Celal BAŞLANGIÇ

Artı GerçekBookmark and Share

Ne dindar ne kindar; bunlar dijital, dijital!


30.06.2020 - Bu Yazı 198 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

  Röportaj yapmak için Hasankeyf’e gitmiştim. 1980’li yılların sonuydu.

Bütün görkemiyle yaşıyordu o yıllarda Hasankeyf. İnsanların ev olarak kullandıkları mağaraların çoğunda yaşam sürüyordu.

İlçeye yaptırılan sosyal konutlara taşınmıştı bazıları. Ama geceleri gelip eski mağara-evlerinde uyuyanlar vardı. Çünkü yapılan sosyal konutlar Hasankeyflilere mağara-evleri kadar konfor sunmuyordu.

Rastgele bir mağara-eve girdim. İçeri buyur ettiler. 

Salon olarak kullanılan genişçe bir yerde çoğu kadın ve çocuk sekiz –dokuz kişi oturmuş televizyon izliyordu.

Tek kanallı TRT yılları… Zamanın en çok ilgi gören dizilerinden biri vardı ekranda; Dallas.

Teksaslı Ewing ailesinin Southfork Çiftliği’nde dönen entrikalarını izliyorlardı; J.R. Ewing, kardeşi Bobby, eşleri Sue Ellen ve Pamela ile başka bir dünya vardı beyaz camda.

Bulunduğumuz mağara-ev ile üzerinde özel helikopterlerin uçtuğu dev gökdelenler, son model Amerikan arabalarıyla dolu caddeler anlatılmaz bir çelişki oluşturuyordu.

Sanki kapitalizmin kabesi bir kentin hemen dibindeki mağara kovuğunda oturuyorduk o anda. Dayanamadım sordum:

“Mağarada oturuyorsunuz ama böyle gökdeleni, son model aracı bol bir kent görüntülerini izliyorsunuz. Bulunduğunuz yerle izlediğiniz yer arasındaki fark sizde nasıl bir duygu uyandırıyor?”

Daha sonra Dicle’nin kıyısında balıkçılık yaptığını öğrendiğim “evin reisi” yanıtladı sorumuzu:

“Yalandır, gerçek değildir, diye avutuyoruz kendimizi.”

Şu anda ne yazık ki insanlarına yanı başındaki sosyal konutlardan daha fazla konfor sunan Hasankeyf’in mağara-evlerinin büyük bölümü de sular altında kaldı; artık yok.

Türkiye’nin “Z kuşağı” gündeme gelince hatırladım Hasankeyf’te yaşadığım bu sahneyi.

Onlar da oturdukları mağara-evden “modern dünya”nın gökdelenlerini, son model arabalarını, uçuşan helikopterlerini izleyen Hasankeyflilere benziyorlardı. 

Var olan kısıtlı aydınlığı giderek kararan, şiddetin her geçen gün arttığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün kırıntılarının bile ortadan kaldırılmak istendiği, yokluğun ve yoksulluğun insanların üzerine daha da çöktüğü, çoğunun ailesinin bugününü yitirdiği, kendilerinin de geleceğe taşıyacak umutları olmayan bir ülkeden iyisiyle kötüsüyle, az gelişmişiyle çok gelişmişiyle koskoca bir dünyayı izliyorlardı internet üzerinden.

Aynen bir kuyunun dibinden yıldızların ışıl ışıl olduğu bir gökyüzüne bakmak gibi bir şey. 

Ama yaşadıkları bu büyük çelişkiye, o yıllarda karşılaştığım Hasankeyfliler gibi “yalandır, gerçek değildir” diyerek kendilerini avuttukları bir refleks göstermiyorlar; aksine tepkilerini hemen ortaya koyuyorlar.

Türkiye’nin “Z kuşağı” yani 1990’ların sonlarıyla 2000’li yıllarda doğanlar, daha başka bir deyişle AKP iktidarında dünyaya gelenler ya da yaşamlarının çok büyük bölümünü Erdoğan iktidarıyla geçirenler Saray rejimine gösterdikleri tepkiyle gündeme oturdular.

YKS öncesinde sınava girecek gençlerle buluşmak üzere YouTube üzerinden bir yayın planlamıştı muhtemelen Saray’ın İletişim Başkanlığı.

Çünkü üniversite sınavına girecek gençler kızgındı. Sınavları önce salgın nedeniyle Temmuz’a ertelenmiş, sonra bir ay önceye alınmıştı.

Bir iddiaya göre de Saray; iç turizmi canlandırmak için sınavı bir an önce yapıp tatil yerlerine koşmalarını, otelleri, lokantaları doldurmalarını hedeflemişti.

İşte bu kızgınlığı, kırgınlığı en aza indirmek için planlanmıştı canlı yayın.

Erdoğan’a soru sormak üzere yedi genç seçilmişti. Biraz da öğretilmiş sorularla, sufle edilen methiyelerle geçiyordu program.

Bu sırada gençler yayının altına yorumlarını yazmaya başladılar. Ama o da ne! Gelen yorumların büyük kısmı Erdoğan ve AKP aleyhineydi. “Oy moy yok” diyorlardı, “Sandıkta görüşürüz” diyorlardı Erdoğan’a.

Saray ekibi başladıktan çok kısa bir süre sonra canlı yayını yorumlara kapattı. 

Ama elektronik ortamda bu “Z kuşağı”nı, “dijital çocuklar”ı durdurmak çok kolay değil.

Bir yandan Twitter ortamına taşıdılar “Oy moy yok” sloganını ve Türkiye çapında TT olmasını, yani birinci sıraya oturmasını sağladılar. 

Aynı anda yoruma kapalı YouTube yayınının “bunu beğenmedim” butonuna yüklenmeye başladılar. Neden sonra Saray yandaşları toparlanıp onlar da “bunu beğendim”i tıklamaya başladılar.

“Bunu beğenmedim” diyenler 350 bini aşmıştı. “Bunu beğendim” diyenlerin sayısı tüm çabalara rağmen 100 bine bile ulaşamamıştı.

Oysa o canlı yayında Erdoğan 16 milyondan fazla takipçisi olmakla övünmüştü. Demek ki takipçilerinin içinde seveni az, sevmeyeni daha çokmuş!

“Z kuşağı”nın, “milenyum çocukları”nın bu eylemi sadece Erdoğan’la sınırlı kalmadı. Üniversite sınavlarının erkene alınmasını “iç turizmin canlanması”na bağladıkları için Erdoğan’ın Turizm Bakanı’ndan da intikam aldılar. Sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanyayla Turizm Bakanı’na ait otellerin beğenisini 4,1’lerden 1’lere kadar düşürdüler.

Elbette Türkiye’nin “Z kuşağı” homojen bir yapı değil. Farklı sınıfsal kökenlerden, farklı sosyal çevrelerden, farklı mezheplerden, farklı etnik yapılardan geliyorlar.

Gelen bu yeni nesille ilgili görebildiğim en yeni ve en kapsamlı çalışmalardan birini Gezici Araştırma Merkezi yapmış. Merkezin Başkanı Murat Gezici’nin bu ay yayınladığı “Z Kuşağına Ait Araştırma Raporu”nda ilginç veriler var.

Gezici’nin yüz yüze yaptığı 20 yaş ve altını temsil eden gençlere dönük çalışmanın en çarpıcı verisi şu: “2023 seçimlerinde her beş kişiden biri Z kuşağı olacak.”

Araştırmaya göre 2018 seçimlerinde ilk defa oy kullananların yüzde 76.6’sı Cumhur İttifakı’na oy vermemiş.

Bu kuşak için ırk, cinsiyet, din, dil, mezhep gibi unsurlar düşük bir öneme sahip. “Farklı bir din veya mezhebe ait biriyle evlenebilirim” diyenlerin oranı “Z kuşağı”nda yüzde 82.2. Oysa bu oran bir önceki kuşakta yüzde 32.8.

Bu kuşağın yüzde 15.7’si namaz kılma, oruç tutma gibi dini inançlarının gereklerini yerine getiriyor. Yüzde 55.8’i de bu gereklilikleri yerine getirmediğini söylüyor. Yüzde 28.5’i de inançsız.

“Z kuşağı”nın yüzde 76.4’ü adalet, demokrasi, ifade ve düşünce özgürlüğü, liyakat, israf, sanat gibi kavramları önemli bulduğunu söylüyor. Bu kuşakta AB’yi destekleyenlerin oranı yüzde 78.6. Bu oran daha önceki X ve Y kuşaklarında ise yüzde 35.6. 

2023’te iş gücü nüfusunun yüzde 42’sini “Z kuşağı” oluşturacak. (Kaynak: Hande Zeyrek / Türkiye’nin kaderi Z kuşağının elinde/ 11.06.2020 / Sözcü Gazetesi)

Saray iktidarı sadece Türkiye sınırları ötesinde; Irak Kürdistanı’nda, Suriye’de, Libya’da cephe açmadı. Ülke içerisinde de büyük bir cephe açtı. Her geçen gün de bu cepheyi büyütüyor.

Zaten 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra ülke içersindeki Kürtlere, siyasal ve toplumsal örgütlenmelerine karşı büyük bir cephe açılmıştı. Bu cephede Saray iktidarının saldırıları artarak sürüyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Olağanüstü Hal ilanıyla birlikte Kanun Hükmündeki Kararnamelerle “medeni ölü” haline getirdiği on binlerce, aileleriyle birlikte bir milyona yakın insana uygulanan zulüm sürüyor.

Sayısı giderek artacak olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın mağduriyetleri çözülmedi. Açılan yara her geçen gün büyüyor.

Pandemi sürecinde Saray iktidarı muhalif belediyelerin halka yardım yapmasını engelleyerek kendi tabanındaki yardıma muhtaç insanlara da kötülük etti.

Muhalif belediyelerin aşevi hesaplarına el koyarak sıcak bir kap yemekten mahrum bıraktığı insanlar arasında elbette AKP seçmenleri de vardı.

Şimdi Saray iktidarı daha da geniş toplumsal kesimlere savaş açmış bulunuyor.

Baro başkanları Saray’ın getireceği yasa değişikliğine karşı Ankara’nın kapısına dayandı. Saatlerce zulüm gördüler kent girişinde. Dünden itibaren bulundukları kentlerde protesto eylemlerine başladılar. Yine güvenlik güçlerinin zulmüyle karşılaştılar. En barışçıl, demokratik gösteri hakları engellendi. Barolar, iktidarın bu değişikliği TBMM’ye getirmesi durumunda Ankara’da miting yapacaklarını açıklamıştı 4 Temmuz cumartesi günü. 

Dün akşam Bakanlar Kurulu sonrası Erdoğan yaptığı “Ulusa Sesleniş” konuşmasında “çoklu baro” getiren yasal değişikliğin bugün TBMM’ye getirileceğini söyledi. Türkiye’yi bu konuda belli ki daha sıcak bir eylemlilik bekliyor.

Sırada diğer meslek odalarını etkisizleştirmeyi amaçlayan yasal değişiklikler var.

Şimdi Saray iktidarı işçilerin, emekçilerin, ücretiyle geçinenlerin kıdem tazminatına göz dikti. Dün sendikalar ülkenin 81 ilinde bu tasarrufu protesto eden eylemler yaptı. Onların da en doğal hakları için Ankara’nın kapısına dayanması yakındır.

Toplumun bu kadar geniş bir kesimine savaş açan Saray iktidarı belli ki önce kendi iktidarı döneminde büyümüş, doğmuş bir kuşağı ikna edememiş, karşısına almış.

Ancak bu tablo asla muhalefeti sevindirmesin. Yukarıda sayısal verileriyle aktardığımız “Z kuşağı”nı kimse “cepte keklik” saymasın. Eğer muhalefet bu kuşağın kaybettikleri bugününe, umudunu yitirdikleri yarınına ilişkin somut bir proje sunamazlarsa Erdoğan’ın başına gelen, onların da başına gelir; “bunu da beğenmedim.”

Ancak ortaya çıkan toplam sonuç Saray iktidarı için büyük bir hüsrandır.

“Dindar ve kindar” bir nesil için yola çıkmışlardı. Ancak sonuç şu; ne dindar ne kindar, bunlar dijital, dijital!

.

Facebook Yorumları

Emlak8
21.07.2020
Olağanüstü Hal’den de beter; ‘Türk usulü başkanlık’
15.07.2020
‘İstikametini kaybetmiş’ bir siyasi lider!
11.07.2020
Baroları yıkmak için İran modeline heves etmişler
7.07.2020
Saray buldozerini tam gaz toplumun üzerine sürdü!
3.07.2020
Haydi, Reis; çek fişi, bitir işi!
30.06.2020
Ne dindar ne kindar; bunlar dijital, dijital!
23.06.2020
Saray’ın korkulu rüyası; ‘Bekle bizi Ankara!’
21.06.2020
HDP’ye kurulan tuzak ters tepti
13.06.2020
Saray, beka korkusuyla huruç harekatı başlattı
6.06.2020
İşte geliyor gelmekte olan!
2.06.2020
İki gün üst üste aynı manşetle çıkan gazete!
30.05.2020
Artık bütün muhalefet HDP’li!
27.05.2020
İlk fırsatta seçime gidecekler; ama göze alabilirlerse!
24.05.2020
Ne yazık ki faşizmde oluyor böyle şeyler!
12.05.2020
Büyük uyumsuzluk
9.05.2020
‘Öküz altında aranan darbe’ bulunmuştur!
2.05.2020
Çardak da çardakmış, şömine de şömineymiş ha
28.04.2020
‘Sizi yeniden tebaa yaptım aziz vatandaşlarım!’
26.04.2020
‘Yandaş vicdanlar’ bile ayaklanıyor artık!
21.04.2020
AKP sandıkta koronavirüsün de hesabını verecek!
15.04.2020
ek adam rejiminin ilan edilmiş iflası
11.04.2020
Daha da ceberut bir Saray rejimi geliyor!
9.04.2020
Tekâlif-i Milliye gösterip IBAN’a razı etmek!
3.04.2020
Akıl ve mantık iktidarın bedenini terk etmiş!
31.03.2020
Kimsenin aklına gelmedi; devlet milletten para istiyor
21.03.2020
Kaçan fırsat büyük olur!
14.03.2020
Bir sen eksiktin Korona!
14.02.2020
Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı kuşatma hamlesi!
11.02.2020
Sınırın iki yanında da yoksulluk, açlık ve ölüm var!
8.02.2020
Bana bir özür borcunuz var Davutoğlu!
4.02.2020
İşte buna ‘diz çökmek’ denir
1.02.2020
Çiftlik Bank’ın ‘tosuncukları’ ülkeyi teslim almış!
22.01.2020
‘Yeraltı’ filmini izliyoruz ama bu savaşlar gerçek!
19.01.2020
Kadınlardan da, Kürtlerden de çok korkuyorlar
14.01.2020
Recep Tayyip’in dönüş hızına Erdoğan bile yetişemiyor!
7.01.2020
‘Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete’
6.01.2020
Hayaldi gerçek oldu, kendi medyalarını da kapattılar!
28.12.2019
Yeni Gezi geliyor: Kanal İstanbul direnişi!
25.12.2019
‘Yerli’si İtalya’dan, ‘milli’si Araplardan
21.12.2019
Hazırlıklı olalım, daha çok ‘itirafçı sanık’ çıkacak!
13.12.2019
Camdan evi vardı, komşusunun evini taşladı!
6.12.2019
Kürtlere bir ‘örgütlü kötülük’ hikâyesi!
4.12.2019
Her AKP’li itirafçılığı tadacaktır!
30.11.2019
Sahi, n’oldu şu ‘Barış Pınarı Harekâtı’?
27.11.2019
Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde çete kurmuş!
20.11.2019
Çeteler devlet kılığına girip insan kaçırıyor
12.11.2019
‘Hayat ne kadar pahalandı’ bile diyemeyeceksiniz!
9.11.2019
İnsanlığın kaybolduğu ülkede insan kalmak çok zor
6.11.2019
Savaşın ana muhalefete yan etkisi; negatif halüsinasyon!
2.11.2019
İtinayla suikastçı ve sığınmacı ihraç edilir!
30.10.2019
Adalet zaten yoktu, mahkeme salonu da kayboldu!
26.10.2019
Kazanılan muharebe küçük, kaybedilen savaş büyük!
23.10.2019
Ateşkesi ABD ile imzala, bitirmek için Rusya’ya git
19.10.2019
‘Savaş’ gerçeğini bilmeyen barışın aktörü olamaz!
16.10.2019
‘Barış Pınarı’ yazılır ‘Arap Kemeri’ diye okunur
12.10.2019
‘Savaş’tan ‘işgal’e; mızrak çuvala sığmıyor
8.10.2019
Savaştıkça batıyor, battıkça savaşıyor
4.10.2019
Erdoğan iktidarının Hamidiye’si çıktı!
1.10.2019
Nagehan Alçı da haklı, Ersan Şen de!
11.09.2019
Anaları, kirli politikalarınıza alet etmeyin!
14.08.2019
Kaçırma, işkence, tutuklama üzerine bir devlet tiyatrosu!
4.08.2019
Soğan bulamazsanız bomba yiyin!
28.07.2019
Size de lazım; belki yarın belki yarından da yakın!
17.07.2019
Darbeyi defettik, demokrasiyi defnettik!
28.06.2019
Erdoğan ‘en az değişim, en az hasar’ peşinde
25.06.2019
Gezi ruhu ayaklandı; tek adam rejimi çöktü
22.06.2019
Seçim kazanan rakiplerden itinayla hesap sorulur!
18.06.2019
İmamoğlu AKP’li seçmenin de evine girdi!
12.06.2019
Erdoğan’ın ‘7 Haziran hezimeti’ korkusu!
8.06.2019
AKP’nin umudu bacağından asılan Topal Osman!
4.06.2019
AKP, İstanbul’da ‘battı balık yan gider’e yattı
31.05.2019
Erdoğanland’da işkence üstü yargı reformu!
28.05.2019
‘Eski Türkiye’yi fazlasıyla hortlattılar!
24.05.2019
AKP’li bir şahsiyet abidesi; Binali Yıldırım
17.05.2019
‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!
11.05.2019
Korku duvarı aşılıyor, vicdanlar ayaklanıyor
7.05.2019
Sandık demokrasisine T.C. Genel Başkanlığı darbesi!
30.04.2019
Kürtçe, Japonya’da bile olsa engelleyiniz!
27.4.2019
‘Sıkışan gaz’ Erdoğan’ın ta kendisidir!
23.4.2019
Türkiye bu sistemi taşıyamaz!
21.4.2019
‘Büyük ustalık’ bitti; Erdoğan’ın ‘tökezleme’ dönemi başladı
16.4.2019
Zulmünüz o kadar arttı ki zevaliniz çok tez olacak!
12.4.2019
Geldikleri gibi gitmeyecekler; kesin bilgi
10.4.2019
Erdoğan çıktığı sandığa gömüldü!
6.4.2019
Panikleri büyük; Erdoğan ‘yenilmezlik’ unvanını kaybetti!
27.3.2019
Hiçbir korkuya benzemez ‘kaybetme korkusu’
15.3.2019
Siyasetin sefaleti; ezan, bayrak, Sakarya
6.3.2019
Orta Asya’dan gelmiş, Ön Asya’dakini kovalıyor
1.3.2019
‘Beka’nın sırrı: Seçimi kaybetsem de iktidarı bırakmam
26.2.2019
Türkiye’nin çok güvenilir bir İçişleri Bakanı var!
23.2.2019
AKP-MHP iktidarı Türkiye’nin beka sorunudur!
19.2.2019
‘Soylu’ milletler ‘soylu’ politikacılara güvenir!
12.2.2019
Domates, biber, patlıcan; batan geminin malları bunlar!
8.2.2019
Ne âlâ memleket; engelle, yasakla, tutukla
5.2.2019
Cumhur İttifakı'nın sinirleri fena halde bozuk
29.1.2019
Kürt sorununda Türkiye’nin saplandığı bataklık
15.1.2019
İktidar şaşkın da ana muhalefet daha da şaşkın
11.1.2019
Özgür Özel’in keşfettiği ‘güç’
8.1.2019
Meşruluğunu yitiren seçim; 31 Mart
4.1.2019
Savaş koalisyonu duvara tosladı; kanlı tuzaklara dikkat!
28.12.2018
31 Mart sadece yerel seçim değildir!
21.12.2018
Meğer Erdoğan’a kayyım değil, ‘kayyım koalisyonu’ atanmış!
18.12.2018
IŞİD’in de AKP iktidarının da ortak hedefi Mahmur Kampı
14.12.2018
‘Sarı Yelek’te beka, ‘sarı etek’te istikbal arıyorlar!
12.12.2018
Kendi arkası hep açık ama başkasının düşen donuna güler
8.12.2018
Gezi İsyanı Erdoğan’a da lazım oldu!
4.12.2018
İzmirliler içerler ama yemezler!
1.12.2018
AKP’nin de kayyımı MHP oldu!
27.11.2018
Riyakârlıkları zirve yaptı!
23.11.2018
Ne yaptılarsa tam tersini söylüyorlar
20.11.2018
AKP iktidarı; suç icat etme makinası!
16.11.2018
Tutabilecekleri tek vaatleri; daha çok cezaevi!
13.11.2018
Türkiye, Hitler Almanyası üzerinden AB’ye girecek!
6.11.2018
Ahmet Altan Silivri Cezaevi’nden ayrılmış!
19.10.2018
Ah be Ara Güler!.. Yine bir eksildik hayattan
16.10.2018
AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü
12.10.2018
Kürtlere seçme, HDP'lilere seçilme hakkı yok!
21.9.2018
İktidarın faşistine, yargının vicdansızına kaldık!
14.9.2018
Reyhanlı işinde bir ‘MİT yeniği’ var!
11.9.2018
Hazin bir macera; Kürt fobisinden İdlib bataklığına…
7.9.2018
Yazanı, okuyanı, ‘beğen’eni itinayla terörist yapılır!
5.9.2018
Ejder meyveli smoothie şarbonlu ete karşı
31.8.2018
‘Eski Türkiye’nin yeni sahibi!
28.8.2018
Çatladıkapı Diktatörlüğü’nün ar damarını aldırmış İçişleri Bakanı!
3.8.2018
‘Güvenoyu’ almadan Kılıçdaroğlu CHP’yi yönetemez!
27.7.2018
Yargı bağımsızmış gibi yapın ‘Saray tellalları’
20.7.2018
Alın size daha fazla demokrasi, daha geniş özgürlük!
17.7.2018
Bunlar iyi günler, bu hukuksuzlukla daha beterleri de gelecek!
14.7.2018
Bu mahkeme Erdoğan’a hakaret ediyor!
10.7.2018
CHP önce bu faturaların hesabını vermek zorunda!
6.7.2018
Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete
3.7.2018
Türkiye’de medyaya artık çete reisleri ayar veriyor
30.6.2018
AKP-MHP devleti daha da ceberut olacak
22.6.2018
Erdoğan adaleti: Katiller cinayet işleyenleri yakalayacak!
19.6.2018
'Beyaz Toros’lar Suruç’a, Çiller AKP’ye gitti
16.6.2018
Erdoğan’ın ‘Türkiye’yi bölme projesi’ tutmadı
12.6.2018
İnce CHP’den, HDP Demirtaş’tan fazla oy alacak
8.6.2018
Batsın senin buzdolabın!
5.6.2018
Basın özgür değilse cumhurbaşkanı bile yalancı olur
1.6.2018
Kendini imha eden bir ‘gazeteci’nin hazin öyküsü
29.5.2018
Taşıma sandıkla başkan olamaz, olsa da fazla kalamaz
25.5.2018
Baskın seçimle kendini vurdu; Reiz tepetaklak gidiyor
22.5.2018
Milletvekili aday listeleri; ‘yaylalar, yaylalar’
19.5.2018
Bahçeli, Erdoğan’a Rus ruleti oynatıyor
11.5.2018
Bir ‘TAMAM’lık canları varmış!
8.5.2018
Kendini yiyen canavar ‘Başkan’ olmak isterse…
27.4.2018
Bu bir seçim değil, hileli 16 Nisan referandumunun rövanşıdır
24.4.2018
Erdoğan kendi oyunuyla yeniliyor!
20.4.2018
Savaşı barışa dönüştürmek, Euro’yu TL’ye çevirmekten daha kolay
17.4.2018
Yunanların 'Erdoğan bize saldırırsa' korkusu
3.4.2018
Medyanın kötülüğünden kötülüğün medyasına
30.3.2018
Edoğan’ın ‘metal’i Kılıçdaroğlu’nu yordu
27.3.2018
HDP’nin sırrını Erdoğan çözemedi
24.3.2018
Cumhurbaşkanı alkışlanacak... Alkışla!
20.3.2018
Kenan Evren’in güncellenmiş modeli Recep Tayyip Erdoğan
16.3.2018
Kılıçdaroğlu seçimleri Çiftlik Bank’a yatırdı
13.3.2018
Türkiye; ‘kasvetli totaliter bir hapishane’
9.3.2018
AKP’nin karanlık yüzü: Ceylanpınar
6.3.2018
‘Cemil Bayık olmadı Salih Müslim’i alalım’
2.3.2018
CHP yönetimi Erdoğan’a ‘Allah’ın bir lütfu'
27.2.2018
Ölüler gezegeninde seçim var
23.2.2018
Hayaller yerli ve milli, gerçekler Afrin!
20.2.2018
Osmanlı tokadı sandık meğer davulcu yellenmesiymiş
13.2.2018
Başbakan’a Rojava’dan mektup getiren ‘Akil’ de gözaltında
9.2.2018
Bahçeli püskevit yerken Kobaneliler Afrin’e vardı
6.2.2018
Kendi yapabileceğinden fazlasını CHP’den bekleme!
2.2.2018
AKP iktidarı bir insanlık sorunudur
26.1.2018
Erdoğan tabuta yaslanınca erken seçim oluyor!
23.1.2018
DEAŞ çetelerinin moralini yükseltmek serbest!
19.1.2018
Olağanüstü Hal’de ‘özgür olmayan ülke’
16.1.2018
AKP’lilerin ve gizli AKP’lilerin kimyasını bozan kadın
9.1.2018
Fadıl’ı o nezarethaneye sığdıramazsınız!
5.1.2018
2018’de basın özgürlüğü 2017’den de beter olacak
29.12.2017
Kürt yoksa bunca zulmü kime yapıyorsunuz!
26.12.2017
'Gayri resmi milis'leşmeye kapı mı açılıyor?
22.12.2017
Bunlar ‘yandaş medya’ bile değil, ‘saray tellalı’
19.12.2017
Başları dimdik, çünkü boğazlarına kadar pisliğin içindeler
15.12.2017
Bu ülkede eskiden ‘Kürt’ demek de yasaktı
12.12.2017
KHK’lar Reza’nın, hırsızların, rüşvetçilerin işine yarıyor
8.12.2017
Kahrolsun Reza emperyalizmi ve yerli işbirlikçileri!
1.12.2017
Yoksa Erdoğan savunmasını mı hazırlıyor?
28.11.2017
Vicdanını yitirmiş bir ülke cehennemdir!
24.11.2017
Erdoğan Kürtlerden rol çalmaya teşebbüs etti
21.11.2017
Reza’dan bahşişi peşin alanlar ‘milli kahraman’ ilan edilsin!
15.11.2017
Ergenekonun kolunda, 28 Şubatçıların yolunda!
7.11.2017
Türkiye’de medyayı işte bunun için susturuyorlar!
3.11.2017
Sen neymişsin be Osman Kavala!
31.10.2017
Az gitti, uz gitti, ‘bir Ergenekon boyu’ yol gitti
20.10.2017
AKP’liler yasalar önünde daha da eşittir
18.10.2017
AKP’nin yeni görevi: Erdoğan’ın çamaşır makinesi
13.10.2017
AKP, ‘terörist’ üretiminde patlama yaptı!
7.10.2017
Gardiyanların bildiğini Cumhurbaşkanı bilmiyor!
3.10.2017
Saksılar Meclis’te, HDP’liler Kandil’de!
29.9.2017
Irak, Türkiye’yle birlikte kendi topraklarını işgale hazırlanıyor
23.9.2017
Kim korkar gazeteciden!
16.9.2017
Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek mezarlık!
12.9.2017
Devletin öldürdüğü her Kürt teröristtir!
8.9.2017
Erdoğan’ın ‘yeni nesil’ emanetçi medya patronları
5.9.2017
Saray’ın ‘pembe medya’sıyla hepinize iyi uykular
1.9.2017
CHP keşke İhsan Eliaçık kadar cesur olabilseydi
25.8.2017
Sır olan MİT TIR’ları değil, vicdan ve mantık
22.8.2017
‘Mercedes’se Mercedes, aynısından bizde de var’
18.8.2017
Kılıçdaroğlu’nun iddianamesi bile hazır!
15.8.2017
İyi ki varsın Eren!
11.8.2017
Ya miting meydanlarında ya da hapishane hücrelerinde buluşacaklar!
1.8.2017
Yaşasın II.Abdülhamit istibdadı, kahrolsun III. Abdülhamit hürriyeti!
28.7.2017
Cumhuriyet davası gardiyanların bile kafasına yatmamış
25.7.2017
Saray, ‘FETÖ’, Ulusolcu el ele, hücum Cumhuriyet’e!
22.7.2017
‘Sonuç belli; her Kürt bağımsızlık ister’
20.7.2017
‘Paramız yok, elektriğimiz yok, yakında suyumuz da bitecek’
18.7.2017
‘Kürt halkının değil, Barzani ailesinin referandumu’
17.7.2017
Yüz yıldır tutulmayan söz: Bağımsız Kürdistan
30.6.2017
‘İçişleri Bakanı olarak pazarlanmış bir uşak’
20.6.2017
Cumhurbaşkanı’nı yine kandırmışlar ya da
13.6.2017
'Adalet'in batsın Adalet ve Kalkınma Partisi!
9.6.2017
‘Ne yaptı lan size bu Nedim Türfent’
7.6.2017
Biz ayrı cumhuriyetlerin yurttaşlarıyız
30.5.2017
Kılavuzu Çiller-Ağar olanın sonu Süleyman Soylu'dur
26.5.2017
Halkın gerçekleri öğrenmesinden çok korkuyorlar
23.5.2017
ABD’deki şiddet, Lice’ye kadar olur cinayet!
19.5.2017
Erdoğan'ın ihraç ürünü: Polis terörü
16.5.2017
Müthiş bir yüzleşme: Büyükdedemin soykırım suçu!
13.5.2017
Gazeteci vicdanını yitirirse vicdansız da gazeteci taklidi yapar
9.5.2017
AKP ‘üst akıl’a sığınmıştı, CHP de Saray’a sığındı!
5.5.2017
CHP’nin demokrasiye daha çok ihtiyacı var!
2.5.2017
1 Mayıs'tan 1 Mayıs'a; Paris'in Zürih'i, beterin beteri var
28.4.2017
CHP; Türkiye’de doğru söyler, Avrupa’da şaşar
25.4.2017
Son çiviyi çakan CHP olmasın
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive