AKADEMİK YIL TÖRENLE AÇILDI

28.10.2017 - Bu Yazı 1457 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AKADEMİK YIL TÖRENLE AÇILDI

 Nitelikli eğitimi, katma değer oluşturan bilimsel araştırmaları ve bölgesel kalkınmaya olan katkıları ile başarı çıtasını her geçen gün yükselten Düzce Üniversitesi, 2017-2018 Akademik Yılı açılışını görkemli bir törenle gerçekleştirdi.

 Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen törene; Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler Alkan, Kurucu Rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, protokol üyeleri, öğretim üyeleri, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Programda; 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda birincilikle Düzce Üniversitesi’ne yerleşen Tıp Fakültesi öğrencisi Abdullah Enes Bayrak, öğrencileri temsilen bir konuşma gerçekleştirdi. Uzun ve yorucu bir çalışmanın ardından üniversite hayatına adım attıklarını belirten Abdullah Enes Bayrak, tercihini üniversite olmayı başarabilmiş Düzce Üniversitesi’nden yana kullandığını ifade etti. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni seçmesinde öğretim üyesi kadrosu ve tıpta uzmanlık sınavındaki başarıların etkili olduğunu söyleyen Bayrak, kendilerine destek olan başta Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Safinaz Ataoğlu olmak üzere tüm öğretim elamanlarına teşekkür etti.

Programın açılış konuşmasında Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Törenini gerçekleştirmenin gurur ve heyecanını yaşadıklarını belirterek “Açılış dersi için kıymetli bir bilim adamı kimliği taşıyan, aynı zamanda Üniversitemizin ihtisaslaşma alanı olarak da belirlenen Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında çalışmaları bulunan değerli akademisyen, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’nu Düzce Üniversitesi’nde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Rektör Çakar, 14 Fakültesi, 2 yüksekokulu, 4 enstitüsü, 10 meslek yüksekokulu, 32.000 öğrencisi ve 2500 akademik ve idari personeli ile Düzce Üniversitesi’nin, “bilim için bilim değil, toplum için bilim” anlayışıyla hareket ettiğini dile getirdi. Kuruluşundan bugüne kadar birçok başarıya imza atan Düzce Üniversitesi’nin, başarılarına ek olarak URAP üniversiteler sıralamasında beş sıra birden yükselerek ilk 50 üniversite arasında yer aldığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Çakar; akademisyenlerin 2016 yılı performanslarına göre hazırlanan akademik teşvik bazlı sıralamada ise devlet üniversiteleri arasında Düzce Üniversitesi’nin 10 sıra birden yükselerek 15. sıraya yerleştiğine dikkat çekti.

Yükseköğretim Kurulu tarafından 2015 yılı Haziran ayında başlatılan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesinde, Ülkemizdeki tüm üniversiteler arasından beş pilot üniversite arasında yer alma başarısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan öğrenmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Rektör Çakar; bölge, şehir ve Düzce Üniversitesi için tarihi bir fırsat olarak görülen bu gelişmenin ardından hızla çalışmaya başladıklarının altını çizdi. Proje kapsamında çevre ve sağlık alanında desteklenen Düzce Üniversitesi’nin, sağlık alanında “Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp”, çevre alanında ise “Tarımsal Atıkların Geri Kazanımı” konularında ihtisaslaşmayı belirlediğini söyledi. İhtisaslaşma kapsamında, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp konusunda bölgede tıbbi bitki yetiştiriciliğinin gerçekleştirilmesi, geleneksel tıp uygulamaları ile sağlık turizminin geliştirilmesi, bölgede üretilen arı ürünlerinin miktarının ve çeşitliliğinin artırılması ve apiterapi uygulamalarının hayata geçirilmesi konularında önemli çalışmalar gerçekleştireceklerine işaret eden

Rektör Çakar, Düzce’nin tüm ilçelerini ziyaret ederek köy muhtarları ile buluştuklarını ve bu çalışmaları dalga dalga diğer köylere de yaygınlaştırmak istediklerini vurguladı.

İhtisaslaşma programı çerçevesinde Tarımsal Atıkların Geri Kazanımı konusunda ise başta bölgenin önemli gelir kaynağı olan fındığın, ekonomik değerini artıracak çalışmalara ağırlık vereceklerini dillendiren Çakar, ”Fındık başta olmak üzere, bölgemizde ortaya çıkan tarımsal atıklardan kimyasal ve kompozit malzeme üretimi konusunda bölgemizde yer alan öncü sanayi kuruluşları ile yaptığımız görüşmeler, ortak Ar-Ge çalışmaları ile sonuç vermeye başladı. Önümüzdeki günlerden itibaren Kalkınma Bakanlığı tarafından tahsis edilecek bütçeyi de etkin ve verimli biçimde kullanarak, umuyorum ki bölgemizin önde gelen aktörleri ile birlikte ihtisaslaşma süreçlerinde Düzce’nin ve bölgemizin adını gururla duyuracağız.” ifadelerini kullandı.

Düzce Üniversitesi’nde kurulan yeni birimler ve gerçekleştirilen yatırımlar hakkında da bilgiler paylaşan Rektör Çakar, hızla yapımı devam eden Teknopark binasının yapımdaki destek ve katkıları için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ye şükranlarını sundu. Yeni akademik dönemde öğrencilere de önemli mesajlar veren Çakar, “Öğrencilerimizin, ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri iyi analiz edebilmeleri, olayların arkasındaki asıl sahipleri görebilmeleri, provokasyonlar karşısında uyanık olabilmeleri, evrensel değerleri özümsemelerini istiyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Üniversitemizin her sürecinde desteğini esirgemeyen ve önümüzde yepyeni kapılar açan Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm devlet büyüklerimize, samimiyetle desteklerini hissettirdikleri için sivil toplum kuruluşlarına ve Düzce halkına, Üniversitemizi üniversite yapan can damarımız öğrencilerimize ve birlikten çalışmaktan gurur duyduğum tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmalarını sonlandırdı.

Programda konuşan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, öğrencilere Düzce Üniversitesi’ni tercih ettikleri için teşekkür ederek sözlerine başladı. Düzce Üniversitesi’nin ve öğrencilerinin sorunlarını çözmek istediklerini dile getiren Dursun Ay, daha yaşanılabilir bir kent için kapılarının herkese açık olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Zülkif Dağlı, akademik açılışın Düzce Üniversitesi, şehir ve öğrenciler için hayırlı olmasını temenni etti. Değer Üreten Düzce Üniversitesi’nin; kentin ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlarına akademik bakış açısıyla dokunduğuna işaret eden Zülkif Dağlı, bu bakış açısıyla şehir-üniversite kaynaşmasının sağlandığını ifade etti. Kamu-üniversite işbirliği konusunda büyük ilerlemeler kaydettiklerini dile getiren Dağlı, bağımlılıkla mücadele başta olmak üzere Düzce Üniversitesi ile birçok konuda çalışma yürüttüklerini söyledi. Düzce’de sanayi kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalar yapacakları bilgisini paylaşan Zülkif Dağlı, Sanayi Kurultayı planladıklarını da belirterek konuşmasına son verdi.

Protokol konuşmalarının sonrasında Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Gidiş ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Savaş İnciroğlu tarafından müzik dinletisi icra edildi. Birbirinden değerli eserlerin başarıyla seslendirildiği müzik dinletisi ilgi ve beğeniyle takip edildi.

Müzik dinletisinin ardından programın davetli konuşmacısı Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, “İnsan ve Denge Kuralları” konulu 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Dersini vermek üzere kürsüye davet edildi. Tüm bilim dallarının temelinde eşitlik, denklem, mizan, ölçü,

terazi yani dengenin konumunun yer aldığını ifade eden Saraçoğlu, ekonomik, biyolojik, siyasi, fiziksel ve beslenme gibi birçok konuda dengenin varlığından söz etti.

Her şeyde bir dengenin bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, bu dengenin bozulması durumunda büyük bedellerin ödenebileceği uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde yerli tohum projesinin başladığına dikkat çeken Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, tarımda hibrit tohum yerine yerli tohum kullanımını artırmak istediklerinin altını çizdi. Geçmişten günümüze kadar yapılan bilimsel çalışmalardan bahseden Saraçoğlu, gıdadan tohuma, ilaç sektöründen tıbbi bitkilere kadar birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulunarak konuşmasını noktaladı.

Düzce Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı Töreni, Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’na plaket ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Orhan Yılmaz Güven Tazeledi
20 yıldır aynı görevi yürüten Düzce Kamyon ve Tır Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi başkanı Orhan Yıl...
  
Öğretmenlere 4 yılda bir sınav
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmene performans sistemiyle ilgili yönetmelik taslağı hazırladı....
  
9 yılda 7 kez ameliyat olan Berat çare arıyor
Akçakoca ilçesinde 9 yılda 7 kez ameliyat olan 9 yaşındaki epilepsi hastası Berat ve ailesi çare ar...
  
27 YIL HAPİS CEZASI VARDI
Düzce'de, 7 ay önce cezaevinden firar eden ve çeşitli suçlardan hakkında 27 yıl kesinleşmiş hapis ce...
  
SELÇUKLU YILDIZI MI? DAVUT YILDIZI MI? ANLAMSIZ BİR TARTIŞMA...
Akçakoca Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen cami yerleşkesi için bugüne kadar birçok eleştiri...
  
17 yıldır prefabrik binada hizmet veren Öğretmenevi ömrünü tamamladı
12 Kasım Düzce Depremi sonrası yıkılan şehir merkezindeki öğretmenevine alternatif olarak yapılan A...
  
Kıbrıs gazisi, törenle toprağa verildi
Pazar günü hayatını kaybeden 4 çocuk babası Kıbrıs gazisi Rahmi Direk (66), düzenlenen törenle topra...
  
2017 Yılında Rekor Başvuru
Türkiye'nin 2017 yılında 81 ilinde yapılan yerli marka başvuruları açıklandı. Adres Patent, Türkiye'...
  
DÜZCE EMITT’IN YILDIZI OLDU
EMITT 2018 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında Düzce Valiliği ve Düzce Belediye...
  
Gazi Yıldız’ın Gurur Günü
Geçtiğimiz gün İstanbul Wow Otelde "Gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni" düzenle...
  
SON YILLARIN EN BÜYÜK ALTIN KAÇAKÇILIĞI
Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri son yılla...
  
Öğrencilere yıllık uyuşturucu taraması yapılacak
Başbakan Yardımcısı Akdağ: Öğrencilere yıllık uyuşturucu taraması yapılacak...
  
Gelecek 50 yıl garanti altında.. Su Sorunu Çözülüyor...
Yığılca Belediyesi üç yıldır ilçenin bütün içme suyu şebekelerini, içme suyu ana depolarını yenilemi...
  
Sokak sağlıklaştırma projesi bu yılda sürecek
Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi tarafından, parklarda bozulan yeşil al...
  
2018 Yılının İlk “Açık Kapı Günü” Gerçekleştirildi
Yenilikçilik, katılımcılık, şeffaflık, sürekli gelişme ve sürdürülebilirlik ilkeleri kapsamında başl...
  
Albay Yılmaz Özdemir, serbest bırakıldı…
Fetö'nün Jandarma Genel Komutanlığı Yapılanması Operasyonu kapsamında gözaltına alınan,Düzce İl Ja...