Eylem YILMAZ

[email protected]Bookmark and Share

Mısır'da askerle Türkiye'de yargıyla


26.12.2013 - Bu Yazı 4055 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 AKP ile Cemaat arasında çıktığı iddia edilen çatışma çok hayırlı ve demokrasiye hizmet eden bir çatışma. Bu tür çatışmaların demokrasiye hizmet ediyor olması oldukça keyif verici.

AKP ve Cemaat arasında çıktığı iddia ediliyor dedim çünkü durum bu kadar basit değil. Başbakanın 2005 yılı öncesindeki konuşmaları ve icraatları arasında şimdi oluşan uçurumla ilgili.

Önceliği Avrupa Birliği olan Başbakan her nedense uzun bir zamandır Ortadoğu’da aşırı İslamcı liderlerden yana taraf oluyor ve Batı’yı ikiyüzlülükle suçluyor.

Rusya’ya gidiyor bizi Şangay’a üye yapın diyor.

Çin ile füze anlaşmaları imzalıyor.

ABD ve Avrupa’nın istemediği, zaten 21. yüzyılda yaşanan değişim doğrultusunda gelecekte varlıklarını sürdürmeleri çok tartışmalı bu ülkelerle kurmaya çalıştığı ilişki ABD ve Avrupa’nın demokratik değerlerinden farklılaşmak anlamına geliyor.

Batı’yı iki yüzükle suçlayıp, ‘yabancı’ olarak gördüğünüzde, onun ‘demokratik standartlarını’ reddettiğinizde, hükümetlere muhtıra verenlerle, başörtüsü yasakları koyanlarla, kapatma davaları açanlarla aynı yere düşersiniz.

Tüm bu olanların için de en önemli hususun dünya da mevcut iki ayrı tarafla ilgili olduğunu düşünüyorum. Bir yanda halkının isteklerini önemseyen, insan haklarına önem veren Batı, diğer yanda halkını hiçe sayan, öldüren Doğu. Başbakan son zamanlarını Doğu’dan yana taraf olarak geçiriyor ve zaten bugün yaşadığımız tüm krizlerin esas nedeni de bu.

Batı’nın kendi içinde yaşadığı endüstriyel değişimi ile küreselleşme alabildiğine ilerledi. Kendi pazarları kendilerine yetmediği için yeni pazar ihtiyaçları doğdu. Türkiye, bir bölümüyle Batı’nın üretimine dâhil olduğundan değişimi Ortadoğu’da olandan farklı ilerledi. Batı, artık silah ve ölüm istemiyor, o nedenle Türkiye’de askeri vesayet süratle geriletildi. Çözüm süreci Batı’nın istediği yeni pazar koşullarına göre teşvik paketi hazırlanarak başlatıldı ve ilerliyor. Tüm bunlar uluslararasılaşmış sermayenin getirileri, AKP’nin demokratlığından değil.

AKP iktidarı dünyada yaşanan bu değişimin Türkiye’de taşıyıcısı oldu ve uzunca bir zaman iyi yönetti. Artık, bunu yapmıyor. Bunu yapamadığı için de, hükümetin yolsuzlukları ortaya çıkarılarak saf dışına itiliyor. Mısır’da asker eliyle, silahla yapılan, Batı üretime bir bölümüyle dâhil olan Türkiye’de bu gibi yöntemlerle yapılıyor.

Başbakan, Doğu’nun despot liderleri gibi, kendi halkına, “çapulcular”, “ayyaş nesil”, “tencereci tavacı hep aynı havacı”, “modern eşkıyalar” diyerek, Yolsuzlukları ortaya çıktığında sorumlularının görevlerine son vermeyip, soruşturmayı yürütenleri görevden alarak, Adli Kolluk Yönetmeliği değiştirip savcıları, jandarmayı, polisi soruşturma yapamaz hale getirerek Batı’nın istemediği ne varsa yaptı.

Bu nedenle bugün yaşananların Cemaat ile sınırlı olmadığını, bilakis Cemaati de, hükümeti de fazlasıyla aşan Batı’dan kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü sorun, demokratikleşme sorunu. Başbakan’ın bu ülkeyi demokratikleştirmediği açık. 11 yıldır hala aynı “devlet içi çeteler, komplolar” ile savunma yapılıyor, insanların zekâlarıyla resmen dalga geçiliyor. 11 yıl boyunca ne yaptınız?

Başbakan, daha önce işte o “devlet içi çetelerin” yargılandığı Ergenekon davasını, savcı Zekeriya Öz’ü görevinden alarak sonlandırmasaydı bugün yaşananlar bu kadar ağır ve sancılı olmazdı.

Başbakan, elinde tespihi ile lahmacun siparişi veren polislere kızıyor ama o polisler 2007 yılında Hrant Dink’i vuran Ogün Samast’ın eline bayrak verip fotoğraf çektirmişti! Keşke o zaman da Başbakan bu kadar sinirlenseydi,  bugün çok başka bir durumda olurduk.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
03.01.2015
Demokratı az olan toplumlar az demokrasi ile yönetilirler!
26.12.2013
Mısır'da askerle Türkiye'de yargıyla
09.06.2013
Gezi Parkı'ndan bildiriyorum (1) Dayak
03.06.2013
Dikkat Ergenekon var, derhal siyaset üretin
03.04.2013
Barış her şeyi değiştiriyor…
24.03.2013
Gelen barış ve gelmekte olan…
29.01.2013
AKP bir koalisyon hükümeti
12.10.2012
Aşk olsun
12.09.2012
AKP, Bürokrasi, Acil Anayasa
20.08.2012
Orhan Miroğlu’na…
21.07.2012
Ergenekon Uğultularına Mızıkalı Islıklar
11.07.2012
Değişimin Kişisizleştirilmesi
26.06.2012
Devletin Baba Siyaseti
12.06.2012
AKVARYUM
07.03.2012
“Sesimizi Duyan Var Mı?”
25.02.2012
MİT Krizi Değil Darbe
05.02.2012
Suriye, Uludere ve Malatya
25.01.2012
Tam gaz
23.01.2012
KILAVUZUN ORTADOĞU OLSUN BAŞBAKAN
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive