Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Kendi oyununda tepetaklak olanlar


12.12.2017 - Bu Yazı 1713 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 İsrail’in perde arkasında yönlendirici, ABD’nin garantör rol oynadığı Ortadoğu oyununda Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) senaryosu tökezliyor.

Irak ve Suriye’deki savaşların bıraktığı sonuçlar ile Katar, Lübnan ve Filistin’de sahnelenen müdahaleleri birbirinden bağımsız düşünmek zor.

“Irak’ta IŞİD, ABD’nin iktidarı Şiilere bırakmasına yanıtımızdır” diyen Suudi siyasal aklı, Irak ve Suriye’de istediği sonucu alamayınca kayıpları telafi etmek ve bölgesel liderliğini geri kazanmak için ise sahneyi yeniden kurmakla başladı. “Oyun kurguluyor” derken bunun sadece onun başının altından çıktığını söylemiyorum. Suud maskesi diğer iki buçuk aktörün de yüzünü perdeliyor; ABD, İsrail ve BAE.

Son bölgesel müdahalelerin çoğu İran’ın nüfuz alanını daraltma bahanesiyle düzenlendi. Temel mesele birbiriyle uzlaşmaz iki ana eksen arasındaki statik dengenin bozulmasıdır.

Muhammed bin Selman’ın veliaht prensliğe terfi ettirilmesiyle başlayıp Batıda etkili gazetelerde “reformcu müstakbel kral” diye pazarlanması ve rakip prenslerin tutuklanmasına varan operasyon da Suudi Arabistan’ın iç çeperleriyle sınırlı değil.

Irak ve Suriye’de kaybedip Yemen’de bataklığa saplanan Suudi koalisyonun sıçramaya ve bir çıkış kapısı bulmaya ihtiyacı vardı. 32 yaşındaki Muhammed bin Selman ile birlikte Suudiler tekrar ‘bölgesel ağabeylik’ rolüne dönebilirlerdi. Kurgu buydu. Bunun için Katar dosta düşmana ayarların çekileceği, Yemen ve Lübnan altın vuruşların yapılacağı, Filistin ise dizginlerin ele alındığı yer olacaktı.

***

Bu senaryoya uygun olarak Donald Trump’ın mayıstaki Riyad ziyaretinin ardından ateşin cürmünden çok yer yaktığı gelişmeler yaşandı:

– Önce “Vira Bismillah Katar” denildi. Malum abluka ve yaptırımlarla Katar Emiri Şeyh Temim’e karşı içerden bir darbe mekanizmasını harekete geçirme planı tutmadı.

– Katar etrafında sular durulmaya yüz tutarken bu kez Lübnan Başbakanı Saad el Hariri sokaktan adam alır gibi Riyad’a çağrılıp İran ve Hizbullah’a meydan okuyan bir istifa metni okutturuldu. Güya İran, Lübnan’dan vurulacaktı. Siyasal parodide perde, oyunun yazarlarını madara edecek şekilde kapandı. Beyrut’ta Sünnilerin yoğun olduğu bölgelerde direklere “Hepimiz Hariri’yiz” yazılı afişleri asanlar bizzat Hariri’nin savaş açtığı Lübnanlı taraflardı.

Yani Lübnan’ın iç savaş geçirmiş siyasal aklı, kimsenin kestiremediği bir taktikle Suud müdahalesini boşa çıkarttı. Sonunda Hariri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un devreye girmesiyle rehin tutulduğu Riyad’dan önce Paris’e, ardından Beyrut’a dönüp ‘direniş ekseni’nin ortak olduğu koalisyonda başbakan olarak kalmaya karar verdi.

– Yemen’de ise bu ülkeyi cehenneme çeviren iki yıllık askeri müdahaleyle Mansur Hadi’yi başkanlık koltuğuna döndürmeyi başaramayan Suudiler ‘itibarlı’ bir kaçış yolu arıyordu. Bulunan formül Husilerle ortak hareket eden devrik Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’i ayartıp ‘direniş’ koalisyonunu parçalamaktan geçiyordu. İddiaya göre Salih, adının uluslararası yaptırımlar listesinden silinmesi, yeni Yemen’de söz sahibi olması, ailesine güvence verilmesi ve mali taleplerinin karşılanması şartıyla Suudi-Emirlikler koalisyonu ile çalışmaya razı oldu. Bir başka iddiaya göre ise Husilere karşı ihanetin yolunu açan şey, BEA’nin Salih’in oğlunu müstakbel devlet başkanı yapmayı ve Salih’in bu ülkedeki 25 milyar dolarlık servetinin iade edilmesini içeren teklifiydi. Teklifi getiren Selman’ın baş suflörü Ebu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid el Nahyan idi. Koalisyonun Hadi’nin üzerini çizdiği yeni süreçte Salih, savaşı bitiren ve ülkeyi ‘İran’ın vekili’ olarak görülen Husilerden kurtaran kahraman olarak sunulacaktı.

Atılan yemin cinsi her ne ise Salih, Husilerle ortaklığı bozup Suudilerle birlikte çalışmaya karar verdikten sonra çatışmalar çıktı, iki gün sonra başkentten kaçmaya çalışırken öldürüldü.

Böylece Suud-Emirlikler planı elde patlamış oldu. Suudiler Salih’in intikamı için Arap ruhuna hitap eden isyan çağrıları da yaptı ama umulan dalga yaratılamadı. Suudilerin ‘Şii Arap’ Husilere karşı yaptıkları “Araplık İntifadası” çağrısı sadece etnik aidiyeti mezhebi aidiyetin karşısına diken bir cinlik değil büyük bir hayal kırıklığının da dışavurumuydu. “Her şey zıddıyla kaimdir” der eskiler. “Araplık İntifadası” ifadesindeki zıtlık düz bir mantıkla Farslıktır. Bu bir Arap’a karşı söyleniyorsa, hedef dillendirilmeyen aidiyettir yani Şiiliktir. Filistin’de Kudüs için “Arap İntifadası” olmasın diye titizlenenler sadece Yemen değil Irak’ta da ‘siyasal Şiiliğe’ karşı Arap İntifadası’ndan medet umar hale geldi. Suudilerin vurgu yaptığı Araplığın mevcut siyasal krizlere yanıt olma keyfiyeti elbette yok.

– Son müdahale mekanizması Filistin’de devreye sokuldu. Donald Trump’ın yeni barış paketinin kabul göreceği zemini hazırlamak Suudilerin işiydi. Muhammed bin Selman, Filistin lideri Mahmud Abbas’ı ayağına çağırıp Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olması ve Filistinlilerin geri dönüşü hayalini unutmalarını söyleyip, “Kabul etmezseniz yardımı keser yerine de başkasını buluruz” mealinde bir şantaj yaptı. Bunu Trump’ın Amerikan elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı izledi. (Bu konuyu önceki yazımda detaylı yazmıştım.)

Büyük bir öfke birikmişken Suud’un Abbas’ın üstünü çizip Muhammed Dahlan ya da başka biriyle yola devam etme ve bu şekilde Filistinlileri Trump’ın paketine razı etme planı öncekiler gibi elinde patlayabilir.

Bir başka müdahale alanı haline gelen Mısır’a da bir parantez açalım. Suudiler Kızıldeniz’deki adaların kontrolünün devri konusunda elde ettikleri tavizin dışında Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi’yi kendi dümen suyuna çekemedi. Sisi ülkesini Yemen savaşına sokmadığı gibi Suriye’de Rusya ile saf tutmayı tercih etti.

***

Müdahalelere rağmen elde ne var? Yemen’de Hizbullah’ın ikizi Ensarullah askeri müdahalelerden ve oyunlardan daha da güçlenerek çıktı. Irak-Suriye krizlerinin hasılatı da Suud-Amerikan-İsrail cephesi için pek kaygı verici.

Şöyle ki, Trump’ın dağılmasını istediği Irak’taki Haşd el Şaabi güçleri paydos etmek bir yana IŞİD’in yenilgisinin ardından Suriye’ye de el attı. Eğer haberler doğruysa Haşd’ın bazı unsurları halihazırda Deyr el Zor’da Suriye ordusuyla birlikte operasyonlara katılıyor. ABD ve İsrail açısından Lübnan-Suriye aksında sadece Hizbullah dert iken İran’ın formatladığı başka örgütler de Suriye krizinden sonra bölgenin müzmin meselelerinde yeni ağırlık unsurları olarak denkleme girecek gibi duruyor. Yani kestirmeden söylersek Golan ve Şebaa gibi işgal altındaki yerler ile Filistin meselesi Irak-Suriye sahnesindeki yeni örgütlerin sıradaki hedefi.

Filistin’de Hamas’ın kulağını çekmenin yolu Türkiye ve Katar üzerinden bir şekilde bulunurdu ama Suudi-Amerikan aksının Kudüs Gücü’nün kopyası olan bu örgütlere ulaşma ve etki etme şansları sıfır.

***

Manzara kabaca böyle. Trump, Ortadoğu planlarını bol keseden kredi açtığı Muhammed bin Selman üzerinden daha ne kadar yürütebilir? Denemelerden elde ettikleri sonuç hezimet. Bir şeyler başarmak bir yana ABD, süreçleri yönlendirme açısından Ortadoğu’da ciddi bir gerileme yaşıyor. ABD, Irak, Suriye, Yemen ve Lübnan’da İran’ın vekil örgütleri diye gördüğü güçleri geriletemediği gibi siyasal zeminde de inisiyatifi Rusya’ya kaptırıyor. Yeni Cumhurbaşkanı Macron ile birlikte Fransa da Hariri’nin Riyad’ın elinden kurtarılması operasyonunda olduğu gibi Ortadoğu’da önüne gelen topları değerlendiriyor. Şu sıralar yolu Elysee Sarayı’ndan geçenlerin listesine baktığımızda Fransa’nın inisiyatif alma çabasının arttığı görülüyor. Macron’un son ağırladıkları arasında Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da vardı.

Fakat 30 Eylül 2015’te Suriye’deki savaşa müdahil olup Ortadoğu’ya döndüğünden bu yana Vladimir Putin oyun kuruculukta hepsinden açık ara önde gidiyor. Putin’in dün Suriye’de Rus askerlerinin üslendiği Hmeymim Üssü’nden başlayıp Mısır ve Türkiye ile devam eden son bölge turu final koşusunu andırıyor.

Hama kırsalı ve İdlib’de operasyonlar sürse de Rus ordusunun Suriye’den çekilme sürecini başlatması, Kürtlerle ilgili ayrılığa rağmen Türkiye’yi Rus çizgisine daha da yakınlaştırması, Mısır’la nükleer anlaşma imzalayıp Suriye politikasına tam destek alması, bunlara paralel olarak ABD ile koordinasyon halinde kalması, İsrail’in kaygılarına hitap etmesi, Suudi Arabistan’la farklı alanlarda ortaklığı ilerletmesi, Suud-Amerikan eksenindeki Ürdün’le Suriye gündemini paralelleştirmesi ve Irak’ta ayağına yer açması Putin’in oyunculuk kalibresini sergiliyor.

***

İş bu aşamaya geldikten sonra İran unsurlarının bölgeden çekilmesi ya da geriletilmesi konusunda da ABD, İsrail ve Suud’un son çaresi Rusya olabilir. Bu tür bir rol beklentisi etkinlik gücünü artıracağı için Rusya’nın da işine gelebilir. Ancak bu meseleler Putin’in, Türk dış politikasında son yıllarda şahit olduğumuz türden bir çıkışla “Bu iş bende” diyerek hemen üzerine atlayabileceği kadar basit değil.

Kendisinden çok şey beklenen Rusya’nın da yapacakları sınırlı. Bu konuda İsrail’in Golan etrafında tampon bölge oluşturma talebiyle ilgili pazarlıklar azcık fikir verebilir. İsrail, Rusya’dan İran bağlantılı güçleri sınırdan 40 km uzakta tutmasını istiyordu. Rusya ile ABD’nin çatışmasızlık bölgesi formülü 4 kilometre mesafeyle sınırlı kaldı.

Rusya köşeli ilişkiler yerine rakip güçler arasında dolaşma imkânı veren esnek taahhütlerle Ortadoğu sokaklarında ilerliyor. Rusya’nın bu süreçte yaptığı en iyi şey, rakiplerinin hata ve başarısızlıklarını onları işbirliğine zorlayacak şekilde kullanması oldu. Putin’in beklediği açık pozisyon. Trump ve yereldeki avenelerinin Putin’e verebileceği açıktan bol ne var!

.

Facebook Yorumları

Emlak8
8.03.2021
Ölümden sonra umut: Irak’tan bir Papa geçti
7.03.2021
Biden dostlarıyla nasıl halleşecek?
2.03.2021
Salvolar diplomasisi ve bölgenin laneti
27.02.2021
Ermenistan’ın bitmeyen savaşı
22.02.2021
Nükleer dans yeniden!
19.02.2021
Düşmüş!
16.02.2021
Gare: Müjde yerine…
12.02.2021
S-400 için YPG şartı: Tam çıkmaz
8.02.2021
Yolsuzluğun simgesiyle umuda yolculuk
6.02.2021
Vandal!
1.02.2021
Suriye siyaseti için papatya falı
29.01.2021
Askıda bir ülke
25.01.2021
Sahi Putin zorda mı?
24.01.2021
İsrail, Suriye ve Rusya’yı ayartabilir mi?
18.01.2021
Son çaresiz!
15.01.2021
Bir savaş çıkarmadan gitselerdi
11.01.2021
Zombilerden sonra hegemonyanın aynası
8.01.2021
Katar’a açılan kapı Erdoğan’a çalışır mı?
4.01.2021
20 Ocak’a kadar tik tak: Savaş kapıda mı?
31.12.2020
2021’in vaat etmedikleri!
28.12.2020
Libya; yeniden savaş mı?
24.12.2020
Lanet yılın son perdesinde akla zarar şeyler
22.12.2020
Bağdat ve Kerkük türkülerinden sonra sadede gelirsek
17.12.2020
Milli palavra!
15.12.2020
İran’ı da bir şiir ile hallettik!
11.12.2020
Enver Paşa, Ayn İsa, Jeffrey ve ‘değerli tavizkârlık’
7.12.2020
Bayraktar ve Biden’ın gazıyla Ukrayna kükrerse…
3.12.2020
İran’ın 'acziyeti' Suudi-İsrail eksenini çok üzüyor!
30.11.2020
Diplomasiyi öldürmenin en pervasız yolu
26.11.2020
Pro-aktif olmadı belki pro-pasif kurtarır!
23.11.2020
Erdoğan’ın adamı Kahire ve Paris’te ne satıyor?
12.11.2020
Ya bizim barışımız?
9.11.2020
Biden’dan kurtarıcı çıkarmak!
7.11.2020
Amerikalılar belasını bulmuş vesselam
28.10.2020
Paty'nin kesik başı ve Müslüman fedai!
27.10.2020
Libya hezimetinde ikinci taksit
26.10.2020
Bir savaş daha kapıyı tıklarken
20.10.2020
Batırmayan bataklık!
18.10.2020
Kafkasya’da el elden üstündür oyunu
13.10.2020
Masanın azizliği!
10.10.2020
Kıbrıs’a kayyım ve terörize siyaset
6.10.2020
Kafkas savaşına dair ahiret sualleri
3.10.2020
‘Kızıl Kürdistan’da Türk-Ermeni savaşı!
29.09.2020
Kapan
25.09.2020
Jeffrey’nin Kürdistan yolculuğu
22.09.2020
Libya üzüyor, herkes üzüyor!
20.09.2020
Arap çölünde barış illüzyonu
15.09.2020
Düşmanlıkta da bir numara
11.09.2020
Şam’a Rus çıkarması ne anlama geliyor?
8.09.2020
Fransız dönüşündeki kılçıklı taraflar
6.09.2020
Moskova’dan verilen Kürt mesajı
1.09.2020
Libya’daki ortaklara neler oluyor?
29.08.2020
Hamas, İsrail-Emirlik aşkı ve kuşatma hevesleri
26.08.2020
Üç beş hezimet, bir tatlı rüya
21.08.2020
Sahi Erdoğan kime çalışıyor?
15.08.2020
Yedi film birden korku seansı
8.08.2020
Beyrut’un ölümü ve Lübnan’ın dirilme şansı
6.08.2020
Beyrut’un ölümü ve Lübnan’ın dirilme şansı
4.08.2020
Petrol anlaşması, Kürtler ve hayli karışık hesaplar
27.07.2020
Çin, İran’la bu dansı oynar mı?
25.07.2020
10 olmazın elinde bir olura bakan Libya
21.07.2020
Kafkas ötesinde ‘tehlikeli fırsatlar’
16.07.2020
Ermenistan ve Azerbaycan savaşa mı giriyor?
14.07.2020
Kırılan zincir ve alttakilerin matemi!
9.07.2020
Bir cinayet kaç strateji eder?
7.07.2020
Melez koalisyon için sevimsiz çıktılar
3.07.2020
Yahudi itirazı da olmasa
30.06.2020
Rus zehirlenmesi
24.06.2020
Mısır’la savaş mı?
17.06.2020
Suriye’nin başına Sezar kesilmek ve mali ilhak
16.06.2020
Sezar, açlık oyunları ve Kürtler
12.06.2020
Yaptırım silahı, dolar fişeği: Şam için alarm zamanı mı?
9.06.2020
Trablusgarp 2.0. Ya sonrası?
5.06.2020
Direnen insanlık ve bizim siyahlarımız
2.06.2020
Türk’ün hevesi, Rus’un kalibresi
29.05.2020
Ruslar Libya’da ne yapmaya çalışıyor?
27.05.2020
Dış siyasetin ne bayramı var ne seyranı
26.05.2020
Dış siyasetin ne bayramı var ne seyranı
22.05.2020
Titanlar savaşı ve Rus-Amerikan çelmeleşmesi
19.05.2020
1864: Soykırım ve sessiz miras
17.05.2020
Cihadın kutsal olmayan rant döngüsü
15.05.2020
Kürtlerin gözünde vaziyet: Elde var umut!
12.05.2020
Ya kırk katır ya kırk satırdan çıkarsa başbakan...
10.05.2020
Rus-Amerikan-İran tangosu ve Kürt düğümü
5.05.2020
Türkiye yansın, ABD ısınsın!
1.05.2020
Toz dumanda Şam’ın halleri
28.04.2020
Yemen ölüyor, ölürken bölünüyor
26.04.2020
Putin, Esad’ı gözden çıkarıyor mu?
21.04.2020
Fesin emirlerle imtihanı
18.04.2020
Bekleyin, yeni ‘paralel ordu’ geliyor!
14.04.2020
Katranlaşmış hevesler için...
12.04.2020
Kürdistan’a üs, Irak’a dizayn
6.04.2020
Virüs fırsatçılığıyla kirli müdahaleler
2.04.2020
Bir IBAN, iki sonsuz savaş
31.03.2020
Viral günlerinde dostlara tutunmak
16.03.2020
Korona ile hasbihal
10.03.2020
‘İdlib Başkomutanlık Muharebesi’ ve üç maddelik çıktı!
6.03.2020
İdlib'de hezimet tescil edildi
3.03.2020
Cihatçı yığınlarla baş başa
2.03.2020
Bu ateş Türkiye'yi ‘vekil devlet’ yapar
28.02.2020
Serakıp’ta ‘tekbir’ ve fakat…
25.02.2020
Kaçak savaştan kaçırılan cenazelere
21.02.2020
Halep’in coşkusu İdlib’e ne söylüyor?
18.02.2020
Cihatçı yığınlarla baş başa
14.02.2020
Amerikalılar Erdoğan’ı neden tutuyor?
11.02.2020
Büyük İdlib’den Küçük İdlib’e büzülen hesaplar
9.02.2020
Ateş bizi çağırıyor
4.02.2020
İdlib seferi: Öfkeli ve tehlikeli
28.01.2020
Hesap Bağdat’tan dönerse yedekteki savaş
21.01.2020
Berlin dönemeci
16.01.2020
Hezimetin kaç tonu olabilir?
14.01.2020
Rüya çalan!
10.01.2020
Evet evet her şey yolunda!
7.01.2020
Yastan sonra tufan mı?
3.01.2020
Amerikan salvoları: Tükenmişliğin emareleri
31.12.2019
Libya’ya cihatçı koridoru ve müstakbel felaketimiz
28.12.2019
Bataklık seferi ve asık suratlar
24.12.2019
Kimyasal tezgâhtan BM tezgâhına
20.12.2019
Petrol sarhoşluğu yeniden
17.12.2019
Türk askerine Libya seferi yazılırsa...
13.12.2019
Kürt yakasındaki eller
11.12.2019
Amerikan-İran kapışmasından Irak’a düşen
3.12.2019
Ortaya karışık ‘vezir’ hamlesi
28.11.2019
Kürdistan’da Pence’in pençe değeri
23.11.2019
Irak silbaştan: Kürtler sıfırlanır mı?
19.11.2019
İran’ın öfkeyle imtihanı: Komplodan ötesi
17.11.2019
Hırdan ne çıkar?
14.11.2019
Ateşe doğru ‘diplomatik’ safari
8.11.2019
CHP için okuma parçası: Afrin aynası
5.11.2019
Lübnan’ı çekiştirmek: Hizbullah'ın başı belada mı?
1.11.2019
Dikenli sarmaşık: ‘Barış Pınarı’ndan Bağdadi’ye
29.10.2019
Trump The Oil: Suriye cehenneminde petrolün yeri
26.10.2019
Kürtlere petrol görevi mi? Ne sefillik!
24.10.2019
Muhtıranın şifreleri
20.10.2019
Haşince aşk ile mükemmel bir çıkmaz!
18.10.2019
Hezimet evvela hakikati söyletir
15.10.2019
Bataklık senaryosu tetiklenir mi?
9.10.2019
Fırat’ın doğusunda Türkiye’yi ne bekliyor?
7.10.2019
Irak yine bir komploya kurban mı gidiyor?
4.10.2019
Iraklılar Irak’ı geri isterken…
1.10.2019
CHP’nin Suriye açılımı ve açmazlar
28.09.2019
Cepte kalan sermaye ateş ve barut
22.09.2019
İran savaşı kaç para eder?
16.09.2019
Üçlü zirve: Hezimetin beşinci taksidi
11.09.2019
Cihatçının gönlü Türkiye’den ne ister?
26.08.2019
Milisin var derdin var
23.08.2019
Kayyımlı muhalefet, kayıtsız muhalefet ve İdlib’in laneti
30.07.2019
Şam’la Kürtler arasında kalan aşiretler ve petrol kavgası
28.07.2019
İktisadi vaziyet: Savaş ekonomisinden halk ekonomisine
26.07.2019
Amude’de gündem hassas: IŞİD mahkemesi
2.07.2019
Türkiye’nin Libya savaşı: Kesinlikle tombaladan çıkmadı
28.06.2019
Kürt dersi alındı mı?
24.06.2019
Yufka yürekli Trump ve kibrin sınırları
18.06.2019
S-400’ü bağlarsın İdlib’e, gerisi Allah kerim!
11.06.2019
İran kuşatması ABD’nin de çıkmazı
8.06.2019
Kandaka devriminden milis devletine
1.06.2019
İran’a karşı Arap cephesi: Biraz öfke biraz serap
31.05.2019
Kürdistan’da oğullar dönemi ve çıkmazlar
27.05.2019
Yeni Amerikan kumpası: Film başa sarsın, Türkiye rolünü alsın!
24.05.2019
Komşulukta Kürtler 'sıfır çarpan' olmak zorunda mı?
21.05.2019
Savaş mı? Tevbe neuzubillah!
16.05.2019
Alooo Ağayi Donald!
14.05.2019
İdlib seçimi: Cehennemden cehennem beğen
7.05.2019
Büyük düşün küçük kırıntıları: Tel Rıfat hesapları
30.04.2019
Çekiştirilen Sudan: Vekâlet savaşı çıkar mı?
27.4.2019
Petrolle ya terbiye ol ya terörize!
22.4.2019
Kuzey-Doğu Suriye’nin Élysée çıkarması
18.4.2019
Cendere
16.4.2019
Tezgâhlık işler ve Sudan gerekçeleri
12.4.2019
Devrim Muhafızları’nın adamı Trump!
9.4.2019
Libya’nın laneti: Din için petrol, petrol için din
7.4.2019
Yeni Osmanlı’dan yenik İttihatçıya: Kükreyesin var mı?
3.4.2019
Yerelin aynasında küreselimiz: Kasırga yaklaşıyor
28.3.2019
Şeytani ısrar: Golan’dan sonraki senaryo
20.3.2019
Bağuz’dan sonrası için biriken fırtına
19.3.2019
Bir ziyaretin kodları: Şeytan çarpacak ama…
12.3.2019
Devrimin Kudüs’ü geri mi dönüyor?
7.3.2019
Üç ziyaret, çok kurgu
1.3.2019
Kral ve prensin çalımları: Asıl tecrit olan kim?
25.2.2019
Bu tampon o tampon değil!
21.2.2019
IŞİD bitmiş, teşekkürler Trump!
11.2.2019
İstihbarat rejimi olmak
6.2.2019
Irak’ın Amerikan sancısı depreşirken…
4.2.2019
ABD’nin Hizbullah hesabı neden tutmadı?
1.2.2019
Uyanık kalın, piyangodan bir darbe vurabilir
28.1.2019
Basılan Türk karargâhının anlattıkları…
23.1.2019
Cehennemin kapıları tıklanırken…
16.1.2019
Tampon fantezisi ve Kürtler: TOKİ’den bahçeli evler, iki kat olanından...
15.1.2019
Tampon fakat kime?
14.1.2019
İdlib, buyurun eseriniz!
10.1.2019
Yeni Sykes-Picot ve Suriye’de jandarma olmak
2.1.2019
Orta Dünya’nın simsarları nereye gidiyor?
27.12.2018
İki nehir arasında boğulmak
26.12.2018
Pimi çekilmiş bir çuval el bombası
20.12.2018
ABD’nin çekilmesi ne anlama geliyor?
19.12.2018
Fırat'ta restleşme mi, Şam uçağına bilet mi?
18.12.2018
Sarı Yelekliler nereye koşuyor?
14.12.2018
Fırat seferine ayarlı sandıklar!
11.12.2018
Sarı Yelekliler: Neden eve dönmediler?
4.12.2018
Ve ‘G-20 Testere Ödülü’ goes to ‘Ebu Minşar’
3.12.2018
Meydan muharebesinden Kerç dalaşına: En pahalı faşist kart
27.11.2018
Barzani bir kez daha Bağdat’a dönerken…
24.11.2018
Tampon düşüren tampon
20.11.2018
Kaddafi’nin ahı ve İtalya bozgunu
13.11.2018
Siyon düşünde Arap çözülmesi
11.11.2018
Arap sokağında İran kışı, İsrail baharı: Yoksa serap mı?
6.11.2018
'Ak Gezer'in 'Şir'le savaşı: Kabadayılıkta yeni sezon
30.10.2018
X-large'tan X-small'a: Çaresizliğin hikâyesi
23.10.2018
Bela fırtınası: Katar öfkesi, Kaşıkçı intikamı, Kuveyt çalımı ve 'Küçük Saddam'
20.10.2018
Körfez'deki 'pitbull'lar
16.10.2018
Bir rehineden, bir suçtan lütuf devşirmek
10.10.2018
Suud işi: Ortadoğu’da oyuncu olmanın ‘elif-ba’sı
7.10.2018
Kafkasya’da tehlikeli restleşmeler
4.10.2018
Kürtler Bağdat’a dönerken…
28.9.2018
Sahi İsrail hiç mi afallamadı?
26.9.2018
Ahvaz tuzağı ve ‘ödenmiş’ devrimciler
20.9.2018
Dehşet dengesine İL-20 girdisi
19.9.2018
Erdoğan eliyle tasfiye
9.9.2018
İdlib zehirlenmesi
4.9.2018
Su savaşlarından ‘Mavi Barış’a
31.8.2018
Bağdat’ta şeytanla dans
28.8.2018
'Stratejik müşteri' ve İdlib çengeli
22.8.2018
İran kumarı ve ilk hasıla
20.8.2018
Çal kemancı!
11.8.2018
Bir başka açıdan İran-ABD gerilimi: Aslında iyi anlaşırlardı
6.8.2018
Diplomaside serseri zamanlar
3.8.2018
Savaşların anası ve nevzuhur İttihatçıların çaresizliği
31.7.2018
Kürtlerle müzakere: Ankara’yı ifrit eden seçenek
24.7.2018
Beyaz Miğferler için tahliye zamanı: Bir rejim değiştirme aparatı emin ellerde
14.7.2018
Moskova’ya çıkan çift şeritli yol: Bir kefede Netanyahu diğerinde Velayeti
11.7.2018
‘Kabadayılar Çetesi’nin son güncesi
6.7.2018
Güneyde ‘dost ihaneti’ ve 'düşman suskunluğu'
4.7.2018
Selefi İslamcıları ‘yetmez ama evetçi’ yapan nedir?
30.6.2018
Sen sus patatesler konuşsun!
27.6.2018
Kapa çeneni!
22.6.2018
Yemen boğun eğer mi? Suudi atası aksini söylüyor
21.6.2018
Gökdelen azgınları ve yalın ayaklar
19.6.2018
Kürtlerin Şam’la diyalogu: ABD’ye rağmen mümkün mü?
18.6.2018
Menbic: Yeni bir fetihçi beklemeyen eski 'kutsal şehir'
13.6.2018
Roket adamların barışı: Dünyanın nasibine düşen ne?
6.6.2018
Ürdün’de isyan; kralca hamleler, bölgesel oyunlar
4.6.2018
Cehennem Borsası
29.5.2018
Golan hesapları: Kaostan lütfa, tampondan petrole
26.5.2018
İsfahan: İnsanın insana bir iyiliği
25.5.2018
12 emir, İran, Suriye: Sanki herkes Putin’e çalışıyor!
11.5.2018
Trump’ın barutu, Bibi’nin ateşi
8.5.2018
Veliahtım, prensim! Lübnan size ‘şey’ dedi
2.5.2018
Trump’a atılan pas İran’a gol olur mu?
30.4.2018
Kore baharındaki 'parlamayan' yıldız
26.4.2018
Bir ‘diyet IŞİD’ almaz mıydınız?
24.4.2018
Toz duman dağılınca geriye kalan
16.4.2018
Küresel küstahlığın yüzünü kurtaran 105 salvo
11.4.2018
Felakete doğru
5.4.2018
Elysée’de ne konuşuldu? Afrin’den sonra Kürtler ne bekliyor?
1.4.2018
Bak şu Elysée’nin işine!
29.3.2018
Batı'nın Rusya krizi ve bizim payımıza düşen
21.3.2018
'Afrin’in Fethi' ve nasipse 'Birinci Tayyip Dönemi'
15.3.2018
Pompeo orta dünyaya ne pompalar?
13.3.2018
İran, Kürtleri yakın plana alırken…
6.3.2018
‘Makul’ darbeler, ‘biçare’ Yemenliler ve Batılı vicdanı!
24.2.2018
Afrin çıkmazı
20.2.2018
Menbic senaryosu: ABD çekilirse ne olur?
13.2.2018
Savaşın fabrika ayarları
6.2.2018
Afrin aynasında İdlib ve Rus ruleti
2.2.2018
Kuvayi Milliye! Hayalden öteye…
30.1.2018
Erdoğan’ın kefil olduğu ‘Milli Ordu’
21.1.2018
Ateşle dansın ‘cool’ partnerleri
16.1.2018
Bir gece ansızın girersiniz ama bin gecede çıkamazsınız!
12.1.2018
Erdoğan'ın yürüdüğü son sahne
6.1.2018
İki gerçek arasında: İran çıkmazı
2.1.2018
İran nereye gidiyor?
25.12.2017
Şu Emirlikler meselesi!
20.12.2017
‘Vatansever Kürt’ten ‘hain Kürt’e: Suriye’de kritik dönemeç
12.12.2017
Kendi oyununda tepetaklak olanlar
4.12.2017
Yemen’deki hesaplaşma
1.12.2017
Komşumuzdur İran! Ona ne şüphe!
22.11.2017
Bence Lübnan!
13.11.2017
Feyruz’un çocukları!
10.11.2017
Dürzi bahanesiyle yeni bir İsrail işgali mi?
6.11.2017
Suudiler Lübnan’ı neden ateşe atıyor?
3.11.2017
İran’ın oyunu, Bağdat’ın talihi
27.10.2017
Çölün Martin Luther’ine yer açın!
25.10.2017
ABD Kürtlerden vazgeçti mi?
10.10.2017
İdlib’de El Kaide ile Amerikan güreşi!
7.10.2017
Kral hazretleri Rus gemisine neden bindi?
2.10.2017
Çuvala sokulan, Mossad’a çalınan Kürt sandığı
1.10.2017
Rusya’nın Kürdistan nüansı
27.9.2017
Referandumdan sonra: Paniğe mahal yok!
15.9.2017
Golavinka’nın ağacı, Çerkes yarası ve bir sessiz ağıt
7.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 3: Haşd el Şaabi Kerkük için savaşır mı?
6.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 2: KDP cephesinden bir bakış: Kürdistan çaresiz değil
5.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı: Tarihi fırsat mı, oyun mu?
25.8.2017
Raconatif diplomasi
23.8.2017
Biçare!
20.8.2017
Kürdistan’daki İsrail parantezi; kârdan çok zarar
14.8.2017
Savaşın en zoru: Deyr el Zor
10.8.2017
Türkiye Çin için Uygurları terk edecek mi?
8.8.2017
Şiiler arasında bir Suud kılıcı! Sahi mi?
3.8.2017
Kıtlıkla beslenen darbe ve Chavismo’nun kaderi
31.7.2017
Pakistan FETÖ’sü darbe mi yaptı?
27.7.2017
Hariri, Trump’la âbâd olurken Lübnan cephesi
23.7.2017
İdlib’deki tuzak: Türk’ün Talibanistan’ında işler karıştı
21.7.2017
Suriye’deki Kafkasya lejyonu: Kadirov’dan ötesi
14.7.2017
Boru hattında yüzen Filistin sevdası!
9.7.2017
Tampon pazarı
7.7.2017
Körfez krizindeki rahmet!
4.7.2017
Irak’ı kurtarmak!
23.6.2017
Taht kavgasından Badiya Çölü'ne
21.6.2017
Ya Fırat kızıla çalarsa!
14.6.2017
Puslu havada ‘Amerikan hilali’
8.6.2017
IŞİD’in püskürtülmesi, Haşd’ın Kürtleri ve alabora hesaplar
7.6.2017
Terör sofrasında terör muhabbeti
6.6.2017
Ah Katar vah Katar!
25.5.2017
Jöleli-Arap-İslam NATO’su
20.5.2017
Diplomaside Yerkelizm
17.5.2017
Noktalı virgül
15.5.2017
Fars mı seçim mi?
5.5.2017
Çatışmasızlık bölgeleri: Bu tampon, başka tampon
30.4.2017
İsrail'in IŞİD ve El Kaide aşkı!
25.4.2017
Referandum Orta Doğu siyasetine nasıl yansıyacak?
22.4.2017
Suriyelinin canı, Katar’ın fidyesi
19.4.2017
Yerim daraldı ama oynayacağım!
10.4.2017
Ebu İvanka! Saçma sıkan kovboy!
7.4.2017
Kimyasal dehşetten sonra
6.4.2017
Kerkük; ateş orada, duman burada
5.4.2017
‘Kiril Mücahitlerle’ yüzleşme
25.3.2017
50 aşiretlik yeni ordu: Yine kâğıttan kaplan
23.3.2017
Kürtlerin 'çıkış' senaryosu
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive