Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Türkiye’ye örnek proje

15.12.2018 - Bu Yazı 262 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Türkiye’ye örnek proje

 Düzce Valiliği kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması için malzeme paylaşım sitesi kurdu. Sitede kamu kurumlarında çalışan ve kullanılmayan malzemeler internet sitesine yükleniyor, ihtiyacı olan kurum malzemeyi buradan tedarik ediyor.

Düzce Valiliği kamuya ait taşınırların ihtiyaç fazlası olarak depolarda çürümelerini engel olmak, ihtiyacı olan kurumlarla paylaşmak ve kamu kaynaklarını en verimli ve etkin kullanmak için internet üzerinden malzeme paylaşım sitesini hayata geçirdi.

Kurumların ihtiyaç fazlası olarak depolara terk ettiği fazla malzemeler bu internet sitesi sayesinde zaman kaybetmeksizin ihtiyacı olanlara veriliyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesi olan http://duzce.meb.gov.tr’ye ek bir malzeme modülü ekleyerek ihtiyaç fazlası ürünler durumunu gösteren fotoğraflarıyla birlikte siteye yükleniyor. Buraya yüklenen ürünler ise ihtiyacı olan kurumlar tarafından yine site üzerinden taleple devir alınıyor. Böylece kurumlar hem il içinde ihtiyacı olan malzemeye çok kısa sürede ulaşırken bir taraftan da ödenek sıkıntısı nedeniyle alamadığı malzemelere kavuşmuş oluyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, örnek bir projeyi hayata geçirdiklerini dile getirerek bu uygulamanın Türkiye geneline yayılması için çalışma yapacaklarını söyledi.

Vali Zülkif Dağlı, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geliştirilen projenin Türkiye çapında ses getirdiğini ve ödül de aldığını belirterek “Okullar arası bir paylaşım modülüydü önce, biz bunu tüm kamu kurumlarına yaygınlaştırarak Düzce paylaşım modülü adı altında tüm kamu kurumlarımızın hem ihtiyaçlarını gidermek hem de ellerinde ki fazla malzemeleri ihtiyacı olan kurumlara devrini sağlamak suretiyle bu modülü geliştirdik. Tüm kamu kurumlarımıza şifreler vererek ilgili arkadaşlar görevlendirildi. Ellerindeki fazla malzemeleri bu sisteme giriyorlar, fotoğraflarını ekliyorlar ve malzemenin nitelikleri özelliklerini anlatmak suretiyle sistemde bulunuyor. Bu sistem internet ortamında bulunan alışveriş siteleri gibi düşünebilirsiniz. Kurumlar arasında kendi iç paylaşım sitemiz bu ve buradan taşınır kayıt sisteminden aktarılmak suretiyle demirbaşın devri yapılmış oluyor. Hem fazla kullanılmayan malzemeler değerlendirilmiş, hem de ihtiyacı olan kurumların ihtiyacı giderilmiş oluyor. Tasarruf tabi ki önemli, yapılan bu çalışmayı önemsiyorum. Bu sisteme belediyelerimizi de davet ediyoruz. Düzce’de 58 tane kamu kurumumuz sistemimizi kullanmaya başladı” ifadelerinde bulundu.

 

Türkiye’de bir ilk

Vali Dr. Zülkif Dağlı, yapılan projenin örnek bir çalışma olduğunu belirterek, “Türkiye ilk kamu kurumları arasında böyle bir paylaşım oluşturulmuş oldu. Diğer illerimiz de de yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bizim için fazla bir malzeme olabilir ama başka bir kurumumuzun bu malzemeye ihtiyacı olabilir ancak ödenek yetersizliğinden alamadığı bir malzeme olabilir. Örneğin, bir fotokopi makinesi diyelim bizde lazım değil ama başka bir okulumuz için gerekli olabilir” dedi.

Bugüne kadar ise kurumlar arasında 49 kalemde 548 adet malzemenin kurumlar arasında aktarımının yapıldığı site içinde şu anda ise 209 kalemde 2 bin 698 adet malzemenin olduğu belirtildi.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
İZDES Projesi Çalışmalarını Anlattılar
İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) Projesi kapsamında Düzce’ye gelen Merk...
  
Türkiye’ye örnek proje
Türkiye’ye örnek proje...
  
Sıfır atık projesi Düzce’de hayata geçecek
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay Türkiye genelinde başlatılan ‘sıfır atık’ projesi kapsamında Düzce...
  
“Sıfır Atık Projesi” Projesi İçin Toplandılar
“Sıfır Atık Projesi” Projesi İçin Toplandılar...
  
Mavi Ağaç’tan örnek çalışma
Düzce Mavi Ağaç Derneği örnek bir çalışmaya daha imza attı. Dernek üyeleri Esentepe Köyü ilkokulunu...
  
KÜÇÜK KIZDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
KÜÇÜK KIZDAN ÖRNEK DAVRANIŞ...
  
ÖRNEK BİR ÇALIŞMA
Düzce Valiliği Düzce İl Özel İdaresi tarafından kent merkezinden Aydınpınar Köyüne kadar olan bisi...
  
...
  
“Ekoturizm Örnek Bahçesi” oluşturulacak
“Ekoturizm Örnek Bahçesi” oluşturulacak...
  
“Hayata açılan kapı’” projesini yaptı
Düzce Hürriyet Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Beyza Rana Dağ, 2016 yılında Adana’da meydana gelen yurt...
  
KANAL KAYNAŞLI PROJESİ BAŞLADI
Kaynaşlı Belediye Başkanı Erol Bayraktar’ın vizyon projelerinden olan Kanal Kaynaşlı projesi kapsamı...
  
ÇOK FONKSİYONLU PROJE
Park Sezona Yetişecek...
  
Öğrenciler projelerini sergilediler
Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Fen Lisesi öğrencilerinin TÜBİTAK 4006 projesi k...
  
Türkiye'nin afet modelini örnek alacaklar
Düzce Afet Yönetim Merkezinde incelemelerde bulunan Bangladeş, Myanmar, Filipinler ve Pakistan'dan g...
  
Melen-Su Park projesi 1 aya tamam
Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Sağlam yapımı devam eden Melen Su Park projesi ile ilgili ola...
  
Temizlik İşçisinden Örnek Davranış
Düzce Belediyesinde temizlik işçisi olarak çalışan Engin Verep, temizlik yaparken bulduğu içi para ...