Erdoğan Kürtlerden rol çalmaya teşebbüs etti
21.11.2017
Reza’dan bahşişi peşin alanlar ‘milli kahraman’ ilan edilsin!
15.11.2017
Ergenekonun kolunda, 28 Şubatçıların yolunda!
7.11.2017
Türkiye’de medyayı işte bunun için susturuyorlar!
3.11.2017
Sen neymişsin be Osman Kavala!
31.10.2017
Az gitti, uz gitti, ‘bir Ergenekon boyu’ yol gitti
20.10.2017
AKP’liler yasalar önünde daha da eşittir
18.10.2017
AKP’nin yeni görevi: Erdoğan’ın çamaşır makinesi
13.10.2017
AKP, ‘terörist’ üretiminde patlama yaptı!
7.10.2017
Gardiyanların bildiğini Cumhurbaşkanı bilmiyor!
3.10.2017
Saksılar Meclis’te, HDP’liler Kandil’de!
29.9.2017
Irak, Türkiye’yle birlikte kendi topraklarını işgale hazırlanıyor
23.9.2017
Kim korkar gazeteciden!
16.9.2017
Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek mezarlık!
12.9.2017
Devletin öldürdüğü her Kürt teröristtir!
8.9.2017
Erdoğan’ın ‘yeni nesil’ emanetçi medya patronları
5.9.2017
Saray’ın ‘pembe medya’sıyla hepinize iyi uykular
1.9.2017
CHP keşke İhsan Eliaçık kadar cesur olabilseydi
25.8.2017
Sır olan MİT TIR’ları değil, vicdan ve mantık
22.8.2017
‘Mercedes’se Mercedes, aynısından bizde de var’
18.8.2017
Kılıçdaroğlu’nun iddianamesi bile hazır!
15.8.2017
İyi ki varsın Eren!
11.8.2017
Ya miting meydanlarında ya da hapishane hücrelerinde buluşacaklar!
1.8.2017
Yaşasın II.Abdülhamit istibdadı, kahrolsun III. Abdülhamit hürriyeti!
28.7.2017
Cumhuriyet davası gardiyanların bile kafasına yatmamış
25.7.2017
Saray, ‘FETÖ’, Ulusolcu el ele, hücum Cumhuriyet’e!
22.7.2017
‘Sonuç belli; her Kürt bağımsızlık ister’
20.7.2017
‘Paramız yok, elektriğimiz yok, yakında suyumuz da bitecek’
18.7.2017
‘Kürt halkının değil, Barzani ailesinin referandumu’
17.7.2017
Yüz yıldır tutulmayan söz: Bağımsız Kürdistan
30.6.2017
‘İçişleri Bakanı olarak pazarlanmış bir uşak’
20.6.2017
Cumhurbaşkanı’nı yine kandırmışlar ya da
13.6.2017
'Adalet'in batsın Adalet ve Kalkınma Partisi!
9.6.2017
‘Ne yaptı lan size bu Nedim Türfent’
7.6.2017
Biz ayrı cumhuriyetlerin yurttaşlarıyız
30.5.2017
Kılavuzu Çiller-Ağar olanın sonu Süleyman Soylu'dur
26.5.2017
Halkın gerçekleri öğrenmesinden çok korkuyorlar
23.5.2017
ABD’deki şiddet, Lice’ye kadar olur cinayet!
19.5.2017
Erdoğan'ın ihraç ürünü: Polis terörü
16.5.2017
Müthiş bir yüzleşme: Büyükdedemin soykırım suçu!
13.5.2017
Gazeteci vicdanını yitirirse vicdansız da gazeteci taklidi yapar
9.5.2017
AKP ‘üst akıl’a sığınmıştı, CHP de Saray’a sığındı!
5.5.2017
CHP’nin demokrasiye daha çok ihtiyacı var!
2.5.2017
1 Mayıs'tan 1 Mayıs'a; Paris'in Zürih'i, beterin beteri var
28.4.2017
CHP; Türkiye’de doğru söyler, Avrupa’da şaşar
25.4.2017
Son çiviyi çakan CHP olmasın
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive