Celal BAŞLANGIÇ

Artı GerçekBookmark and Share

Soğan bulamazsanız bomba yiyin!


4.08.2019 - Bu Yazı 798 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Türkiye’nin doğusundan, güneydoğusundan mevsimlik tarım işçileri trenlerle katar katar Karadeniz’in batısına taşınıyordu. Fındık toplama mevsimi başlamıştı.

Adapazarı istasyonunda inen mevsimlik tarım işçileri gar binasından dışarı çıkartılmıyordu. Kentin valisi “kamu güvenliği” nedeniyle böyle bir emir vermişti. Çünkü gelenler Kürt’tü.

Neredeyse boğaz tokluğuna çalışan Kürt tarım işçileri çoluk çocuk günlerdir istasyonda bekletiliyordu.

1999 yılıydı. Radikal için röportaj yapmak üzere Adapazarı’na gelip tarım işçilerinin bekletildiği toplama kampına benzeyen istasyona gittim.

Mevsimlik tarım işçileriyle konuşuyorduk. Sorunlarını, sıkıntılarını, ne denli zor koşullarda çalıştıklarını, ellerine üç kuruş para kalsın diye çocuklarının okula geç başladığını anlatıyorlardı.

Konuştuklarımdan birisi Bismil’den gelmişti.

“Geçinemiyoruz beyim” diyordu, “Gündelikler çok düşük. Günde 10 saat, 12 saat güneşin altındayız. Mevsim bitip evimize döndüğümüzde ancak boğaz tokluğuna çalıştığımızı anlıyoruz. Elimize üç kuruş para kalmıyor.”

Ancak Bismilli işçiyi dinlerken bir ayrıntı dikkatimi çekmişti. Bütün dişleri silme sarı metaldi. “Altın olmalı” diye aklımdan geçirmiştim. Düşündüğümü soruyla karışık bir hükme dönüştürdüm:

“Yoksulluktan yakınıyorsun ama bütün dişlerini de altından yaptırmışsın…”

Acı bir gülümseme belirdi dudaklarında. “Yok beyim” dedi “Bunlar altın değil, top mermisinin kovanı. Kırıkhanlı diş teknisyenleri kış aylarında köy köy dolaşıp diş yapıyorlar. Parası olanlar porselenden, altından yaptırıyor. Bizim gibi yoksullar da ancak top mermisinin sarı kovanından diş yaptırıyor. Savaş ağzımızın içine kadar girdi anlayacağın.”

Hayatımda hiç bu kadar utandığımı hatırlamıyorum.

Ertesi gün Radikal’de çıkacak röportajın başlığı o an atılmıştı:

“Savaş ağzımızın içine kadar girdi”

Tam 20 yıl önce yapılan röportajın başlığıydı bu. Üzerinden koca bir 20 yıl geçmiş. İktidarlar değişmiş. Ancak Türkiye’nin “savaş hali” daha da azgınlaşarak sürüyor.  Ağzımızdan giren savaşın neremizden çıktığına biraz daha yakından bakalım.

31 Mart seçimleri öncesi Erdoğan, Sivas mitinginde kendisinden kadro isteyen bir taşeron işçiye haddini bildiriyordu:

“Biz KİT’lere filan herkese kadrosunu verdik. Bizden bir şey beklemeyin. Bu toplantıyı provoke etmeyin. Bizler Cudi’de, Tendürek’te mücadeleyi verirken sizin söylediklerinize bakın. Ne diyorlar domates, ne diyorlar patates, düşünün ya düşünün bir merminin fiyatı nedir? Bizi George, Hans bir yerlerden vurmak istiyor. Bunlar da ona ön ayak oluyorlar.”

Gerçekten nedir bir merminin fiyatı, hiç düşündünüz mü?... Neyse devam edelim.

Birkaç gün önce Amasya’da konuşan AKP iktidarının küçük ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli “savaş aşkına” gelmişti:

“Fırat’ın doğusunda F-16 olup uçacaksak, obüs olup patlayacaksak, bomba olup yağacaksak, ateş olup yakacaksak bunun icazetini de hiçbir yerden almayız, hiç kimseye de sormayız, sormayacağız.”

Ama elbette obüs olup patlamanın, bomba olup yağmanın da bir bedeli vardı. Ama bu bedelin yanında yağmur gibi yağan zamların esamesi okunmamalıydı Bahçeli’ye göre:

“Sarımsağın yüzde 89, salçanın yüzde 90, çocuk bezinin yüzde 40 zamlandığını söylüyorsanız da, terörle mücadelenin artan maliyetlerini, bombaya, mermiye, askerî operasyonlara harcanan paraları hiç duydunuz, hiç hesap ettiniz mi?”

AKP-MHP iktidarının liderleri sıkıştıkça “Bir merminin, bir bombanın fiyatını biliyor musunuz?” diye soruyorlar ama 1983’ten bu yana yaşanan savaşların Türkiye’ye direkt ve dolaylı maliyetlerini hesaplamak neredeyse imkânsız.

Cumhur İttifakı’nın liderleri “Fiyatını biliyor musunuz?” diye soruyorlar ama bir yıl içersinde savaşa ne kadar harcadıklarını bir milletvekili çıkıp önerge vererek sorsa inanın yanıtlamazlar. Bir anda “ulusal güvenlik” mazeretinin arkasına saklanıp “devlet sırrı” yapabilirler. Fonların belirsizliğinden, örtülü ödeneklerin gizliliğinden geriye sisler içerisinde, ulaşılamayan bir “savaş maliyeti” kalır.

Bu memlekette de o kadar az insan var ki “Bombayı alan sizsiniz, mermiyi alan sizsiniz, bize soracağınıza önce siz söyleyin bakalım bu malzemelere harcadığınız paranın ne kadar olduğunu” diyecek.

Birkaç sınırlı kaynaktan iktidarların açıklamadığı mermi fiyatlarını ve yaklaşık 35 yıllık savaşın Türkiye’ye maliyetini çıkarmaya çalışalım.

Örneğin ekonomi yazarı Cüneyt Akman geçen yıl yayınlanan Kahrolsun İstibdat Yaşasın Hürriyet adlı kitabında Bahçeli’nin kastettiği “obüs olup patlama”nın maliyetini çıkartmaya çalışmış.

Akman’ın hesabına göre Fırtına obüsü dakikada altı-sekiz mermi atma kapasitesine sahip. Sadece dört mermi kadar atıldığı varsayılırsa bir saatlik bir salvo tek bir obüs 240-250 mermi anlamına geliyor. İki saatlik bir salvo için gereken obüs mermisi tam 500 adet.

Akman’ın yabancı kaynaklardan ulaştığı verilere göre bu tür mermileri 300-500 dolara da, üç bin – beş bin dolara da bulmak mümkün. Akman ortalama bir obüs mermisi fiyatını bin dolar var saymış. Buna göre bir obüsün iki saat salvosunun maliyeti 500 bin dolar/gün ediyor.

10 ay süren Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında sadece üç ay günde iki saat salvo yapan bir Fırtına obüsünün mermi maliyeti 45-50 milyon dolar. Türkiye’nin elinde tahminen 300 kadar Fırtına var. Bunların sadece 100 kadarının Fırat ve Afrin operasyonlarında kullanıldığı varsayılsa bile bu obüslerin mermi maliyeti beş milyar doları buluyor.

Tek bir F-16’nın sadece bir saatlik uçuş maliyetini 22 bin 500 dolar olarak saptayan Akman şöyle bir hesap yapıyor:

“F-16 Viper, muhtemelen bizim F-16’lar gibi saatte ortalama yedi bin galon jet yakıtı yakıyormuş. Bunun da galonu zaman içinde değişmekle birlikte ortalama iki dolar olduğunu düşünürsek sadece şöyle bir saat dolaşması, hiç ateş açmasa bile 14 bin dolara mal olur. Böylece Afrin Harekâtı'nın ilk gün 72 uçakla yapıldığı bildirilen ilk sortilerinin sadece yakıt bedeli bile minimum bir milyon dolardır.”

(Daha ayrıntılı bilgi için bkz. Cüneyt Akman / Kahrolsun İstibdat Yaşasın Hürriyet/ Tekin Yayınevi/ Haziran 2018)

Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Tutan “Türkiye ekonomisine son 30 yıllık terörün toplam maliyeti resmi açıklamaya göre 1,2 trilyon ABD doları; diğer bir deyişle yıllık maliyeti 40 milyar ABD doları yapıyor. Bu da son yıllarda verdiğimiz yıllık cari açık tutarına denk gelen bir meblağ ediyor” diyor. (16.03. 2016/Milli Gazete)

Cengiz Kapmaz ise Serbestiyet’teki  06.12.2016 tarihli makalesinde başka bir hesaplama yapmış:

“Türkiye otuz yıl boyunca çatışmalı bir süreç yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Bunun Türkiye’ye maliyeti 1,2 trilyon dolar oldu. Üçüncü Boğaz Köprüsü’nün ise Türkiye’ye maliyeti üç milyar dolar. Yani biz kaynaklarımızı savaşa harcamasaydık tam 400 adet üçüncü köprü inşa edebilecektik. Tam teşekküllü, modern tıbbi cihazlarla donatılmış bir hastanenin maliyet 5,6 milyon dolar. Eğer biz bu parayı hastanelere yatırmış olsaydık tam 214 bin 285 adet hastane inşa edebilecektik. Bir kişiye iş ve aş bulmak için gerekli yatırım maliyeti kişi başına 400 bin TL. Eğer biz bu 1,2 trilyonu savaşa değil iş ve aş hacmini arttırmaya harcasaydık tam 10 milyon 526 bin 315 kişiye istihdam sağlamış olurduk. Bunlar inanılmaz rakamlar. Biz bu rakamları hiçbir getirisi olmayan bir savaşta berhava ettik. Alın bu 30 yılı, bakın ekonomik göstergelere! Her iki yılda bir, her üç veya dört yılda bir ciddi kriz çıktığını göreceksiniz.”

Önce Türkiye’nin içinde başlayan, sonra Irak’ın Kuzey’ine yayılan, şimdi de Suriye’de gırtlağımıza kadar gömüldüğümüz savaşın tek nedeni Kürt sorununu barışçıl ve demokratik temelde çözmek istemeyen Türkiye’nin “savaş iktidarları”dır.

Sadece ekonomik maliyeti değil, bir de her şeyden daha önemli olan insan kaybı var bu savaşın. Bu çatışmalı süreç hangi taraftan olursa olsun yoksul aile çocuklarının birbirlerini, komşuları öldürmelerine yol açıyor. Toplumda gerginliği, ayrıştırmayı, düşmanlığı arttırıyor. Göçler nedeniyle kentlerin dokusu bozuluyor.

Bu savaş sürdükçe her emekçinin, her yoksul ailenin evinden bir genç, sofrasından değil bir dilim ekmek, artık bir tencere yemek eksilecek.

Türkiye’yi yöneten AKP-MHP “savaşçı” bloğu ise gözümüzün içine baka baka “soğan bulamazsanız bomba yiyin” diyor.

Anlaşılmıştır herhalde 20 yıl önce ağımızın içine kadar giren savaşın bugün neremizden çıktığı!

.

Facebook Yorumları

Emlak8
21.07.2020
Olağanüstü Hal’den de beter; ‘Türk usulü başkanlık’
15.07.2020
‘İstikametini kaybetmiş’ bir siyasi lider!
11.07.2020
Baroları yıkmak için İran modeline heves etmişler
7.07.2020
Saray buldozerini tam gaz toplumun üzerine sürdü!
3.07.2020
Haydi, Reis; çek fişi, bitir işi!
30.06.2020
Ne dindar ne kindar; bunlar dijital, dijital!
23.06.2020
Saray’ın korkulu rüyası; ‘Bekle bizi Ankara!’
21.06.2020
HDP’ye kurulan tuzak ters tepti
13.06.2020
Saray, beka korkusuyla huruç harekatı başlattı
6.06.2020
İşte geliyor gelmekte olan!
2.06.2020
İki gün üst üste aynı manşetle çıkan gazete!
30.05.2020
Artık bütün muhalefet HDP’li!
27.05.2020
İlk fırsatta seçime gidecekler; ama göze alabilirlerse!
24.05.2020
Ne yazık ki faşizmde oluyor böyle şeyler!
12.05.2020
Büyük uyumsuzluk
9.05.2020
‘Öküz altında aranan darbe’ bulunmuştur!
2.05.2020
Çardak da çardakmış, şömine de şömineymiş ha
28.04.2020
‘Sizi yeniden tebaa yaptım aziz vatandaşlarım!’
26.04.2020
‘Yandaş vicdanlar’ bile ayaklanıyor artık!
21.04.2020
AKP sandıkta koronavirüsün de hesabını verecek!
15.04.2020
ek adam rejiminin ilan edilmiş iflası
11.04.2020
Daha da ceberut bir Saray rejimi geliyor!
9.04.2020
Tekâlif-i Milliye gösterip IBAN’a razı etmek!
3.04.2020
Akıl ve mantık iktidarın bedenini terk etmiş!
31.03.2020
Kimsenin aklına gelmedi; devlet milletten para istiyor
21.03.2020
Kaçan fırsat büyük olur!
14.03.2020
Bir sen eksiktin Korona!
14.02.2020
Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı kuşatma hamlesi!
11.02.2020
Sınırın iki yanında da yoksulluk, açlık ve ölüm var!
8.02.2020
Bana bir özür borcunuz var Davutoğlu!
4.02.2020
İşte buna ‘diz çökmek’ denir
1.02.2020
Çiftlik Bank’ın ‘tosuncukları’ ülkeyi teslim almış!
22.01.2020
‘Yeraltı’ filmini izliyoruz ama bu savaşlar gerçek!
19.01.2020
Kadınlardan da, Kürtlerden de çok korkuyorlar
14.01.2020
Recep Tayyip’in dönüş hızına Erdoğan bile yetişemiyor!
7.01.2020
‘Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete’
6.01.2020
Hayaldi gerçek oldu, kendi medyalarını da kapattılar!
28.12.2019
Yeni Gezi geliyor: Kanal İstanbul direnişi!
25.12.2019
‘Yerli’si İtalya’dan, ‘milli’si Araplardan
21.12.2019
Hazırlıklı olalım, daha çok ‘itirafçı sanık’ çıkacak!
13.12.2019
Camdan evi vardı, komşusunun evini taşladı!
6.12.2019
Kürtlere bir ‘örgütlü kötülük’ hikâyesi!
4.12.2019
Her AKP’li itirafçılığı tadacaktır!
30.11.2019
Sahi, n’oldu şu ‘Barış Pınarı Harekâtı’?
27.11.2019
Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde çete kurmuş!
20.11.2019
Çeteler devlet kılığına girip insan kaçırıyor
12.11.2019
‘Hayat ne kadar pahalandı’ bile diyemeyeceksiniz!
9.11.2019
İnsanlığın kaybolduğu ülkede insan kalmak çok zor
6.11.2019
Savaşın ana muhalefete yan etkisi; negatif halüsinasyon!
2.11.2019
İtinayla suikastçı ve sığınmacı ihraç edilir!
30.10.2019
Adalet zaten yoktu, mahkeme salonu da kayboldu!
26.10.2019
Kazanılan muharebe küçük, kaybedilen savaş büyük!
23.10.2019
Ateşkesi ABD ile imzala, bitirmek için Rusya’ya git
19.10.2019
‘Savaş’ gerçeğini bilmeyen barışın aktörü olamaz!
16.10.2019
‘Barış Pınarı’ yazılır ‘Arap Kemeri’ diye okunur
12.10.2019
‘Savaş’tan ‘işgal’e; mızrak çuvala sığmıyor
8.10.2019
Savaştıkça batıyor, battıkça savaşıyor
4.10.2019
Erdoğan iktidarının Hamidiye’si çıktı!
1.10.2019
Nagehan Alçı da haklı, Ersan Şen de!
11.09.2019
Anaları, kirli politikalarınıza alet etmeyin!
14.08.2019
Kaçırma, işkence, tutuklama üzerine bir devlet tiyatrosu!
4.08.2019
Soğan bulamazsanız bomba yiyin!
28.07.2019
Size de lazım; belki yarın belki yarından da yakın!
17.07.2019
Darbeyi defettik, demokrasiyi defnettik!
28.06.2019
Erdoğan ‘en az değişim, en az hasar’ peşinde
25.06.2019
Gezi ruhu ayaklandı; tek adam rejimi çöktü
22.06.2019
Seçim kazanan rakiplerden itinayla hesap sorulur!
18.06.2019
İmamoğlu AKP’li seçmenin de evine girdi!
12.06.2019
Erdoğan’ın ‘7 Haziran hezimeti’ korkusu!
8.06.2019
AKP’nin umudu bacağından asılan Topal Osman!
4.06.2019
AKP, İstanbul’da ‘battı balık yan gider’e yattı
31.05.2019
Erdoğanland’da işkence üstü yargı reformu!
28.05.2019
‘Eski Türkiye’yi fazlasıyla hortlattılar!
24.05.2019
AKP’li bir şahsiyet abidesi; Binali Yıldırım
17.05.2019
‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!
11.05.2019
Korku duvarı aşılıyor, vicdanlar ayaklanıyor
7.05.2019
Sandık demokrasisine T.C. Genel Başkanlığı darbesi!
30.04.2019
Kürtçe, Japonya’da bile olsa engelleyiniz!
27.4.2019
‘Sıkışan gaz’ Erdoğan’ın ta kendisidir!
23.4.2019
Türkiye bu sistemi taşıyamaz!
21.4.2019
‘Büyük ustalık’ bitti; Erdoğan’ın ‘tökezleme’ dönemi başladı
16.4.2019
Zulmünüz o kadar arttı ki zevaliniz çok tez olacak!
12.4.2019
Geldikleri gibi gitmeyecekler; kesin bilgi
10.4.2019
Erdoğan çıktığı sandığa gömüldü!
6.4.2019
Panikleri büyük; Erdoğan ‘yenilmezlik’ unvanını kaybetti!
27.3.2019
Hiçbir korkuya benzemez ‘kaybetme korkusu’
15.3.2019
Siyasetin sefaleti; ezan, bayrak, Sakarya
6.3.2019
Orta Asya’dan gelmiş, Ön Asya’dakini kovalıyor
1.3.2019
‘Beka’nın sırrı: Seçimi kaybetsem de iktidarı bırakmam
26.2.2019
Türkiye’nin çok güvenilir bir İçişleri Bakanı var!
23.2.2019
AKP-MHP iktidarı Türkiye’nin beka sorunudur!
19.2.2019
‘Soylu’ milletler ‘soylu’ politikacılara güvenir!
12.2.2019
Domates, biber, patlıcan; batan geminin malları bunlar!
8.2.2019
Ne âlâ memleket; engelle, yasakla, tutukla
5.2.2019
Cumhur İttifakı'nın sinirleri fena halde bozuk
29.1.2019
Kürt sorununda Türkiye’nin saplandığı bataklık
15.1.2019
İktidar şaşkın da ana muhalefet daha da şaşkın
11.1.2019
Özgür Özel’in keşfettiği ‘güç’
8.1.2019
Meşruluğunu yitiren seçim; 31 Mart
4.1.2019
Savaş koalisyonu duvara tosladı; kanlı tuzaklara dikkat!
28.12.2018
31 Mart sadece yerel seçim değildir!
21.12.2018
Meğer Erdoğan’a kayyım değil, ‘kayyım koalisyonu’ atanmış!
18.12.2018
IŞİD’in de AKP iktidarının da ortak hedefi Mahmur Kampı
14.12.2018
‘Sarı Yelek’te beka, ‘sarı etek’te istikbal arıyorlar!
12.12.2018
Kendi arkası hep açık ama başkasının düşen donuna güler
8.12.2018
Gezi İsyanı Erdoğan’a da lazım oldu!
4.12.2018
İzmirliler içerler ama yemezler!
1.12.2018
AKP’nin de kayyımı MHP oldu!
27.11.2018
Riyakârlıkları zirve yaptı!
23.11.2018
Ne yaptılarsa tam tersini söylüyorlar
20.11.2018
AKP iktidarı; suç icat etme makinası!
16.11.2018
Tutabilecekleri tek vaatleri; daha çok cezaevi!
13.11.2018
Türkiye, Hitler Almanyası üzerinden AB’ye girecek!
6.11.2018
Ahmet Altan Silivri Cezaevi’nden ayrılmış!
19.10.2018
Ah be Ara Güler!.. Yine bir eksildik hayattan
16.10.2018
AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü
12.10.2018
Kürtlere seçme, HDP'lilere seçilme hakkı yok!
21.9.2018
İktidarın faşistine, yargının vicdansızına kaldık!
14.9.2018
Reyhanlı işinde bir ‘MİT yeniği’ var!
11.9.2018
Hazin bir macera; Kürt fobisinden İdlib bataklığına…
7.9.2018
Yazanı, okuyanı, ‘beğen’eni itinayla terörist yapılır!
5.9.2018
Ejder meyveli smoothie şarbonlu ete karşı
31.8.2018
‘Eski Türkiye’nin yeni sahibi!
28.8.2018
Çatladıkapı Diktatörlüğü’nün ar damarını aldırmış İçişleri Bakanı!
3.8.2018
‘Güvenoyu’ almadan Kılıçdaroğlu CHP’yi yönetemez!
27.7.2018
Yargı bağımsızmış gibi yapın ‘Saray tellalları’
20.7.2018
Alın size daha fazla demokrasi, daha geniş özgürlük!
17.7.2018
Bunlar iyi günler, bu hukuksuzlukla daha beterleri de gelecek!
14.7.2018
Bu mahkeme Erdoğan’a hakaret ediyor!
10.7.2018
CHP önce bu faturaların hesabını vermek zorunda!
6.7.2018
Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete
3.7.2018
Türkiye’de medyaya artık çete reisleri ayar veriyor
30.6.2018
AKP-MHP devleti daha da ceberut olacak
22.6.2018
Erdoğan adaleti: Katiller cinayet işleyenleri yakalayacak!
19.6.2018
'Beyaz Toros’lar Suruç’a, Çiller AKP’ye gitti
16.6.2018
Erdoğan’ın ‘Türkiye’yi bölme projesi’ tutmadı
12.6.2018
İnce CHP’den, HDP Demirtaş’tan fazla oy alacak
8.6.2018
Batsın senin buzdolabın!
5.6.2018
Basın özgür değilse cumhurbaşkanı bile yalancı olur
1.6.2018
Kendini imha eden bir ‘gazeteci’nin hazin öyküsü
29.5.2018
Taşıma sandıkla başkan olamaz, olsa da fazla kalamaz
25.5.2018
Baskın seçimle kendini vurdu; Reiz tepetaklak gidiyor
22.5.2018
Milletvekili aday listeleri; ‘yaylalar, yaylalar’
19.5.2018
Bahçeli, Erdoğan’a Rus ruleti oynatıyor
11.5.2018
Bir ‘TAMAM’lık canları varmış!
8.5.2018
Kendini yiyen canavar ‘Başkan’ olmak isterse…
27.4.2018
Bu bir seçim değil, hileli 16 Nisan referandumunun rövanşıdır
24.4.2018
Erdoğan kendi oyunuyla yeniliyor!
20.4.2018
Savaşı barışa dönüştürmek, Euro’yu TL’ye çevirmekten daha kolay
17.4.2018
Yunanların 'Erdoğan bize saldırırsa' korkusu
3.4.2018
Medyanın kötülüğünden kötülüğün medyasına
30.3.2018
Edoğan’ın ‘metal’i Kılıçdaroğlu’nu yordu
27.3.2018
HDP’nin sırrını Erdoğan çözemedi
24.3.2018
Cumhurbaşkanı alkışlanacak... Alkışla!
20.3.2018
Kenan Evren’in güncellenmiş modeli Recep Tayyip Erdoğan
16.3.2018
Kılıçdaroğlu seçimleri Çiftlik Bank’a yatırdı
13.3.2018
Türkiye; ‘kasvetli totaliter bir hapishane’
9.3.2018
AKP’nin karanlık yüzü: Ceylanpınar
6.3.2018
‘Cemil Bayık olmadı Salih Müslim’i alalım’
2.3.2018
CHP yönetimi Erdoğan’a ‘Allah’ın bir lütfu'
27.2.2018
Ölüler gezegeninde seçim var
23.2.2018
Hayaller yerli ve milli, gerçekler Afrin!
20.2.2018
Osmanlı tokadı sandık meğer davulcu yellenmesiymiş
13.2.2018
Başbakan’a Rojava’dan mektup getiren ‘Akil’ de gözaltında
9.2.2018
Bahçeli püskevit yerken Kobaneliler Afrin’e vardı
6.2.2018
Kendi yapabileceğinden fazlasını CHP’den bekleme!
2.2.2018
AKP iktidarı bir insanlık sorunudur
26.1.2018
Erdoğan tabuta yaslanınca erken seçim oluyor!
23.1.2018
DEAŞ çetelerinin moralini yükseltmek serbest!
19.1.2018
Olağanüstü Hal’de ‘özgür olmayan ülke’
16.1.2018
AKP’lilerin ve gizli AKP’lilerin kimyasını bozan kadın
9.1.2018
Fadıl’ı o nezarethaneye sığdıramazsınız!
5.1.2018
2018’de basın özgürlüğü 2017’den de beter olacak
29.12.2017
Kürt yoksa bunca zulmü kime yapıyorsunuz!
26.12.2017
'Gayri resmi milis'leşmeye kapı mı açılıyor?
22.12.2017
Bunlar ‘yandaş medya’ bile değil, ‘saray tellalı’
19.12.2017
Başları dimdik, çünkü boğazlarına kadar pisliğin içindeler
15.12.2017
Bu ülkede eskiden ‘Kürt’ demek de yasaktı
12.12.2017
KHK’lar Reza’nın, hırsızların, rüşvetçilerin işine yarıyor
8.12.2017
Kahrolsun Reza emperyalizmi ve yerli işbirlikçileri!
1.12.2017
Yoksa Erdoğan savunmasını mı hazırlıyor?
28.11.2017
Vicdanını yitirmiş bir ülke cehennemdir!
24.11.2017
Erdoğan Kürtlerden rol çalmaya teşebbüs etti
21.11.2017
Reza’dan bahşişi peşin alanlar ‘milli kahraman’ ilan edilsin!
15.11.2017
Ergenekonun kolunda, 28 Şubatçıların yolunda!
7.11.2017
Türkiye’de medyayı işte bunun için susturuyorlar!
3.11.2017
Sen neymişsin be Osman Kavala!
31.10.2017
Az gitti, uz gitti, ‘bir Ergenekon boyu’ yol gitti
20.10.2017
AKP’liler yasalar önünde daha da eşittir
18.10.2017
AKP’nin yeni görevi: Erdoğan’ın çamaşır makinesi
13.10.2017
AKP, ‘terörist’ üretiminde patlama yaptı!
7.10.2017
Gardiyanların bildiğini Cumhurbaşkanı bilmiyor!
3.10.2017
Saksılar Meclis’te, HDP’liler Kandil’de!
29.9.2017
Irak, Türkiye’yle birlikte kendi topraklarını işgale hazırlanıyor
23.9.2017
Kim korkar gazeteciden!
16.9.2017
Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek mezarlık!
12.9.2017
Devletin öldürdüğü her Kürt teröristtir!
8.9.2017
Erdoğan’ın ‘yeni nesil’ emanetçi medya patronları
5.9.2017
Saray’ın ‘pembe medya’sıyla hepinize iyi uykular
1.9.2017
CHP keşke İhsan Eliaçık kadar cesur olabilseydi
25.8.2017
Sır olan MİT TIR’ları değil, vicdan ve mantık
22.8.2017
‘Mercedes’se Mercedes, aynısından bizde de var’
18.8.2017
Kılıçdaroğlu’nun iddianamesi bile hazır!
15.8.2017
İyi ki varsın Eren!
11.8.2017
Ya miting meydanlarında ya da hapishane hücrelerinde buluşacaklar!
1.8.2017
Yaşasın II.Abdülhamit istibdadı, kahrolsun III. Abdülhamit hürriyeti!
28.7.2017
Cumhuriyet davası gardiyanların bile kafasına yatmamış
25.7.2017
Saray, ‘FETÖ’, Ulusolcu el ele, hücum Cumhuriyet’e!
22.7.2017
‘Sonuç belli; her Kürt bağımsızlık ister’
20.7.2017
‘Paramız yok, elektriğimiz yok, yakında suyumuz da bitecek’
18.7.2017
‘Kürt halkının değil, Barzani ailesinin referandumu’
17.7.2017
Yüz yıldır tutulmayan söz: Bağımsız Kürdistan
30.6.2017
‘İçişleri Bakanı olarak pazarlanmış bir uşak’
20.6.2017
Cumhurbaşkanı’nı yine kandırmışlar ya da
13.6.2017
'Adalet'in batsın Adalet ve Kalkınma Partisi!
9.6.2017
‘Ne yaptı lan size bu Nedim Türfent’
7.6.2017
Biz ayrı cumhuriyetlerin yurttaşlarıyız
30.5.2017
Kılavuzu Çiller-Ağar olanın sonu Süleyman Soylu'dur
26.5.2017
Halkın gerçekleri öğrenmesinden çok korkuyorlar
23.5.2017
ABD’deki şiddet, Lice’ye kadar olur cinayet!
19.5.2017
Erdoğan'ın ihraç ürünü: Polis terörü
16.5.2017
Müthiş bir yüzleşme: Büyükdedemin soykırım suçu!
13.5.2017
Gazeteci vicdanını yitirirse vicdansız da gazeteci taklidi yapar
9.5.2017
AKP ‘üst akıl’a sığınmıştı, CHP de Saray’a sığındı!
5.5.2017
CHP’nin demokrasiye daha çok ihtiyacı var!
2.5.2017
1 Mayıs'tan 1 Mayıs'a; Paris'in Zürih'i, beterin beteri var
28.4.2017
CHP; Türkiye’de doğru söyler, Avrupa’da şaşar
25.4.2017
Son çiviyi çakan CHP olmasın
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive