Meşrebine göre tavır al..!


19.06.2013 - Bu Yazı 1601 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Tarihimize, tarihteki büyüklerimize, inancımıza ve tüm değer yargılarımıza saldıranları ve bundan memnuniyet duyarak payandalık yapan “Ömer”leri ilk defa görmüyoruz..! Ben çok üzülsem ve kahrolsam da, bu tablodan çok fazla memnuniyet duyacakların var olduğunu da biliyorum...

Gezi Parkı olayları dış medyada nasıl yer tutuyor, dışarıdan bakanlar ülkemizi ve yaşanan olayları nasıl görüyor veya nasıl görmek istiyor diye merak edip, internet dünyasında bir gezinti yapayım dedim...

İçerideki birçok “çapulcuyu” ve onlara gaz veren her kesimden abla ve abilerini çok “mutlu edecek” o denli yazı, değerlendirme ve görüntüler var ki...

Bunlardan birinin videosunu izlerken midemin bulandığını söylemek isterim...

Yer ABD ve Colbert Report diye bir TV programı...

Program sunucusu mu, şovmen bir soytarı mı olduğu belli olmayan adam; üzerinde “Haftanın İçeriden Karışmış Müslüman Ülkesi” yazan ve içinde yüzlerce kağıt bulunan bir kabine giriyor. Her kağıt farklı renkte ve her biri “İçeriden karışmış bir Müslüman ülkeyi” temsil ediyor..!

Sunucu, kabine verilen hava akımıyla uçuşan zarf büyüklüğündeki bu kağıtlar arasından birini yakalayacak ve “kazanan ülke” yi masaya yatıracaktır..!

Denilen yapılıyor ve bu “karıştırma” işleminden sonra, üzerinde TURKEY yazan yeşil bir kağıt yakalanıyor ve “planlanandan daha uzun sürdü” ifadesiyle “kazanan ülke” belli oluyor..!

Kabinden çıkan sunucu, fondan verilen siren ve alkış sesleri arasında masasına geçiyor ve üzerinde TURKEY yazan kağıdı okuyup bir daha ilan ettikten sonra, küstahça ve alaylı bir şekilde arkaya doğru fırlatıyor..!

Hemen diğer TV kanallarıyla görüntülü bağlantıya geçip muhabirlerle olayı “analiz ediyor”...

“Evet Jim” dediği yerel prıgram yapımcısına sözü veriyor ve Jim;

Türkiye genelinde, hükumet karşıtı şiddetli protestolar başladı..” diyerek hemen CNN-int'in canlı yayınından kesitler eşliğinde analizlere geçiyor ve İstanbul'dan şu yorumlar yapılıyor:

Protestocular, 'başbakanın bir diktatör olduğunu' ve istifa etmesini istediler... Geçen 1 haftada 1400'den fazla yaralı olduğu belirtildi... Türkiye sokaklarının çoğu, adeta bir savaş alanına dönmüş durumda... Polis, binlerce insan kalabalığını su bombardımanı ve göz yaşartıcı gazla durdurmaya çalışmakta... (CNN-int'in bayan savaş muhabiri ekranda görünüyor ve şu bilgiyi geçiyor: Tüm bu olaylar İstanbul'un bir parkının AVM'ye dönüşmesine karşı küçük bir gösteriyle başladı...)

Çok şaşırmış bizim şovmen ve “Vay canına!” diyor ve fondaki “su bombardımanı” görüntüsü eşliğinde devam ediyor: “Eğer indirim günlerini saymazsak, bu bir AVM'nin yaratabileceği en büyük şiddet gösterisi..!”

Ve, çok tanıdık gelen bir ifadeyi satır arasında kullanarak devam ediyor bizim hazret: “Bu olayların nedeni öyle görülüyor ki, 'sadece bir parktan ibaret değil!', bir milli kimlik mes'elesi... (Arka fonda Türkiye haritası, Fatih ve kılıç görüntüleri eşliğinde) Türkiye yüzyıllardır Osmanlı toprağıydı; kıvrımlı kılıçların, dekoratif ayak koyma taburelerinin ve lokumun yeriydi..! ( Arka fona siyah-beyaz kalpaklı Atatürk resmi geliyor ve) Sonra ülkenin ilk cumhurbaşkanı olanAtatürk geldi ve ülkeyi 19. yüzyıla sürükledi. ( 20.yüzyıl diyecekti herhalde ama dili sürçtü! DT) Bunları da; saltanatı, halifeliği ve şeriat mahkemelerini kaldırarak yaptı.! Öyle ki, bizim Tenessee dahi henüz o noktada değildi... (ne demekse?! DT) Halk bunları benimsemişti yani, teşekkürler Atatürk... Ama bu durum 2003 yılında( 2002 diyecekti, yine dili sürçtü! DT) RTE'nin gelmesiyle değişti.!(Arka fona kahkahalar eşliğinde Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi konuyor ve altında 'PRO GAY CENTIPEDE RAY' ifadesi, ismiyle yer değiştiriyor.! Bu arada, yukarıda resmini kullandıkları Fatih Sultan Mehmet'in de homoseksüel olduğu iddialarını hatırlatayım.!) Öyle görülüyor ki Başbakan bazı “İstanbul'luları” üzmüşe benziyor. (Fona“Türkler kendi liderlerinin gücüne meydan okuyor” başlığıyla The Newyork Times gazetesi geliyor ve haberin ilgili paragrafı büyütülerek ekrana veriliyor. Bu arada bizim şovmen şu ifadelerle sunumuna devam ediyor.):

Bunu da, kadınlara 'en az 3 çocuk yapın' demekle, tek cinsiyetli sahiller yaparak ( Yani, Türkiye'ye tatil amaçlı gidecek olursanız, sahillerde kıllı -maganda- türk erkekleri sizi bekliyor ha, diyor! DT) ve alkol satışlarında düzenlemeler yaparak “başarmış” gibi...İnsanlara alkol yerine “tuzlu-yoğurt ve su karışımı olan” ayran için demekle de ya yapıyor... Aman, siz siz olun, ayranı fazla kaçırmayın; yoksa sabah yanınızda bir keçiyle uyanabilirsiniz..!

(Arka fona CBSnews gazetesinin “Sultan mı, demokrat mı? Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan'ının çoklu yüzü.” başlıklı yazısı yansıtılıyor ve “tek cinsiyetli plajlar oluşturulması” ve ayrantanımları paragrafı büyütülerek tekrar veriliyor..!)

Ve bizim sunucu hazret; “Burada ikileme düşmüş durumdayım. Bir yandan otoriterleri severim, öte yandan (elini ağzı yanına yanaştırıp gizli bir sır veriyor gibi fısıltılı ifadeyle); “O BİR MÜSLÜMAN”!”diyor ve devam ediyor:

“Ne düşüneceğimi bilemiyorum. Burada ne düşünmemize yardımcı olmak için gelmiş biri var. National War Üniversitesi profesörü” diyor ve misafiri bir Türk Profesörü yardımına çağırıyor..!

Gelen “Türk Profesör” kim mi?

Aynı üniversiteye bağlı The Brookings Instuties'de çalışan “uzman”Ömer TAŞPINAR...

İkileme düşmüş” şovmenimiz, ağzı kulaklarındaki Ömer'e “National War Üniversitesinden bize katıldığın için teşekkürler.” diyerek başlıyor diyaloga:

Sunucu: Savaşan..! Savaşın olduğu yer..! Şimdi Türkiye'den bahsedelim, tamam mı.?! Ülke demokrasiyle yönetiliyor değil mi?

Prof. Ömer: Öyle gibi gözüküyor..! (fonda müthiş kahkahalar...)

Sunucu: Nasıl yani? Sen uzmansın; her gün yazı-tura mı atılıyor bu konuda?! (kahkahalar...)

Prof. Ömer: Bu tartışılmakta; çünkü demokratik olarak seçilmiş bir lider var. Bana göre bu, muhtemelen bir İslam ülkesinde demokrasinin varacağı son nokta...

Sunucu: Peki, Başbakan bu insanları kızdırmak için neler yaptı?! Bu sadece bir AVM ile ilgili olamaz...

Prof. Ömer: Evet. Türkiye'de başbakanın otoriter tutumu nedeniyle artık yılmış bir kesim var.!

İnsanlara her konuda karışmakta ve “iş piyasasını da ele geçirmiş” durumda. (Anadolu sermayesinin Müesses İstanbul Sermayesinin saltanatını yıktığından bahisle, nereden beslendiğini ve kimler adına sözcülük ettiğini de ele veriyor..! DT)

Sunucu: Ama İstanbul eğlence partilerinin yapıldığı, güzel bir eğlence şehri değil mi?!

Prof. Ömer: Bir de bana sor..! (Vah zavallı, bu ne kahır! DT)

Sunucu: (Üzgün bir yüz ifadesiyle) – Gerçekten sormamı mı istiyorsun?! (Ömer de kahkahaya boğuluyor ve 32 dişini sergiliyor.!) Benim anlamadığım, ülkenin başbakanı nereye bir AVM yapılmasına neden karışıyor.?! Bu, Obama'nın “Arbys'den sonra sola dönüşle Maple caddesine çıkılmalı” demesine benziyor... Neden bu kadar küçük çapta işlerle uğraşıyor?

Prof. Ömer: Hükmetme düşkünü olmasından kaynaklanıyor. Her şeyi kontrol etmeyi seviyor.! Muhafazakâr tabanına, ideolojilerini yerine getirdiğini göstermek için her şeyi deniyor..!

Sunucu: Güç odağı neresi peki?! İstanbul olmadığı ortada..!

Prof. Ömer: Anadolu'nun merkezi bölgeleri muhafazakâr kesimlerden oluşmakta.

Sunucu: Yani merkezde yaşayan liberallerle muhafazakârlar karşıt durumda..! Bir bakıma Amerika gibi... Ama sizin kebaplarınız da güzel. (kahkahalar..) Daha güzel bir şekilde açıklanamazdı. Bu durum ne zaman bir sonuca varır? Yani demek istediğim, ne zaman Türkiye hakkında kafa yormamaya devam edebilirim?! (Sanki tek derdi Türkiye imiş gibi.! DT)

Prof. Ömer: Bence önümüzdeki haftalarda kutuplaşmanın daha da büyüdüğünü göreceğiz. Destekçilerini çağırdı Erdoğan ve bir milyon AKP taraftarı sokağa dökülebilir!!! (Tıpkı Kaddafi, Mubarek ve Esed'in yaptığı gibi.! DT)

Sunucu: Gerçekten mi?! (çok şaşkın! ) Ben... ben, ben gerçekten böyle bir şey olursa şaşırırım.! Katıldığınız için teşekkürler profesör....

Merak edenlerin (http://www.izlesene.com/video/colbert-report-gezi-parki-eylemleri-yorumu-altyazili/6974989) linkinden kolayca ulaşacağı bu video görüntüsünün, haysiyet taşıyan her vatan evladına (hangi görüşten olursa olsun) ıstırap vereceğinden eminim.

Olayların dış destekli bir komplo olmadığına ve bu tip yayınları kullananların komplo teorileri peşinde koştuğuna inananlar da olacak elbet...

Tarihimize, tarihteki büyüklerimize, inancımıza ve tüm değer yargılarımıza saldıranları ve bundan memnuniyet duyarak payandalık yapan “Ömer”leri ilk defa görmüyoruz..!

Ben çok üzülsem ve kahrolsam da, bu tablodan çok fazla memnuniyet duyacakların var olduğunu da biliyorum...

Bir çoğu Antiemperyalist ve ABD düşmanıydı düne kadar, bunu da biliyorum..!

Ama onlar da okusun ve seyretsinler de mutlu olsunlar.! Çünkü kendi tezlerine okyanus ötesinden destekçileri var...

Damarlarında “o asil kanı taşıyanlar” ve dışarıdan gelecek her saldırıda kenetlenecek haysiyet sahipleri için, ibretlik olsun diye köşeme aldım bu tabloyu...

Kimin nasıl anlayacağı ve ne gibi ibretler çıkaracağı kendi meşrebi ve anlayışına kalmış...

Fazla uzatmayacak ve yorumu siz okuyucu dostlara bırakacağım...

Selamla...

@DoganTopgul

.

Facebook Yorumları

Kod8
02.02.2014
Satrancın ve Diplomasinin Mucidiyle Bilek Güreşi...
25.01.2014
"Zırva tevil gerektirmez.."
20.01.2014
Küçük avın çaresiz çırpınışı...
13.01.2014
"Olmasaydı sonumuz böyle.."
07.01.2014
"Neredeeen, nereye."!!
31.12.2013
“Happy new years” ve “Aleykûm Selâm” arkadaşlar.!
28.12.2013
Yâr'dan da geçmeyelim, Ser'den de...
25.12.2013
Benden buraya kadar, başkasını bilmem...
21.12.2013
İlişkilerde
16.12.2013
Yalnızlık limanına demir atmak...
04.12.2013
Enkazdan geri kalan manzara...
25.11.2013
İpin ucu..!
19.11.2013
Devlet, “Şartnameler” ve Hayatın Gerçekliği
17.11.2013
Doku Uyuşmazlığı mı?!
13.11.2013
O' Olmasaydı.?!
11.11.2013
Atatürk'ü Öldürmeyelim..!
09.11.2013
Aklımıza gelmiyor da değil hani..!
02.11.2013
Büyük beklentim ve büyük hayal kırıklığım
30.10.2013
Bayramımız ve Tefekkür Anaforumuz...
23.10.2013
Gün içeride didişme günü değildir!
01.10.2013
Müşterek acılar ve empati...
25.09.2013
"Gidin başkaları gelsin... Çürümeye son.!"
18.09.2013
Menderes ve İz Bırakan Kahramanlarımız
16.09.2013
" Önce insan"ı yetiştirmek..!
10.09.2013
Muhalefet mi, Ülkeye İhanet mi?!
07.09.2013
Dershaneleri mi kapatacaksınız?
03.09.2013
28 Şubat Yargılanırken...
25.07.2013
Bir yargıtay kararı...
30.06.2013
“Kaygılanın”; bence de..!
27.06.2013
Yeter artık... Yesin artık.
22.06.2013
Sen neymişsin be Kürt sorunu.?!
19.06.2013
Meşrebine göre tavır al..!
17.06.2013
"Edeb yâ hû"
15.06.2013
Medya ağıyla kuşatılmış dünya
08.06.2013
"90 Nesli" bizim eserimiz..!
06.06.2013
Körlük ve nankörlük...
03.06.2013
"Bu da geçer yâ hû"...
31.05.2013
"Bu Ülke" neresi ve "Kim Bunlar".?!
29.05.2013
Ardında iz ve eserler bırakanlar...
26.05.2013
MHP, Başbuğ Efanesi ve...
24.05.2013
Ciddi gündem ve anakronik muhalefet.
16.05.2013
Yazıklar Olsun..!
14.05.2013
Turkey'iz, yani Hindi.!!
13.05.2013
Bilgi Çağında Tılsımı Bozulan Masallarımız.!
10.05.2013
Yazarımız Ahmet Ay'a Cevabımdır..!
09.05.2013
Büyük mükâfatlar, büyük imtihânları vererek kazanılır. -2
08.05.2013
Büyük mükâfatlar, büyük imtihânları vererek kazanılır. -1
07.05.2013
"Cemaât" Gerçekten Bir Tehlike midir.?! -2
04.05.2013
Kader, talih ve tarihin mecbur ettiği...
05.05.2013
"Cemaât" Gerçekten Bir Tehlike midir.?! -1
03.05.2013
Pusulayı Kaybeden ve Yürek Yaralayanlar-3
02.05.2013
Pusulayı Kaybeden ve Yürek Yaralayanlar-2
01.05.2013
Pusulayı Kaybeden ve Yürek Yaralayanlar-1
30.04.2013
Bir Arefe Günüdür yaşanan; Bayram tez gele...
28.04.2013
Bu bir cinnet döneminin hikâyesidir...
27.04.2013
Evet; Korkmayın..!
23.05.2013
Ebu Cehil Soyuna değil sözüm..!
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kod8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıKod8