Büyük fırça!.


14.3.2018 - Bu Yazı 985 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Son dönemde yaşananları önemine göre sıralamaya kalksak sanırım ilk sıraya SUUDİ ARABİSTAN'DAKİ DARBEYİ koyarız. Çok ama çok önemli bir adımdı.

VELİAHT PRENS dense de aslında KRALLIK yapan Muhammed bin Selman'ın gelişi ve arkasındaki oyunu bilmek bizi başka bir yere, bilmemek ise bambaşka yere götürür.
Siz sakın Türkiye'yi, bölgeyi, hatta ve hatta ABD'yi bile içeriden okumaya kalkmayın. Artık DOMİNO etkisi ummadığımız kadar fazla.
Bir OYUNCU tek başına çok şey yapamıyor.
Ama doğru ve etkili ortaklarla masayı yıkabiliyor. Şimdi olan da bu! İKİ GÜÇ KENDİ MASASININ GALİBİYETİ için çatışmakta... Ölesiye hem de...
Açalım... Detaylarıyla gidelim...
Tam bu satırları yazarken Trump'ın DIŞİŞLERİ BAKANI
Tillerson'u görevden aldığı duyuruldu. Güldüm...
Geriye gidelim...
Hatırlayalım... 10 EKİM'de yazmıştım sanıyorum...
"Yarın değişik bir gün olmazsa Tillerson- Pompeo olayını yazmayı düşünüyorum. CIA BAŞKANI POMPEO, Tillerson'un yerine geliyor da... Ama niye geliyor? Diğeri neden gidiyor? Burası önemli! Belki yarın!
Bir de unutmayın! İnanılmaz bir istihbarat savaşı var. Aktörleri bir bilseniz..."
Ertesi gün de yazmıştık...
... Spicer, Trump'ın en gizli bilgilerini Demokratlar'a ulaştıran isimdi. Gönderildi. Şu anda Demokratlar'ın son temsilcisi Tillerson da kısa süre içinde gidecek. Mike Pence, bir süre önce Tillerson'a, "İstifa etmelisin" dedi. Pence en ılımlı Cumhuriyetçi'dir. O bile bunu söylüyorsa, Tillerson'un görev süresi doldu demektir. Yerine gelecek isim ise Mike Pompeo. ABD Başkanı Trump'la her gün 3 saat görüşen Pompeo, Tillerson'un yerine gelmesi için ikna edilmeye çalışılıyor. Pompeo, en az 1 yıl daha CIA'de görev yapmak istiyor.
Pompeo, "TEMİZLİK BİTTİKTEN SONRA GELEYİM" diyor! Son durum bu..." 
Tillerson, Türkiye ziyaretlerinden eli boş dönmüştü! Bir raporunda "Türkiye, Washington'dan idare edebileceğimiz bir ülke değil. Eski günlerdeki gibi direktif vermek doğru değil. Ortak bir yol, Washington'ı bölgede tek ülke yapar" cümleleri vardı. Adam doğru söylüyordu. Ancak anlamayanlar vardı. GİTTİ!
Daha önce gitmişti de şimdi duydunuz!
Peki Pompeo DIŞİŞLERİ BAKANI OLURKEN CIA'ya kim geliyor? Hatırlayalım...
Yaklaşık 2 ay geriye gidelim ama...
"İRAN, CIA için fragman niteliğindeydi.
Bazı noktaları test ettiler. Klikleri ve bunların tepkilerini ölçtüler. Bir de kullanacakları grupların iletişimini ve etkileşimini... Birkaç gün süren hareketlenmenin sonuçlarını en ince detaylarına kadar not ettiler... Operasyonun merkezindeki AJAN, daha önce de yazdığım gibi Michael D'Andera idi! Şimdi bakmamız gereken önemli isimlerden birini anlatmak istiyorum! Gerçekten önemli mi önemli biri...
GINA HASPEL...
Bayan Haspel, 1985 yılında CIA'ye katıldı. Kısa zamanda başarıyla adından söz ettirdi. Yükseldi. Pek çok yerde özel görevlerde bulundu. İSTASYON ŞEFİ olarak... DIŞ İSTİHBARAT ve GİZLİ EYLEM PLANLARI MASASININ yöneticisi oldu. Şimdi de POMPEO'nun yanındaki en etkili isim... Lider karakteri olan biri. Terörle mücadelede GEORGE BUSH ve DONOVAN gibi prestijli pek çok ödül sahibi... İstihbarat toplama, analiz, gizli eylem, karşı istihbarat ve dış hizmetler ile ilgili operasyonlarda bulunmaz bir ajan. Değişik kafası olan bir CIA ajanı yani...
Yaklaşık 7 yıl önce Arap Baharı yine Tunus'ta başladı. CIA'nın burayı seçmesi tesadüf değildi. Muhammed Bouazizi'nin kendini yaktığı o günden tam 17 gün önce gizli toplantılar yapıldı. Bouazizi'nin de katıldığı...
Arkadaşları zannettiği isimlerden bazılar CIA ajanıydı. Bouazizi kendini ateşe nasıl attı bilmiyoruz! Ama öncesindeki o toplantılarda karar alındığı bilinmekte... Muhammed Bouazizi, ülkesini kurtarmak için kendini yaktı. En azından o öyle olduğuna inanıyordu.
Muhammed Bouazizi'nin o korkunç eylemden sonra kurtulduğunu ve yeni bir yüzle bugün hayatına devam ettiğini iddia edenlerin sayısı az değil. Ne derece doğrudur bilemem! Ama iddialar böyle. Pek çok planın içinde olan ve yöneten Gina Haspel, o tür bir eylemin artık ciddi ayaklanma nedeni olacağına inanmıyor.
Bouazizi'nin kendisi ateşe vermesinden birkaç saat sonra fotoğraflarının olduğu binlerce tişörtün dağıtılması eylemin de tesadüf olmadığının göstergesidir.
CIA Başkanı Mike Pompeo, Gina Haspel'e çok güvenir. CIA'nın işkence tekniklerinin uygulanmasını sağlayan kişi de Gina Haspel'dir.
60 yaşını aşan ve tecrübesiyle CIA'da üzerine söz söylenmeyen biridir!
Kendisi için "BEYNİNİN TÜM HÜCRELERİNİ KULLANAN ENDER KİŞİLERDEN" tanımı yapılmakta! Şu anda CIA'nın yurt dışı operasyonlarına karar veren kişi Gina Haspel! Hazırladığı tüm raporlarda ABD'nin etkin olması için Ortadoğu ve Afrika'nın Washington'dan yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Detaylarıyla pek çok dosyayı BEYAZ SARAY'a ve PENTAGON'a iletti..."
Ve daha pek çok şey yazdık, söyledik.
Gina Haspel önemliydi çünkü! Neyse daha yazacağımız çok şey var!
Yeri geldiğinde yazarız da...
Dönelim yazımızın başına... Suudi Prens İngiltere'ye gitti.
İki iddia var: Veliaht Prens Selman gitti, SUUDLAR'ın tapusunun YÜZDE 50'sini İngiltere'ye, kalan YÜZDE 50'sini de ABD'ye verdi... Bunun olma ihtimali imkan dahilinde elbette. KÜRESEL BİR MASA KURULDUĞUNDA, ANLAŞMA HAYATA GEÇTİĞİNDE MÜMKÜN! Ama şimdiki parametreler buna biraz mesafeli.
Yarın değişirse yazarız. Ama bugün daha gerçekçi olan ikinci şık! Yani ikinci iddia!
Açalım...
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Londra'da duvara çarptı. Mısır ve Ürdün ziyaretlerinde İngiltere'nin gücü ile tanışan Selman, Londra'ya giderken hala çok güçlü bir boksör olduğunu düşünüyordu. Veliaht Prens Selman, İngiltere Başbakanı Theresa May'i 20 dakika, Kraliçesi II. Elizabeth'i 30 dakika, İngiltere Veliaht Prensi Charles'ı 20 dakika ve Cambridge Dükü Prens William'ı ise 15 dakika kapıda bekledi. Britanya hep mesaj verir. Her görüşmeyi mesaj dolu şifrelerle yapıyor. Görüşme öncesi ve sonrası verilen mesajları anlayan liderler, İngiltere ile çalışabilecek düzeydedir. Bu bilinen bir SIR'dır!
Veliaht güçlü boksör olmadığını peş peşe aldığı darbelerle gördü!
Kraliçe II. Elizabeth, ince mesajların dışında Veliaht Prens Selman'ı kibar üslubuyla tehdit etti. Katar konusunda ABD'nin emirlerini uygulamayı bırakmasını, gerekirse Katar Emiri Sani'den özür dilemesini, ARAMCO konusunda İngiltere'yi dışlamamasını, gözaltına alınan ve paralarına el konulan Londra'ya yakın prenslere paralarını derhal iade etmesi konusunda Selman'a uyarılar yaptı. Zaten bu paragraftaki uyarılar YENİ DÜNYA DÜZENİ'ne giden yolun taşlarıydı!
Anlayana tabii...
Kraliçe bu isteklerini belirtirken, hep, "Sizin iyiliğiniz, mutluluğunuzu düşünüyoruz" cümlesiyle konuşmasını tamamladı. Kraliçe II.
Elizabeth, her ne kadar çok yaşlı olsa da hala dünya siyasetinin şekillenmesinde etkin rol alan biri. Veliaht Prens, bu talepler karşısında ter döktü. Cevap vermekte zorlandı ama asla karşı bir cümle de kurmadı. Suudi Arabistan, Amerika'nın oyununa gelerek bölgenin patronu olacağına inandı. Bölgedeki değişimlere hızlı başlayan Prens Selman, Londra'dan Washington'a uçmayı bile düşündü. Ancak bu riski göze alamadı. Çünkü ilk kez siyasete girdiğini Londra'da anladı. Sanırım kendine düşünmek için zaman verdi!
Suudi Arabistan, yeni bir yola girdi. Ancak bu yol zıt kutuplarla dolu. Arabistan veya Selman, istediği kadar 'BATILI' olmak istesin, Amerikan elbisesi veya İngiliz takımı ona birkaç beden bol gelecektir. Selman, Batı'ya tek eşli olan tek prens olarak kendini tanıtıyor! Ve bunu BATI için çok önemli bir detaymış gibi seslendiriyor! Kimse anlam veremese de...
BATI, tek eşli diye Veliaht Selman'ı Batılı gibi görmez. Çıkarlarına uyuyor mu uymuyor mu?
Buna bakar! Tek seçenek de budur zaten.
Geçelim Amerika Birleşik Devletleri ayağına!
Veliaht Selman, Beyaz Saray'da neler olacağını bilmiyor. Gidecek! Büyük bir umutla...
Ama Trump tarafından coşkuyla karşılanacağını sanıyorsa yanılıyor. Trump, Kraliçe II. Elizabeth ile karşı karşıya gelmez, gelemez. Çünkü Trump'ın iş hayatına atılması, Londra'dan çıkan bir mesajla oldu. Trump bu mesajın Kraliçe II.
Elizabeth tarafından gönderildiğini anlayacak kadar akıllı biridir. Kraliçe II. Elizabeth, Selman'a, "Ortadoğu'nun yeni halini görmek için merak ediyor musunuz?" diye sordu. Selman "Elbette" diye cevap verdi. "O zaman yakında öğreneceksiniz" sözleriyle Selman'ı iyice köşeye sıkıştırdı. Kraliçe II. Elizabeth'in oğlu ve torunu da Selman'ı uyardı, aynı çizgide sözler söyledi... Dünyanın en zengini olan ama Amerikalı bir CEO kadar gücü elinde tutmayan Veliaht Prens'in hikayesi Londra'da bu şekilde başladı ve bitti. Prens Selman, çok yakın bir zamanda Katar ile ortak bir toplantı yapmak istediğini açıklayacak.
Katar'a karşı atılan adımların aslında hata olduğunu da açıklayan bir Suud yetkiliyi İngiliz medyasında göreceğiz. Uzun süredir Ortadoğu konusunda sessiz kalan İngiltere'nin artık sesini çok daha net olarak duyacağız. Adımlarını net olarak göreceğiz. Londra'daki durum bu çünkü!
Peki İngiltere'nin bu tavrına karşı yine terör saldırıları yaşanır mı? İHTİMAL ama zayıf!
Üstelik yaşanacak her saldırının faturası artık SELMAN'a kesilecektir. OYUN BU! MEDYA hala dünyadaki en büyük gücün başında yer alır. İngiltere de bunu çok iyi kullanır...
Amerika Birleşik Devletleri'ne ruhunu verenler ile Britanya'ya gücünü ve ruhunu verenler çatışıyor. Bu yazıldığından çok daha büyük bir kavga. OYUNCULARI burada saymak istesek sayamayız. MÜCADELENİN TANIMI YAPILMAYACAK KADAR BÜYÜK...
Tillerson'un gitmesi de Pompeo'nun gelmesi de Veliahtın fırça yemesi de Gina'nın öne geçmesi de hepsi bu kavganın sonucu! Daha çok şey göreceğiz... Çoookk....

.

Facebook Yorumları

Emlak8
8.11.2018
23 gizli toplantı.
7.11.2018
Bilek güreşi.
31.10.2018
Havada panik .
30.10.2018
Düello.
25.10.2018
Figüran.
24.10.2018
Aynı tezgah.
23.10.2018
Game over.
18.10.2018
Taraf meselesi.
12.10.2018
Spy game.
11.10.2018
Üç büyüklerin savaşı.
10.10.2018
Mahalle baskısı.
9.10.2018
Kıskaç.
6.10.2018
Londra seferi.
4.10.2018
Patron.
28.9.2018
ABD’ye mesaj.
26.9.2018
Oyun bozuldu.
25.9.2018
Dolar saldırısı.
20.9.2018
Afrika ortaklığı.
18.9.2018
Takas zamanı.
14.9.2018
Büyük transfer.
13.9.2018
DENGE
12.9.2018
Biri gidecek.
11.9.2018
Dost oyunu.
7.9.2018
Direniş!.
6.9.2018
PENFED.
5.9.2018
Bomba ve kurşun!.
4.9.2018
Taciz!.
30.8.2018
Dört adam.
29.8.2018
Hedef Akdeniz.
28.8.2018
Büyük sarsıntı.
11.8.2018
Dolar savaşı.
10.8.2018
Savaş ilanı.
9.8.2018
Dolar operasyonu.
8.8.2018
Yeni dünya.
7.8.2018
Büyük patron.
4.8.2018
Pastör bahane.
3.8.2018
11 Eylül mesajı.
2.8.2018
Merak etmeyin Türkiye kazanacak.
1.8.2018
Akdeniz gerilimi.
31.7.2018
Papazı buldular.
28.7.2018
Kredi kartı!.
27.7.2018
Köstebek.
26.7.2018
Şartlı tahliye.
25.7.2018
Mesut gerçeği.
20.7.2018
Büyük kavga.
19.7.2018
Kara saray!.
18.7.2018
Testi kırıldı.
17.7.2018
Dehlizde sarsıntı.
14.7.2018
Biftek krizi.
13.7.2018
Kimin uydusu.
12.7.2018
Tarihi zirve.
11.7.2018
Kadro.
7.7.2018
Siyasi dizayn.
6.7.2018
Sert rüzgar.
5.7.2018
İki aile savaşı.
3.7.2018
Merkel yolcu.
16.6.2018
Aliko modeli.
14.6.2018
Komite!.
13.6.2018
Başka senaryo.
12.6.2018
Bilek güreşi.
10.6.2018
Uyarı atışları.
8.6.2018
Pesco alarmı!.
7.6.2018
Boğaz harbi.
6.6.2018
Yüksek gerilim.
5.6.2018
Karanlık oyuncu.
2.6.2018
Kıbrıs planı.
1.6.2018
Enerji masası!.
31.5.2018
Akdeniz sancısı.
26.5.2018
Bütün dert IMF.
18.5.2018
İşgal planı.
17.5.2018
Şifreli mesaj.
16.5.2018
Yenikapı ruhu.
15.5.2018
Düğmeye bastılar.
12.5.2018
Oval Ofis’in patronu.
10.5.2018
Gölge boksu.
9.5.2018
North hamlesi.
8.5.2018
Tehlikeli adım.
4.5.2018
Nafile.
2.5.2018
Çatışma kapıda.
1.5.2018
Yüksek gerilim.
28.4.2018
İşte CHP adayı.
27.4.2018
Hattı müdafaa!.
25.4.2018
Truman ittifakı.
24.4.2018
Erivan alarmı.
21.4.2018
Para saldırısı.
20.4.2018
Akdeniz sancısı.
19.4.2018
En sıcak haziran.
18.4.2018
Skripal füzesi.
17.4.2018
Gerçek hedef.
12.4.2018
Türk gücü.
11.4.2018
Pentagon oyunu.
6.4.2018
Oyunu bozduk.
5.4.2018
Enerjik Murdoch!.
3.4.2018
Pet-rol.
29.3.2018
Pastayı biz keseriz.
28.3.2018
Paraya dikkat.
27.3.2018
Kavga derinleşiyor.
23.3.2018
Akdeniz dengesi.
22.3.2018
Büyük anlaşma.
21.3.2018
Sarkozy operasyonu.
20.3.2018
Büyük anlaşma.
15.3.2018
Uyanan hücre!.
14.3.2018
Büyük fırça!.
10.3.2018
Lobilerin savaşı.
9.3.2018
Kim kaybeder!.
8.3.2018
Arkadaki adam.
7.3.2018
Gizli masa dağıldı.
6.3.2018
Son plan.
3.3.2018
Dışarıdaki Türkiye.
2.3.2018
Afrika kartı.
1.3.2018
Türk asrı.
28.2.2018
Şamarın sesi.
24.2.2018
Türkiye kazanır.
23.2.2018
Hedef Akdeniz.
22.2.2018
15 Temmuz ruhu.
21.2.2018
Diriliş.
20.2.2018
Gizli toplantı.
16.2.2018
Koparıyoruz.
15.2.2018
Plan çöp oldu!.
14.2.2018
‘Dur’ dedik.
13.2.2018
Akdeniz.
9.2.2018
Pastör mesajı.
8.2.2018
Savaşın adı.
7.2.2018
Esad kartı.
6.2.2018
Derin Moskova.
2.2.2018
Planlar bozuldu.
1.2.2018
Son hamle.
31.1.2018
Yeni ÖSO planı.
30.1.2018
Şaşkına döndüler.
27.1.2018
Türk adımı.
25.1.2018
Ankara kazanacak.
24.1.2018
Başrolde Türkiye.
23.1.2018
Film bitti.
20.1.2018
Birlik vakti.
19.1.2018
Köşeye sıkıştılar.
18.1.2018
Terör hattı.
17.1.2018
Büyük oyun.
16.1.2018
ABD sınırı aşamaz.
12.1.2018
Tiyatro.
11.1.2018
Gina Haspel.
10.1.2018
Derin savaş.
9.1.2018
Türk ekseni.
6.1.2018
3 ülke 3 ajan.
5.1.2018
Aile baskısı.
4.1.2018
Lobi savaşı.
3.1.2018
Cuma’ya dikkat.
2.1.2018
Acem baharı!.
29.12.2017
Zeytin dalı.
28.12.2017
Sevakin kodları.
27.12.2017
Karakter suikastı.
26.12.2017
Aile arasında!.
22.12.2017
Üç silahşör.
21.12.2017
McMaster Planı.
20.12.2017
Ortadoğu kaynıyor.
19.12.2017
Tarihi kavga!.
16.12.2017
Dokuz sorun.
15.12.2017
Kavga içeride.
14.12.2017
Ortadoğu oyunu.
13.12.2017
Lefkoşa planı.
12.12.2017
Kudüs hesabı.
8.12.2017
Kudüs kartı.
7.12.2017
Penta-gon.
6.12.2017
Çifte darbe.
5.12.2017
İtiraf hesabı.
2.12.2017
Çin seddi.
1.12.2017
Türkiye’nin yolu.
29.11.2017
Asıl mesele.
28.11.2017
Lobi savaşları.
24.11.2017
Kiralık ordu.
23.11.2017
Ahtapot.
22.11.2017
Ricci’nin mesajı.
21.11.2017
Bilirkişi.
17.11.2017
İhanetin tablosu.
16.11.2017
Rakka savaşı!.
15.11.2017
2018 uyarısı.
14.11.2017
1 dolar.
10.11.2017
Paranın yönü.
9.11.2017
Ortak masa.
8.11.2017
Aramco hamlesi.
7.11.2017
Hotel prens.
5.11.2017
Gizli anket.
3.11.2017
Sınır harbi.
2.11.2017
Blackberry!.
1.11.2017
Kırmızı alarm.
31.10.2017
Gladyo pusuda.
28.10.2017
Ankara’nın yolu.
27.10.2017
Ekonomik şantaj.
26.10.2017
Üç kaos planı.
25.10.2017
İdlib’in sırrı.
20.10.2017
ABD’nin yolu.
19.10.2017
Barzani bitti.
18.10.2017
Korkunç plan.
14.10.2017
Son Bass’kı.
13.10.2017
Savaş ilanı.
12.10.2017
El Bab bozgunu.
4.10.2017
Kirli ittifak.
3.10.2017
Gladyo savaşı.
29.9.2017
Kritik 2 yıl.
27.9.2017
Kuzey planı.
21.9.2017
ABD çok Irak!.
19.9.2017
Referandum.
15.9.2017
Sinsi oyun.
8.9.2017
Yakın tehdit.
6.9.2017
Alfa, Beta, Omega.
5.9.2017
Kuzey rüzgarı.
30.8.2017
Kanlı yol.
29.8.2017
Değişim yılı .
26.8.2017
Eller tetikte.
25.8.2017
Dünya savaşı.
24.8.2017
Zaman daralıyor.
23.8.2017
Anahtar bizde.
22.8.2017
Arkası gelecek .
18.8.2017
Türkiye farkı.
16.8.2017
Güç gösterisi.
15.8.2017
Sıcak savaş.
12.8.2017
Silahın patronu.
11.8.2017
Neden Kore.
10.8.2017
Büyük fırsat.
9.8.2017
7 ülkeye dikkat!.
5.8.2017
Özel servis.
4.8.2017
Dikkati dağıtmayalım.
22.7.2017
Yeni dünya.
21.7.2017
Pentagon’un yolu.
20.7.2017
Olağanüstü hal!.
19.7.2017
Türk çağı.
13.7.2017
Petrol fırtınası.
6.7.2017
Ankara anlaşması.
4.7.2017
Kosovalı NATO Kasabı.
24.6.2017
Para ve silah.
23.6.2017
Beyaz Saray yanarsa.
22.6.2017
ABD yürüyor!.
21.6.2017
Pastör hukuku!.
20.6.2017
Misilleme!.
17.6.2017
Suriye’de B Planı.
16.6.2017
Düello.
15.6.2017
Kritik zirve.
14.6.2017
Katar düğümü.
13.6.2017
Körfez ateşi.
11.6.2017
Darbeyi önledi.
8.6.2017
Çölde av!.
6.6.2017
Kılıç dansı.
2.6.2017
Sırada ne var!.
1.6.2017
İpek Yolu Savaşı.
31.5.2017
Arap NATO.
30.5.2017
Siber savaş.
26.5.2017
ABD’nin B Planı.
25.5.2017
Pentagon!.
24.5.2017
NATO bombası.
23.5.2017
ABD’nin yanlışı.
17.5.2017
Washington zirvesi.
12.5.2017
Türkiye’nin rolü.
5.5.2017
Türkiye’nin rolü.
2.5.2017
İnce hesap.
26.4.2017
Para ve İncirlik.
25.4.2017
Alman savaşı.
19.4.2017
Mevziler hazır.
18.4.2017
Asılın küreklere.
13.4.2017
Pentagon’da savaş.
12.4.2017
Geniş aile
11.4.2017
Savaş kararı.
9.4.2017
Yeni elebaşı kim!.
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive