Celal BAŞLANGIÇ

Artı GerçekBookmark and Share

‘Paramız yok, elektriğimiz yok, yakında suyumuz da bitecek’


20.7.2017 - Bu Yazı 1573 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Sokağın bir ucunda Peyam TV var. Yanında da Sünnet Radyo. 

Sokağın başında da bölgenin en büyük İslamcı partilerinden Komala İslam’ın genel merkezi bulunuyor.
İslamcı partilerin Irak Kürdistan Parlamentosu’nda 17 milletvekili var. Bunlardan altısı Komala İslam’dan seçilmiş. Ayrıca merkezi Irak Parlamentosu’na üç üyeyle girmeyi başarmışlar.

Komala İslam’ın parti binasında bizi Merkez Komite üyesi Rebwar Muhammed bekliyor.
Dışarıda sıcak 50 dereceye yaklaşmış. Bizi klimaların çalıştığı büyük bir salona alıyorlar.
Geniş koltuklara oturuyoruz. Rebwar Muhammed ile aramızda bir sehpayla yan yana konulmuş bir parti bayrağı bir de Irak Kürdistanı’nın üzerinde sarı bir güneş olan yeşil, beyaz, kırmızı bayrağı yer alıyor.

Bugünlerde Irak Kürdistanı’nda hangi muhalife “referandum” derseniz, söze hemen “parlamento” diye başlıyor.
Rebwar Muhammed de bu eğilime uygun davranıyor:

“Şu an parlamentomuz kapalı, çalışmıyor. Kürdistan’daki siyasi partiler birbirlerine uzaklar. İlişkileri kötü. Ciddi biçimde bir yönetim krizi var. Kürdistan Hükümeti’yle halkın ilişkisi hiç iyi değil. Biz İslami topluluk olarak ulusal birlik istiyoruz. Bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz. Kürdistan Parlamentosu’nu çalıştırmak, hayata geçirmek istiyoruz. Yasaların parlamentodan çıkmasını istiyoruz. Bağdat’la ciddi bir diyaloğun olması gerekiyor. Referandum isteniyorsa komşu ülkelerle; İran, Irak ve Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmamız gerekiyor. Uluslararası güçlerle, ABD ve AB ile sıcak ilişkilerin geliştirilmesi gerekiyor.”

'EKONOMİK ANLAMDA ŞEFFAFLIK YOK'

Hangi eğilimden olursa olsun Irak Kürdistanı’nda görüştüğüm bütün muhalifler, yaşanılan krizlerin nedenleri konusunda hemen hemen aynı teşhisi koyuyorlar. Hatta çözüm önermeleri bile birbirlerine çok yakın. 
Yaşanan krizin ana nedenini “yönetim” diye açıklıyor Rebwar Muhammed:

“Ekonomik anlamda hiçbir şeffaflık yok bölgede. Üçkağıtlar, çalma, çırpma, hırsızlık, yolsuzluk çok fazla. Her tarafta servet konusunda çok ciddi adaletsizlikler var. Bunlar krizin ana kaynağıdır. Hükümetin içinde adaletli bir dağıtım mekanizması yok. Hükümette olan partiler gerek hükümet olmanın, gerek parlamentoda olmanın sorumluluklarını yerine getiremediler. Bu yüzden de kriz her geçen gün boyutlanıyor.”

Goran Hareketi yöneticileri, Barzani’nin aldığı bağımsızlık referandumu kararının parlamentodan geçmemesi durumunda tabanlarını serbest bırakacaklarını açıklamıştı. 
Komala İslami yöneticisi Rebwar Muhammed’e mevcut koşullarda referandum yapılması durumunda tavırlarının ne olacağını sorunca “Tartışmamız sürüyor, henüz bir karar almış değiliz” diyor.
“Ama inanıyoruz ki bu koşullarda yapılacak bir referandum başarılı olmaz. Bizim şu anda var olan mekanizmaya ciddi müdahale kararımız var. Bu referandumun parlamentoya taşınmasını bekliyoruz.”

Rebwar Muhammed’e son olarak Türkiye’ye ilişkin yaklaşımlarını soruyoruz.
“Bizim geçmişte de, şimdi de düşüncemiz şudur ki Türkiye’de barış süreci olmazsa hiçbir şey olmaz. Yapılması gereken şey barıştır. Biz hem HDP’ye hem de AKP’ye, ‘lütfen barış sürecine girin ve o yolda devam edin’ diyoruz.”

‘PARLAMENTO KARAR ALMAZSA REFERANDUMA KATILMAYIZ’

Irak Kürdistan bölgesinde Erbil’de yani bölgedeki adıyla Hewler’de mi yoksa Süleymaniye’de mi olduğunuzu anlamanın en kolay yolu ana caddelerde, kavşaklarda, bazı binalarda asılı fotoğraflara bakmak. 
Eğer buralarda Mesud Barzani’nin dev fotoğraflarını görüyorsanız Erbil’de, yok Celal Talabani’nin posterlerini, sactan yapılmış dekupe fotoğraflarını görüyorsanız kesin Süleymaniye’desiniz demektir.

Asayişin, Peşmerge’nin kontrol noktalarında da Barzani bölgesine mi, Talabani bölgesine mi girdiğinizi ayırt etmek için üniformalara bakmak gerekiyor.
Çünkü Irak Kürdistan’ında bir tek parlamentoda ortaklaşılmış. O da iki yıldır kapalı. 

Onun dışında iki ayrı peşmerge ordusu, iki ayrı istihbarat örgütü var.
Erbil bölgesinde en önemli siyasi güç Barzani’nin KDP’si. Süleymaniye bölgesine ise Celal Talabani’nin KYB’si hakim.
Ancak KYB’den ayrılan Goran Hareketi bu örgütten önemli bir güç koparmış. Son seçimlerde Goran 24 milletvekili çıkartırken KYB’nin kazandığı sandalye sayısı 18’de kalmış. Ancak kabul etmek gerekir ki, Süleymaniye bölgesinde yine de en önemli siyasi güç KYB.
Bizim de randevumuz KYB Başkanlık Divanı üyesi Saman Germiyani ile…

Germiyani bizi evinde bekliyor ama çok kolay olmasına rağmen bulmakta zorlanıyoruz. Çünkü Germiyani’nin konutunun olduğu arazi dev beton bloklarla kuşatılmış. Çok yüksek bir güvenlik uygulaması var. Kapıdaki nöbetçi kulübesi bile ancak içeri girdikten sonra fark ediliyor.
Kapı girişinde uzun namlulu otomatik silahlarıyla peşmergeler var. Bu güvenlik önlemlerini aşıp bahçeye girdiğimizde belki de Süleymaniye’nin en güzel villalarından biri karşılıyor bizi.

Germiyani, geçmişte partisinin Ortadoğu, Avrupa sorumluluklarında bulunmuş, KYB’nin dış ilişkiler sorumluluğunu yürütmüş.
“Referandum” der demez buradaki diğer muhalifler gibi içinde “parlamento” sözcüğünün geçtiği cümleler kuruyor.

“Referandum öncelikle yasayla gündeme gelmeli ve parlamentodan geçmeli. 2014 yılında bir yasa çıkardık parlamentodan. Dördüncü maddesi referandum için parlamentonun yasa çıkarmasını öngörüyor. Geçenlerde referandum için bir toplantı vardı. KYB olarak temsilcimiz yoktu. Sadece KYB’den seçilen Kerkük Valisi Necmettin Kerim ile Hükümet Başkan Yardımcısı Kubat Talabani bulundu. Ancak biz resmi temsilci göndermedik. 16 Haziran’da yaptığımız Başkanlık Konseyi toplantısında bir karar aldık. Referandum konusu parlamentoda karar altına alınmadan YNK’nın bu tür toplantılara katılmamasını kararlaştırdık. Bizim kaidemiz kanundur. KDP bu kararı tek başına aldı. KDP’ye kalırsa parlamentoya gerek yok. Hemen referanduma gideceğiz. Eğer parlamentoda karar alınmazsa biz sandığa gitmeyeceğiz. Eğer düzeltilirse gideriz. Aksi durumda İslamcılar gitmiyor, Goran gitmiyor, KYB gitmiyor. Şu an kesin olarak kararımız, önce yasa olacak, parlamentoda karar alınacak, sonra referandum yapılacak. Bizim istediğimiz hem Kerkük’ün hem de Şengal’in referanduma dahil olması. Ancak KDP istemiyor bunu.”

Kürdistan’ın ekonomik ve siyasal açıdan genel görüntüsünü anlatırken, biraz da şakayla karışık ama pek de parlak olmayan bir tablo çiziyor Germiyani:
“Kürdistan’ın durumu gerçekten çok iyi. Bir paramız yok, iki elektriğimiz yok, üç yakın zamanda suyumuz da bitecek, dört yolumuz vesairemiz yok. Durumumuz bu. Sen maaş ödeyemiyorsun, elektrik veremiyorsun, yol yapamıyorsun, hizmet sunamıyorsun bu durumda nasıl devlet kuracaksın?”

“Neden parlamentodan geçirilmeden bir bağımsızlık referandumuna gidiyor Kürdistan” sorusuna herkes farklı yanıt veriyormuş gibi çok değişik, üstü örtülü cümleler kuruyor ama aslında söyledikleri aynı; “Eğer referandum için yasa çıkarılırsa bu parlamentonun açılması anlamına gelir. O zaman bir şeffaflık mecburiyeti ortaya çıkar. O zaman biz çıkar rahatlıkla ‘Sen petrol satıyorsun, nerede bu para, ne kadar paramız var, nasıl yöneteceksiniz bu ülkeyi’ diye soracağız.”

Bu denli sıkıntılı, krizlerin yoğun olduğu bir süreçte referanduma gidilmesini de Germiyani “KDP bir kriz içersindedir. Bir yönetim anlayışına göre bir krizi bertaraf etmek için eskisinden de büyük bir kriz çıkarmak gerekiyor. Parlamento krizi var, KDP-Goran krizi var, Irak krizi var, para krizi var, Ortadoğu krizi var… Bu şartlarda öyle bir kriz çıkartacaksın ki, diğer bütün krizleri unutturacaksın. KDP’nin izlediği politika bu” diye açıklıyor.

Germiyani normal şartlar altında bağımsızlık ilanı için Bağdat’la oturup konuşulması gerektiğini savunuyor ama O’na göre “biz bağımsızlık istiyoruz” deyince Bağdat’tan alınacak yanıtın da ne olacağını net biçimde aktarıyor:
“Ekmek yok, su yok, aş yok, elektrik yok, neyle bağımsızlık yapacaksınız?”

25 yıldır Hewler-Süleymaniye, Halepçe-Süleymaniye, Ranya-Süleymaniye, Germiyan-Süleymaniye yollarının yapılmadığı, çeyrek asırdır elektrik sorununun çözülemediği, tren yolu projesini gerçekleştiremediklerini anlatıyor Germiyani, ama arkasından da ekliyor;
“ben de elbette istiyorum ki Kürdistan bağımsız olsun, halk özgür olsun ve mutlu yaşasın. Ama bir yanda diktatörü, bir yanda yoksul bir halkı istemem. Ben de böyle düşünüyorum, partim KYB de. Biz de Kürdistan’ın bağımsızlığını istiyoruz ama yasal yollarla, parlamento kararıyla getirilecek bir referandumdan ve bağımsızlıktan yanayız. Daha 1992 yılında KDP basit bir muhtariyet isterken biz federasyon istiyorduk.”

DEVAM EDECEK

(Dördüncü Bölüm, 22 Temmuz 2017, Cumartesi günü)

.

Facebook Yorumları

Emlak8
21.07.2020
Olağanüstü Hal’den de beter; ‘Türk usulü başkanlık’
15.07.2020
‘İstikametini kaybetmiş’ bir siyasi lider!
11.07.2020
Baroları yıkmak için İran modeline heves etmişler
7.07.2020
Saray buldozerini tam gaz toplumun üzerine sürdü!
3.07.2020
Haydi, Reis; çek fişi, bitir işi!
30.06.2020
Ne dindar ne kindar; bunlar dijital, dijital!
23.06.2020
Saray’ın korkulu rüyası; ‘Bekle bizi Ankara!’
21.06.2020
HDP’ye kurulan tuzak ters tepti
13.06.2020
Saray, beka korkusuyla huruç harekatı başlattı
6.06.2020
İşte geliyor gelmekte olan!
2.06.2020
İki gün üst üste aynı manşetle çıkan gazete!
30.05.2020
Artık bütün muhalefet HDP’li!
27.05.2020
İlk fırsatta seçime gidecekler; ama göze alabilirlerse!
24.05.2020
Ne yazık ki faşizmde oluyor böyle şeyler!
12.05.2020
Büyük uyumsuzluk
9.05.2020
‘Öküz altında aranan darbe’ bulunmuştur!
2.05.2020
Çardak da çardakmış, şömine de şömineymiş ha
28.04.2020
‘Sizi yeniden tebaa yaptım aziz vatandaşlarım!’
26.04.2020
‘Yandaş vicdanlar’ bile ayaklanıyor artık!
21.04.2020
AKP sandıkta koronavirüsün de hesabını verecek!
15.04.2020
ek adam rejiminin ilan edilmiş iflası
11.04.2020
Daha da ceberut bir Saray rejimi geliyor!
9.04.2020
Tekâlif-i Milliye gösterip IBAN’a razı etmek!
3.04.2020
Akıl ve mantık iktidarın bedenini terk etmiş!
31.03.2020
Kimsenin aklına gelmedi; devlet milletten para istiyor
21.03.2020
Kaçan fırsat büyük olur!
14.03.2020
Bir sen eksiktin Korona!
14.02.2020
Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı kuşatma hamlesi!
11.02.2020
Sınırın iki yanında da yoksulluk, açlık ve ölüm var!
8.02.2020
Bana bir özür borcunuz var Davutoğlu!
4.02.2020
İşte buna ‘diz çökmek’ denir
1.02.2020
Çiftlik Bank’ın ‘tosuncukları’ ülkeyi teslim almış!
22.01.2020
‘Yeraltı’ filmini izliyoruz ama bu savaşlar gerçek!
19.01.2020
Kadınlardan da, Kürtlerden de çok korkuyorlar
14.01.2020
Recep Tayyip’in dönüş hızına Erdoğan bile yetişemiyor!
7.01.2020
‘Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete’
6.01.2020
Hayaldi gerçek oldu, kendi medyalarını da kapattılar!
28.12.2019
Yeni Gezi geliyor: Kanal İstanbul direnişi!
25.12.2019
‘Yerli’si İtalya’dan, ‘milli’si Araplardan
21.12.2019
Hazırlıklı olalım, daha çok ‘itirafçı sanık’ çıkacak!
13.12.2019
Camdan evi vardı, komşusunun evini taşladı!
6.12.2019
Kürtlere bir ‘örgütlü kötülük’ hikâyesi!
4.12.2019
Her AKP’li itirafçılığı tadacaktır!
30.11.2019
Sahi, n’oldu şu ‘Barış Pınarı Harekâtı’?
27.11.2019
Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde çete kurmuş!
20.11.2019
Çeteler devlet kılığına girip insan kaçırıyor
12.11.2019
‘Hayat ne kadar pahalandı’ bile diyemeyeceksiniz!
9.11.2019
İnsanlığın kaybolduğu ülkede insan kalmak çok zor
6.11.2019
Savaşın ana muhalefete yan etkisi; negatif halüsinasyon!
2.11.2019
İtinayla suikastçı ve sığınmacı ihraç edilir!
30.10.2019
Adalet zaten yoktu, mahkeme salonu da kayboldu!
26.10.2019
Kazanılan muharebe küçük, kaybedilen savaş büyük!
23.10.2019
Ateşkesi ABD ile imzala, bitirmek için Rusya’ya git
19.10.2019
‘Savaş’ gerçeğini bilmeyen barışın aktörü olamaz!
16.10.2019
‘Barış Pınarı’ yazılır ‘Arap Kemeri’ diye okunur
12.10.2019
‘Savaş’tan ‘işgal’e; mızrak çuvala sığmıyor
8.10.2019
Savaştıkça batıyor, battıkça savaşıyor
4.10.2019
Erdoğan iktidarının Hamidiye’si çıktı!
1.10.2019
Nagehan Alçı da haklı, Ersan Şen de!
11.09.2019
Anaları, kirli politikalarınıza alet etmeyin!
14.08.2019
Kaçırma, işkence, tutuklama üzerine bir devlet tiyatrosu!
4.08.2019
Soğan bulamazsanız bomba yiyin!
28.07.2019
Size de lazım; belki yarın belki yarından da yakın!
17.07.2019
Darbeyi defettik, demokrasiyi defnettik!
28.06.2019
Erdoğan ‘en az değişim, en az hasar’ peşinde
25.06.2019
Gezi ruhu ayaklandı; tek adam rejimi çöktü
22.06.2019
Seçim kazanan rakiplerden itinayla hesap sorulur!
18.06.2019
İmamoğlu AKP’li seçmenin de evine girdi!
12.06.2019
Erdoğan’ın ‘7 Haziran hezimeti’ korkusu!
8.06.2019
AKP’nin umudu bacağından asılan Topal Osman!
4.06.2019
AKP, İstanbul’da ‘battı balık yan gider’e yattı
31.05.2019
Erdoğanland’da işkence üstü yargı reformu!
28.05.2019
‘Eski Türkiye’yi fazlasıyla hortlattılar!
24.05.2019
AKP’li bir şahsiyet abidesi; Binali Yıldırım
17.05.2019
‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!
11.05.2019
Korku duvarı aşılıyor, vicdanlar ayaklanıyor
7.05.2019
Sandık demokrasisine T.C. Genel Başkanlığı darbesi!
30.04.2019
Kürtçe, Japonya’da bile olsa engelleyiniz!
27.4.2019
‘Sıkışan gaz’ Erdoğan’ın ta kendisidir!
23.4.2019
Türkiye bu sistemi taşıyamaz!
21.4.2019
‘Büyük ustalık’ bitti; Erdoğan’ın ‘tökezleme’ dönemi başladı
16.4.2019
Zulmünüz o kadar arttı ki zevaliniz çok tez olacak!
12.4.2019
Geldikleri gibi gitmeyecekler; kesin bilgi
10.4.2019
Erdoğan çıktığı sandığa gömüldü!
6.4.2019
Panikleri büyük; Erdoğan ‘yenilmezlik’ unvanını kaybetti!
27.3.2019
Hiçbir korkuya benzemez ‘kaybetme korkusu’
15.3.2019
Siyasetin sefaleti; ezan, bayrak, Sakarya
6.3.2019
Orta Asya’dan gelmiş, Ön Asya’dakini kovalıyor
1.3.2019
‘Beka’nın sırrı: Seçimi kaybetsem de iktidarı bırakmam
26.2.2019
Türkiye’nin çok güvenilir bir İçişleri Bakanı var!
23.2.2019
AKP-MHP iktidarı Türkiye’nin beka sorunudur!
19.2.2019
‘Soylu’ milletler ‘soylu’ politikacılara güvenir!
12.2.2019
Domates, biber, patlıcan; batan geminin malları bunlar!
8.2.2019
Ne âlâ memleket; engelle, yasakla, tutukla
5.2.2019
Cumhur İttifakı'nın sinirleri fena halde bozuk
29.1.2019
Kürt sorununda Türkiye’nin saplandığı bataklık
15.1.2019
İktidar şaşkın da ana muhalefet daha da şaşkın
11.1.2019
Özgür Özel’in keşfettiği ‘güç’
8.1.2019
Meşruluğunu yitiren seçim; 31 Mart
4.1.2019
Savaş koalisyonu duvara tosladı; kanlı tuzaklara dikkat!
28.12.2018
31 Mart sadece yerel seçim değildir!
21.12.2018
Meğer Erdoğan’a kayyım değil, ‘kayyım koalisyonu’ atanmış!
18.12.2018
IŞİD’in de AKP iktidarının da ortak hedefi Mahmur Kampı
14.12.2018
‘Sarı Yelek’te beka, ‘sarı etek’te istikbal arıyorlar!
12.12.2018
Kendi arkası hep açık ama başkasının düşen donuna güler
8.12.2018
Gezi İsyanı Erdoğan’a da lazım oldu!
4.12.2018
İzmirliler içerler ama yemezler!
1.12.2018
AKP’nin de kayyımı MHP oldu!
27.11.2018
Riyakârlıkları zirve yaptı!
23.11.2018
Ne yaptılarsa tam tersini söylüyorlar
20.11.2018
AKP iktidarı; suç icat etme makinası!
16.11.2018
Tutabilecekleri tek vaatleri; daha çok cezaevi!
13.11.2018
Türkiye, Hitler Almanyası üzerinden AB’ye girecek!
6.11.2018
Ahmet Altan Silivri Cezaevi’nden ayrılmış!
19.10.2018
Ah be Ara Güler!.. Yine bir eksildik hayattan
16.10.2018
AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü
12.10.2018
Kürtlere seçme, HDP'lilere seçilme hakkı yok!
21.9.2018
İktidarın faşistine, yargının vicdansızına kaldık!
14.9.2018
Reyhanlı işinde bir ‘MİT yeniği’ var!
11.9.2018
Hazin bir macera; Kürt fobisinden İdlib bataklığına…
7.9.2018
Yazanı, okuyanı, ‘beğen’eni itinayla terörist yapılır!
5.9.2018
Ejder meyveli smoothie şarbonlu ete karşı
31.8.2018
‘Eski Türkiye’nin yeni sahibi!
28.8.2018
Çatladıkapı Diktatörlüğü’nün ar damarını aldırmış İçişleri Bakanı!
3.8.2018
‘Güvenoyu’ almadan Kılıçdaroğlu CHP’yi yönetemez!
27.7.2018
Yargı bağımsızmış gibi yapın ‘Saray tellalları’
20.7.2018
Alın size daha fazla demokrasi, daha geniş özgürlük!
17.7.2018
Bunlar iyi günler, bu hukuksuzlukla daha beterleri de gelecek!
14.7.2018
Bu mahkeme Erdoğan’a hakaret ediyor!
10.7.2018
CHP önce bu faturaların hesabını vermek zorunda!
6.7.2018
Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete
3.7.2018
Türkiye’de medyaya artık çete reisleri ayar veriyor
30.6.2018
AKP-MHP devleti daha da ceberut olacak
22.6.2018
Erdoğan adaleti: Katiller cinayet işleyenleri yakalayacak!
19.6.2018
'Beyaz Toros’lar Suruç’a, Çiller AKP’ye gitti
16.6.2018
Erdoğan’ın ‘Türkiye’yi bölme projesi’ tutmadı
12.6.2018
İnce CHP’den, HDP Demirtaş’tan fazla oy alacak
8.6.2018
Batsın senin buzdolabın!
5.6.2018
Basın özgür değilse cumhurbaşkanı bile yalancı olur
1.6.2018
Kendini imha eden bir ‘gazeteci’nin hazin öyküsü
29.5.2018
Taşıma sandıkla başkan olamaz, olsa da fazla kalamaz
25.5.2018
Baskın seçimle kendini vurdu; Reiz tepetaklak gidiyor
22.5.2018
Milletvekili aday listeleri; ‘yaylalar, yaylalar’
19.5.2018
Bahçeli, Erdoğan’a Rus ruleti oynatıyor
11.5.2018
Bir ‘TAMAM’lık canları varmış!
8.5.2018
Kendini yiyen canavar ‘Başkan’ olmak isterse…
27.4.2018
Bu bir seçim değil, hileli 16 Nisan referandumunun rövanşıdır
24.4.2018
Erdoğan kendi oyunuyla yeniliyor!
20.4.2018
Savaşı barışa dönüştürmek, Euro’yu TL’ye çevirmekten daha kolay
17.4.2018
Yunanların 'Erdoğan bize saldırırsa' korkusu
3.4.2018
Medyanın kötülüğünden kötülüğün medyasına
30.3.2018
Edoğan’ın ‘metal’i Kılıçdaroğlu’nu yordu
27.3.2018
HDP’nin sırrını Erdoğan çözemedi
24.3.2018
Cumhurbaşkanı alkışlanacak... Alkışla!
20.3.2018
Kenan Evren’in güncellenmiş modeli Recep Tayyip Erdoğan
16.3.2018
Kılıçdaroğlu seçimleri Çiftlik Bank’a yatırdı
13.3.2018
Türkiye; ‘kasvetli totaliter bir hapishane’
9.3.2018
AKP’nin karanlık yüzü: Ceylanpınar
6.3.2018
‘Cemil Bayık olmadı Salih Müslim’i alalım’
2.3.2018
CHP yönetimi Erdoğan’a ‘Allah’ın bir lütfu'
27.2.2018
Ölüler gezegeninde seçim var
23.2.2018
Hayaller yerli ve milli, gerçekler Afrin!
20.2.2018
Osmanlı tokadı sandık meğer davulcu yellenmesiymiş
13.2.2018
Başbakan’a Rojava’dan mektup getiren ‘Akil’ de gözaltında
9.2.2018
Bahçeli püskevit yerken Kobaneliler Afrin’e vardı
6.2.2018
Kendi yapabileceğinden fazlasını CHP’den bekleme!
2.2.2018
AKP iktidarı bir insanlık sorunudur
26.1.2018
Erdoğan tabuta yaslanınca erken seçim oluyor!
23.1.2018
DEAŞ çetelerinin moralini yükseltmek serbest!
19.1.2018
Olağanüstü Hal’de ‘özgür olmayan ülke’
16.1.2018
AKP’lilerin ve gizli AKP’lilerin kimyasını bozan kadın
9.1.2018
Fadıl’ı o nezarethaneye sığdıramazsınız!
5.1.2018
2018’de basın özgürlüğü 2017’den de beter olacak
29.12.2017
Kürt yoksa bunca zulmü kime yapıyorsunuz!
26.12.2017
'Gayri resmi milis'leşmeye kapı mı açılıyor?
22.12.2017
Bunlar ‘yandaş medya’ bile değil, ‘saray tellalı’
19.12.2017
Başları dimdik, çünkü boğazlarına kadar pisliğin içindeler
15.12.2017
Bu ülkede eskiden ‘Kürt’ demek de yasaktı
12.12.2017
KHK’lar Reza’nın, hırsızların, rüşvetçilerin işine yarıyor
8.12.2017
Kahrolsun Reza emperyalizmi ve yerli işbirlikçileri!
1.12.2017
Yoksa Erdoğan savunmasını mı hazırlıyor?
28.11.2017
Vicdanını yitirmiş bir ülke cehennemdir!
24.11.2017
Erdoğan Kürtlerden rol çalmaya teşebbüs etti
21.11.2017
Reza’dan bahşişi peşin alanlar ‘milli kahraman’ ilan edilsin!
15.11.2017
Ergenekonun kolunda, 28 Şubatçıların yolunda!
7.11.2017
Türkiye’de medyayı işte bunun için susturuyorlar!
3.11.2017
Sen neymişsin be Osman Kavala!
31.10.2017
Az gitti, uz gitti, ‘bir Ergenekon boyu’ yol gitti
20.10.2017
AKP’liler yasalar önünde daha da eşittir
18.10.2017
AKP’nin yeni görevi: Erdoğan’ın çamaşır makinesi
13.10.2017
AKP, ‘terörist’ üretiminde patlama yaptı!
7.10.2017
Gardiyanların bildiğini Cumhurbaşkanı bilmiyor!
3.10.2017
Saksılar Meclis’te, HDP’liler Kandil’de!
29.9.2017
Irak, Türkiye’yle birlikte kendi topraklarını işgale hazırlanıyor
23.9.2017
Kim korkar gazeteciden!
16.9.2017
Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek mezarlık!
12.9.2017
Devletin öldürdüğü her Kürt teröristtir!
8.9.2017
Erdoğan’ın ‘yeni nesil’ emanetçi medya patronları
5.9.2017
Saray’ın ‘pembe medya’sıyla hepinize iyi uykular
1.9.2017
CHP keşke İhsan Eliaçık kadar cesur olabilseydi
25.8.2017
Sır olan MİT TIR’ları değil, vicdan ve mantık
22.8.2017
‘Mercedes’se Mercedes, aynısından bizde de var’
18.8.2017
Kılıçdaroğlu’nun iddianamesi bile hazır!
15.8.2017
İyi ki varsın Eren!
11.8.2017
Ya miting meydanlarında ya da hapishane hücrelerinde buluşacaklar!
1.8.2017
Yaşasın II.Abdülhamit istibdadı, kahrolsun III. Abdülhamit hürriyeti!
28.7.2017
Cumhuriyet davası gardiyanların bile kafasına yatmamış
25.7.2017
Saray, ‘FETÖ’, Ulusolcu el ele, hücum Cumhuriyet’e!
22.7.2017
‘Sonuç belli; her Kürt bağımsızlık ister’
20.7.2017
‘Paramız yok, elektriğimiz yok, yakında suyumuz da bitecek’
18.7.2017
‘Kürt halkının değil, Barzani ailesinin referandumu’
17.7.2017
Yüz yıldır tutulmayan söz: Bağımsız Kürdistan
30.6.2017
‘İçişleri Bakanı olarak pazarlanmış bir uşak’
20.6.2017
Cumhurbaşkanı’nı yine kandırmışlar ya da
13.6.2017
'Adalet'in batsın Adalet ve Kalkınma Partisi!
9.6.2017
‘Ne yaptı lan size bu Nedim Türfent’
7.6.2017
Biz ayrı cumhuriyetlerin yurttaşlarıyız
30.5.2017
Kılavuzu Çiller-Ağar olanın sonu Süleyman Soylu'dur
26.5.2017
Halkın gerçekleri öğrenmesinden çok korkuyorlar
23.5.2017
ABD’deki şiddet, Lice’ye kadar olur cinayet!
19.5.2017
Erdoğan'ın ihraç ürünü: Polis terörü
16.5.2017
Müthiş bir yüzleşme: Büyükdedemin soykırım suçu!
13.5.2017
Gazeteci vicdanını yitirirse vicdansız da gazeteci taklidi yapar
9.5.2017
AKP ‘üst akıl’a sığınmıştı, CHP de Saray’a sığındı!
5.5.2017
CHP’nin demokrasiye daha çok ihtiyacı var!
2.5.2017
1 Mayıs'tan 1 Mayıs'a; Paris'in Zürih'i, beterin beteri var
28.4.2017
CHP; Türkiye’de doğru söyler, Avrupa’da şaşar
25.4.2017
Son çiviyi çakan CHP olmasın
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive