Puslu havada ‘Amerikan hilali’


14.6.2017 - Bu Yazı 1248 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Sabık Amerikan başkanlarının yaptığını Donald Trump daha çıplak ve pervasızca tekrarladığı için olup bitenler göze batıyor. Trump sayesinde çirkinlik abidesinin üzerindeki aldatıcı kisve biraz daha kalkıyor! Hesaplar IŞİD’i başarısızlığa uğratmanın çok ötesinde.

İran tehdidiyle Suudi Arabistan’a 380 milyar dolar silah satıp kralın şerefine kılıç sallamak…

Sırasıyla Körfez’in diğer ineğini sağmak için terörü desteklediği suçlamasıyla bir eliyle Katar’ın boğazına urgan atıp diğer eliyle ipi kesecek bıçağı uzatmak…
IŞİD’le mücadele için Kürtlerle kurulan ortaklığa kendi bölgesel hedefleri için yeni anlamlar yüklemek…
Yine İran etkisini engelleme gerekçesiyle Suriye ile Irak sınırına tampon bölge oluşturmaya kalkışmak…

İran, Suudi Arabistan’ın kendi bölgesel liderliğini dayatmak için ne denli elverişli tehditse Amerikan düzeninin sürmesi ve müdahale bahanelerinin üretilmesi açısından da o kadar elverişli.
Sabık Amerikan başkanlarının yaptığını Donald Trump daha çıplak ve pervasızca tekrarladığı için olup bitenler göze batıyor. Trump sayesinde çirkinlik abidesinin üzerindeki aldatıcı kisve biraz daha kalkıyor!

IŞİD’in püskürtülmesi, Haşd’ın Kürtleri ve alabora hesaplar” başlıklı yazımda IŞİD’e karşı savaşın Irak cephesindeki dengeleri nasıl değiştirdiğini yazmıştım. IŞİD ile savaşla perdelenen bölgesel oyunun Suriye izdüşümü daha da kritik.

***

Suriye’de biri CIA diğeri Pentagon kanalıyla iki farklı yol izleyen Amerikan yönetimi, CIA’in eşelendiği kuzey cephesinin Rus müdahalesiyle başarısızlığa uğratılmasının ardından Pentagon’un Kürtlerle açtığı kanala ağırlık verdi. Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) Rakka’ya kadar taşıyan ABD, bu hareket çizgisiyle Fırat’ın doğusunu yeni nüfuz alanı olarak görmeye başladı. Rakka’dan sonra Fırat boyunca Deyr el Zor, oradan da Elbu Kemal sınır kapısına gidildiğinde Fırat’ın doğusu ve batısı olarak Suriye coğrafyasındaki fiili bölünme tekâmül etmiş olacak. Gerçekleştirdiği takdirde bu pozisyon, Amerikan planları açısından büyük bir koza dönüşecek.
Bu koz kendini iki noktada dayatacak:
– Rusya eliyle Esad yönetiminin gidişini temin edecek bir geçiş sürecinin garanti edilmesi.
– Golan Tepeleri’ndeki işgalci unsurlar dahil İsrail’in çıkarlarını tehdit edecek İran ilintili hiçbir ‘direniş’ gücünün Suriye’de barınmaması.

Bunlar olmadığı takdirde Fırat’ın doğusundaki fiili durum, Kürtlerin ana aktör olduğu bir bölünme senaryosuna doğru yol alabilir.
***

Amerikan yönetimi Fırat hattındaki hamleyi güneydoğuda Ürdün üzerinden Irak sınırına uzanan bir hatla tamamlamak istiyor. Belki Ürdün Kralı Abdullah’ın uydurduğu ve mezhep çatlağını büyütmek için kullanılan ‘Şii hilali’ tezine karşılık ötekiler de bunu ‘Amerikan hilali’ olarak görebilir.
Trump’ın politikalarındaki belirsizlik ya da olgunlaşmamış hal nedeniyle Ürdün tarafında gelişen olaylara bir isim koymak zor olsa da sahadaki restleşmeler Suriye-Irak sınırında bir tampon bölge planına işaret ediyor.

Bu konudaki niyetler, geçen ay Tanaf’a ilerleyen Suriye ordusu ve müttefiklerinin Amerikan uçakları tarafından vurulmasıyla kendini ele verdi.

Tanaf civarında ilk saldırı 18 Mayıs’ta gerçekleşti.
İkinci saldırı 6 Haziran’da 60 kişilik bir Suriye gücünü hedef aldı.

Amerikalılar Suriye’nin çöllük Bedia bölgesinde gözlerden ırak bir şekilde ‘güney ordusu’ diye anılan muhalif güçleri eğitip donatıyor. ABD özel kuvvetlerinin kum torbalarıyla çevirdiği üs, Tanaf sınır kapısının yakınlarında. Bu bölgedeki grupların lojistik ve silah desteği birkaç kilometre güneydeki Ürdün’ün Rukban sınır kapısından sağlanıyor.
ABD bu üsse yaklaşan Suriye ordusu ve müttefiklerini, “İran Suriye sınırını ele geçirmeye çalışıyor” bahanesiyle vurdu. Amerikan güçleri, “Tanaf üssüne 55 km mesafeye kadar operasyon yapamazsınız” diyor. Suriye ordusu Tanaf’da kontrolü sağlarsa ABD’nin muhalifler üzerinden çevirdiği dümenler de zora girecektir.
Bu saldırılar tam da Irak tarafında Haşd’uş Şaabi’nin Şengal’in güneyinden Suriye sınırına ulaştığı döneme denk geldi.
Irak ve Suriye güçlerinin sınırda buluşması IŞİD’in mutlak yenilgisi için son derece önemli. Ancak bu buluşma, ABD’nin bölgesel hesapları açısından istenmeyen sonuçlara işaret ediyor. Her ne kadar Irak tarafında IŞİD’le mücadelede hava desteği ABD’den gelse de Haşd’uş Şaabi Amerikan yönlendirmesine kapalı. O cenahta İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin itibarı daha yüksek. Elbette İran’ın desteği Haşd’ı otomatik olarak Şii gücü ya da İran maşası yapmasa da ne Haşd Amerikalılara ne de Amerikalılar Haşd’a güveniyor. Haşd içindeki yaygın kanaat, ABD’nin IŞİD’le mücadelede ikili oynadığı yönünde. Amerikalılara göre ise Haşd’ın Irak-Suriye sınırında Hizbullah’la buluşması, Tahran’dan Şam ve Beyrut’a uzanan silah hattının kurulmasına hizmet edecek.

***

Amerikalıların Ürdün sınır hattını askeri bir kuşağa dönüştüren çabalarına İngilizler de eşlik ediyor. Burada da İngiliz ve Amerikalıların bahanesi, kolaylıkla Ürdün’ü de etkisi altına alacak olan IŞİD tehdidi. Suriye’ye vekalet düzeni içinde yapılan müdahale sürecinde sıçrama tahtası olarak kullanılan Ürdün, sırtını dayadığı ABD’nin oyunları ile Rusya’nın IŞİD tehdidine karşı sunduğu işbirliği arasında sıkışmış durumda. Ürdün kendini de ateşe atan birçok uluslararası meselede bıçak sırtında dansa zorlanan bir ülke olageldi.
Amerikan-İngiliz planlarına karşı Suriye, Rusya ve İran koalisyonu da oyunu boşa çıkarmaya dönük hamleler yapıyor.

Ruslar bir taraftan Astana süreciyle kuzeyde uygulamaya çalıştığı çatışmasızlık bölgesi planını güneyde de gerçekleştirmek için Amman’da Amerikalılar ve Ürdünlülerle görüşmeler yapıyor. Ürdün’den beslenen silahlı gruplara silah ve lojistik akışının kesilmesi savaşın seyri açısından çok önemli. Halihazırda Halep ve İdlib’teki göreceli çatışmasızlık hali, Suriye ordusunun kapasitesini doğuya kaydırmasına imkan veriyor.

Suriye ordusundan Tanaf, Deyr el Zor ve Rakka odaklı üç hamle dikkat çekiyor.

Son zamanlarda Halep ve Humus’un doğusu ile Palmira’nın kuzeyinde kontrol alanını genişleten Suriye ordusu Rakka’ya batıdan, Deyr el Zor’a güneyden yaklaşıyor. Deyr el Zor’un bir kısmı hâlâ hükümet güçlerinin kontrolünde. Karşıt taraflar Rakka ve Deyr el Zor etrafında final sahnesi için en iyi pozisyonu edinmeye çalışıyor.

Yani ABD bir an önce Rakka’yı düşürmek, Suriye de Deyr el Zor’u tamamen kurtararak Amerikalıların oyun alanının genişlemesini önlemek istiyor. Ayrıca Rakka’dan çıkan IŞİD güçlerinin gideceği yer de Deyr el Zor ya da Palmira. Suriye ordusu Deyr el Zor’u tamamen, Palmira’yı da üçüncü kez kaybetmeyi göze alamıyor.

Bu yüzden geçen hafta Suriye ordusu Hizbullah ve Liva Fatimiyyun’la birlikte Palmira’nın kuzeyine büyük bir çıkarma yaptı. Rusya’nın hava desteği eşliğinde yürütülen bu operasyonun amacı Deyr el Zor’da hükümet güçleri etrafındaki kuşatmayı yarmak ve nihayetinde kenti ele geçirmek. Deyr el Zor istikametindeki önemli eşiklerden biri Arak’taki doğalgaz ve petrol sahaları. Bu bölgenin petrol ve doğalgaz zenginliği IŞİD’in en önemli gelir kaynaklarından biri.

Güneydoğuda ise Suriye ordusu, El Tanaf/El Velid sınır kapısına Amerikan tehdidi yüzünden ulaşamasa da üçüncü bir hamleyle IŞİD ile ‘güney ordusu’ arasına girmeyi başardı. Suriye ordusu ve müttefik milisler 9 Haziran’da Tanaf’ın 40 km kuzeyinde Bevda ve Tayyara üzerinden Irak sınırına ulaştı. Bu hamleyle ABD’nin tampon bölge oluşturma planı şimdilik önlenmiş oldu. Suriye, Irak sınırıyla bağlantılarını 2015’te tamamen kaybetmişti. Sınır hatlarının kontrol altına alınması, Irak’la koordinasyon ve güç birliğine gidilmesinin yolunu açan bir gelişme.

Suriye ordusu, ikinci aşamada kuzeye doğru çıkarak IŞİD’in Irak ile Suriye arasında güç takviyesinde bulunduğu Elbu Kemal sınır kapısına ulaşmayı hedefliyor. Bu kapı ABD’nin de Rakka sonrası varmak istediği Fırat hattındaki son yer. Sınırın diğer tarafından Irak güçleri de Musul’dan güneye doğru Elbu Kemal’in karşısındaki Al Kaim’e kadar inecek temizlik hareketini sürdürüyor. Geçen aydan bu yana yaklaşık 50-60 kilometrelik bir şerit IŞİD’den temizlendi.

***
Denklem ziyadesiyle karmaşık.
Niyetler belirsiz.
Plan içinde birçok plan.
Hesaplar IŞİD’i başarısızlığa uğratmanın çok ötesinde.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
16.09.2019
Üçlü zirve: Hezimetin beşinci taksidi
11.09.2019
Cihatçının gönlü Türkiye’den ne ister?
26.08.2019
Milisin var derdin var
23.08.2019
Kayyımlı muhalefet, kayıtsız muhalefet ve İdlib’in laneti
30.07.2019
Şam’la Kürtler arasında kalan aşiretler ve petrol kavgası
28.07.2019
İktisadi vaziyet: Savaş ekonomisinden halk ekonomisine
26.07.2019
Amude’de gündem hassas: IŞİD mahkemesi
2.07.2019
Türkiye’nin Libya savaşı: Kesinlikle tombaladan çıkmadı
28.06.2019
Kürt dersi alındı mı?
24.06.2019
Yufka yürekli Trump ve kibrin sınırları
18.06.2019
S-400’ü bağlarsın İdlib’e, gerisi Allah kerim!
11.06.2019
İran kuşatması ABD’nin de çıkmazı
8.06.2019
Kandaka devriminden milis devletine
1.06.2019
İran’a karşı Arap cephesi: Biraz öfke biraz serap
31.05.2019
Kürdistan’da oğullar dönemi ve çıkmazlar
27.05.2019
Yeni Amerikan kumpası: Film başa sarsın, Türkiye rolünü alsın!
24.05.2019
Komşulukta Kürtler 'sıfır çarpan' olmak zorunda mı?
21.05.2019
Savaş mı? Tevbe neuzubillah!
16.05.2019
Alooo Ağayi Donald!
14.05.2019
İdlib seçimi: Cehennemden cehennem beğen
7.05.2019
Büyük düşün küçük kırıntıları: Tel Rıfat hesapları
30.04.2019
Çekiştirilen Sudan: Vekâlet savaşı çıkar mı?
27.4.2019
Petrolle ya terbiye ol ya terörize!
22.4.2019
Kuzey-Doğu Suriye’nin Élysée çıkarması
18.4.2019
Cendere
16.4.2019
Tezgâhlık işler ve Sudan gerekçeleri
12.4.2019
Devrim Muhafızları’nın adamı Trump!
9.4.2019
Libya’nın laneti: Din için petrol, petrol için din
7.4.2019
Yeni Osmanlı’dan yenik İttihatçıya: Kükreyesin var mı?
3.4.2019
Yerelin aynasında küreselimiz: Kasırga yaklaşıyor
28.3.2019
Şeytani ısrar: Golan’dan sonraki senaryo
20.3.2019
Bağuz’dan sonrası için biriken fırtına
19.3.2019
Bir ziyaretin kodları: Şeytan çarpacak ama…
12.3.2019
Devrimin Kudüs’ü geri mi dönüyor?
7.3.2019
Üç ziyaret, çok kurgu
1.3.2019
Kral ve prensin çalımları: Asıl tecrit olan kim?
25.2.2019
Bu tampon o tampon değil!
21.2.2019
IŞİD bitmiş, teşekkürler Trump!
11.2.2019
İstihbarat rejimi olmak
6.2.2019
Irak’ın Amerikan sancısı depreşirken…
4.2.2019
ABD’nin Hizbullah hesabı neden tutmadı?
1.2.2019
Uyanık kalın, piyangodan bir darbe vurabilir
28.1.2019
Basılan Türk karargâhının anlattıkları…
23.1.2019
Cehennemin kapıları tıklanırken…
16.1.2019
Tampon fantezisi ve Kürtler: TOKİ’den bahçeli evler, iki kat olanından...
15.1.2019
Tampon fakat kime?
14.1.2019
İdlib, buyurun eseriniz!
10.1.2019
Yeni Sykes-Picot ve Suriye’de jandarma olmak
2.1.2019
Orta Dünya’nın simsarları nereye gidiyor?
27.12.2018
İki nehir arasında boğulmak
26.12.2018
Pimi çekilmiş bir çuval el bombası
20.12.2018
ABD’nin çekilmesi ne anlama geliyor?
19.12.2018
Fırat'ta restleşme mi, Şam uçağına bilet mi?
18.12.2018
Sarı Yelekliler nereye koşuyor?
14.12.2018
Fırat seferine ayarlı sandıklar!
11.12.2018
Sarı Yelekliler: Neden eve dönmediler?
4.12.2018
Ve ‘G-20 Testere Ödülü’ goes to ‘Ebu Minşar’
3.12.2018
Meydan muharebesinden Kerç dalaşına: En pahalı faşist kart
27.11.2018
Barzani bir kez daha Bağdat’a dönerken…
24.11.2018
Tampon düşüren tampon
20.11.2018
Kaddafi’nin ahı ve İtalya bozgunu
13.11.2018
Siyon düşünde Arap çözülmesi
11.11.2018
Arap sokağında İran kışı, İsrail baharı: Yoksa serap mı?
6.11.2018
'Ak Gezer'in 'Şir'le savaşı: Kabadayılıkta yeni sezon
30.10.2018
X-large'tan X-small'a: Çaresizliğin hikâyesi
23.10.2018
Bela fırtınası: Katar öfkesi, Kaşıkçı intikamı, Kuveyt çalımı ve 'Küçük Saddam'
20.10.2018
Körfez'deki 'pitbull'lar
16.10.2018
Bir rehineden, bir suçtan lütuf devşirmek
10.10.2018
Suud işi: Ortadoğu’da oyuncu olmanın ‘elif-ba’sı
7.10.2018
Kafkasya’da tehlikeli restleşmeler
4.10.2018
Kürtler Bağdat’a dönerken…
28.9.2018
Sahi İsrail hiç mi afallamadı?
26.9.2018
Ahvaz tuzağı ve ‘ödenmiş’ devrimciler
20.9.2018
Dehşet dengesine İL-20 girdisi
19.9.2018
Erdoğan eliyle tasfiye
9.9.2018
İdlib zehirlenmesi
4.9.2018
Su savaşlarından ‘Mavi Barış’a
31.8.2018
Bağdat’ta şeytanla dans
28.8.2018
'Stratejik müşteri' ve İdlib çengeli
22.8.2018
İran kumarı ve ilk hasıla
20.8.2018
Çal kemancı!
11.8.2018
Bir başka açıdan İran-ABD gerilimi: Aslında iyi anlaşırlardı
6.8.2018
Diplomaside serseri zamanlar
3.8.2018
Savaşların anası ve nevzuhur İttihatçıların çaresizliği
31.7.2018
Kürtlerle müzakere: Ankara’yı ifrit eden seçenek
24.7.2018
Beyaz Miğferler için tahliye zamanı: Bir rejim değiştirme aparatı emin ellerde
14.7.2018
Moskova’ya çıkan çift şeritli yol: Bir kefede Netanyahu diğerinde Velayeti
11.7.2018
‘Kabadayılar Çetesi’nin son güncesi
6.7.2018
Güneyde ‘dost ihaneti’ ve 'düşman suskunluğu'
4.7.2018
Selefi İslamcıları ‘yetmez ama evetçi’ yapan nedir?
30.6.2018
Sen sus patatesler konuşsun!
27.6.2018
Kapa çeneni!
22.6.2018
Yemen boğun eğer mi? Suudi atası aksini söylüyor
21.6.2018
Gökdelen azgınları ve yalın ayaklar
19.6.2018
Kürtlerin Şam’la diyalogu: ABD’ye rağmen mümkün mü?
18.6.2018
Menbic: Yeni bir fetihçi beklemeyen eski 'kutsal şehir'
13.6.2018
Roket adamların barışı: Dünyanın nasibine düşen ne?
6.6.2018
Ürdün’de isyan; kralca hamleler, bölgesel oyunlar
4.6.2018
Cehennem Borsası
29.5.2018
Golan hesapları: Kaostan lütfa, tampondan petrole
26.5.2018
İsfahan: İnsanın insana bir iyiliği
25.5.2018
12 emir, İran, Suriye: Sanki herkes Putin’e çalışıyor!
11.5.2018
Trump’ın barutu, Bibi’nin ateşi
8.5.2018
Veliahtım, prensim! Lübnan size ‘şey’ dedi
2.5.2018
Trump’a atılan pas İran’a gol olur mu?
30.4.2018
Kore baharındaki 'parlamayan' yıldız
26.4.2018
Bir ‘diyet IŞİD’ almaz mıydınız?
24.4.2018
Toz duman dağılınca geriye kalan
16.4.2018
Küresel küstahlığın yüzünü kurtaran 105 salvo
11.4.2018
Felakete doğru
5.4.2018
Elysée’de ne konuşuldu? Afrin’den sonra Kürtler ne bekliyor?
1.4.2018
Bak şu Elysée’nin işine!
29.3.2018
Batı'nın Rusya krizi ve bizim payımıza düşen
21.3.2018
'Afrin’in Fethi' ve nasipse 'Birinci Tayyip Dönemi'
15.3.2018
Pompeo orta dünyaya ne pompalar?
13.3.2018
İran, Kürtleri yakın plana alırken…
6.3.2018
‘Makul’ darbeler, ‘biçare’ Yemenliler ve Batılı vicdanı!
24.2.2018
Afrin çıkmazı
20.2.2018
Menbic senaryosu: ABD çekilirse ne olur?
13.2.2018
Savaşın fabrika ayarları
6.2.2018
Afrin aynasında İdlib ve Rus ruleti
2.2.2018
Kuvayi Milliye! Hayalden öteye…
30.1.2018
Erdoğan’ın kefil olduğu ‘Milli Ordu’
21.1.2018
Ateşle dansın ‘cool’ partnerleri
16.1.2018
Bir gece ansızın girersiniz ama bin gecede çıkamazsınız!
12.1.2018
Erdoğan'ın yürüdüğü son sahne
6.1.2018
İki gerçek arasında: İran çıkmazı
2.1.2018
İran nereye gidiyor?
25.12.2017
Şu Emirlikler meselesi!
20.12.2017
‘Vatansever Kürt’ten ‘hain Kürt’e: Suriye’de kritik dönemeç
12.12.2017
Kendi oyununda tepetaklak olanlar
4.12.2017
Yemen’deki hesaplaşma
1.12.2017
Komşumuzdur İran! Ona ne şüphe!
22.11.2017
Bence Lübnan!
13.11.2017
Feyruz’un çocukları!
10.11.2017
Dürzi bahanesiyle yeni bir İsrail işgali mi?
6.11.2017
Suudiler Lübnan’ı neden ateşe atıyor?
3.11.2017
İran’ın oyunu, Bağdat’ın talihi
27.10.2017
Çölün Martin Luther’ine yer açın!
25.10.2017
ABD Kürtlerden vazgeçti mi?
10.10.2017
İdlib’de El Kaide ile Amerikan güreşi!
7.10.2017
Kral hazretleri Rus gemisine neden bindi?
2.10.2017
Çuvala sokulan, Mossad’a çalınan Kürt sandığı
1.10.2017
Rusya’nın Kürdistan nüansı
27.9.2017
Referandumdan sonra: Paniğe mahal yok!
15.9.2017
Golavinka’nın ağacı, Çerkes yarası ve bir sessiz ağıt
7.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 3: Haşd el Şaabi Kerkük için savaşır mı?
6.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 2: KDP cephesinden bir bakış: Kürdistan çaresiz değil
5.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı: Tarihi fırsat mı, oyun mu?
25.8.2017
Raconatif diplomasi
23.8.2017
Biçare!
20.8.2017
Kürdistan’daki İsrail parantezi; kârdan çok zarar
14.8.2017
Savaşın en zoru: Deyr el Zor
10.8.2017
Türkiye Çin için Uygurları terk edecek mi?
8.8.2017
Şiiler arasında bir Suud kılıcı! Sahi mi?
3.8.2017
Kıtlıkla beslenen darbe ve Chavismo’nun kaderi
31.7.2017
Pakistan FETÖ’sü darbe mi yaptı?
27.7.2017
Hariri, Trump’la âbâd olurken Lübnan cephesi
23.7.2017
İdlib’deki tuzak: Türk’ün Talibanistan’ında işler karıştı
21.7.2017
Suriye’deki Kafkasya lejyonu: Kadirov’dan ötesi
14.7.2017
Boru hattında yüzen Filistin sevdası!
9.7.2017
Tampon pazarı
7.7.2017
Körfez krizindeki rahmet!
4.7.2017
Irak’ı kurtarmak!
23.6.2017
Taht kavgasından Badiya Çölü'ne
21.6.2017
Ya Fırat kızıla çalarsa!
14.6.2017
Puslu havada ‘Amerikan hilali’
8.6.2017
IŞİD’in püskürtülmesi, Haşd’ın Kürtleri ve alabora hesaplar
7.6.2017
Terör sofrasında terör muhabbeti
6.6.2017
Ah Katar vah Katar!
25.5.2017
Jöleli-Arap-İslam NATO’su
20.5.2017
Diplomaside Yerkelizm
17.5.2017
Noktalı virgül
15.5.2017
Fars mı seçim mi?
5.5.2017
Çatışmasızlık bölgeleri: Bu tampon, başka tampon
30.4.2017
İsrail'in IŞİD ve El Kaide aşkı!
25.4.2017
Referandum Orta Doğu siyasetine nasıl yansıyacak?
22.4.2017
Suriyelinin canı, Katar’ın fidyesi
19.4.2017
Yerim daraldı ama oynayacağım!
10.4.2017
Ebu İvanka! Saçma sıkan kovboy!
7.4.2017
Kimyasal dehşetten sonra
6.4.2017
Kerkük; ateş orada, duman burada
5.4.2017
‘Kiril Mücahitlerle’ yüzleşme
25.3.2017
50 aşiretlik yeni ordu: Yine kâğıttan kaplan
23.3.2017
Kürtlerin 'çıkış' senaryosu
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive