Barzani bitti.


19.10.2017 - Bu Yazı 1047 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Barzani'nin yaptığı referandum, ORTADOĞU'da yepyeni bir pencere açtı. Oyun asıl şimdi başladı. Sahnede olmayan yok! Başta Pentagon olmak üzere Türkiye, İngiltere, Almanya, İran, Rusya, Fransa ve Çin belli başlı aktörler...

Herkesin ayrı planı var! Pentagon'un da...
Dün burada belirttiğim gibi BARZANİ bu kadar hızlı kenara alınacağını kestiremedi.
Çünkü Pentagon bölgede başka bir aktörle yürüyecekti. Bu isim hiçbir zaman Barzani olmadı.
Barzani de BABASININ ABD'de çektiği acıları UNUTARAK yürüdü ve güvendiği dağlara kar yağdı.
Peki şimdi neler olacak? Kim neyin peşinde?
Referandumun yapılması ve sonrasında Barzani'nin taca çıkması PENTAGON'un planlarının yürüdüğünü gösteriyor. Net! Pentagon bölgede en çok kime yatırım yaptı? Elbette YPG'ye... Şimdi attıkları her adımda YPG'ye alan açıyorlar. DEAŞ'a emir verip geri çekilmelerini sağlıyorlar, onların boşalttığı yerlere de YPG geliyor. Yine aynı oyun...
Açalım biraz...
Son günlerde bakın DEAŞ yine sahnede!
Uzunca bir zamandır adı duyulmuyordu. Ama geldiler! Kerkük ve çevresinde görüldüler!
Irak ordusu ve Şii birlikler, Kerkük ve çevresini savunmak için DEAŞ'la çatışmaya başlayacak. Kaçış yok! Çok uzak değil.
Kerkük, Gulala, Sincar, Dakuk, Tuzhurmatu, Mahmur ve Gwer'den çekilen Peşmerge 4 noktayı Amerikan askerlerine bıraktı. Mahmur, Gwer, Gulala ve Sincar'da Amerikan askeri birlikleri var. Şii birlikler ve Irak merkezi yönetimine bağlı ordunun bu 4 bölgeye saldırı düzenleme şansı kalmadı.
Diğer 3 bölge için Rakka planı devreye sokuldu. Aylardır haber alınamayan DEAŞ, bir anda Kerkük çevresinde ortaya çıktı. Meleh ve Tüvelee gibi 12 köy bir anda DEAŞ'ın oldu. Bu önemli bir işaretti! Muhtemelen Trump bir süre sonra komutanlarıyla bir araya geldiğini açıklayacak! Ve "Kerkük'ün çevresinde DEAŞ'a izin veremeyiz!" diyecek... Dedim ya muhtemelen... Ancak Trump bu açıklamayı yapmaya gerek duymadan, Amerikalı generaller bu konuda adım atabilirler. İki ihtimalden biri gerçekleşecek ve Rakka filmini tekrar sahneye koyacaklar.
Rakka DEAŞ'tan temizlenmedi, DEAŞ Rakka'dan Pentagon'un emri ile hava araçlarıyla Afganistan'a gönderildi. John Bass gitmeden önce orada gerekli operasyonları yapmak için. Orada 7 önemli bölgede gerekeni yaptılar ve tekrar IRAK'a döndüler...
Hepsi yeni görev yerlerinde. Bir bölümü İdlib ve çevresine, diğer bölümü ise Kerkük ve etrafına dağıldı.
Peki PENTAGON neden DEAŞ'ı Kerkük ve çevresine yolladı?
Pentagon, DEAŞ'la çok iyi savaştığı yalanını empoze ederek, Kerkük'e YPG ile operasyon yapacak. DEAŞ ile YPG arasında muazzam bir uyum var. Biri gelip alıyor, diğerine teslim ediyor. Tahterevalli oyunu resmen! Aslında yine DEAŞ'la bir çatışma olmayacak. Ama YPG'yi yüceltmek için gazetelere, televizyonlara ölen YPG'liler'in isimleri verilecek. Haber yaptırılacak. DEAŞ kötü YPG iyi yani! Hatta yaşamayan bazı isimler yeni ölmüş gibi ekranlarda ve sayfalarda yer bulacak...
Daha önce birkaç kez yazdım! Pentagon BARZANİ'ye güvenmiyor. Çünkü kendisini AVRUPALI güçlere yakın gördüğünü biliyor. Bu nedenle köprüyü geçinceye kadar birlikte yürüdüler. Şimdiki tablo ortada.
Pentagon gözümüzün içine baka baka silah verdiği YPG ile yürüyecek. Daha önce de altını çizdiğim gibi SURİYE tarafı KÜRT KARTININ ÖNEMLİ BÖLÜMÜ. YPG'nin ordu olduğu bir devlet istiyorlar... Bölgenin dengesini bozmak için. Sonra yapacakları hamleler de var. Hesapları böyle... Kuzey Suriye'deki DEVLETİ, Kuzey Irak'ı da içine alacak şekilde planlıyorlar...
Bu oluşumda Barzani ve ailesi kesinlikle olmayacak. Barzani de bunu biliyordu ama bu kadar kısa sürede kendisinden vazgeçeceklerini tahmin etmiyordu.
Barzani, referandum gecesi, 4 kez Beyaz Saray'ı aradı. Etrafındaki bazı yabancıların olduğunu görünce büyük rahatlık içinde telefonu çevirdi. Ama sonuç beklediği gibi değildi! En son çevirmesinden sonra çok sert bir cevapla karşılaştı. İŞTE O AN KENDİSİNİN İPİNİN ÇEKİLDİĞİNİ ANLADI... O geceden sonra hiç uyuyamadı.
Yapayalnızdı, kimsesi yoktu. En büyük dostu olan Türkiye'yi de dinlememişti... İşin içinden çıkılacak gibi değildi.
Barzani öncelikli olarak Fransa, ardından İngiltere, Rusya ve Çin'i ziyaret etmeyi planlıyor. Bu ziyaretlerin ardından son olarak ABD'ye gidip elindeki kozlarla ömrünü uzatmak için toplantı yapmak istiyor. Tabii Pentagon, Barzani'nin bu ziyaretlerine izin verecek mi hep birlikte göreceğiz. Bu kadar ömrü olacak mı izleyeceğiz. Barzani, hayatının hatasını yaptı. Referandumun kendisine bir faydasının olamayacağını, tamamen Amerikan çıkarları için bu adımın atıldığını anlamadı. İsrail'in de Washington'ın emri ile referanduma destek verdiğini göremedi. Görme şansı da yoktu! Çünkü etrafında kendisini korumakla görevli olanları da Amerikalılar'a şikayet edip, onların sonunu hazırlamıştı.
Mesud Barzani, kendisiyle birlikte Kuzey Irak'taki Kürtler'i de büyük bir riske attı. Britanya'nın referandumdan önce neden adım atmadığı da ortaya çıktı. Britanya da referandum sonrasında Barzani'nin ipinin çekileceğini anladı. Kuzey Irak'ta bir güç olmayacağını gören İngiltere, Irak Merkez Yönetimi ile şimdi adımlarını atıyor. ABD'nin DEAŞ planı bu kez Britanya nedeniyle hayata geçmeyebilir. Çünkü Ayn El Arab, Musul ve Rakka'da Britanya sessiz kalmayı tercih etti. Çünkü YPG içinde ABD ne kadar güçlüyse, Britanya da o kadar güçlüdür. İki ülke arasındaki tek fark, Britanya reklam yapmaz. Amerika Birleşik Devletleri ise reklamla güçlü olduğunu göstermeyi tercih eder. Eğer Britanya, referandum sonrası bölgede gücünü kaybedeceğini anlasaydı, Kuzey Irak'ın tamamı, yerlebir edilirdi.
Britanya aklı her zaman daha kazançlı çıkardı, bu konuda da şimdilik öyle oldu.
Ancak Pentagon, ipleri tamamen Britanya'ya bırakmaya niyetli değil. O nedenle, Kerkük ve çevresinde DEAŞ saldırıları Britanya'nın da tam olarak öngöremeyeceği güçte olabilir. İbadi'nin aldığı her karar, yaptığı her açıklama Tahran'dan değil Londra'dan geliyor. İbadi'nin, "İkinci İsrail'e izin vermeyeceğiz" sözü, Amerikan komutasındaki Netanyahu'ya mesajdı.
Britanya, şu an için İsrail'i de listeye aldı.
Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaleti gibi davranan İsrail, Londra'nın ciddi hedefine girmiş durumda. Netanyahu İngiltere'den randevu istedi. Londra cevap verme gereği bile görmedi. Birkaç ay önce Netanyahu'nun Londra ziyareti zaten asıl mesajın verildiği yer olmuştu! Netanyahu, Britanya Başbakanı May'in ikametgahı olan 10 Numara'da kapıda bekletildi. Dakikalarca ne yapacağını bilemeyen Netanyahu çaresizdi. İngiliz dersi veriliyordu. Çünkü Netanyahu yönetimi, tercihini Londra'dan yana değil Washington'dan yana kullanmıştı.
Birkaç gün önce May ile telefon görüşmesi yapan Netanyahu, medyaya "İran konusunda İngiltere ile aynı düşünüyoruz" dedi. Ancak İngiliz medyası, "Netanyahu bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı" yorumunu yaptı.
Netanyahu ile Barzani aynı durumda.
İkisi de kandırıldı, ikisi de büyük güce ulaşmak üzereyken kötü bir sonla baş başa kaldı. Netanyahu, Britanya ile arasını düzeltmek isteyecek. Bu kesin. Barzani de yardımcılarıyla "Türkiye ile yeniden nasıl işbirliği yapabiliriz?" sorusuna cevap arıyor.
Hatta çok önemli bir Türk işadamından bu konuda yardım talebinde bulundu. Türkiye'nin en zenginlerinden olmasa da akıllılarından biri olduğu herkes tarafından kabul gören bu isim Barzani'ye söz veremedi...
Çünkü o işadamı da Barzani'nin üzerinin çizildiğinin farkında. Barzani, Erdoğan veya Başbakan Yıldırım'la irtibat kurabilmek için her yolu deneyecek. Hatta Türkiye sınırları içinde yaşayan bazı aşiretlerden de bu konuda destek istedi. Çünkü Türkiye, Barzani'ye çok kızgın. Referandum yapmakla devlet kurulamayacağını 71 yaşında olan ve 50 yıldır siyasetin içinde yaşayan Barzani anlamamış.
Şimdi anladı ama sınırlardaki duvarlar çok yükseldi. Barzani panikle hata üstüne hata yapıyor. 5 yıldır sırtını döndüğü terör örgütü PKK ile işbirliği yapmak istiyor. Bu durumunu daha da zora sokacak ama panik halinde daha da tehlikeli adımlar atıyor.
Bölge en kaotik dönemini yaşamaya başladı. Kaos daha da artacak. Terör örgütleri görünümünde, istihbarat savaşları bölgenin kaderini belirleyecek.
Kaç kez yazdım ama tekrarda yine yarar var!
Pentagon BAŞKAN kim olursa olsun KÜRT KARTINDAN ASLA ve KAT'a vazgeçmez. Geçmeyecek de.
Giden, üzeri çizilen Barzani olur. Ya da birkaç kişi daha... Ama asıl oyunlarını Suriye'nin kuzeyinden başlatacaklar ve aktörleri YPG! Barzani'nin yerine başka lider bulacaklar! Olanlardan seçecekler! Seçtiler de zaten... Zaman akınca kimlerin öne çıkacağını göreceğiz... Öcalan'dan da asla vazgeçmediler, geçmeyecekler! Zaten onu siyaset yapsın diye Kenya'da alıp bize teslim ettiler! Oyunun içinde herkes var. Göreceğiz... Ama bize rağmen kimsenin bir şey yapamayacağı da ortada... Su yolunu bulacak ama enerji ve zaman kaybedeceğiz... Kum saati akmaya başladı....

.

Facebook Yorumları

Kod8
8.11.2018
23 gizli toplantı.
7.11.2018
Bilek güreşi.
31.10.2018
Havada panik .
30.10.2018
Düello.
25.10.2018
Figüran.
24.10.2018
Aynı tezgah.
23.10.2018
Game over.
18.10.2018
Taraf meselesi.
12.10.2018
Spy game.
11.10.2018
Üç büyüklerin savaşı.
10.10.2018
Mahalle baskısı.
9.10.2018
Kıskaç.
6.10.2018
Londra seferi.
4.10.2018
Patron.
28.9.2018
ABD’ye mesaj.
26.9.2018
Oyun bozuldu.
25.9.2018
Dolar saldırısı.
20.9.2018
Afrika ortaklığı.
18.9.2018
Takas zamanı.
14.9.2018
Büyük transfer.
13.9.2018
DENGE
12.9.2018
Biri gidecek.
11.9.2018
Dost oyunu.
7.9.2018
Direniş!.
6.9.2018
PENFED.
5.9.2018
Bomba ve kurşun!.
4.9.2018
Taciz!.
30.8.2018
Dört adam.
29.8.2018
Hedef Akdeniz.
28.8.2018
Büyük sarsıntı.
11.8.2018
Dolar savaşı.
10.8.2018
Savaş ilanı.
9.8.2018
Dolar operasyonu.
8.8.2018
Yeni dünya.
7.8.2018
Büyük patron.
4.8.2018
Pastör bahane.
3.8.2018
11 Eylül mesajı.
2.8.2018
Merak etmeyin Türkiye kazanacak.
1.8.2018
Akdeniz gerilimi.
31.7.2018
Papazı buldular.
28.7.2018
Kredi kartı!.
27.7.2018
Köstebek.
26.7.2018
Şartlı tahliye.
25.7.2018
Mesut gerçeği.
20.7.2018
Büyük kavga.
19.7.2018
Kara saray!.
18.7.2018
Testi kırıldı.
17.7.2018
Dehlizde sarsıntı.
14.7.2018
Biftek krizi.
13.7.2018
Kimin uydusu.
12.7.2018
Tarihi zirve.
11.7.2018
Kadro.
7.7.2018
Siyasi dizayn.
6.7.2018
Sert rüzgar.
5.7.2018
İki aile savaşı.
3.7.2018
Merkel yolcu.
16.6.2018
Aliko modeli.
14.6.2018
Komite!.
13.6.2018
Başka senaryo.
12.6.2018
Bilek güreşi.
10.6.2018
Uyarı atışları.
8.6.2018
Pesco alarmı!.
7.6.2018
Boğaz harbi.
6.6.2018
Yüksek gerilim.
5.6.2018
Karanlık oyuncu.
2.6.2018
Kıbrıs planı.
1.6.2018
Enerji masası!.
31.5.2018
Akdeniz sancısı.
26.5.2018
Bütün dert IMF.
18.5.2018
İşgal planı.
17.5.2018
Şifreli mesaj.
16.5.2018
Yenikapı ruhu.
15.5.2018
Düğmeye bastılar.
12.5.2018
Oval Ofis’in patronu.
10.5.2018
Gölge boksu.
9.5.2018
North hamlesi.
8.5.2018
Tehlikeli adım.
4.5.2018
Nafile.
2.5.2018
Çatışma kapıda.
1.5.2018
Yüksek gerilim.
28.4.2018
İşte CHP adayı.
27.4.2018
Hattı müdafaa!.
25.4.2018
Truman ittifakı.
24.4.2018
Erivan alarmı.
21.4.2018
Para saldırısı.
20.4.2018
Akdeniz sancısı.
19.4.2018
En sıcak haziran.
18.4.2018
Skripal füzesi.
17.4.2018
Gerçek hedef.
12.4.2018
Türk gücü.
11.4.2018
Pentagon oyunu.
6.4.2018
Oyunu bozduk.
5.4.2018
Enerjik Murdoch!.
3.4.2018
Pet-rol.
29.3.2018
Pastayı biz keseriz.
28.3.2018
Paraya dikkat.
27.3.2018
Kavga derinleşiyor.
23.3.2018
Akdeniz dengesi.
22.3.2018
Büyük anlaşma.
21.3.2018
Sarkozy operasyonu.
20.3.2018
Büyük anlaşma.
15.3.2018
Uyanan hücre!.
14.3.2018
Büyük fırça!.
10.3.2018
Lobilerin savaşı.
9.3.2018
Kim kaybeder!.
8.3.2018
Arkadaki adam.
7.3.2018
Gizli masa dağıldı.
6.3.2018
Son plan.
3.3.2018
Dışarıdaki Türkiye.
2.3.2018
Afrika kartı.
1.3.2018
Türk asrı.
28.2.2018
Şamarın sesi.
24.2.2018
Türkiye kazanır.
23.2.2018
Hedef Akdeniz.
22.2.2018
15 Temmuz ruhu.
21.2.2018
Diriliş.
20.2.2018
Gizli toplantı.
16.2.2018
Koparıyoruz.
15.2.2018
Plan çöp oldu!.
14.2.2018
‘Dur’ dedik.
13.2.2018
Akdeniz.
9.2.2018
Pastör mesajı.
8.2.2018
Savaşın adı.
7.2.2018
Esad kartı.
6.2.2018
Derin Moskova.
2.2.2018
Planlar bozuldu.
1.2.2018
Son hamle.
31.1.2018
Yeni ÖSO planı.
30.1.2018
Şaşkına döndüler.
27.1.2018
Türk adımı.
25.1.2018
Ankara kazanacak.
24.1.2018
Başrolde Türkiye.
23.1.2018
Film bitti.
20.1.2018
Birlik vakti.
19.1.2018
Köşeye sıkıştılar.
18.1.2018
Terör hattı.
17.1.2018
Büyük oyun.
16.1.2018
ABD sınırı aşamaz.
12.1.2018
Tiyatro.
11.1.2018
Gina Haspel.
10.1.2018
Derin savaş.
9.1.2018
Türk ekseni.
6.1.2018
3 ülke 3 ajan.
5.1.2018
Aile baskısı.
4.1.2018
Lobi savaşı.
3.1.2018
Cuma’ya dikkat.
2.1.2018
Acem baharı!.
29.12.2017
Zeytin dalı.
28.12.2017
Sevakin kodları.
27.12.2017
Karakter suikastı.
26.12.2017
Aile arasında!.
22.12.2017
Üç silahşör.
21.12.2017
McMaster Planı.
20.12.2017
Ortadoğu kaynıyor.
19.12.2017
Tarihi kavga!.
16.12.2017
Dokuz sorun.
15.12.2017
Kavga içeride.
14.12.2017
Ortadoğu oyunu.
13.12.2017
Lefkoşa planı.
12.12.2017
Kudüs hesabı.
8.12.2017
Kudüs kartı.
7.12.2017
Penta-gon.
6.12.2017
Çifte darbe.
5.12.2017
İtiraf hesabı.
2.12.2017
Çin seddi.
1.12.2017
Türkiye’nin yolu.
29.11.2017
Asıl mesele.
28.11.2017
Lobi savaşları.
24.11.2017
Kiralık ordu.
23.11.2017
Ahtapot.
22.11.2017
Ricci’nin mesajı.
21.11.2017
Bilirkişi.
17.11.2017
İhanetin tablosu.
16.11.2017
Rakka savaşı!.
15.11.2017
2018 uyarısı.
14.11.2017
1 dolar.
10.11.2017
Paranın yönü.
9.11.2017
Ortak masa.
8.11.2017
Aramco hamlesi.
7.11.2017
Hotel prens.
5.11.2017
Gizli anket.
3.11.2017
Sınır harbi.
2.11.2017
Blackberry!.
1.11.2017
Kırmızı alarm.
31.10.2017
Gladyo pusuda.
28.10.2017
Ankara’nın yolu.
27.10.2017
Ekonomik şantaj.
26.10.2017
Üç kaos planı.
25.10.2017
İdlib’in sırrı.
20.10.2017
ABD’nin yolu.
19.10.2017
Barzani bitti.
18.10.2017
Korkunç plan.
14.10.2017
Son Bass’kı.
13.10.2017
Savaş ilanı.
12.10.2017
El Bab bozgunu.
4.10.2017
Kirli ittifak.
3.10.2017
Gladyo savaşı.
29.9.2017
Kritik 2 yıl.
27.9.2017
Kuzey planı.
21.9.2017
ABD çok Irak!.
19.9.2017
Referandum.
15.9.2017
Sinsi oyun.
8.9.2017
Yakın tehdit.
6.9.2017
Alfa, Beta, Omega.
5.9.2017
Kuzey rüzgarı.
30.8.2017
Kanlı yol.
29.8.2017
Değişim yılı .
26.8.2017
Eller tetikte.
25.8.2017
Dünya savaşı.
24.8.2017
Zaman daralıyor.
23.8.2017
Anahtar bizde.
22.8.2017
Arkası gelecek .
18.8.2017
Türkiye farkı.
16.8.2017
Güç gösterisi.
15.8.2017
Sıcak savaş.
12.8.2017
Silahın patronu.
11.8.2017
Neden Kore.
10.8.2017
Büyük fırsat.
9.8.2017
7 ülkeye dikkat!.
5.8.2017
Özel servis.
4.8.2017
Dikkati dağıtmayalım.
22.7.2017
Yeni dünya.
21.7.2017
Pentagon’un yolu.
20.7.2017
Olağanüstü hal!.
19.7.2017
Türk çağı.
13.7.2017
Petrol fırtınası.
6.7.2017
Ankara anlaşması.
4.7.2017
Kosovalı NATO Kasabı.
24.6.2017
Para ve silah.
23.6.2017
Beyaz Saray yanarsa.
22.6.2017
ABD yürüyor!.
21.6.2017
Pastör hukuku!.
20.6.2017
Misilleme!.
17.6.2017
Suriye’de B Planı.
16.6.2017
Düello.
15.6.2017
Kritik zirve.
14.6.2017
Katar düğümü.
13.6.2017
Körfez ateşi.
11.6.2017
Darbeyi önledi.
8.6.2017
Çölde av!.
6.6.2017
Kılıç dansı.
2.6.2017
Sırada ne var!.
1.6.2017
İpek Yolu Savaşı.
31.5.2017
Arap NATO.
30.5.2017
Siber savaş.
26.5.2017
ABD’nin B Planı.
25.5.2017
Pentagon!.
24.5.2017
NATO bombası.
23.5.2017
ABD’nin yanlışı.
17.5.2017
Washington zirvesi.
12.5.2017
Türkiye’nin rolü.
5.5.2017
Türkiye’nin rolü.
2.5.2017
İnce hesap.
26.4.2017
Para ve İncirlik.
25.4.2017
Alman savaşı.
19.4.2017
Mevziler hazır.
18.4.2017
Asılın küreklere.
13.4.2017
Pentagon’da savaş.
12.4.2017
Geniş aile
11.4.2017
Savaş kararı.
9.4.2017
Yeni elebaşı kim!.
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kod8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıKod8
Emlak8.Net