Böbrek hastaları oruç tutarken dikkatli olmalı

22.5.2018 - Bu Yazı 3153 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Böbrek hastaları oruç tutarken dikkatli olmalı

 Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Nefroloji Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Kürşad Öneç, böbrek rahatsızlığı olan ve Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 Bütün böbrek rahatsızlıklarının, oruç tutmaya engel olmadığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Kürşad Öneç, oruç tutmanın bazı kişilerde hastalıkların seyrini kötüleştirebileceğinden, tüm böbrek hastalarının oruç tutmaya karar vermeden önce, takip ve tedavilerini yapmakta olan hekimler tarafından değerlendirilmesi gerektiğinin ifade etti. Oruç tutmanın hastalıklarının seyrine olası etkileri ve muhtemel riskleri açısından kişilerin bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Öneç, gerekli bilgilendirmelerin yapılmasından sonra nihai kararın verilmesinin daha uygun olacağını dile getirdi. 

  Özellikle böbrek fonksiyonlarında hafif derecede bozukluk olan hastaların oruç tutmasının riskli olabileceği üzerinde duran Öneç, “Beraberinde kullanılan ilaçlar nedeniyle (özellikle idrar söktürücü ilaçlar), vücudun uzun süre sıvısız kalması, böbrek yetmezliğinin ilerlemesine ve maalesef bazı hastalarımızın diyalize daha erken başlamasına neden olabilir. Böbrek taşı, tek böbrek veya böbrek vericisi olan kişiler için ise; böbrek fonksiyonları normal olduğu sürece oruç tutmalarında çok büyük bir risk yoktur” ifadelerini kullandı.  
  Dr. Öğr. üyesi Öneç, sahura kalkmadan oruç tutmanın, hem sıvı alımının az olmasına, hem de besin alımında yetersizliğe neden olacağından sakıncalı bir durum oluşturacağını da sözlerine ekledi. 
  Ramazan aylarında böbrek rahatsızlıkları ve özellikle taş hastalıklarının arttığına dikkat çeken Kürşad Öneç, bu konuda insanların bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Yeteri kadar sıvı alınmamasının böbrek hastalıklarını arttırdığını ifade eden Öneç, “Özellikle şeker ve kalp yetmezliği olan yaşlı hastalarda, hem böbrek yetmezliği gelişmesine, hem de var olan böbrek hastalığının ilerlemesine neden olabilir. Sıvı alımındaki yetersizlikler, aynı zamanda taş hastalığı açısından da bir risk faktörüdür. Yetersiz sıvı alımı taş oluşumunu tetikler ve enfeksiyon riskini arttırır” dedi. 
  Oruç tutarken böbrek sağlığının korunması için gündüz alınamayan sıvının iftar-sahur arasındaki zamanda telafi edilmesi gerektiği üzerinde duran Öneç, “Uzun açlıktan sonra iftarda aşırı bir şekilde yemek tüketilmemelidir. Sıvı kaybını artıracağı için özellikle sıcak günlerde güneş altında kalmaktan veya aşırı terlemeye yol açacak durumlardan sakınılmalıdır. Hastalarımızın önemli bir kısmında hipertansiyon olduğundan dolayı tuz diyetinin bozulmamasına dikkat edilmeli ve kullanılan ilaç saatlerinin iftar ve sahura göre tekrar ayarlanması gerekmektedir” diye konuştu. 
  Yaz aylarında artan sıvı kaybıyla kaybedilen minerallerin, yerine konması açısından faydalı olan maden sularına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Öneç, taş sorunu ve böbrek yetmezliği olan kişilerin maden sularını dikkatli tüketmesi gerektiğini ifade etti. Gazlı içeceklerin gazlı olmasını sağlayan karbonik asitin, vücutta taş oluşumu için risk faktörü olabileceğini kaydeden Öneç, “Mümkünse sıvı ihtiyacının kola, gazoz gibi içeceklerle karşılanmamasını önermekteyiz. Çay ve kahve de Ramazan ayında sıkça tüketilen içeceklerdir. Her ne kadar hem kahve, hem de çayda böbreğin idrar yapımını arttıran maddeler bulunsa da kalsiyum emilimini etkilediklerinden taş oluşumuna neden olabilmektedirler. Meyve suları eğer doğal ise tercih edilebilir” dedi. Öneç, su ihtiyacının normal su içerek giderilmesinin en sağlıklısı olduğunu belirtti. 
  Dr. Öğr. Üyesi Kürşad Öneç, böbrek rahatsızlığı olan hastaların, oruç tutmadan önce hem ilaç düzenlemeleri, hem de riskleri değerlendirmeleri açısından mutlaka kendisini takip eden nefroloji veya dahiliye uzmanı ile görüşüp karar vermesi gerektiğini kaydetti.  

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
AK Parti’li vekil Yeneroğlu: Tuttuğumuz oruç bizi kurtarmayabilir
AK Parti’li vekil Yeneroğlu: Tuttuğumuz oruç bizi kurtarmayabilir...
  
Parkinson Hastaları Duodopa tedavisi ile daha bağımsız ve özgür
Parkinson Hastaları Duodopa tedavisi ile daha bağımsız ve özgür...
  
Kızılay yaşlı hastaları evlerinde ziyaret etti
Kızılay yaşlı hastaları evlerinde ziyaret etti...
  
...
  
Epilepsi Hastaları İçin Poliklinik Açıldı
Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ndeki Nöroloji Polikliniği bünyesinde, epi...
  
Böbrek hastaları oruç tutarken dikkatli olmalı
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Nefroloji Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr....
  
Başkan Keleş Basın Mensupları İle Oruç Açtı
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Belediyesi Erguvan Sosyal Tesislerinde düzenlenen iftar p...
  
...
  
...
  
...
  
Bayraktar “Oruç sadece aç susuz kalmak değil bütün varlığımızla yüce Allah’a teslim olmaktır”
Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof......
  
Merve Şebnem Oruç: Tsipras ve euro bölgesi golemleri
2011 yılında, küresel krizle mücadele eden Yunanistan’da eski Başbakan Yorgo Papandreu’nun AB zirves...
  
Akciğer hastalarından kirli havaya tepki
Düzce’nin kirli ve nefes alınması zor havasını protesto etmek isteyen bir grup akciğer hastası Düzce...
  
Düzce Valisi Ali İhsan Su Akçakoca İftar Çadırında oruç açtı
Düzce Valisi Ali İhsan Su, yanındaki heyetle birlikte Akçakoca Belediyesi’nin iftar çadırına konuk o...
  
Cemil Çiçek'ten Zeyid Aslan'a: Ağzınızla oruç tutun
Kadın gazetecilere yönelik 'Ben sizin bacak aranızı çeksem...' sözleriyle gündeme gelen AKP'li Zeyid...
  
Oruç tutma oranında yüzde 8 düşüş!
Bu yıl Ramazan ayında oruç tutan çalışan oranı yüzde 40'dan yüzde 32'ye düştü....EN ÇOK OKUNANLAR
Emlak8.Net