Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Enes BEKTAŞ

[email protected]Bookmark and Share

Basına ambargomu koyuluyor?


10.10.2012 - Bu Yazı 3975 Kez Okundu.
Yorum : 1 - Onay Bekleyenler : 0

 Düzce’de son günlerde ilginç olaylar meydana gelmeye başladı. Hedef bu sefer basın mensupları oldu. Ne demek istediğimi bu yazıyı okuyunca çok iyi anlayacağınızı umuyorum.

Basın mensupları gece-gündüz işini layığı ile yapmak için çalışmalarını sürdürüyor, Düzce kamuoyunu bilgilendirmek, en doğru ve en güncel haberleri  çıkartmak için çaba harcarken, bazı yerlerden ambargo geldiği  düşünülmeye başlandı. Bunun en başında Valiliğin olması biz basın mensuplarını gerçekten üzdü.

Meslekte 5. Yılıma girdiğim şu günlerde bu yapılanın art niyetle olmadığı aşikardır. Geçtiğimiz günlerde bir yazı geldi TV kanallarına ve Gazeteciler Cemiyetine. O yazıda TV kanallarına ve gazeteciler cemiyetine araba tahsisi yapıldığı söyleniyor.

Peki Gazeteciler Cemiyeti ne iş yapar? Gazeteciler Cemiyetine üye olmayanlar ne yapar? O aracı kullanamayacaklar mı? Zaten bu tahsis işi neden yapıldı? Düzce’de 5 günlük 2 haftalık 1 de aylık dergi varken bu isimler o yazıda neden yazılmadı?

Gazeteciler Cemiyeti bütün gazetelerin başımı?  Hiçbir gazete cemiyete üye olmak zorunda değildir.Bu yazıda bu anlam ortaya koyulurken görülen o ki basına büyük bir ambargo koyulmuş.

Sayın Valim öncelikle yapılan bu yanlışın altında sizin imzanızın olması bizleri üzmüştür. Fakat bu yanlışın bir an önce düzeltileceğine umuyoruz. Basına koyulan bu ambargo ortadan kaldırılacağını düşünüyorum.

Üniversitede de ambargo var!

Geçtiğimiz günlerde Düzce Üniversitesi’nde bir programa katılmak için yerel bir tv aracı ile Üniversiteye gittim. Fakat kapıda duran güvenlik görevlileri ne için geldiğimizi sordu. Programa katılacağımızı söyledik. Hangi basın diye sorgulamaya başladı..

Daha sonra rektörlük girişin de elinde liste ile bekleyen bir kişi hangi gazete diye sordu.  Yıllarca eleştirilen saçma sapan akreditasyon hali burada da uygulanmaya başladı anlaşılan. Toplantı odası öncesinde yine listeye bakılarak nereden geldiğimiz sorularak, listede işaretleme ile içeri alınabildik.

Ama bir ayrıntıyı hep es geçmişlerdi. Benim Düzcenin Sesi Gazetesinde çalışmam. Yanımda yerel tv kanalındaki arkadaşla birlikte Üniversite’ye girdiğim görüldü. İçeride benim Düzcenin Sesi Gazetesinde çalıştığımı bilen bir kişi bana aynen şunu sordu: “ Nasıl buraya geldin?” Tek söylediğim kelime ise “ Ben basın mensubuyum her yere girerim” oldu.

Bu söylenen söz ne demek şimdi? Düzcenin Sesi Gazetesi ve bazı gazeteleri içeri almıyoruz mu demek?  Her kapıda görevlilerin ellerinde bir bir liste… Bu ne demek yani?  Halka  ve basına açık bir toplantı düzenliyorsunuz. Bu makamlar sizin babanızın malı değil. Devletin güvenliğini ilgilendiren kriptolar paylaşmıyorsunuz sonuç itibariyle. Bu saçma sapan kontrol, listeleme ne anlama geliyor. Düzce’nin bazı gazetelerine ambargomu koyuluyor?

Bunun anlamı nedir? Sayın rektör… Bunun bir açıklaması var mıdır?

Kısa lafın özeti Düzce’de yavaş yavaş basına ambargo koyulmaya başlandı. Ne kadar ambargo uygularsanız uygulayın gerçeklerin duyurulması için o duvarlar mutlaka aşılır. Bizler mesleğimizi  icra ederken sizler gibi çok makam sahipleri gördük. Hepsi gelip geçtiler. Sizlerde kalıcı değilsiniz. Ama haber ve haberci dün olduğu gibi bugün de yarında topluma ışık tutmaya devam edecektir.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
16.4.2016
Başbakanımız hoş gelmiş
13.4.2016
Gözünü seveyim Düzce…
07.03.2013
Yerel Gazeteci...
31.01.2013
Diskoya mı? Eve mi?
20.12.2012
Ne Olursan Ol Yine Gel! (Hz. Mevlana)
28.11.2012
Yapılan İhbarlara Sahip Çıkılmalı
10.10.2012
Basına ambargomu koyuluyor?
09.10.2012
AK Parti ve Erbakan
09.10.2012
AK Parti ve Erbakan
27.09.2012
Kalıcı’da Kalıcı Sorunlar
21.09.2012
Hediye yasağına uyulmadı! İçişleri Düzce’ye başka BAKTI!
13.09.2012
Deli kavşak olsa ne olurdu Allah bilir
30.08.2012
Sorunlar yağmurla Gün yüzüne çıktı
24.08.2012
Bıçak kemiğe dayanmış, bizim yüreğimiz yanıyor…
17.08.2012
Seçilmişler ve Atanmışlar Nerede?
09.08.2012
Ramazan ve Başkan Bayram
03.08.2012
GAZETECİLİK BU MUDUR?
1 0
KAFKASLI 12.10.2012 - 16:21:45
ENES KARDEŞ, O AMBARGO SANA DEĞİL. BÜYÜÜÜÜÜÜK MUHABİR MANİSALI ÇIPLAK TARZAN VE ONUN SAHİBİ MİLLETVEKİLİNE.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,95
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive