İşte CHP adayı.


28.4.2018 - Bu Yazı 788 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Seçimlerle ilgili trafik bitecek gibi değil. Herkes herkesle oturuyor kalkıyor.

Doğal da bu... 24 Haziran'a kadar da sürecek.
İşin doğasına uygun adımlar atılıyor. İttifaklar kuruluyor, bozuluyor. Gizli görüşmeler yapılıyor. Kimi açıklanıyor, kimi arşive gidiyor...
Bir yandan dışarıya bakmak bir yandan da içerideki oyuncuları takip etmek zor da olsa heyecanlı. Yan yana gelemeyecek olanlar omuz omuza. Değişimi yaşıyoruz. Partilerin ÖZÜ farklılaşmakta... Bu da aralarındaki mesafeyi bitirmekte... İleride ittifaklar kurulurken kimsenin sesi çıkmayacak. TEMELLERİ ŞİMDİDEN ATILIYOR ÇÜNKÜ...
Dışarısını tararken bir de baktım yoğunluktan arayamadığım AMERİKALI DOSTUM karşımda. Şaşırdım. Çok hem de... Çok zamanımı almayacağını söyledi...
İŞTE BU CÜMLE ÜZERNE ŞAŞKINLIĞIM DAHA DA ARTTI...
Merak ettim. Konu neydi. Neden ben çaba göstermeden bana ulaşıyordu. Hiç yapmazdı.
Onlarca soru beynimde uçuştu... Anlamış olacak ki merakımı giderdi...
-CHP'nin adayı kim olacak bilgin var mı?
Karşımdaki soru buydu. Nasıl cevap vereceğimi bilemedim. Kimi arasam da bu cevabı alsam. Öyle biri de yok ki. Bir de konu CHP! Mesele DERİN olunca Kemal Bey dışında kimler bilebilir ki? Soracağım bir isim aklıma gelmedi! Zaten telefonda kim ne söylerdi! Ulaşacağım her kişinin cevabı benzer olacaktı...
"Hiç düşünmedim..." gibi çok manalı olmayan bir cevap verdim. Gülümsedi...
Bunun üzerine Abdullah Gül'ün ÇATI adayı olmayacağı kulislerini paylaştım... Tekrar gülümsedi... Resmen patinaj yapıyordum.
Anladı zaten... "O ZAMAN SANA BİR İSİM SORACAĞIM" diye durdurdu beni...
-Buyur!
-Hazır mısın?
-İnanın çok merak etmeye başladım. Nedir bu soru?
-ENİS BERBEROĞLU'nu tanıyor musun?
-Evet merhabamız vardı!
-Sanırım CHP kendisini ADAY olarak gösterecek. Bana böyle bir duyum geldi.
Aynı fısıltının sana gelmiş olabileceğini düşünerek rahatsız ettim...
-Aylar önce duymuş ancak çok üzerinde durmamıştım. Şimdi siz resmen beni şaşırttınız. Böyle bir adım atılır mı? Atarlar mı?
Bilemiyorum. Ama çok sürpriz olur!
-CHP'de birileri böyle bir adımın hazırlığı içinde... Neyse benden duymuş oldun en azından... Ama durum ciddi...
DOSTUM KAYBOLDUĞUNDA ŞAŞKINLIKTAN HAREKET EDEMİYORDUM... Hiç aklımıza gelmemişti. Enis Berberoğlu ADAY olur mu? Gösterilir mi? DOSTUM sıradan biri olsa belki geçiştirirdim. Ama öyle özel biri ki duymasa bana kadar iletmezdi!
Tabii bilemiyorum. ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK SİZLERLE PAYLAŞIYORUM... Ama ALMANYA ile yakınlaşmanın giderek arttığı bir dönemde anlamlı buluyorum... NOT DÜŞEYİM İSTEDİM . Bizim ki fısıltı ne de olsa!
Devam...
Yine dışarı açılalım...
Yeni Dünya Düzeni, ülkelerin bölünmesi ve liderlerin değişmesidir. Bunlar olmadığı takdirde Yeni Dünya Düzeni tamamlanmamış olur. ABD ve İngiltere, bu konuda anlaştı.
Öncelikli olarak haritaların değişmesi için kaos gerekli. Ardından iç savaş ve ülkeler savaşı.
Bunun hazırlığı güçlü bir şekilde yapılıyor.
Pentagon, terör örgütlerini tek bir çatı altında toplamaya karar verdi. Bu da terör örgütlerinin Pentagon'dan doğduğunu gösteriyor. Taliban ve El Kaide, Amerikan çıkarlarına en güçlü hizmet eden terör örgütleridir. Hiçbir terör örgütü CIA olmadan kurulamaz. Terör örgütü kurmak, bir ülke kurmaktan daha zordur. CIA bu konuda tek istihbarat örgütüdür. Taliban, hala ABD'nin Afganistan ve Çin planları için güçlü kalacak. Taliban'ın belli kolları, diğer örgütlere destek için Afganistan'dan ayrıldı ve Suriye'ye geçti.
Taliban, El Kaide, DEAŞ, PKK, PYDYPG'nin yönetim merkezi ise Erbil olacak.
ABD, dünyadaki en büyük elçilik binasını Erbil'e yapıyor. ABD, Erbil'i bu bina ile işgal altına alacak. Taliban, El Kaide, DEAŞ, PKK, PYD-YPG'nin saldırıları, bu binada planlanacak. 200 bin metrekarelik alan, Pentagon'un Ortadoğu'daki en önemli birimi olacak. Taliban, El Kaide, DEAŞ, PKK, PYD-YPG'nin silahlı gücü 1 milyon civarında.
Bu güç Ortadoğu'nun en güçlü ordusu ile savaşabilecek çapta. EN azından planları böyle! İngiltere, bu planın dışındaydı. Ancak anlaşma sağlandı. Arap Baharı ile başlayan süreçteki plan 5 ülkeden en az 14 yeni ülkenin çıkmasıydı. Pentagon bu plana sadık şekilde operasyonlar yapıyor.
Washington'ın bir eyaleti gibi olan Suudi Arabistan, bölünecek ülkelerin başında geliyor.
Libya, Suriye, Irak ve Yemen de bölünecek.
Şii ve Sünni devletler, aslında bölgenin hiçbir zaman birlik olmaması için hayata geçirilecek.
Küçük devletler kolay yönetilir. ABD, İran'da planlarını başarılı şekilde uygularsa, kurulacak Şii devletlerin de tamamı Washington'dan emir alacak. Hedeflerden biri bu zaten!
Ortadoğu'da yeni kurulan tüm ülkeler, Amerikan ordusuyla işbirliği içinde olacak. Öncelikli olarak Yemen- Suudi Arabistan çatışmasının savaşa dönmesi gerekiyor.
Aynı dönemde İran'ın da operasyon merkezine alınması şart. ABD, İran'a askeri güç göndermeden önce bir anlaşma adımı atacak. Ancak bu İran'da kabul görmeyecek. Görse bile, devreye İsrail sokulacak.
İsrail-İran, tansiyonu bir anda savaşa dönüşebilir. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ilk ziyaretini Tel Aviv'e, şartlar uygun olursa ABD'nin yeni elçilik binası için Kudüs'e yapacak. Mike Pompeo, 4 ay içinde 3 kez Tel Aviv'e gitti.
Amerikan tarihinde hiçbir CIA Başkanı 4 ayda 3 kez İsrail topraklarına ayak basmadı. Bunun nedeni, İsrail'in İran'la karşı karşıya gelecek olması ve atılacak adımların detaylı şekilde planlanmasıydı. Çok seçenekli planlar da tamamlandı. Kısa bir süre sonra Pompeo'nun Tel Aviv ziyaretinde neler konuşulduğu anlaşılacak... Çok beklemeyiz...
Ancak Amerika Birleşik Devletleri için bir sıkıntı var. Ortadoğu'da yeni devletler kurulduktan sonra mı yoksa kurulmadan mı İran'a müdahale edilsin? BİLMİYORLAR VE KARAR VERMİŞ DEĞİLLER! Pompeo, devletler kurulmadan İran operasyonunu destekliyor. CIA'in operasyon kanadı da aynı düşüncede. Dışişleri Bakanlığı, Tillerson döneminde İran'a operasyona sıcak bakmıyordu. Pompeo'nun bu göreve gelmesiyle birlikte bu sorun da kalmadı.
Kıbrıs-Akdeniz ve Yeni İpek Yolu'nun buluşması için Ortadoğu'nun yeniden dizayn edilmesi şart. O nedenle ABD, daha doğrusu Pentagon, hızlı kararlar alıyor, uçak gemilerini bölgeye gönderiyor. Gürcistan ve Irak'taki Amerikan üslerinde çok ciddi hareketlilik başladı. İran'a karşı operasyon bu iki ülkeden gerçekleşecek. Aslında Türkiye sınırları içinde yer alan İncirlik de İran operasyonunda kullanılacaktı. Belki de İncirlik'teki sıkıntılar nedeniyle İran operasyonu gecikti. Bilemiyorum... Ama adamların kafasındaki bunlar... Birçok önemli Pentagon yetkilisine göre İncirlik, İran operasyonu için çok önemliydi. Türkiye ile gerilen ilişkiler, operasyonun Türkiye noktasının geri çekilmesine neden oldu. Lojistik destek, Amerikan savaş gemilerinden Irak'taki üslere yönlendirilecek. Şu anda İran'da çok ciddi bir ekonomik kriz var. Halk sıkıntıyı her geçen gün daha da hissediyor. Bir ülkeye askeri veya ekonomik operasyon yapılmak istenirse, mutlaka ve mutlaka halk tarafından satın alınacak bir alt yapı gerekir. Bu yavaş yavaş oluyor gibi... İran'da 2017 sonu ve 2018 başında yaşanan ayaklanma çok önemli bir veri tabanı oluşturdu. Tahran yönetiminin, sıradan bir halk ayaklanmasına karşı bile güçsüz olduğu görüldü. Ruhani'nin ilk günden itibaren geri adım atması, Washington'ı daha da güçlendirdi. Şimdi yeni ama daha etkin bir ayaklanma, Ruhani'yi bitirir. Askeri operasyondan önce mutlaka ayaklanma silahı bir kez daha denenecek. Tabii ayaklanmanın daha etkili olması için ekonomik krizin daha da ciddi hissedilmesi gerekiyor.
İran'da bu durum her geçen gün Tahran yönetiminin aleyhine işliyor. Petrol ve doğalgaz çok önemli. Ancak bunları ihraç edemediğiniz an, değersiz maden olarak elinizde kalır. Suudi Arabistan, petrol ve doğalgaz konusunda çok şanslı. Bunları satamadığı bir ambargo ile karşılaşırsa, birkaç ay içinde iflas eder. İran Arabistan kadar da güçlü değil. Rusya, İran konusunda asla ABD ile karşı karşıya gelmez.
Bu konuda Putin, Washington'a birçok kez garanti verdi. Tahran da bunun farkında ve Rusya ile ilişkilerini tamamen çıkarlar üzerine kurmuş durumda.
Rusya ile İran arasında Avrasya Ekonomik Birliği'ne yönelik adımlar atıldı.
Anlaşmalar imzalandı. AMA BÖYLE BİR OPERASYONDA RUSYA'NIN İRAN İÇİN KENDİNİ ATEŞE ATMASI BEKLENMEMELİ ... İran da bunu bilerek yaşıyor zaten... Savaş gemileri, uçak gemileri, denizaltılar, askerler, toplar-tüfekler, her şey, herkes ORTADOĞU'da, AKDENİZ'de...
Biz de bu oyunun tam ortasındayız... Gitsek gidemeyiz, kaçsak kaçamayız. Sonuçları gelip bizi bulur! Bu nedenle oyunun içinde yer almaktan başka çaremiz yok... İleri adım atarak karşımızdakileri bir adım geri ittik.
BÜYÜK HAMLEYDİ... OYUN BÜYÜK VE KİRLİ . Üstelik 100 yıllık... Evimizin içinde otursak, rahat etsek tamam! Ama böyle bir seçenek yok... Bir adım ileri diplomasisiyle oyunu kendi lehimize çevireceğiz, çevirdik de...
24 Haziran'da da OYUNU ANLADIĞIMIZI, BİR VE BÜTÜN OLDUĞUMUZU İLAN ETMEK DURUMUNDAYIZ...
Seçimlere böyle bakın... TÜRKİYE YENİDEN KURULUYOR...
Bunu bilmekte fayda var!

.

Facebook Yorumları

Kod8
8.11.2018
23 gizli toplantı.
7.11.2018
Bilek güreşi.
31.10.2018
Havada panik .
30.10.2018
Düello.
25.10.2018
Figüran.
24.10.2018
Aynı tezgah.
23.10.2018
Game over.
18.10.2018
Taraf meselesi.
12.10.2018
Spy game.
11.10.2018
Üç büyüklerin savaşı.
10.10.2018
Mahalle baskısı.
9.10.2018
Kıskaç.
6.10.2018
Londra seferi.
4.10.2018
Patron.
28.9.2018
ABD’ye mesaj.
26.9.2018
Oyun bozuldu.
25.9.2018
Dolar saldırısı.
20.9.2018
Afrika ortaklığı.
18.9.2018
Takas zamanı.
14.9.2018
Büyük transfer.
13.9.2018
DENGE
12.9.2018
Biri gidecek.
11.9.2018
Dost oyunu.
7.9.2018
Direniş!.
6.9.2018
PENFED.
5.9.2018
Bomba ve kurşun!.
4.9.2018
Taciz!.
30.8.2018
Dört adam.
29.8.2018
Hedef Akdeniz.
28.8.2018
Büyük sarsıntı.
11.8.2018
Dolar savaşı.
10.8.2018
Savaş ilanı.
9.8.2018
Dolar operasyonu.
8.8.2018
Yeni dünya.
7.8.2018
Büyük patron.
4.8.2018
Pastör bahane.
3.8.2018
11 Eylül mesajı.
2.8.2018
Merak etmeyin Türkiye kazanacak.
1.8.2018
Akdeniz gerilimi.
31.7.2018
Papazı buldular.
28.7.2018
Kredi kartı!.
27.7.2018
Köstebek.
26.7.2018
Şartlı tahliye.
25.7.2018
Mesut gerçeği.
20.7.2018
Büyük kavga.
19.7.2018
Kara saray!.
18.7.2018
Testi kırıldı.
17.7.2018
Dehlizde sarsıntı.
14.7.2018
Biftek krizi.
13.7.2018
Kimin uydusu.
12.7.2018
Tarihi zirve.
11.7.2018
Kadro.
7.7.2018
Siyasi dizayn.
6.7.2018
Sert rüzgar.
5.7.2018
İki aile savaşı.
3.7.2018
Merkel yolcu.
16.6.2018
Aliko modeli.
14.6.2018
Komite!.
13.6.2018
Başka senaryo.
12.6.2018
Bilek güreşi.
10.6.2018
Uyarı atışları.
8.6.2018
Pesco alarmı!.
7.6.2018
Boğaz harbi.
6.6.2018
Yüksek gerilim.
5.6.2018
Karanlık oyuncu.
2.6.2018
Kıbrıs planı.
1.6.2018
Enerji masası!.
31.5.2018
Akdeniz sancısı.
26.5.2018
Bütün dert IMF.
18.5.2018
İşgal planı.
17.5.2018
Şifreli mesaj.
16.5.2018
Yenikapı ruhu.
15.5.2018
Düğmeye bastılar.
12.5.2018
Oval Ofis’in patronu.
10.5.2018
Gölge boksu.
9.5.2018
North hamlesi.
8.5.2018
Tehlikeli adım.
4.5.2018
Nafile.
2.5.2018
Çatışma kapıda.
1.5.2018
Yüksek gerilim.
28.4.2018
İşte CHP adayı.
27.4.2018
Hattı müdafaa!.
25.4.2018
Truman ittifakı.
24.4.2018
Erivan alarmı.
21.4.2018
Para saldırısı.
20.4.2018
Akdeniz sancısı.
19.4.2018
En sıcak haziran.
18.4.2018
Skripal füzesi.
17.4.2018
Gerçek hedef.
12.4.2018
Türk gücü.
11.4.2018
Pentagon oyunu.
6.4.2018
Oyunu bozduk.
5.4.2018
Enerjik Murdoch!.
3.4.2018
Pet-rol.
29.3.2018
Pastayı biz keseriz.
28.3.2018
Paraya dikkat.
27.3.2018
Kavga derinleşiyor.
23.3.2018
Akdeniz dengesi.
22.3.2018
Büyük anlaşma.
21.3.2018
Sarkozy operasyonu.
20.3.2018
Büyük anlaşma.
15.3.2018
Uyanan hücre!.
14.3.2018
Büyük fırça!.
10.3.2018
Lobilerin savaşı.
9.3.2018
Kim kaybeder!.
8.3.2018
Arkadaki adam.
7.3.2018
Gizli masa dağıldı.
6.3.2018
Son plan.
3.3.2018
Dışarıdaki Türkiye.
2.3.2018
Afrika kartı.
1.3.2018
Türk asrı.
28.2.2018
Şamarın sesi.
24.2.2018
Türkiye kazanır.
23.2.2018
Hedef Akdeniz.
22.2.2018
15 Temmuz ruhu.
21.2.2018
Diriliş.
20.2.2018
Gizli toplantı.
16.2.2018
Koparıyoruz.
15.2.2018
Plan çöp oldu!.
14.2.2018
‘Dur’ dedik.
13.2.2018
Akdeniz.
9.2.2018
Pastör mesajı.
8.2.2018
Savaşın adı.
7.2.2018
Esad kartı.
6.2.2018
Derin Moskova.
2.2.2018
Planlar bozuldu.
1.2.2018
Son hamle.
31.1.2018
Yeni ÖSO planı.
30.1.2018
Şaşkına döndüler.
27.1.2018
Türk adımı.
25.1.2018
Ankara kazanacak.
24.1.2018
Başrolde Türkiye.
23.1.2018
Film bitti.
20.1.2018
Birlik vakti.
19.1.2018
Köşeye sıkıştılar.
18.1.2018
Terör hattı.
17.1.2018
Büyük oyun.
16.1.2018
ABD sınırı aşamaz.
12.1.2018
Tiyatro.
11.1.2018
Gina Haspel.
10.1.2018
Derin savaş.
9.1.2018
Türk ekseni.
6.1.2018
3 ülke 3 ajan.
5.1.2018
Aile baskısı.
4.1.2018
Lobi savaşı.
3.1.2018
Cuma’ya dikkat.
2.1.2018
Acem baharı!.
29.12.2017
Zeytin dalı.
28.12.2017
Sevakin kodları.
27.12.2017
Karakter suikastı.
26.12.2017
Aile arasında!.
22.12.2017
Üç silahşör.
21.12.2017
McMaster Planı.
20.12.2017
Ortadoğu kaynıyor.
19.12.2017
Tarihi kavga!.
16.12.2017
Dokuz sorun.
15.12.2017
Kavga içeride.
14.12.2017
Ortadoğu oyunu.
13.12.2017
Lefkoşa planı.
12.12.2017
Kudüs hesabı.
8.12.2017
Kudüs kartı.
7.12.2017
Penta-gon.
6.12.2017
Çifte darbe.
5.12.2017
İtiraf hesabı.
2.12.2017
Çin seddi.
1.12.2017
Türkiye’nin yolu.
29.11.2017
Asıl mesele.
28.11.2017
Lobi savaşları.
24.11.2017
Kiralık ordu.
23.11.2017
Ahtapot.
22.11.2017
Ricci’nin mesajı.
21.11.2017
Bilirkişi.
17.11.2017
İhanetin tablosu.
16.11.2017
Rakka savaşı!.
15.11.2017
2018 uyarısı.
14.11.2017
1 dolar.
10.11.2017
Paranın yönü.
9.11.2017
Ortak masa.
8.11.2017
Aramco hamlesi.
7.11.2017
Hotel prens.
5.11.2017
Gizli anket.
3.11.2017
Sınır harbi.
2.11.2017
Blackberry!.
1.11.2017
Kırmızı alarm.
31.10.2017
Gladyo pusuda.
28.10.2017
Ankara’nın yolu.
27.10.2017
Ekonomik şantaj.
26.10.2017
Üç kaos planı.
25.10.2017
İdlib’in sırrı.
20.10.2017
ABD’nin yolu.
19.10.2017
Barzani bitti.
18.10.2017
Korkunç plan.
14.10.2017
Son Bass’kı.
13.10.2017
Savaş ilanı.
12.10.2017
El Bab bozgunu.
4.10.2017
Kirli ittifak.
3.10.2017
Gladyo savaşı.
29.9.2017
Kritik 2 yıl.
27.9.2017
Kuzey planı.
21.9.2017
ABD çok Irak!.
19.9.2017
Referandum.
15.9.2017
Sinsi oyun.
8.9.2017
Yakın tehdit.
6.9.2017
Alfa, Beta, Omega.
5.9.2017
Kuzey rüzgarı.
30.8.2017
Kanlı yol.
29.8.2017
Değişim yılı .
26.8.2017
Eller tetikte.
25.8.2017
Dünya savaşı.
24.8.2017
Zaman daralıyor.
23.8.2017
Anahtar bizde.
22.8.2017
Arkası gelecek .
18.8.2017
Türkiye farkı.
16.8.2017
Güç gösterisi.
15.8.2017
Sıcak savaş.
12.8.2017
Silahın patronu.
11.8.2017
Neden Kore.
10.8.2017
Büyük fırsat.
9.8.2017
7 ülkeye dikkat!.
5.8.2017
Özel servis.
4.8.2017
Dikkati dağıtmayalım.
22.7.2017
Yeni dünya.
21.7.2017
Pentagon’un yolu.
20.7.2017
Olağanüstü hal!.
19.7.2017
Türk çağı.
13.7.2017
Petrol fırtınası.
6.7.2017
Ankara anlaşması.
4.7.2017
Kosovalı NATO Kasabı.
24.6.2017
Para ve silah.
23.6.2017
Beyaz Saray yanarsa.
22.6.2017
ABD yürüyor!.
21.6.2017
Pastör hukuku!.
20.6.2017
Misilleme!.
17.6.2017
Suriye’de B Planı.
16.6.2017
Düello.
15.6.2017
Kritik zirve.
14.6.2017
Katar düğümü.
13.6.2017
Körfez ateşi.
11.6.2017
Darbeyi önledi.
8.6.2017
Çölde av!.
6.6.2017
Kılıç dansı.
2.6.2017
Sırada ne var!.
1.6.2017
İpek Yolu Savaşı.
31.5.2017
Arap NATO.
30.5.2017
Siber savaş.
26.5.2017
ABD’nin B Planı.
25.5.2017
Pentagon!.
24.5.2017
NATO bombası.
23.5.2017
ABD’nin yanlışı.
17.5.2017
Washington zirvesi.
12.5.2017
Türkiye’nin rolü.
5.5.2017
Türkiye’nin rolü.
2.5.2017
İnce hesap.
26.4.2017
Para ve İncirlik.
25.4.2017
Alman savaşı.
19.4.2017
Mevziler hazır.
18.4.2017
Asılın küreklere.
13.4.2017
Pentagon’da savaş.
12.4.2017
Geniş aile
11.4.2017
Savaş kararı.
9.4.2017
Yeni elebaşı kim!.
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kod8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıKod8
Emlak8.Net