Çiğdem TOKER

CumhuriyetBookmark and Share

O fayansın talimatı kimden?


7.9.2018 - Bu Yazı 791 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 “Üzerine titrediğiniz çocuğunu­zun ya da kardeşinizin ya da annenizin, babanızın bir tre­nin içinden ölü olarak çıktığını düşünün. Kimisinin boynunun kırıldığı, kimisinin kafasının koptuğu, kimisinin bedeninin paramparça olduğu bir katliam düşü­nün. Şimdilik sadece bunu düşünün.”

Sanki iki ay değil, iki yıl geçmiş gibi üzerinden. Siyasi sorumluluk içeren bütünü kaza, katliam ve faciada olduğu gibi, sahiplenen olmadıkça, sorgulan­madıkça derinleşen bir sessizlik.

Siz gelin bir de onu hayatını kaybe­denlerin yakınlarına sorun.

8 Temmuz’da Çorlu’da trenin devril­mesiyle meydana gelen faciada yaşa­mını yitiren 25 yolcunun yakınlarına...

Kalbiniz dayanırsa 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz Sel’in sosyal medya hesabını açıp yazdıklarını okuyun.

Sonra kazanın araştırılması için TBMM’de verilen araştırma önergesi reddedilsin diye içleri zerre acımadan, mahcubiyet duymadan parmak kaldı­ran, bizlerin vergileriyle maaş alan mille­tin vekillerini düşünün.

Evet, ne kadar unutturulmak istenirse istensin, bir kez de buradan kayıtlara girsin. Çorlu’da trenin devrilmesinde sorumluluğu bulunanların ortaya çıkarıl­ması amacıyla İYİ Parti’nin verdiği öner­geye, o sırada salonda bulunan AKP ve MHP milletvekilleri “araştırılmasın” diye el kaldırdı.

Saniyeden de kısa süren bir devinim­le kaldırılıp indirilen o elin sonuçlarını, ihtimal ki adamakıllı bir kez dahi düşün­meden, huzurlu bir şekilde uyuyorlardır herhalde o vekiller. (Tersini söyleyenle­rin sözlerine yer vermeye hazırım.)

Eğer rayların altında feci şekilde can veren insanların üzüntüsünü bir an için bile gerçekten hissedebilseler, tercihleri bambaşka olurdu. Bunca zamanın tortu­suyla da biliyoruz ki maalesef, kurumuş vicdanlara edilen sözün yankısı olmaz.

Olsa zaten o vicdan kurumaz.

 

 

İsyan dalgası

Tam 60 gündür devlet organlarının ve yetkililerin akıl almaz bir kayıtsızlık­la sanki olmamış, adeta yaşanmamış gibi davrandığı Tekirdağ Çorlu’daki kazaya ilişkin bir rapor daha açıklandı. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nca hazırlanan raporun içinde yer alan bazı unsurlar, (özellikle zemine dair) insanın kalbinde bir isyan dalgasına yol açıyor.

Rapora göre rayları askıda bırakan tren yolu altındaki menfez dolgusu için kullanılan malzemenin içinde “kırık mer­mer, fayans ve beton parçaları bulundu­ğu” görülmüş.

Kırık mermer, fayans ve beton parçaları...

Kırık mermer, fayans ve beton parçaları...

İMO Başkanı Cemal Gökçe, dolgu­nun dengesini sağlamak için oluşturu­lan dolgu üzerine de molozdan bloklar atıldığını söylüyor. Ve ekliyor:

“Hızlı bir şekilde, ne bulunduysa kullanılarak inşa edilmiş bu dolgu­nun uzun süre hizmet verebilmesi olanaklı değildir. İnşaat molozları kullanılarak bir demiryolu dolgusu inşa edilemez.”

Üzerinden tonlarca ağırlıkta tren vagonlarını geçeceği bir menfezi, be­beklerin, çocukların, evlatların annelerin ölmeyeceği standartlarda yapmayıp, en ucuzundan fayans kırıkları konulması­nın bir sorumlusu yok mudur? O kırık fayansların, mermer, beton parçalarının dolgu diye oraya konulmasının talima­tını veren bir “müteahhit”, bir taşeron, buna göz yuman kamu görevlisi, umur­samayan siyasi yok mu?

Var olduğunu ve mutlu mesut yaşa­dığını bildiğimiz bu “insanlar” hiç hesap vermeyecek mi gerçekten?

Kaza görünümü altında ihmalden, kayıtsızlıktan ve kayırmadan örülü bir cinayet olduğu ortaya çıkan Çorlu fa­ciasında yaşamını yitirenlerin çok basit önlemlerle ölmeyebileceğini İMO raporu bir kez daha gösterdi. Sorumluluk ma­kamında olanların sergilediği hissizlik ise “bir dini olduğu için bir ahlaka ihti­yacı yokmuş gibi davrananlar” ile aynı gezegeni paylaşmadığımız duygusunu yaşatıyor.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
11.06.2020
Yine Aydın-Denizli otoyolu
30.05.2020
Büyük bir toplumsal hareketlilik mi bekleniyor?
24.03.2020
Tedbir diye konutta asgari peşinatı düşüren ‘akıl’, hekimlere malzeme sağlamıyor
30.11.2019
DSİ Melen Projesi’ni açıklamalıdır
19.11.2019
İşsiz sayısı 4 milyon 650 bine ulaştı
23.4.2019
‘Müessif protesto’ değil linç girişimi
3.11.2018
KÖİ projeleri için verilen garantiler için ne ödeneceği bütçede belli değil
28.9.2018
Hazine kimin hazinesidir
26.9.2018
Bıraktığımız yerden
9.9.2018
Hoşça kalın
7.9.2018
O fayansın talimatı kimden?
4.9.2018
‘Enflasyonla topyekûn mücadele’
2.9.2018
Bankalara ne oluyor?
31.8.2018
Tek hane hedefi
29.8.2018
Boykot ve adanmışlık
26.8.2018
Cevapsızlığın şiddeti
24.8.2018
CHP'li vekilden Saray'a: Kimleri korumaya alıyorsunuz?
22.8.2018
2019 bütçesinde KÖİ garantileri
15.8.2018
Müteahhit kriterleri
14.8.2018
3. Havalimanı’na nasıl gidilir
12.8.2018
Matrah artırın, yoksa…
4.8.2018
Melen Barajı 11 Ağustos’ta açılacak mı?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive