Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Uyanık kalın, piyangodan bir darbe vurabilir


1.2.2019 - Bu Yazı 1139 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Venezuela'da yaşanan hezimet ve çöküşü tamamen Amerikan müdahaleciliğine ve küstürülmüş oligarklara bağlamak mümkün değil. Maduro’nun sicili ne olursa olsun bunların hiçbiri ABD’nin Latin Amerika’da onlarca yıldır oynadığı kirli oyunların yeniden sahnelenmesini haklı çıkartamaz. Hiçbiri Trump’a başka bir ülkeye başkan dayatma ve tüm ülkeye ait mal varlığını bir kesime sunma yetkisi veremez. Bu katıksız bir küstahlıktır.

Telefonlarınızı gece de açık tutun. Ola ki kasabanın şerifi (Mike Pence) tarafından ansızın aranıp ülkenin devlet başkanı ilan edilebilirsiniz. Venezuela’da olduğu gibi. Ama en azından piyangonun vurması için halkın sadece yüzde 19’unun tanıdığı Juan Guaidó kadar tanınmış olmanız tercih nedenidir! Rejim değişikliği oyununda emperyal müdahaleciliğin de bir raconu var! Bir de CIA’in sivil aparatı Ulusal Demokrasi Vakfı (NED) ve USAİD’in ödeneklerinden nasiplenmiş olmak da şansınıza yaverdir.

Amerikalılar sözü ‘demokrasinin tamirinden’ açıp üstüne bir de “Her türlü seçenek masada” dedi mi oyunun her türlü pis olanı için bahisler açıldı demektir. Hele ki Trump yönetimi, 1980’lerde Nikaragua, El Salvador ve Guatemala’daki lanet operasyonların sorumlularından Elliott Abrams’ı Venezuela özel temsilcisi olarak atadıysa.

Başkan Donald Trump göreve geldikten sonra BM Genel Kurulu’ndaki iki konuşmasında da İran ile birlikte Küba ve Venezuela’yı hedefe koydu. Latin Amerika’daki müdahalecilik geleneği bütün aymazlığıyla yeniden canlandı. Neo-Con klik bölgeyi yakın takibe aldığından beri Brezilya’da ‘yumuşak darbe’ ile Jair Bolsonaro iktidara geldi. Şili Sebastián Piñera ile sağa teslim oldu. Arjantin zaten tercihini daha önce Mauricio Macri’den yana yapmıştı. Bu rüzgâr Trump’ın saçlarını dalgalandırıyor. Ekibin en fazla odaklandığı yer Venezuela.

New York Times gazetesi 8 Eylül 2018’de Trump yönetiminin Devlet Başkanı Nicolás Maduro’yı devirmek için asi askerlerle bir dizi gizli toplantı yaptığını ifşa etti. Bu planlar tutmadı ya da başarısız oldu.

Amerikan medyasına göre ilk plan Maduro’nun yetkilerini artırma girişimlerine karşı Nisan 2017’de yapıldı. Asi askerlerin kendi aralarındaki uyuşmazlık yüzünden planın fişi çekildi. “Armageddon Operasyonu” adı verilen bir başka darbe planına göre Temmuz 2017’de askeri geçit töreninde Maduro öldürülecekti. Planı finanse eden ABD ve Kolombiya hükümetleriydi. Darbe planları pişirilirken Oscar Pérez adlı asi bir polis, 2017’de Maduro’nın kontrolündeki Yüksek Mahkeme’ye helikopterden el bombaları attı. Saldırganın kar maskesinde yazılı “Art. 350, Libertad” yazısı demokrasiden sapan otoriteye karşı halka ‘reddetme’ hakkı veren anayasanın 350’inci maddesine atıf vardı. Guaidó operasyonunu planlayanlar da bu maddeyi işletiyor.

Sonra Mart 2018’e bir plan daha çizildi. Plan sızdı ve çöktü. Sıradaki planda saatler 20 Mayıs 2018 seçimlerine ayarlandı. Muhalefet başkanlık seçimine katılmayacak, seçim sabote edilecek ve Maduro tutuklanacaktı. “Anayasa Operasyonu” adı verilen bu plan da açığa çıktı, darbeci subaylar tutuklandı. Hükümete göre muhalif liderlerden María Corina Machado da işin içindeydi. Ağustos 2018’de de insansız uçaklarla Maduro’yu öldürme girişimi oldu.

Bütün bu olaylar Trump’ın “Askeri seçenek de masada” tehdidinin gölgesinde gelişti. Küba, Nikaragua, Brezilya ve Şili gibi ülkelerde defalarca darbe planlayıp faşist diktatörleri desteklemiş Amerikan geleneği ezber bozacak değil ya.

***

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Aralık 2018’de Latin Amerika’daki ‘Zorbalık Üçlüsü’ olarak Küba, Venezuela ve Nikaragua’yı sıraladı. Bu yeniden düğmeye basıldığının işaretiydi.

Hikâye bu kez parlamentonun anayasanın 233 no’lu maddesini işletme cinliğine dayanıyordu. Mayıs seçimlerinin ardından Maduro’nun yemin edeceği gün için herkes pusuya yatmıştı. Aralıkta parlamento başkanlığına getirilen Guaidó oyunun merkezindeydi. Guaidó 5 Ocak’ta yemin ederek göreve başladı. Dört muhalif parti kendi aralarında anlaşarak meclis başkanlığını dönüşümle olarak üstleniyor. Sıra kendi partisinde bile üçüncü dördüncü adam sayılan Guaidó’daydı. Halkın fazla tanımadığı Guaidó Amerikan çemberinde bilinen biriydi. ABD’nin renkli devrim mimarları, Halk İradesi’nin kurucuları Leopoldo López ve Guaidó gibi isimlere Chavez zamanından beri yatırım yapıyor. FRIDE Enstitüsü’ne göre Amerikan rejim değiştirme aparatlarından Venezuelalı muhaliflere yılda 40-50 milyon dolar akıtılıyordu. Bu yöndeki çabalar en az 12 yıllık. Bu isimlerin renkli devrim provaları için nasıl eğitilip yönlendirildiğine dair bir sürü e-posta sızdırıldı.

Maduro’nun yemin töreni ise 10 Ocak’taydı.

Göreve başlamadan önce aralık ortalarında Guaidó kaçak yollardan Kolombiya’ya, oradan ABD ve Brezilya’ya giderek Maduro’yu devirme planlarını müzakere etti. Yetkisi askıya alınmış parlamento 5 Ocak’ta açılır açılmaz Maduro’nun başkanlığını geçersiz sayan karara imza attı. 233’üncü maddeye göre seçilmiş başkan yemin etmeden önce ölür ya da görev yapamaz hale gelirse seçime kadar koltuğa meclis başkanı vekalet eder. Başkan görev dönemi içinde ölür, hastalanır, yüksek yargı ya da meclis tarafından görevden alınırsa yetki devlet başkan yardımcısına geçer. İktidar ‘yetkisiz’ parlamentonun 233’ü işletemeyeceğini, Maduro’nun zaten görevi başında olduğunu, eğer görevi sürdüremeyecek hale gelirse başkan yardımcısının sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini söylüyor. Yüksek mahkeme de meclisin kararlarının geçersiz olduğunu yineledi. Ama bu teknik tartışma kimsenin umurunda değil.

Bu ilk adımdan sonra Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 10 Ocak’ta Guaidó ile bir araya geldi. Maduro geri adım atmayınca 1958 darbesinin yıldönümüne denk gelen 23 Ocak’ta sivil isyan eşliğinde Guaidó’nun kendisini devlet başkanı ilan etmesi planlandı. Beyaz Saray’da asıl kritik karar 22 Ocak’ta sürgündeki Kübalıların temerküz ettiği Florida’dan gelen Senatörler Marco Rubio, Rick Scott ve Temsilciler Meclisi üyesi Mario Diaz-Balart’ın da katıldığı toplantıda alındı. Amerikan medyasına göre Latin Amerika politikalarında etkili bu üç kongre üyesi Trump ve Pence ile planı iyice yoğurdu. Trump eğer Guaidó kendini devlet başkanı ilan ederse onu tanıyacağı garantisi verdi. Pence, Guaidó’yu başkanın mesajını iletti. Lima Grubu’nda operasyonu üstlenen Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland da aynısını yaptı.

Orduya Maduro’ya karşı ayaklanma çağrısını yapma görevi Guaidó’un eşi Lilian Tintori’ye düştü. Tabii ordu Maduro’dan yana durdu. Ömrü iki gün süren 2002’deki darbeden sonra Maduro’nun selefi Hugo Chavez orduda epey temizlik yapmıştı. Devletleştirilen şirketlerde askerlere görev vererek ordu-iktidar arasında farklı bir kenetlenme sağladı. Maduro gıda dağıtım operasyonunu da orduya verdi. Emekli askerlerden dokuzunu da kabinesine aldı. Bu şekilde ödüllendirilmiş üniforma Maduro’nun şimdilik en önemli dayanağı.

Eğer uzlaşma yolu bulunamazsa çok tehlikeli bir durum oluştu. İç savaş ve dış müdahale senaryoları konuşulmaya başladı. Bolton’un yeni yaptırımları açıklarken elindeki dosyada “Kolombiya’ya 5 bin asker” notu dikkat çekti. O not savaş ihtimalinin değerlendirildiği masadan mı kalmıştı, yoksa gözdağı amacıyla mı iliştirilmişti? Bir senaryoya göre Trump yönetimi Afganistan ve Suriye’den çekeceği güçleri Venezuela’ya karşı Kolombiya’ya yerleştirmeyi düşünüyor. O not da buna işaret ediyor. Venezuela’daki açlıktan kaçan 3 milyon insandan 2 milyonunun sığındığı Kolombiya bu sefer fazladan risk alıyor sanki. Daha önce FARC, Venezuela’ya saldırı olursa Kolombiya ordusuna direneceği uyarısıyla müdahaleci kanatları beş kez düşünmeye sevk etmişti. Ama FARC artık siyasi süreçte.

***

Dünya kamuoyu dış destekli sivil darbeyle ilgili fena halde bölünmüş durumda. “Halkını açlığa terk eden ve otoriterleşen Maduro bunu hak etmedi mi” diye sorunlar az değil. Maduro’nun günahlarına kefil olacak değiliz. Ama aynı sefaleti halkına yaşatan bir Amerikan müttefiki olsaydı bugün belki bunların hiçbiri konuşuluyor olmayacaktı. Trump yönetimi, Venezuela’yı defalarca tehdit etti. Hedef tanımlandıktan sonra gerisi fırsat avcılığına bakıyordu.

Türkiye’de başkanlık sistemine geçişlerde yapıldığı gibi iktidarı sağlama almak için kurumlar üzerinde yaz-boz oyunu oynandığında zaten kumpas için ortam kendiliğinden olgunlaşmaya başlamıştı. Muhalifler parlamentoyu ele geçirdiğinde yasamada tekerlek dönsün diye yargı maharetiyle seçilmiş birkaç muhalif vekili ‘usulsüzlük var’ diyerek diskalifiye etmek, ‘anayasayı çiğniyor’ diye seçilmiş meclisin yasama yetkilerini askıya almak, vedaya hazırlanan meclis üyeleriyle yüksek mahkemeye yeni atamalar yaparak yargı ayağını garantilemek, parlamento dikensiz tarla olmaktan çıkınca anayasayı değiştirmek için Kurucu Meclis oluşturmak Venezuela siyasetindeki kutuplaşmanın köşe taşlarını oluşturdu. Elbette bu tür iktidar oyunları demokratlar pazarının en cazgırlarında da var. Ama Amerika’nın dostuysanız sorun yok. Maduro’nun meşruiyetini sorgulayanlar Mayıs 2018’deki seçimde muhalefetin boykotunu gösteriyor. Maduro oy kullanmaya haiz seçmenlerin yüzde 31’inin oyunu almış. Trump’ın aldığı oy yüzdesinden 5 puan fazla. ABD’de seçime katılım oranları da çok farklı değil.

Şiddetle sokağı alevlendirmekten ve Amerikalılarla iş çevirmekten asla imtina etmeyen muhalif liderlerden Lopez’in diskalifiye edilmesi ve ev hapsinde tutulması da Maduro’nun diktatör olarak nitelenmesine sebep. Muhalif liderleri seçimlere katılamasınlar diye hapiste tutan Amerikan müttefikleri de hepimize malumdur. Hiç seçim yapmayan Amerikan müttefiklerini hatırlatmaya da ne hacet.

Bir de petrol rezervleri açısından ilk numaralı bir ülkede açlık, gıda ve ilaç kıtlığı, sübvansiyonlu marketlerin önündeki upuzun kuyruklar, karaborsa ve tabanına roket iliştirilmiş hiperenflasyon var.

Yolsuzluk, kayırma, senden olmayanı kapının önüne koyma, kalifiye elemanları kaçırma, becerisizlik ve iş bilmezlik de bunun ilavesi.

Ve de talihsizlikler; petrol fiyatları 100 dolar seviyesindeyken finanse edilebilen sosyal devlet projeleri iktidarın da beka sorununu hallederken fiyatlar 30 dolara yuvarlandığında çuvallayan bir ekonomi yönetimi. Bunlar yetmezmiş gibi Amerikan yaptırımları Ağustos 2017’de karabasan gibi çöktü. Yönetimi felç etmeye, halkı umutsuzluğa sevk etmeye, sokakları köpürtmeye ve rejime sadık subayları saf değiştirmeye zorlayan bir hesap…

Amerikan yaptırımlarının ilk 12 ayda Venezuela’ya maliyeti 6 milyar dolar. Darbe sonrası yeni yaptırımları açıklayan Bolton’a göre 2019’da Venezuela 11 milyar dolar ihracat kaybına uğrayacak. Trump, Venezuela’nın ulusal petrol şirketi PDVSA’nın ABD’deki 7 milyar dolarlık varlığını da Guaidó’nun emrine verdi.

Yaşanan hezimet ve çöküşü tamamen Amerikan müdahaleciliğine ve küstürülmüş oligarklara bağlamak mümkün değil. Maduro’nun sicili ne olursa olsun bunların hiçbiri ABD’nin Latin Amerika’da onlarca yıldır oynadığı kirli oyunların yeniden sahnelenmesini haklı çıkartamaz. Hiçbiri Trump’a başka bir ülkeye başkan dayatma ve tüm ülkeye ait mal varlığını bir kesime sunma yetkisi veremez. Bu katıksız bir küstahlıktır.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
24.01.2021
İsrail, Suriye ve Rusya’yı ayartabilir mi?
18.01.2021
Son çaresiz!
15.01.2021
Bir savaş çıkarmadan gitselerdi
11.01.2021
Zombilerden sonra hegemonyanın aynası
8.01.2021
Katar’a açılan kapı Erdoğan’a çalışır mı?
4.01.2021
20 Ocak’a kadar tik tak: Savaş kapıda mı?
31.12.2020
2021’in vaat etmedikleri!
28.12.2020
Libya; yeniden savaş mı?
24.12.2020
Lanet yılın son perdesinde akla zarar şeyler
22.12.2020
Bağdat ve Kerkük türkülerinden sonra sadede gelirsek
17.12.2020
Milli palavra!
15.12.2020
İran’ı da bir şiir ile hallettik!
11.12.2020
Enver Paşa, Ayn İsa, Jeffrey ve ‘değerli tavizkârlık’
7.12.2020
Bayraktar ve Biden’ın gazıyla Ukrayna kükrerse…
3.12.2020
İran’ın 'acziyeti' Suudi-İsrail eksenini çok üzüyor!
30.11.2020
Diplomasiyi öldürmenin en pervasız yolu
26.11.2020
Pro-aktif olmadı belki pro-pasif kurtarır!
23.11.2020
Erdoğan’ın adamı Kahire ve Paris’te ne satıyor?
12.11.2020
Ya bizim barışımız?
9.11.2020
Biden’dan kurtarıcı çıkarmak!
7.11.2020
Amerikalılar belasını bulmuş vesselam
28.10.2020
Paty'nin kesik başı ve Müslüman fedai!
27.10.2020
Libya hezimetinde ikinci taksit
26.10.2020
Bir savaş daha kapıyı tıklarken
20.10.2020
Batırmayan bataklık!
18.10.2020
Kafkasya’da el elden üstündür oyunu
13.10.2020
Masanın azizliği!
10.10.2020
Kıbrıs’a kayyım ve terörize siyaset
6.10.2020
Kafkas savaşına dair ahiret sualleri
3.10.2020
‘Kızıl Kürdistan’da Türk-Ermeni savaşı!
29.09.2020
Kapan
25.09.2020
Jeffrey’nin Kürdistan yolculuğu
22.09.2020
Libya üzüyor, herkes üzüyor!
20.09.2020
Arap çölünde barış illüzyonu
15.09.2020
Düşmanlıkta da bir numara
11.09.2020
Şam’a Rus çıkarması ne anlama geliyor?
8.09.2020
Fransız dönüşündeki kılçıklı taraflar
6.09.2020
Moskova’dan verilen Kürt mesajı
1.09.2020
Libya’daki ortaklara neler oluyor?
29.08.2020
Hamas, İsrail-Emirlik aşkı ve kuşatma hevesleri
26.08.2020
Üç beş hezimet, bir tatlı rüya
21.08.2020
Sahi Erdoğan kime çalışıyor?
15.08.2020
Yedi film birden korku seansı
8.08.2020
Beyrut’un ölümü ve Lübnan’ın dirilme şansı
6.08.2020
Beyrut’un ölümü ve Lübnan’ın dirilme şansı
4.08.2020
Petrol anlaşması, Kürtler ve hayli karışık hesaplar
27.07.2020
Çin, İran’la bu dansı oynar mı?
25.07.2020
10 olmazın elinde bir olura bakan Libya
21.07.2020
Kafkas ötesinde ‘tehlikeli fırsatlar’
16.07.2020
Ermenistan ve Azerbaycan savaşa mı giriyor?
14.07.2020
Kırılan zincir ve alttakilerin matemi!
9.07.2020
Bir cinayet kaç strateji eder?
7.07.2020
Melez koalisyon için sevimsiz çıktılar
3.07.2020
Yahudi itirazı da olmasa
30.06.2020
Rus zehirlenmesi
24.06.2020
Mısır’la savaş mı?
17.06.2020
Suriye’nin başına Sezar kesilmek ve mali ilhak
16.06.2020
Sezar, açlık oyunları ve Kürtler
12.06.2020
Yaptırım silahı, dolar fişeği: Şam için alarm zamanı mı?
9.06.2020
Trablusgarp 2.0. Ya sonrası?
5.06.2020
Direnen insanlık ve bizim siyahlarımız
2.06.2020
Türk’ün hevesi, Rus’un kalibresi
29.05.2020
Ruslar Libya’da ne yapmaya çalışıyor?
27.05.2020
Dış siyasetin ne bayramı var ne seyranı
26.05.2020
Dış siyasetin ne bayramı var ne seyranı
22.05.2020
Titanlar savaşı ve Rus-Amerikan çelmeleşmesi
19.05.2020
1864: Soykırım ve sessiz miras
17.05.2020
Cihadın kutsal olmayan rant döngüsü
15.05.2020
Kürtlerin gözünde vaziyet: Elde var umut!
12.05.2020
Ya kırk katır ya kırk satırdan çıkarsa başbakan...
10.05.2020
Rus-Amerikan-İran tangosu ve Kürt düğümü
5.05.2020
Türkiye yansın, ABD ısınsın!
1.05.2020
Toz dumanda Şam’ın halleri
28.04.2020
Yemen ölüyor, ölürken bölünüyor
26.04.2020
Putin, Esad’ı gözden çıkarıyor mu?
21.04.2020
Fesin emirlerle imtihanı
18.04.2020
Bekleyin, yeni ‘paralel ordu’ geliyor!
14.04.2020
Katranlaşmış hevesler için...
12.04.2020
Kürdistan’a üs, Irak’a dizayn
6.04.2020
Virüs fırsatçılığıyla kirli müdahaleler
2.04.2020
Bir IBAN, iki sonsuz savaş
31.03.2020
Viral günlerinde dostlara tutunmak
16.03.2020
Korona ile hasbihal
10.03.2020
‘İdlib Başkomutanlık Muharebesi’ ve üç maddelik çıktı!
6.03.2020
İdlib'de hezimet tescil edildi
3.03.2020
Cihatçı yığınlarla baş başa
2.03.2020
Bu ateş Türkiye'yi ‘vekil devlet’ yapar
28.02.2020
Serakıp’ta ‘tekbir’ ve fakat…
25.02.2020
Kaçak savaştan kaçırılan cenazelere
21.02.2020
Halep’in coşkusu İdlib’e ne söylüyor?
18.02.2020
Cihatçı yığınlarla baş başa
14.02.2020
Amerikalılar Erdoğan’ı neden tutuyor?
11.02.2020
Büyük İdlib’den Küçük İdlib’e büzülen hesaplar
9.02.2020
Ateş bizi çağırıyor
4.02.2020
İdlib seferi: Öfkeli ve tehlikeli
28.01.2020
Hesap Bağdat’tan dönerse yedekteki savaş
21.01.2020
Berlin dönemeci
16.01.2020
Hezimetin kaç tonu olabilir?
14.01.2020
Rüya çalan!
10.01.2020
Evet evet her şey yolunda!
7.01.2020
Yastan sonra tufan mı?
3.01.2020
Amerikan salvoları: Tükenmişliğin emareleri
31.12.2019
Libya’ya cihatçı koridoru ve müstakbel felaketimiz
28.12.2019
Bataklık seferi ve asık suratlar
24.12.2019
Kimyasal tezgâhtan BM tezgâhına
20.12.2019
Petrol sarhoşluğu yeniden
17.12.2019
Türk askerine Libya seferi yazılırsa...
13.12.2019
Kürt yakasındaki eller
11.12.2019
Amerikan-İran kapışmasından Irak’a düşen
3.12.2019
Ortaya karışık ‘vezir’ hamlesi
28.11.2019
Kürdistan’da Pence’in pençe değeri
23.11.2019
Irak silbaştan: Kürtler sıfırlanır mı?
19.11.2019
İran’ın öfkeyle imtihanı: Komplodan ötesi
17.11.2019
Hırdan ne çıkar?
14.11.2019
Ateşe doğru ‘diplomatik’ safari
8.11.2019
CHP için okuma parçası: Afrin aynası
5.11.2019
Lübnan’ı çekiştirmek: Hizbullah'ın başı belada mı?
1.11.2019
Dikenli sarmaşık: ‘Barış Pınarı’ndan Bağdadi’ye
29.10.2019
Trump The Oil: Suriye cehenneminde petrolün yeri
26.10.2019
Kürtlere petrol görevi mi? Ne sefillik!
24.10.2019
Muhtıranın şifreleri
20.10.2019
Haşince aşk ile mükemmel bir çıkmaz!
18.10.2019
Hezimet evvela hakikati söyletir
15.10.2019
Bataklık senaryosu tetiklenir mi?
9.10.2019
Fırat’ın doğusunda Türkiye’yi ne bekliyor?
7.10.2019
Irak yine bir komploya kurban mı gidiyor?
4.10.2019
Iraklılar Irak’ı geri isterken…
1.10.2019
CHP’nin Suriye açılımı ve açmazlar
28.09.2019
Cepte kalan sermaye ateş ve barut
22.09.2019
İran savaşı kaç para eder?
16.09.2019
Üçlü zirve: Hezimetin beşinci taksidi
11.09.2019
Cihatçının gönlü Türkiye’den ne ister?
26.08.2019
Milisin var derdin var
23.08.2019
Kayyımlı muhalefet, kayıtsız muhalefet ve İdlib’in laneti
30.07.2019
Şam’la Kürtler arasında kalan aşiretler ve petrol kavgası
28.07.2019
İktisadi vaziyet: Savaş ekonomisinden halk ekonomisine
26.07.2019
Amude’de gündem hassas: IŞİD mahkemesi
2.07.2019
Türkiye’nin Libya savaşı: Kesinlikle tombaladan çıkmadı
28.06.2019
Kürt dersi alındı mı?
24.06.2019
Yufka yürekli Trump ve kibrin sınırları
18.06.2019
S-400’ü bağlarsın İdlib’e, gerisi Allah kerim!
11.06.2019
İran kuşatması ABD’nin de çıkmazı
8.06.2019
Kandaka devriminden milis devletine
1.06.2019
İran’a karşı Arap cephesi: Biraz öfke biraz serap
31.05.2019
Kürdistan’da oğullar dönemi ve çıkmazlar
27.05.2019
Yeni Amerikan kumpası: Film başa sarsın, Türkiye rolünü alsın!
24.05.2019
Komşulukta Kürtler 'sıfır çarpan' olmak zorunda mı?
21.05.2019
Savaş mı? Tevbe neuzubillah!
16.05.2019
Alooo Ağayi Donald!
14.05.2019
İdlib seçimi: Cehennemden cehennem beğen
7.05.2019
Büyük düşün küçük kırıntıları: Tel Rıfat hesapları
30.04.2019
Çekiştirilen Sudan: Vekâlet savaşı çıkar mı?
27.4.2019
Petrolle ya terbiye ol ya terörize!
22.4.2019
Kuzey-Doğu Suriye’nin Élysée çıkarması
18.4.2019
Cendere
16.4.2019
Tezgâhlık işler ve Sudan gerekçeleri
12.4.2019
Devrim Muhafızları’nın adamı Trump!
9.4.2019
Libya’nın laneti: Din için petrol, petrol için din
7.4.2019
Yeni Osmanlı’dan yenik İttihatçıya: Kükreyesin var mı?
3.4.2019
Yerelin aynasında küreselimiz: Kasırga yaklaşıyor
28.3.2019
Şeytani ısrar: Golan’dan sonraki senaryo
20.3.2019
Bağuz’dan sonrası için biriken fırtına
19.3.2019
Bir ziyaretin kodları: Şeytan çarpacak ama…
12.3.2019
Devrimin Kudüs’ü geri mi dönüyor?
7.3.2019
Üç ziyaret, çok kurgu
1.3.2019
Kral ve prensin çalımları: Asıl tecrit olan kim?
25.2.2019
Bu tampon o tampon değil!
21.2.2019
IŞİD bitmiş, teşekkürler Trump!
11.2.2019
İstihbarat rejimi olmak
6.2.2019
Irak’ın Amerikan sancısı depreşirken…
4.2.2019
ABD’nin Hizbullah hesabı neden tutmadı?
1.2.2019
Uyanık kalın, piyangodan bir darbe vurabilir
28.1.2019
Basılan Türk karargâhının anlattıkları…
23.1.2019
Cehennemin kapıları tıklanırken…
16.1.2019
Tampon fantezisi ve Kürtler: TOKİ’den bahçeli evler, iki kat olanından...
15.1.2019
Tampon fakat kime?
14.1.2019
İdlib, buyurun eseriniz!
10.1.2019
Yeni Sykes-Picot ve Suriye’de jandarma olmak
2.1.2019
Orta Dünya’nın simsarları nereye gidiyor?
27.12.2018
İki nehir arasında boğulmak
26.12.2018
Pimi çekilmiş bir çuval el bombası
20.12.2018
ABD’nin çekilmesi ne anlama geliyor?
19.12.2018
Fırat'ta restleşme mi, Şam uçağına bilet mi?
18.12.2018
Sarı Yelekliler nereye koşuyor?
14.12.2018
Fırat seferine ayarlı sandıklar!
11.12.2018
Sarı Yelekliler: Neden eve dönmediler?
4.12.2018
Ve ‘G-20 Testere Ödülü’ goes to ‘Ebu Minşar’
3.12.2018
Meydan muharebesinden Kerç dalaşına: En pahalı faşist kart
27.11.2018
Barzani bir kez daha Bağdat’a dönerken…
24.11.2018
Tampon düşüren tampon
20.11.2018
Kaddafi’nin ahı ve İtalya bozgunu
13.11.2018
Siyon düşünde Arap çözülmesi
11.11.2018
Arap sokağında İran kışı, İsrail baharı: Yoksa serap mı?
6.11.2018
'Ak Gezer'in 'Şir'le savaşı: Kabadayılıkta yeni sezon
30.10.2018
X-large'tan X-small'a: Çaresizliğin hikâyesi
23.10.2018
Bela fırtınası: Katar öfkesi, Kaşıkçı intikamı, Kuveyt çalımı ve 'Küçük Saddam'
20.10.2018
Körfez'deki 'pitbull'lar
16.10.2018
Bir rehineden, bir suçtan lütuf devşirmek
10.10.2018
Suud işi: Ortadoğu’da oyuncu olmanın ‘elif-ba’sı
7.10.2018
Kafkasya’da tehlikeli restleşmeler
4.10.2018
Kürtler Bağdat’a dönerken…
28.9.2018
Sahi İsrail hiç mi afallamadı?
26.9.2018
Ahvaz tuzağı ve ‘ödenmiş’ devrimciler
20.9.2018
Dehşet dengesine İL-20 girdisi
19.9.2018
Erdoğan eliyle tasfiye
9.9.2018
İdlib zehirlenmesi
4.9.2018
Su savaşlarından ‘Mavi Barış’a
31.8.2018
Bağdat’ta şeytanla dans
28.8.2018
'Stratejik müşteri' ve İdlib çengeli
22.8.2018
İran kumarı ve ilk hasıla
20.8.2018
Çal kemancı!
11.8.2018
Bir başka açıdan İran-ABD gerilimi: Aslında iyi anlaşırlardı
6.8.2018
Diplomaside serseri zamanlar
3.8.2018
Savaşların anası ve nevzuhur İttihatçıların çaresizliği
31.7.2018
Kürtlerle müzakere: Ankara’yı ifrit eden seçenek
24.7.2018
Beyaz Miğferler için tahliye zamanı: Bir rejim değiştirme aparatı emin ellerde
14.7.2018
Moskova’ya çıkan çift şeritli yol: Bir kefede Netanyahu diğerinde Velayeti
11.7.2018
‘Kabadayılar Çetesi’nin son güncesi
6.7.2018
Güneyde ‘dost ihaneti’ ve 'düşman suskunluğu'
4.7.2018
Selefi İslamcıları ‘yetmez ama evetçi’ yapan nedir?
30.6.2018
Sen sus patatesler konuşsun!
27.6.2018
Kapa çeneni!
22.6.2018
Yemen boğun eğer mi? Suudi atası aksini söylüyor
21.6.2018
Gökdelen azgınları ve yalın ayaklar
19.6.2018
Kürtlerin Şam’la diyalogu: ABD’ye rağmen mümkün mü?
18.6.2018
Menbic: Yeni bir fetihçi beklemeyen eski 'kutsal şehir'
13.6.2018
Roket adamların barışı: Dünyanın nasibine düşen ne?
6.6.2018
Ürdün’de isyan; kralca hamleler, bölgesel oyunlar
4.6.2018
Cehennem Borsası
29.5.2018
Golan hesapları: Kaostan lütfa, tampondan petrole
26.5.2018
İsfahan: İnsanın insana bir iyiliği
25.5.2018
12 emir, İran, Suriye: Sanki herkes Putin’e çalışıyor!
11.5.2018
Trump’ın barutu, Bibi’nin ateşi
8.5.2018
Veliahtım, prensim! Lübnan size ‘şey’ dedi
2.5.2018
Trump’a atılan pas İran’a gol olur mu?
30.4.2018
Kore baharındaki 'parlamayan' yıldız
26.4.2018
Bir ‘diyet IŞİD’ almaz mıydınız?
24.4.2018
Toz duman dağılınca geriye kalan
16.4.2018
Küresel küstahlığın yüzünü kurtaran 105 salvo
11.4.2018
Felakete doğru
5.4.2018
Elysée’de ne konuşuldu? Afrin’den sonra Kürtler ne bekliyor?
1.4.2018
Bak şu Elysée’nin işine!
29.3.2018
Batı'nın Rusya krizi ve bizim payımıza düşen
21.3.2018
'Afrin’in Fethi' ve nasipse 'Birinci Tayyip Dönemi'
15.3.2018
Pompeo orta dünyaya ne pompalar?
13.3.2018
İran, Kürtleri yakın plana alırken…
6.3.2018
‘Makul’ darbeler, ‘biçare’ Yemenliler ve Batılı vicdanı!
24.2.2018
Afrin çıkmazı
20.2.2018
Menbic senaryosu: ABD çekilirse ne olur?
13.2.2018
Savaşın fabrika ayarları
6.2.2018
Afrin aynasında İdlib ve Rus ruleti
2.2.2018
Kuvayi Milliye! Hayalden öteye…
30.1.2018
Erdoğan’ın kefil olduğu ‘Milli Ordu’
21.1.2018
Ateşle dansın ‘cool’ partnerleri
16.1.2018
Bir gece ansızın girersiniz ama bin gecede çıkamazsınız!
12.1.2018
Erdoğan'ın yürüdüğü son sahne
6.1.2018
İki gerçek arasında: İran çıkmazı
2.1.2018
İran nereye gidiyor?
25.12.2017
Şu Emirlikler meselesi!
20.12.2017
‘Vatansever Kürt’ten ‘hain Kürt’e: Suriye’de kritik dönemeç
12.12.2017
Kendi oyununda tepetaklak olanlar
4.12.2017
Yemen’deki hesaplaşma
1.12.2017
Komşumuzdur İran! Ona ne şüphe!
22.11.2017
Bence Lübnan!
13.11.2017
Feyruz’un çocukları!
10.11.2017
Dürzi bahanesiyle yeni bir İsrail işgali mi?
6.11.2017
Suudiler Lübnan’ı neden ateşe atıyor?
3.11.2017
İran’ın oyunu, Bağdat’ın talihi
27.10.2017
Çölün Martin Luther’ine yer açın!
25.10.2017
ABD Kürtlerden vazgeçti mi?
10.10.2017
İdlib’de El Kaide ile Amerikan güreşi!
7.10.2017
Kral hazretleri Rus gemisine neden bindi?
2.10.2017
Çuvala sokulan, Mossad’a çalınan Kürt sandığı
1.10.2017
Rusya’nın Kürdistan nüansı
27.9.2017
Referandumdan sonra: Paniğe mahal yok!
15.9.2017
Golavinka’nın ağacı, Çerkes yarası ve bir sessiz ağıt
7.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 3: Haşd el Şaabi Kerkük için savaşır mı?
6.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 2: KDP cephesinden bir bakış: Kürdistan çaresiz değil
5.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı: Tarihi fırsat mı, oyun mu?
25.8.2017
Raconatif diplomasi
23.8.2017
Biçare!
20.8.2017
Kürdistan’daki İsrail parantezi; kârdan çok zarar
14.8.2017
Savaşın en zoru: Deyr el Zor
10.8.2017
Türkiye Çin için Uygurları terk edecek mi?
8.8.2017
Şiiler arasında bir Suud kılıcı! Sahi mi?
3.8.2017
Kıtlıkla beslenen darbe ve Chavismo’nun kaderi
31.7.2017
Pakistan FETÖ’sü darbe mi yaptı?
27.7.2017
Hariri, Trump’la âbâd olurken Lübnan cephesi
23.7.2017
İdlib’deki tuzak: Türk’ün Talibanistan’ında işler karıştı
21.7.2017
Suriye’deki Kafkasya lejyonu: Kadirov’dan ötesi
14.7.2017
Boru hattında yüzen Filistin sevdası!
9.7.2017
Tampon pazarı
7.7.2017
Körfez krizindeki rahmet!
4.7.2017
Irak’ı kurtarmak!
23.6.2017
Taht kavgasından Badiya Çölü'ne
21.6.2017
Ya Fırat kızıla çalarsa!
14.6.2017
Puslu havada ‘Amerikan hilali’
8.6.2017
IŞİD’in püskürtülmesi, Haşd’ın Kürtleri ve alabora hesaplar
7.6.2017
Terör sofrasında terör muhabbeti
6.6.2017
Ah Katar vah Katar!
25.5.2017
Jöleli-Arap-İslam NATO’su
20.5.2017
Diplomaside Yerkelizm
17.5.2017
Noktalı virgül
15.5.2017
Fars mı seçim mi?
5.5.2017
Çatışmasızlık bölgeleri: Bu tampon, başka tampon
30.4.2017
İsrail'in IŞİD ve El Kaide aşkı!
25.4.2017
Referandum Orta Doğu siyasetine nasıl yansıyacak?
22.4.2017
Suriyelinin canı, Katar’ın fidyesi
19.4.2017
Yerim daraldı ama oynayacağım!
10.4.2017
Ebu İvanka! Saçma sıkan kovboy!
7.4.2017
Kimyasal dehşetten sonra
6.4.2017
Kerkük; ateş orada, duman burada
5.4.2017
‘Kiril Mücahitlerle’ yüzleşme
25.3.2017
50 aşiretlik yeni ordu: Yine kâğıttan kaplan
23.3.2017
Kürtlerin 'çıkış' senaryosu
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive