HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNEMİ VURGULANDI

24.2.2018 - Bu Yazı 1464 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNEMİ VURGULANDI

 Düzce’de Hava Kirliliğini Önlemenin Yolu; Havayı Kirletmemek

 Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi, düzenlediği Konferanslar Serisinin 30.’sunda“Düzce’de Dünden Bugüne Hava Kirliliği ve Akciğer Sağlığı” konusunu ele aldı.

Orman Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Doç. Dr. Ege Güleç Balbay ve Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan’ın sunum yaptığı konferansa Fakülte Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Aksoy ve öğretim elemanları ile öğrenciler katılım sağladı.

Programın ilk sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Düzce’deki hava kirliliğini ve önlenmesi için yapılması gerekenleri katılımcılarla paylaştı. Yapılan incelemelerde Düzce’nin etrafının dağlarla çevrili olmasından dolayı hava akımının düşük düzeyde olduğunu belirten Prof. Dr. Arbak, Düzce’de hava kirliliğini önlemenin yolunun öncelikle havayı kirletmemekten geçtiğini vurguladı. Şehir yapılaşmasında bilinçli hareket edilmesi gerektiğini de belirten Prof. Dr. Peri Meram Arbak, yerleşim yerlerinde inşaatların rüzgar koridorları oluşturacak şekilde projelendirilmesinin yapılmasını söyleyerek, egzoz gazları ile ısıda kullanılan kömür atıklarının da havayı aşırı derecede kirlettiğini ifade etti.

“Düzce İlinde Hava Kirliliği ve Solunum Hastalıkları” başlıklı sunumunu yapan Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, hava kirliliğinin; solunum fonksiyonlarını kötüleştirerek şikayetleri, acil başvurularını artırdığı gibi ölüm risklerini de artırdığını belirtti. Akciğer kanserinin nedenleri arasında hava kirliliğinin de olduğunu belirten Doç. Dr. Balbay; astım, akut bronşit, pnömoni, akut farenjit, akut nazofarenjit ve alerjik rinit ile poliklinik başvurularının hava kirliliğiyle ilişkili olduğunu vurguladı.

Programın son sunumunu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan ise hava kirliliğinin çocuklar üzerindeki etkilerine değindi. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişim içerisinde olduğundan çevresel etmenlerin kalıcı etki yapma riskinin daha yüksek olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Gülhan, hava kirliliğinden en fazla çocukların etkilendiğinin altını çizdi. Isınma amaçlı olarak daha temiz yakıt kullanımının çocuklarda akut alt ve üst solunum yolları enfeksiyonlarını önemli oranda azalttığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan, çocukluk çağı enfeksiyonlarını engellemenin, erişkin yaşta gelişebilecek kronik akciğer hastalıklarından koruyacağını ifade etti.

Program sonunda başarılı çalışmaları ve sunumları için Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Doç. Dr. Ege Güleç Balbay ve Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan’a Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
İŞTE DÜZCE'NİN 5 GÜNLÜK HAVA RAPORU...
İŞTE DÜZCE'NİN 5 GÜNLÜK HAVA RAPORU......
  
Meteoroloji Genel Müdüründen soğuk hava uyarısı
Meteoroloji Genel Müdüründen soğuk hava uyarısı...
  
Kızılay’da Halil Aydın dönemi
Kızılay’da Halil Aydın dönemi...
  
İş yerlerinde kağıt reçete dönemi sona erdi
v...
  
Meteoroloji uyardı: Türkiye'de hava sıcaklığı düşecek
Meteoroloji uyardı: Türkiye'de hava sıcaklığı düşecek...
  
Okullarda ‘profesyonel yönetici' dönemi: İşletme ve iktisat mezunları müdür olarak atanacak
MEB, okullar arasındaki eğitim uçurumunu dengelemek için ‘Eğitimde Kalite Endeksi' olarak adlandırıl...
  
...
  
Emeklilere müjde! İkramiye dönemi başladı
Memur emeklilerine ek ikramiye ödemelerinde ikinci taksit dönemi başladı. Ek ikramiye tutarı 7 bin 5...
  
SGK ile geleneksel tedavi dönemi
Sağlık Bakanlığı, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını da yaygınlaştırarak hastanelerde açma...
  
Türkiye patent haritası 2018 Ocak dönemi açıklandı
2018’in ilk ayında yapılan patent başvuru sayıları açıklandı. Verilere göre, Düzce'den 2 başvurunun...
  
HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNEMİ VURGULANDI
Düzce’de Hava Kirliliğini Önlemenin Yolu; Havayı Kirletmemek...
  
OKUL SERVİSLERİNDE SENSÖR DÖNEMİ
Şoförler, öğrencilerin güvenliğini ekrandan takip edecek...
  
CHP'DE TÜTÜNCÜ DÖNEMİ...
CHP Kadın kolları yaptığı kongre ile yeni kadın kolları başkanını seçti. Başkan Fatma Karaüç’ün ada...
  
Türkiye Kart dönemi başlıyor
Metrodan müzeye ve taksiden uçağa kadar Türkiye’nin tamamında geçerli olacak ‘Türkiye Kart’ projesi...
  
Elektrikte 'memnun musunuz?' dönemi
Elektrik sektöründe vatandaşın artan şikayetleri Bakanlığı harekete geçirdi. Enerji Bakanı Berat Al...
  
Trafikte akıllı tutanak dönemi resmen başladı
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin geliştirdiği sistem üzerinde kağıt form doldurularak tutulan k...