17 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRLERİ DÜZCE’DE BULUŞTU

9.2.2019 - Bu Yazı 1103 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

17 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRLERİ DÜZCE’DE BULUŞTU

 Düzce Üniversitesi adına ‘Tarihi bir gün’ yaşandı. Türkiye’de ilk kez uygulamaya geçirilen ‘Bölgesel Kalkınma Projesi’ ilk olarak Düzce’den başlatıldı. Proje kapsamında 17 Üniversitenin Rektörleri ile başta Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Kamu Yatırımları Genel Müdürlüğü olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren Kalkınma Ajans Koordinatörleri Düzce Üniversitesi Rektörlük Çalıştay Salonu’ndaki toplantıya katıldılar.  

Aralık 2018 tarihinde ele alınan, Üniversitelerin bağlı bulundukları bölgelerdeki doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal potansiyellerin değerlendirildiği Bölgesel Kalkınma Projesi hayata geçti. Türkiye’de tüm Üniversitelerde yaygınlaştırılması beklenen projenin ilk toplantısı Düzce Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Programa Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan da katıldı. 

Projenin açılış konuşmasını yapan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan Türkiye’de ilk Üniversitelerin aktif katıldığı Bölgesel Kalkınma Ajansı bir projenin ilk kez uygulamaya geçirildiğini belirtti. Gündoğan, Üniversiteler için kalite, çeşitlilik, farklılık ve bölgesel gelişme odaklı planlama anlayışının geliştirildiğini ifade etti ve şu görüşlere yer verdi “ Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında üniversitelerin eğitim öğretim ve araştırma geliştirme gibi birincil faaliyetlerinin yanı sıra bulunduğu ilin ve bölgenin doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal potansiyelinin etkin kullanılması, yerel ekonomik hayatın geliştirilmesine katkı sağlanması, bölgenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için gereken iki önemli unsur, yükseköğretimde nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insandır. Üretilen bu bilginin ve yetiştirilen insan kaynağının da öncelikli olarak bulunulan bölgeye katkısı büyük önem taşımaktadır. Bu program ile üniversitelerin bulundukları bölgelerin ihtiyaçları, sahip oldukları potansiyel ve kapasiteyi göz önüne alarak bölgesel kalkınmanın sağlanmasında öncü, yönlendirici ve aktif bir rol oynamaları hedeflenmiştir.”
Programda ilk sunumu da Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar gerçekleştirdi. Projenin sağlık ve çevre alanında bölgesel kalkınma bölümünü üstlendiğini ifade eden Rektör Demircan Çakar, sinevizyon eşliğinde bu alandaki çalışmaları aktardı. Düzce’nin proje açısından şanslı bir bölge olduğunu vurgulayan Rektör bu konuda özetle şu görüşlere yer verdi “ Geleneksel tamamlayıcı tıp alanında ve tıbbi bitki yetiştiriciliği alanlarında verimli sonuçlar aldık. Biz kalkınmayı sadece ekonomik değerler üzerine kurmuyoruz; bilimsel ve eğitim amaçlı çalışmalar yapıyoruz. Böylelikle projenin sürdürülebilirliğine ilişkin şartları oluşturuyoruz. Düzce’de ürün çeşitliliğini ve ürün markalaşmasını geliştirmemiz gerekiyor”

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
17-25 Aralık yolsuzluk iddialarına adı karışan bakanlar ne yapıyor?
17-25 Aralık yolsuzluk iddialarına adı karışan bakanlar ne yapıyor?...
  
Minibüs yan yattı; 17 kişi yaralandı
Minibüs yan yattı; 17 kişi yaralandı...
  
Benzinin litre fiyatına 17 kuruş, motorine de 28 kuruş zam yapıldı
Benzinin litre fiyatına 17 kuruş, motorine de 28 kuruş zam yapıldı...
  
17 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRLERİ DÜZCE’DE BULUŞTU
17 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRLERİ DÜZCE’DE BULUŞTU...
  
2017 Yılında Düzce'de 5 bin 238 Bebek Doğdu
2017 Yılında Düzce'de 5 bin 238 Bebek Doğdu...
  
2017 Rakamları Açıklandı
2017 Rakamları Açıklandı...
  
17 ocak öncesi…YSK’dan önemli oy uyarısı!
17 ocak öncesi…YSK’dan önemli oy uyarısı! ...
  
2017 Rakamları Açıklandı
Son yıllarda Türkiye’de uyuşturucu madde kullanımında artış yaşanırken emniyet ekiplerinin b...
  
Rektörlerin eli güçlendi
Rektörlerin eli güçlendi...
  
17 yaşındaki genç şakağından vuruldu
http://www.duzceyerelhaber.com/resim/upload/70445.jpg...
  
95 liraya satılan unun çuvalı 175 lira oldu...
Ekonomik kriz halkın temel gıdasının üretildiği un fiyatlarını da etkiledi. Daha...
  
1 ÖLÜ 17 YARALI
Sakarya’nın Arifiye ilçesinde tır, halk otobüsü ve otomobilin karıştığı kazada 1 kişi hayatını kaybe...
  
...
  
17 yıllık kadavrayı toprağa verdiler...
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yıllarca anatomi derslerinde kullanılan bir...
  
Önceki gün 17 kuruş, dün 13 kuruş motorine zam gelmişti; bugün de benzine 16 kuruş zam!
Son iki günde motorine 30 kuruş zam yapılmıştı...
  
Aydınlatma direğine çarpan minibüs alev aldı.. 17 ölü,36 yaralı...
Iğdır-Kars karayolunda Afganistan, Pakistan ve İran uyruklu kaçak göçmenleri taşıyan bir minibüsün ...Emlak8.Net