Ceren KENAR

Türkiye GAZETESİBookmark and Share

Ama Hamas da...


21.07.2014 - Bu Yazı 2358 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 En son söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Hamas, Türkiye'de seçimlere girse oy vermem, hatta iktidara gelmemesi için var gücümle çalışırım. Hamas'ın siyasi görüşlerini paylaşmıyorum. Liderlerinin bol bol John Rawls okuması gerektiğini düşünüyorum. Siyasi programlarının Kantçı prensiplerle revize edilmesi gerektiğine inanıyorum. Gazze'de olsam Hamas'ı destekler miyim, işte onu da bilmiyorum. Zira ailem mülteci kampında doğmadı, ben bir açık hava hapishanesinde büyümedim. Savaşla yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu bilmiyorum. Kişisel tarihimin dönüm noktalarını sevdiklerimin öldürülmesi, doğduğum ve büyüdüğüm evin işgalci bir güç tarafından bombalanması oluşturmuyor. Abluka altında yaşamak nasıl bir duygu hiç bilmiyorum. Yoklukla terbiye edilmeye çalışmak nasıl bir his, açıkçası bir fikrim yok. Milliyetçilikten, sosyalizme birçok yol deneyip, her seferinde yenilmenin, çaresizliği öğrenmenin, ümitsizliğe alışmanın dermanını radikalizmde bulmak nasıl bir deneyim inanın bilmiyorum.

En son söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Filistin-İsrail meselesinde askerî bir çözüm olduğuna inanmıyorum. 1967'de aktif olarak Mısır, Suriye, Ürdün, Irak ordularının ortak giriştiği, Suudi Arabistan, Tunus, Cezayir, Kuveyt, Libya, Fas, Pakistan, Filistin Kurtuluş Örgütü, Sudan'ın askerî destek verdiği bir savaşta, İsrail'in tek başına altı gün içinde mutlak zaferle çıkmasından sonra, Filistin meselesinin savaş meydanlarında kazanılabileceği düşüncesini sürreal buluyorum. Bu koalisyondaki ülkeler tek tek İsrail'le barış anlaşması yapmışken, Rusya ve Batı koalisyonu tarafından net bir şekilde terörist damgası ile yaftalanan, İran'ın bile zor duruma sokmaya çalıştığı Hamas'ın İsrail karşısında askerî açıdan kazanma ihtimalinin imkânsız olduğunu düşünüyorum.

En son söyleyeceğimi başta söyleyeyim, Hamas'ın siyasi danışmanı olsam, İsrail'i tanımasını ve silahlı mücadeleye son vermesini tavsiye ederim. İçlerinden temiz yüzlü Gandhi benzeri bir karakter çıkarmalarını salık verirdim. Sanırım bu yüzden de hayatım boyunca bu mevki de olamam. Zira bu yolu deneyen Fetih hareketinin başına gelenler ortada.

En son söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Anti-Semitizm'den tiksiniyorum. Kendi vatandaşı Yahudiler'e 1930'larda başlayan sistematik bir ayrımcılık uygulayan, evlerini yağmalatan bir ülkenin vatandaşı olarak, bu konuda herkesin de hassas olması gerektiğine inanıyorum. İsrail devletinin yaptıklarından bırakın Yahudileri, İsrail devletinin vatandaşlarının bile sorumlu tutulmasının büyük bir yanlış olduğunu düşünüyorum. İsrail devletini eleştirirken kullandığımız birçok argümanın, verinin Yahudi entelektüeller, gazeteciler, akademisyenler, tarihçiler tarafından yazıldığını vurguluyorum. Bu vesile ile dünyanın birçok yerindeki katliamı kınıyor, devlet şiddeti uygulayan tek ülkenin İsrail olmadığını da not düşmek istiyorum. Nijerya'daki, Sudan'daki, Orta Afrika Cumhuriyetindeki mağdurlara desteğimi sunuyorum. Kendi ülkemin tarihindeki katliamları da kınıyor, herkesi yüzleşmeye davet ediyorum.

Şimdi müsadenizle, bu uzun ve bana aşağıdaki cümleleri kurmak için ehliyet vermesini umut ettiğim bu izahtan sonra, sadede gelmek istiyorum.

Şu an itibariyle, Gazze'de yaşanan katliama dair “ama Hamas da” diyerek başlayan her cümlenin geçersiz olduğunu düşünüyorum.

Zira, İsrail'in son Gazze saldırısı Hamas'ın eylemleri yüzünden olmadı. Çatışmayı Hamas başlatmadı ve bitirmeyecek. Bunu bu çatışmada siyasi olarak nasıl bir pozisyon alınması gerektiğini vazetmek için söylemiyorum. Bunu mevcut durumun fotoğrafını çekmek için söylüyorum. Dürüst olmak bunu söylemeyi gerektirdiği için söylüyorum.

“Ama Hamas da” diyerek başlayan ve yaşanan katliamda Hamas'ın sorumluluğu veya operasyonun başlamasında (ve dolayısıyla bitmesinde) Hamas'ın bir karar verici rolü olabileceği argümanı teknik olarak yanlış olduğu için söylüyorum.

Bu operasyon, İsrailli yetkililerin New York Times'a söylediği üzere son bir yıldır planlanan bir operasyon. Hamas'ın önce Suriye'de aldığı Esad karşıtı pozisyon ile İran ve Suriye'nin desteğini kaybetmesi, daha sonra Mısır darbesi ile gelen Sisi'nin Hamas karşıtı politikası, en büyük sponsorlarından Katar'ın Körfez ülkeleri tarafından izole edilmesi ile mükemmel bir zamanlama yaşanıyor İsrail açısından. Hamas'ın uluslararası kuşatılmışlığını, Gazze'nin tek hava borusu olan tünellerin yok edilmesi ile tamamlamak istiyor İsrail. Öldürülen üç İsrailli genç (ki bu), atılan füzeler falan, üzgünüm ama bahaneden ibaret. Uluslararası toplum şartsız olarak İsrail'in yanında. İsrail'in kimseye karşı bir sorumluluğu yok. Ortada İsrail'i politika değiştirmeye zorlayacak bir caydırıcı unsur da yok. Dolayısıyla fırsat bu fırsat, Hamas'a yıllar boyu altından kalkamayacağı bir darbe vurabilirim diyor İsrail. Bu son bir ayın meselesi değil. Bu on yıllar boyu sistematik uygulanan bir devlet şiddeti meselesi. Bu son bir yılda planlanan, detayları ince ince kurgulanan ve uygun zamanı kollanan bir operasyon meselesi.

Buna karşılık Hamas'ın ateşkes için önerdiği listeye bakalım. 10 yıllık ateşkes için istediği 10 şart: "İsrail ordusunun askerini Gazze'den çekmesi ve çiftçilerin tarım yapmasına izin verilmesi, [kaçırılan ve daha sonra takas ile serbest bırakılan İsrail askeri] Gilad Şalit karşılığında serbest bırakılan ancak daha sonra tutuklanan mahkûmların serbest bırakılması, ablukanın sona erdirilmesi ve sınır kapılarının açılması, BM gözetiminde bir liman ve havaalanı açılması, balıkçılık için izin verilen sınırın genişletilmesi, Refah geçiş kapısının uluslararası gözetime açılması, İsrail'in 10 yıllık bir ateşkesi kabul etmesi ve Gazze hava sahasının İsrail uçaklarına kapatılması, Gazze sakinlerinin Kudüs'ü ziyaret edebilmelerine ve El-Aksa Camii'ne giriş yapabilmelerine izin verilmesi, İsrail'in Filistin içi meselelere (örneğin Hamas-Fetih koalisyon hükümeti) müdahil olmaması ve Gazze'nin sanayi bölgesinin açılması.”

“Bu talep listesini okuyun ve dürüstçe cevap verin, bu maddeler arasında adil olmayan bir talep var mı?” Bu soruyu ben değil, Hareetz gazetesi yazarı, Gideon Levy soruyor.

“Ama Hamas da” diyerek başladığınız cümlelerin büyük bir zihinsel ve ahlaki konfor meydana getirdiğini biliyorum. Bazıları İslamofobik kaygılardan, bazıları AK Parti destekliyorsa kesin bu işte yanlış bir şey vardır önkabulünden kaynaklanan ön yargıları anlamıyorum ama görüyorum.

Ümitvar kalabilmek için “ama Hamas da” diyenleri ise anlıyorum. 100 yıllık bir klastrofobi içinde, çözüme hâlâ inanabilmek için, İsrail dışı aktörlerin davranış değişikliği ile barış olabileceğine inanmak istemeyi gerçekten anlıyorum. Öldürülesiye dayak yiyen, yalnız bırakılan bir çocuğu tüm mahallenin parmakla gösterip, terörist diye damgalamasına inanmak istememe hâlini anlıyorum. Çocuk biraz uslanırsa, içinde yaşadığımız mahallenin sakinlerinin aslında o kadar kötü insanlar olmadığını görmek isteme çabasını anlıyorum. Uluslararası kamuoyunun, Hamas'ın politika değiştirmesi ile, uyanacağı ve eyleme geçeceği inancını inanın naif bulmuyorum, hatta anlıyorum.

Radikalizm ile empati kurmak istememe hâlini anlıyorum. Bu riski alarak, konforlu pozisyonlardan kesilen steril ahkamların lekelenme ihtimalini engellemeye çalışma hâlini anlıyorum.

Mağduru suçlamanın illa sorumluluktan kaçmaya yönelik bir savunma mekanizması olduğunu da düşünmüyorum. Masumlaştıkça mağdurlar, daha tehditkâr olurlar. Dünyanın güvenli ve ahlaki bir yer olduğuna dair olan inancımızı sarsarlar. Kötülüğün sadece kötü insanların başına gelebilecek bir ceza olmadığını gösterirler, bize tekinsiz, adil olmayan, güvenliksiz bir dünyada olmadığımızı, dolayısıyla her daim tehlikede olduğumuzu hatırlatırlar.

Gerçekten anlıyorum. Çünkü herkes gibi, ben de yapıyorum. Dünyanın adil bir yer olduğuna inanmak isteyen biri olarak, konfor arayışımın empati duygumun üzerine geçmesine izin veriyorum.

Fakat yine de soruyorum: Hamas'ın bir ateşkes için öne sürülen bu şartlarda yanlış, kabul edilmeyecek, makul olmayan bir tane bile unsur var mı?

Eğer yok diyorsanız, o zaman en azından bir süre için, en azından bu katliam bitene kadar, sizi “ama Hamas da” cümlesini sarf etmemeye davet etmek istiyorum.

Zira “ama Hamas da” cümlesinin altında yatan varsayımlar yanlış. Bu savaşı Hamas başlatmadı ve Hamas bitiremeyecek. Bu savaşı İsrail bitirecek, uluslararası kamuoyu bitirecek. Eğer isterlerse.

Suriye meselesini başından beri izlemenin oluşturduğu tahribattan olsa gerek, çoğu zaman realist olmanın karamsar olmakla eş anlamlı olduğunu biliyorum. İyimser kalabilmenin ise yolunun mağduru suçlamaktan, bazen ise etkisizleştirmekten geçtiğini biliyorum.

Ama yine de, Dante'ye atfedilen “cehennemin en sıcak yeri, ahlaki kriz zamanlarında tarafsız kalanlara ayrılmıştır” ifadesini de aklımdan çıkaramıyorum...

.

Facebook Yorumları

Emlak8
14.7.2017
Musul sonrası DEAŞ
7.7.2017
Mülteciler üzerinden bir provokasyon girişimi
5.7.2017
Bir tuhaf Körfez politikası
4.7.2017
PYD'ye giden silahların akıbeti ne olacak?
27.6.2017
Türkiye Katar'ı niye destekliyor?
26.6.2017
Lübnan dağlarından bölgeye bakmak (2)
21.6.2017
Lübnan dağlarından bölgeye bakmak
7.6.2017
Körfez'de ipler nasıl koptu?
5.6.2017
Riyad zirvesi sonrası Körfez'de gerilim
2.6.2017
Kırmızı fularlı militarizm güzellemesi
30.5.2017
Brzezinski ve mirası
26.5.2017
Bir mütefekkir'in ardından...
18.5.2017
Türkiye ABD'den eli boş mu döndü?
12.5.2017
Google ve Zamanın Ruhu
4.5.2017
Sincar konusunda kim müttefik, kim düşman?
25.4.2017
İHH
19.4.2017
Referandum sonrası fırsatlar
17.4.2017
Durum tespiti
13.4.2017
Trump ters köşe yapar mı?
11.4.2017
Esad neden kimyasal silah kullanıyor?
10.4.2017
Çok az, çok geç
4.4.2017
Sykes-Picot'dan İran işgaline: Musul'un acıklı hikâyesi -3-
30.3.2017
Sykes-Picot'tan İran işgaline: Musul'un acıklı hikâyesi: (2)
28.3.2017
Sykes-Picot'dan İran işgaline: Musul'un acıklı hikâyesi
22.3.2017
Türkiye aleyhine çalışan bir Türk lobi!..
21.3.2017
PKK'yı sadece Batı mı destekliyor?
16.3.2017
Patron kim?
14.3.2017
Rakka'yı PYD neden
17.8.2015
İş kitapta yazana uymayınca
6.8.2015
Buz gibi darbe...
4.8.2015
“Yeni Türkiye”nin “Eski” Akademisi
27.7.2015
Ateşkesi kim bitirdi?
20.7.2015
Kral'ın selamı
29.6.2015
Lèborîna me dixwazin Kobanê(*)
23.6.2015
Kaçırılan fırsatlar...
22.6.2015
Babalarını seven kızlar
18.6.2015
Nazmiye Hanım...
15.6.2015
HDP hangi direnişi destekliyor?
11.6.2015
Başarılı seçim kampanyası nasıl yapılır?
5.6.2015
Dedemin Sandığı
2.6.2015
Şaibeler, şaibeler...
30.5.2015
Tırlarda saklanan sırlar
28.5.2015
27 Mayıs 1960 darbesi: Türkiye Cumhuriyet'inin “ilk günahı”
27.5.2015
Diyanet kapatılmalı mı?
25.5.2015
NATO zaten görevde
18.5.2015
Bana “gericiliğin” resmini çizebilir misin?
12.5.2015
Yalanın maliyeti olmayınca...
11.5.2015
“Batı'nın Dostu, Türk teröristlerin düşmanı”
4.5.2015
Devrimi işçiden çalmak...
28.4.2015
Irak Şam Baas Devleti
27.4.2015
Bizim kahramanlarımız kim?
21.4.2015
Kavgacı Sultan ile vizyonerlik arasında: Turgut Özal'ı dünya nasıl bilirdi?
20.4.2015
Turgut Özal'ı nasıl bilirdiniz?
16.4.2015
Yeni Türkiye sözleşmesinde yeni ne var?
14.4.2015
Ferhunde Hoca...
7.4.2015
Yeni bir İran'a doğru?
06.04.2015
Stockholm Sendromu avuntusuna kaçmadan Alevi meselesi...
02.04.2015
Taşeron terörünü muhalefet bilmek...
31.03.2015
Yemen meselesinde Türkiye nerede durmalı?
26.03.2015
Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de orada yerini alır...
17.03.2015
Türkiye niye "günah keçisi?"
09.03.2015
F-4 kazaları: İhmal mi, kaza mı?
05.03.2015
Benim için 28 Şubat: Bir ahlaki panik hikâyesi
03.03.2015
#Yargılanacaksınız
02.03.2015
Kürtler sizi sattı mı?
26.02.2015
CHP seçmeni bunu hak ediyor mu?
24.02.2015
İran'da darağacında Kürt siyaseti
23.02.2015
Şah Fırat Operasyonuna dair notlar
19.02.2015
Türkiye’de siyasi kutuplaşma: Çelişkileri keskinleştirme
17.02.2015
Seferberliğe hazır mıyız?
16.02.2015
Gerçekten de masum değiliz hiçbirimiz...
13.02.2015
Katil Müslüman çıkmayınca...
09.02.2015
IŞİD’i yenmek için uluslararası düzeyde bir strateji yok
03.02.2015
Siyasi rakipler ortak bir gelecek kurabilir mi?
02.02.2015
Kral öldü yaşasın yeni Suudi Arabistan mı?
29.01.2015
Alan elden veren ele: Erdoğan Somali'de umut olurken
22.01.2015
Türkiye-Afrika ilişkileri: Umut kıtasıyla gelişen bağlar...
19.01.2015
Brüksel'de iki farklı Davutoğlu portresi
12.01.2015
“Aydınlanmış” ırkçılık: Anti-Semitizm'den İslamofobi'ye
08.01.2015
Bir karikatür onlarca cenaze...
06.01.2015
2015 IŞİD'in sonu mu olacak?
05.01.2015
“Demokrasi samimiyet ve cesaret ister”
25.12.2014
Burçlara inanmak terakkiye mani midir?
23.12.2014
Bir soykırım mağdurunun İsrail eleştirileri...
22.12.2014
Bir zamanlar Anadolu'da...
19.12.2014
Avrupa Birliği ve Türkiye: Amaç üzüm yemek mi cidden?
15.12.2014
Petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'ye olası etkileri
11.12.2014
Catch the Midnight Express[i]
09.12.2014
Ergenekon'la yüzleşmek...
08.12.2014
Cehennem ile realpolitik arasında Halep
02.12.2014
Ferguson vs Gezi...
01.12.2014
Danke Tuğçe, Seni Seviyoruz
25.11.2014
Suriye krizinin son kurbanı Chuck Hagel
24.11.2014
“Onlar” bizim vatandaşlarımız!
18.11.2014
İslamcı faşizm mi, yeni Wilson'culuk mu?
17.11.2014
D-8'den G-20'ye: Değişen gömlekler, büyüyen hedefler...
13.11.2014
Kemalizm'i ilk üç gün ben de eleştirmiştim...
10.11.2014
Amerikan ara seçimleri: Obama için kötü, Ankara için iyi haber
04.11.2014
Orta Doğu'da “liberaller”: Bir hayat biçimi olarak liberalizm
03.11.2014
Bizi Goebbels ile tanıştıran Cumhuriyet “gazetesi”...
30.10.2014
Direnmek mi, yönetmek mi? Belki de bütün mesele bu...
29.10.2014
90'ların bedelini barışla ödemek...
27.10.2014
6-7 Ekim sonrası Diyarbakır
23.10.2014
Nejat...
14.10.2014
Yalandan ölmek
07.10.2014
PYD kendi davasına neden hizmet etmiyor?
06.10.2014
Kırıklarla dolu bir karne...
02.10.2014
12 Eylül ve İslamcılık: Hangi Türk-İslam sentezi?
30.09.2014
Partizanlık yeni ırkçılık mı?
25.09.2014
Dünya Beşten Büyüktür!
22.09.2014
Rehine kurtarma operasyonuna dair neyi biliyoruz, neyi bilmiyoruz?
15.09.2014
ABD teröre karşı savaşı nasıl kaybetti?
08.09.2014
Dinin “sivilleşmesine” hazır mıyız?
02.09.2014
İdeolojik olmayan dış politika olur mu?
01.09.2014
Muhalif Kemalizm'in dine bakışı: “Gerçek İslam” el değiştirirken...
28.08.2014
Sorumluluk...
26.08.2014
Aptallar için 'İslam' kitabıyla 'Cihad'a gitmek
25.08.2014
IŞİD'cilerimizi sana gönderiyoruz, icabına bak Türkiye
21.08.2014
Ankara, Orta Doğu'da nasıl haklı çıktı?
19.08.2014
Orta Doğu'yu yanlış okuyan Ankara...
18.08.2014
Irak'ta yeni dönem: Haydar el-İbadi başbakan
12.08.2014
Belki de CHP'nin ihtiyacı olan şey bir ideolojidir?
11.08.2014
Erdoğan ne kadar iktidarda kalacak?
05.08.2014
Favori katiller, favori diktatörler
04.08.2014
Mavi Marmara baskını Mısır istihbaratının sabotajı mıydı?
29.07.2014
Gazze sahili çocuk cesetleriyle dolu!
24.07.2014
Gazze'de Pers Oyunları
21.07.2014
Ama Hamas da...
15.07.2014
Sağ İsrail, ölü Filistin: İsrail'de sağ nasıl yükseldi?
14.07.2014
İçimizdeki Le Pen'ler...
07.07.2014
Cumhurbaşkanı Adaylarının Dış Politika Karnesi: Ekmeleddin İhsanoğlu
30.06.2014
Araplar bizi arkamızdan vurdu mu?
26.06.2014
Saddam'ı Hatırlamak... -2-
24.06.2014
Saddam'ı Hatırlamak... (1)
19.06.2014
CHP kendi seçmenini neden sevmiyor?
17.06.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) nasıl büyüdü?
16.06.2014
CHP milletvekillerinin IŞİD iddiaları
12.06.2014
Irak Şam Terör Devleti
09.06.2014
Esad ile centilmenlik anlaşması....
05.06.2014
Suriye'de “seçim”: Amerika'nın seçimi
03.06.2014
Anti-demokrat Enternasyonel
02.06.2014
Çatışma medeniyetler arasında mı, yoksa içinde mi?
29.05.2014
Farklı bir Cumhurbaşkanı portresi: Mehmet Ali Talat
27.05.2014
Bir “Kış Uykusu” olarak Twitter âlemi
22.05.2014
Kemalizm neden kaybetti?
19.05.2014
Ütopya ve gerçek arasında kömür tartışması...
28.04.2014
İfrat ve tefrit: “Kahrolsun ABD emperyalizminden, Yankee come home'a” (*)
06.02.2014
"Siyasal İslam"ın geleceği...
03.02.2014
“Siyasi İslam” ve AK Parti deneyimi
21.01.2014
Brüksel'de haydi bir daha...
16.01.2014
Deja Vu, 1991 Irak!
26.12.2013
Doğan Tarkan
24.10.2013
Lübnan’da kaçırılan Türkler: Hatalar, efsaneler ve manipülasyonlar -1-
22.10.2013
Rehine müzakeresi seçim kampanyası olduğunda
21.10.2013
Hakan Fidan ve Suriye Meselesi
17.10.2013
Shakespeare nasıl Şeyh Zubeyr oldu?
15.10.2013
Bir ideoloji ne zaman çöker?
14.10.2013
Suriye’deki Nusayriler’i kim koruyacak?
10.10.2013
Bir hükümet krizi aslında muhalefet krizi olabilir mi?
01.10.2013
Suriye ve El-Kaide: Kendini gerçekleştiren kehanet -3-
30.09.2013
Suriye ve El-Kaide: Kendini gerçekleştiren kehanet (2)
27.09.2013
Birleşmiş Milletler’de neler oluyor?
26.09.2013
Suriye ve El-Kaide: Kendini gerçekleştiren kehanet (1)
23.09.2013
Türkiye medyasının değişmeyen angajman kuralları
19.09.2013
Bosna Savaşından Suriye’ye Türkiye Medyası
18.09.2013
Yeni Türkiye'nin Yeni Orta Doğu'su
30.04.2013
Ma’a salama Taraf...
23.04.2013
Selefîlik (1)
15.04.2013
Müdahalesizliğin bedeli...
01.04.2013
Türkiye’nin yüksek öğretimle imtihanı
25.03.2013
Her yol Suriye’ye mi çıkıyor
18.03.2013
Halepçe
04.03.2013
Süreci Hatay’dan okumak
25.02.2013
Şii ‘uyanışından’ Sünni ‘uyanışına’
18.02.2013
Kayıp imamları ararken...
04.02.2013
Hayır, en asli unsur biziz!
28.01.2013
Kötü bir ‘emperyalizm’ sınavı
21.01.2013
Amerika mı İsrail’i, İsrail mi Amerika’yı yönetiyor (2)
14.01.2013
Amerika mı İsrail’i, İsrail mi Amerika’yı yönetiyor? (1)
07.01.2013
PYD kiminle hareket edecek? Öcalan’la mı Esed’le mi
31.12.2012
Suudi Arabistan tekrar Hicaz olur mu
24.12.2012
Ortadoğu Hıristiyanları
17.12.2012
Amerika’nın yeni Dışişleri bakanı
10.12.2012
Komşuda pişen iç savaş Lübnan’a da düşüyor
03.12.2012
Mısır’da ne oluyor
27.11.2012
Gazze’de hayat enkazın ortasında sürüyor
12.11.2012
Bir Ortadoğu folkloru olarak komploculuk
05.11.2012
Amerika’dan Suriye muhalefetine balans ayarı
29.10.2012
Dört soruda Beyrut patlaması ve Visam el-Hasan suikastı
15.10.2012
İsrail ve Hizbullah arasında bir kazan-kazan politikası
08.10.2012
Savaşa hayır demek için muhalefeti silahlandırın
01.10.2012
Edward Said
24.09.2012
Ortadoğu’da mezhep ekseni
18.09.2012
“Şii hilali” ve “Sünni dolunayı” ortasında Lübnan/21.05.2012
18.09.2012
Washington’dan Suriye’ye bakmak/14.05.2012
18.09.2012
Suriye hakkında sık sorulan sorular.../30.04.2012
18.09.2012
Mısır’da da denize düşen askere sarılıyor/23.04.2012
18.09.2012
Türkiyeli turistlerin Beyrut ile imtihanı/09.04.2012
18.09.2012
Kısa Süren bir Dostluk: AK Parti- Hizbullah İlişkisi/02.04.2012
18.09.2012
Türkiye medyasının Ortadoğu sefaleti/ 26.03.2012
18.09.2012
Suriye bölünür mü/ 19.03.2012
17.09.2012
Bir film onlarca cenaze
03.09.2012
Suriyeli mülteciler
27.08.2012
Özgür Suriye Ordusu kimlerden oluşuyor
20.08.2012
Lübnan’da kaçırılan Türkiyeliler: Olmayan bir devlet ve Mukded ailesi gerçeği
13.08.2012
Lübnan’ın Ergenekon davası
06.08.2012
Kofi Annan
30.07.2012
Türk sorununu çözebilecek miyiz
23.07.2012
Yani silahlar Suriye’den geliyordu, öyle mi Seyyid
16.07.2012
Arap devrimlerinin hâlâ umudu var
09.07.2012
Esed Rejimi, Nusayrilik ve Suriye…
02.07.2012
Esed rejimi çöküyor mu
18.06.2012
Esed’le centilmenlik anlaşması
11.06.2012
Kaçırılan Şii hacılara ne oldu
04.06.2012
Fas için “yetmez ama evet” vakti
28.05.2012
Suriye’ye önerilen Yemen mi, yoksa Ruanda modeli mi?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive