Seçimler Öncesi Beklentiler Sıralanıyor

12.1.2019 - Bu Yazı 437 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Seçimler Öncesi Beklentiler Sıralanıyor

 KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel yönetim seçimine ilişkin, demokratik, katılımcı, şeffaf, toplumsal cinsiyet eşitliğini esas alan, özgürlükçü ve ekolojik bir yerel yönetim anlayışı talep ettiklerini açıkladı.

Bu seçimin önümüzdeki yılların gidişatını belirleme noktasında önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken Bozgeyik, “Yerel yönetim seçimleri, bütün toplumun geleceğini ilgilendiren bir mücadele alanı haline geldi” dedi.

Tüm Bel Sen genel merkez binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Bozgeyik, yerel yönetimlere ilişkin kayyum tehdidine değinerek şöyle konuştu: “Tek adam rejiminin yereldeki izdüşümü olan kayyumlar eliyle halkın seçme ve seçilme hakkı elinden alındı. Yapılacak seçim sonuçları ne olursa olsun yeniden kayyum atama tehdidi de en yetkili ağızdan sıklıkla ifade edildi. Önümüzdeki seçim aynı zamanda seçme ve seçilme hakkının gasbına karşı bu hakkın korunma ve halkın kendi iradesine sahip çıkma mücadelesidir.”

ESAS AMAÇ, HALKA HİZMET OLMALI

Yerel seçimlerin kamu emekçilerini yakından ilgilendirdiğini ifade eden Bozgeyik, savundukları temelleri şöyle açıkladı:

“Yerel yönetimlerin emekten yana, demokratik, katılımcı, şeffaf, toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alan, özgürlükçü ve ekolojik bir biçimde yeniden yapılanmasını en temel ilkelerden biri olarak kabul ediyoruz. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde tutumumuz da bu çerçevede olacaktır. Karar alma ve denetleme mekanizmalarında gerçek katılımcılığı ve şeffaflığı gözetiyoruz. Demokratik ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının öncelikle il genel ve belediye meclislerinde karşılık bulması gerektiğine inanıyoruz. Yerel yönetimleri birer şirket olarak değil, halka hizmet veren kurumlar olarak görüyoruz. Yerel hizmetlerin verilmesinde kar değil, toplumsal yarar esas alınmalıdır. Başta bütçe olmak üzere yerel yönetimlerin bütün plan ve uygulamalarında toplum merkezli, eşitlikçi ve demokratik bir biçimde hazırlanmasını ve sokak, mahalle ve kent meclislerine şeffaf bir şekilde hesap verilmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu anlayış ve programların taşıyıcısı adaylara oy verilmesini savunuyoruz.”

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive