Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Enes BEKTAŞ

[email protected]Bookmark and Share

Yapılan İhbarlara Sahip Çıkılmalı


28.11.2012 - Bu Yazı 3702 Kez Okundu.
Yorum : 1 - Onay Bekleyenler : 0

Geçenlerde İl Emniyet Müdürümüz Ali Gezer muhtarlara ve vatandaşlara “gördüğünüz olayları ihbar edin, ihbarı değerlendirelim”' demişti...

Bizlerde gazetelerde bunu haber yapmıştık. Bunun üzerine polise daha fazla ihbar yapılmaya başlandı. Ancak bazen yapılan ihbarın  ya değerlendirilmediğini ya da geç müdahalenin ardınan ihbarın bir hükmünün kalmadığını görüyoruz.

Bu konu ile ilgili başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim sizlere.

Muhabir arkadaşlar ile yolda giderken lacivert renkli Renault marka bir araç içersinde iki şahıs şoför alkol alıyor yanında ki de elinde büyük bir sigara içiyor.

Durumu hemen emniyet müdürlüğüne bildirdim. Aracın ne marka olduğunu alkol alarak araç kullandığını, ne tarafa doğru gittiğini bildirdim. Üstüne üstlük aracı takip ettiğimi de belirttim. Telsiz dinlediğimiz için 155'de bulunan kişi hemen trafik ekiplerine durumu bildirdi.

Bağlantı yolu istikametinden, Çoban istikametine gidiyor diye bilgisini verdi. Ne Çoban'da ne Öztürkler ne de Olimpiyat kavşağında bir trafik ekibi ya da asayiş ekibi o a için yoktu. Aracı olimpiyat kavşağına kadar takip ettikten sonra başka bir hadise olmasından dolayı oradan ayrılmak zorunda kaldık.

Telsizi gece saat: 23:00'a kadar dinledim. Telsizden aracı yakaladıklarına dair herhangi bir şey çıkmadı. Geçenlerde de böyle bir olay olmuş, araç ihbar edilmiş ama herhangi bir sonuç elde edilememişti.

Bu köşe yazısını yazarken akşam saatlerinde telsizlerden bir anons daha geçti. 155 ihbar merkezi Çoban dalçık altında şüpheli paket ihbarı almıştı. Habermerkezi hemen şehir merkezinde bulunan ekiplere durumu bildirmek istedi.

Önce Şube müdürüne telsizle ulaşıldı. Ardından Şube müdürü alt kollarına durumu haber etmek istedi. Fakat, telsizi dinleyen yok. Birkaç kez anons etti, ama ne duyan var ne de başka bir şey. Durumu takip eden Asayiş Şube Müdürü Mustafa Aşık, hemen araya girerek bağırdı çağırdı ve kısacası " Bu telsizi adam gibi dikkatli dinleyin" diyerek  ekibi payladı.

Efendim anlatmak istediğim konu şudur ki… Düzce'de Emniyet Müdürü Ali Gezer'in 'gördüğünüz olayı ihbar edin'  demesine vatandaşlar olumlu bakmış ve gördüğü olayı ihbar etmeye başlamış. Olayların ihbarını alan 155 polis ihbar merkezi durumu şehir merkezinde ki alt kollarına haber veriyor vermesine ama telsizi duymayan özellikle trafik ve asayiş ekipleri bir çok olaya geç müdahil oluyor.

Bu durumda, Düzce'de olayların artış sağlamasına güvenilir bir il olmayışımızın nedenlerinden biri olabilir. Efendim durum bundan ibaret…

Bizler basın mensubu olarak ellerimizden telsiz sürekli olay takip ediyoruz. Elimizde ki telsizler mandallama tuşları kapalı olsa da her olayı an be an takip edebiliyoruz. Şehir merkezinde altlarında araba dolaşan ekipler kadar olamasak da her olayı takip ediyor, notlar alıyoruz.

Son dönemde emniyetin her tarafa yoğun asayiş ve trafik uygulamalarını takdirle karşılıyoruz. Sokaklar, caddeler, kahvehaneler, eğlence merkezleri didik didik aranıyor. Bu hepimizi rahatlatan çalışmalar. Ama görünen o ki ekipler Düzce'de ki olayları azaltmak için daha fazla dikkatli davranması gerekiyor diye düşünüyorum.

 Özetle ihbarları dikkatle dinleyin, yorumlayın ve olaylara daha müdahil olun diyoruz.Biliyoruz ki bazı olayların önlenebilmesi için ihbar altın değerinde bir bilgidir. Eskisine göre Düzce İl Emniyet Müdürümüz Ali Gezer ve ekip arkadaşlarının yaptıkları başarılı çalışmalar ile suç ve suçlularla mücadelede Düzce’de büyük mesafe alındı.

Daha güvenilir bir şehir olmak için yasa dışı gözüken herşeyin ihbarı yapılması gerekir. Başıma bir iş gelir diye düşünmeyin. Öte yanda ihbarların ardından da olması gereken, kolluk kuvvetlerinin hızlıca durum değerlendirmesi yaparak harekete geçmesi. Derdimiz tenkid değil uyarı...

.

Facebook Yorumları

Emlak8
16.4.2016
Başbakanımız hoş gelmiş
13.4.2016
Gözünü seveyim Düzce…
07.03.2013
Yerel Gazeteci...
31.01.2013
Diskoya mı? Eve mi?
20.12.2012
Ne Olursan Ol Yine Gel! (Hz. Mevlana)
28.11.2012
Yapılan İhbarlara Sahip Çıkılmalı
10.10.2012
Basına ambargomu koyuluyor?
09.10.2012
AK Parti ve Erbakan
09.10.2012
AK Parti ve Erbakan
27.09.2012
Kalıcı’da Kalıcı Sorunlar
21.09.2012
Hediye yasağına uyulmadı! İçişleri Düzce’ye başka BAKTI!
13.09.2012
Deli kavşak olsa ne olurdu Allah bilir
30.08.2012
Sorunlar yağmurla Gün yüzüne çıktı
24.08.2012
Bıçak kemiğe dayanmış, bizim yüreğimiz yanıyor…
17.08.2012
Seçilmişler ve Atanmışlar Nerede?
09.08.2012
Ramazan ve Başkan Bayram
03.08.2012
GAZETECİLİK BU MUDUR?
1 0
tarafsız 03.12.2012 - 18:14:00
Çok değişik bir yazı klasiklerden farklı olmuş . Teorik varsayımlar yerine icraata yönelmiş. Eline sağlık
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,57
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive