HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNEMİ VURGULANDI

24.2.2018 - Bu Yazı 1559 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNEMİ VURGULANDI

 Düzce’de Hava Kirliliğini Önlemenin Yolu; Havayı Kirletmemek

 Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi, düzenlediği Konferanslar Serisinin 30.’sunda“Düzce’de Dünden Bugüne Hava Kirliliği ve Akciğer Sağlığı” konusunu ele aldı.

Orman Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Doç. Dr. Ege Güleç Balbay ve Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan’ın sunum yaptığı konferansa Fakülte Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Aksoy ve öğretim elemanları ile öğrenciler katılım sağladı.

Programın ilk sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Düzce’deki hava kirliliğini ve önlenmesi için yapılması gerekenleri katılımcılarla paylaştı. Yapılan incelemelerde Düzce’nin etrafının dağlarla çevrili olmasından dolayı hava akımının düşük düzeyde olduğunu belirten Prof. Dr. Arbak, Düzce’de hava kirliliğini önlemenin yolunun öncelikle havayı kirletmemekten geçtiğini vurguladı. Şehir yapılaşmasında bilinçli hareket edilmesi gerektiğini de belirten Prof. Dr. Peri Meram Arbak, yerleşim yerlerinde inşaatların rüzgar koridorları oluşturacak şekilde projelendirilmesinin yapılmasını söyleyerek, egzoz gazları ile ısıda kullanılan kömür atıklarının da havayı aşırı derecede kirlettiğini ifade etti.

“Düzce İlinde Hava Kirliliği ve Solunum Hastalıkları” başlıklı sunumunu yapan Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, hava kirliliğinin; solunum fonksiyonlarını kötüleştirerek şikayetleri, acil başvurularını artırdığı gibi ölüm risklerini de artırdığını belirtti. Akciğer kanserinin nedenleri arasında hava kirliliğinin de olduğunu belirten Doç. Dr. Balbay; astım, akut bronşit, pnömoni, akut farenjit, akut nazofarenjit ve alerjik rinit ile poliklinik başvurularının hava kirliliğiyle ilişkili olduğunu vurguladı.

Programın son sunumunu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan ise hava kirliliğinin çocuklar üzerindeki etkilerine değindi. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişim içerisinde olduğundan çevresel etmenlerin kalıcı etki yapma riskinin daha yüksek olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Gülhan, hava kirliliğinden en fazla çocukların etkilendiğinin altını çizdi. Isınma amaçlı olarak daha temiz yakıt kullanımının çocuklarda akut alt ve üst solunum yolları enfeksiyonlarını önemli oranda azalttığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan, çocukluk çağı enfeksiyonlarını engellemenin, erişkin yaşta gelişebilecek kronik akciğer hastalıklarından koruyacağını ifade etti.

Program sonunda başarılı çalışmaları ve sunumları için Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Doç. Dr. Ege Güleç Balbay ve Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan’a Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Düğün konvoyunda silahla havaya ateş etti
Düğün konvoyunda silahla havaya ateş etti...
  
HAVA GÜZEL İŞ GÜZEL
HAVA GÜZEL İŞ GÜZEL...
  
HAVA AMBULANSI AKÇAKOCALI EGEMEN İÇİN GELDİ
Arabacı köyünde cumartesi günü geçirdiği trafik kazasında kafa travması geçiren 7 yaşındak...
  
KIZILAY'DA HALİL AYDIN DÖNEMİ
KIZILAY'DA HALİL AYDIN DÖNEMİ...
  
AK Parti'de Mustafa Keskin dönemi...
Yerel seçimler ve il başkanlığı konusunda hareketli günler geçiren AK Parti'de yeni il...
  
İmar barışı'na başvuranlar dikkat! Paranız havaya uçmasın...
İmar barışı'na başvuranlar dikkat! Paranız havaya uçmasın......
  
İmar barışı'na başvuranlar dikkat! Paranız havaya uçmasın...
İmar barışı'na başvuranlar dikkat! Paranız havaya uçmasın......
  
“ Hava soğuk durum bozuk”
“ Hava soğuk durum bozuk”...
  
Dümerang havacılık zirvesi başladı
Dümerang havacılık zirvesi başladı...
  
İŞTE DÜZCE'NİN 5 GÜNLÜK HAVA RAPORU...
İŞTE DÜZCE'NİN 5 GÜNLÜK HAVA RAPORU......
  
Meteoroloji Genel Müdüründen soğuk hava uyarısı
Meteoroloji Genel Müdüründen soğuk hava uyarısı...
  
Kızılay’da Halil Aydın dönemi
Kızılay’da Halil Aydın dönemi...
  
İş yerlerinde kağıt reçete dönemi sona erdi
v...
  
Meteoroloji uyardı: Türkiye'de hava sıcaklığı düşecek
Meteoroloji uyardı: Türkiye'de hava sıcaklığı düşecek...
  
Okullarda ‘profesyonel yönetici' dönemi: İşletme ve iktisat mezunları müdür olarak atanacak
MEB, okullar arasındaki eğitim uçurumunu dengelemek için ‘Eğitimde Kalite Endeksi' olarak adlandırıl...
  
...Emlak8.Net