Andy-Ar: 15 milletvekili handikaplı bir hamle; CHP'nin aleyhine, AKP ve İyi Parti'nin lehine

23.4.2018 - Bu Yazı 781 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Andy-Ar: 15 milletvekili handikaplı bir hamle; CHP'nin aleyhine, AKP ve İyi Parti'nin lehine

 Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar, CHP'den 15 milletvekilinin İyi Parti’ye geçişinin handikaplı bir hamle olduğunu söyledi. Acar, duruma ilişkin olarak, "CHP’nin aleyhine, İyi Parti ve AKP'nin lehine olur. İlk turda çok aday, muhalefet için avantaj” dedi.

Türkiye, MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin erken seçim önerisi sonrasında Cuımhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği 24 Haziran'da seçime gidiyor. Erken seçim, gözleri Meral Akşener'in Genel Başkanlığını yaptığı İyi Parti'ye çevirdi. İyi Parti'nin seçimelre girip giremeyeceği konuşulurken, Akşener ve Kılıçdaroğlu'nun birkaç gün önce gerçekleştirdiği 'gizli' görüşme sonrasında dün (22 Nisan 2018) CHP, 15 milletvekilinin İyi Parti'ye geçeceğini açıkladı. Böylece İyi Parti'nin Meclis'te 20 milletvekiliyle grubu bulundu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran'da yapılacak seçime AKP, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İyi Parti, MHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi'nin girebileceğine karar verdi.

Peki, İyi Parti’nin Meclis’te grup kurması nasıl bir etki yaratır? Muhalefet ilk turda ortak adayla mı, yoksa farklı adaylarla mı seçime girmeli? AKP ve Cumhurbaşkanı nasıl bir kampanya yürütür? Parlamento seçimlerinde nasıl bir tablo ortaya çıkabilir? Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtlayan Faruk Acar'ın açıklaması şöyle:

* AK Parti’nin MHP’ye rest çekmemesinin sebebi, MHP’siz yüzde 50+1’i aşamayacağını düşünmesi mi?

Hayır. AK Parti’den faydalanan daha çok MHP. Hem Ankara’daki siyasi gücü hem bürokrasideki hareketliliği hem de zihniyeti açısından bakıldığında MHP’nin tam da istediği bir Türkiye fotoğrafı söz konusu. Toplamına baktığınızda AK Parti’den MHP’ye bir sempati, bir teveccüh oldu ama MHP’den AK Parti’ye aynı çarpanı görmek çok mümkün olmadı. Nitekim bunu referandumda da gördük. Referandumda MHP’nin, özellikle de Devlet Bahçeli’nin son 3 gündeki çıkışına bakıldığında MHP’den “Evet” blokuna geçiş yüzde 2-2.5 dolayındaydı. MHP’nin aslında burada “Evet” oylarını yüzde 57-58’lere taşıyacağının hesapları yapılması gerekirken, 51.4’te kalmış olmasının karşılığını bir tek şeyle açıklayabilirsiniz. AK Parti içerisinde de “Hayır’’ diyenler vardı ama MHP’nin genel olarak burada teslim olmayan bir seçmeni olduğunu söyleyebiliriz.

* Bu konuda parti ve teşkilatlardan kaynaklı bir sorun mu vardı, yoksa MHP seçmeni bu ittifakı satın almadı mı?

Referanduma bakıldığında çok da satın alındığı söylenemez çünkü sonuçlar ortada. Sonuçta sandıkta 51.4 vardı. Bugün bu ittifaka desteğin daha fazla olduğunu görüyoruz. Yine de AK Parti’nin yaklaştığıyla MHP seçmenlerinin yaklaştığı oran aynı değil.

"Milletvekilliğinin fiyakası azaldı"

* Muhalefet ayrı ayrı adaylarla mı gitse daha avantajlı çıkar, yoksa ortak bir adayda birleşirse mi?

Tüm partilerin kendi adaylarını göstermiş olmaları ve alternatif yelpazeyi genişletmeleri onlar için bir fırsat yaratır. Her parti kendi adayıyla ilk tura girerse daha avantajlı olurlar.

* Abdullah Gül aday olur mu? Olursa bu tablo değişir mi?

Olacağını sanmıyorum. Belki biraz daha zaman geçseydi, Türkiye’de şartlar Abdullah Gül’ün lehine gerçekleşecek şekilde değişseydi mümkün olabilirdi. Ama şu an itibarıyla 15 gün içerisinde hayati olarak vereceği bir karar var, ki Abdullah Gül’ün düşünen, tartan, adım atmadan önce oyunu kurmaya dikkat eden bir karakter olduğunu hepimiz biliyoruz. O nedenle doğrudan hızlı bir şekilde hata yapmayı istemez.

* Peki, AK Parti Genel Merkezi’nde nasıl bir hava var? Panik var mı?

Tabii doğal bir panik var. Çünkü 60 gün içerisinde hiç olmayan bir sistemi oylayacaksınız. Milletvekillerinin henüz 1.5 yıllık görev süreleri varken, şimdi, “Tekrar aday olacak mıyım?’’ panikleri var. Şu anki durumdan daha farklı bir Meclis olacak. Milletvekilleri yeniden vekil olmazlarsa da bakanlık olma ihtimallerinin bulunduğu bir durumun içine girecekler. Ama seçim olup bittikten sonra ikisinin de olmama ihtimali de var.

* Peki, milletvekilliğinin fiyakası azalmış olacak mı?

Ben öyle düşünüyorum. Bu benim şahsi öngörüm. Teknokrat bakanlıklara geçişte de böyle bir durum ortaya çıkabilir. Başkan artık, “Benim X bakanım şöyle bir hata yaptı’’ deme lüksüne sahip değil. Hata yapanı alıp değiştirecek. Şimdi bir genel müdürü, bir personeli işten alıyormuş gibi değerlendirebilirsiniz. Bakanlıkların, milletvekillerinin fiyakası da bugünkü şekline göre değerlendirildiğinde azalacak.

"CHP Baykal dönemine geriledi şu an oyu yüzde 21 civasında"

* Parlamentoda sürpriz bir tablo ortaya çıkabilir mi?

Zaten kesin sürpriz çıkacak. Toplam oy oranlarında özellikle AK Parti ve CHP’de yaşanacağını düşünüyorum.

* Tüm partiler için öngörülerinizi söyler misiniz?

AK Parti ve MHP’yi bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. İki partinin oranı aşağı yukarı yüzde 55’ler dolayında bir yerde sonuçlanır gibi görünüyor. CHP’nin Baykal dönemine gerilediğini görüyoruz. Şu an itibarıyla oyu 21 civarında. Bu herkesin beklediğinin aksine AK Parti’den oy devşiren bir parti değil, CHP’yi parçalamak üzere konumlanmış algısı olan bir İYİ Parti var. Toplamına baktığınızda Erdoğan karşıtlığı ve AK Parti’yi bitirmek üzere konumlanan CHP, yine aynı mantık üzerine konumlanan bir diğer partiye oy kaptırıyor. AK Parti ve MHP tabanında bu anlamda bir düşüş yaşanmıyor. CHP’nin şimdi bir de bunları bir arada tutma zorunluluğu var. Tıpkı 7 Haziran’daki gibi HDP’yi kötülemeyecek, ona alan açacak ve Meclis’e girmesini bir ölçüde geri planda destekleyecek. Bu bugün itibarıyla İYİ Parti için geçerli. CHP, 7 Haziran’da bunu başardı. İYİ Parti’nin 6-7 civarında oyu var. Ama bunun daha üzerine oturup oturmayacağı önümüzdeki süreçte belli olacak. Parlamentoda nasıl bir denge olacağını öngöremeyeceğiz. Araştırma şirketleri bu anlamda toplam ittifak oylarını verebilir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin oy oranlarını aşağı yukarı bilmiş olacağız. Ama partilerin herkes için sürprizler yaratacak neticelere sahip olacağını düşünüyorum.

* HDP ve Saadet için bir farklılaşma öngörüyor musunuz?

HDP’nin oylarında ciddi bir kırılma söz konusu dahi değil. Ne HDP’den kopup AK Parti’ye geçiş ne de AK Parti’den HDP’ye geçiş söz konusu. HDP baraj civarında bir yerde duruyor. Saadet Partisi kamuoyunda çok popüler bir alan yakaladı. Kendince ciddi bir hava oluşturdu ve gündem belirleyen aktörlerden biri haline geldi. Bu biraz da AK Parti’nin onları muhatap almasıyla alakalı. Fakat Saadet Partisi’nin oylarında henüz bir hareketlilik tespit edebilmiş değiliz.

"CHP'li vekillerin İyi Parti'ye geçmesi CHP'nin aleyhine, İyi Parti ve AKP'nin lehine"


* Dün sürpriz bir gelişme yaşandı, CHP’den 15 vekilin İYİ Parti’ye katılacağı ve İYİ Parti’nin bugün Meclis’te grup kuracağı açıklandı. Bu durum seçimi nasıl etkiler?

15 CHP milletvekilinin İYİ Parti’ye grup kurması için geçmesi, “Aslında uzun zamandır konuşulan CHP-İYİ Parti muhtemel ittifakının somutlaşmış şeklidir” diye yorumlanabilir. Bu durum resmi olarak pusulada da karşılık bulur mu bilinmez ancak bizim araştırmalarımızda da görüldüğü gibi İYİ Parti’nin CHP tabanından oy aldığına dair tespitlerin bir ölçüde genel başkanların da farkında olduğunun göstergesidir. Yeni bir oyun kurma çabası içinde olan anamuhalefetin bu hamlesi kendi içinde bir handikap barındırıyor. Sonuçta siz tabanınızı genişletmek üzerine değil mevcut tabanınızı el değiştirerek farklı yerlere paylaşımda bulunuyorsunuz! Sandıkta da bunun karşılığını göreceğimizi sanıyorum. CHP iddiasını bu hamle ile çürütmüştür. İddianız başkaları üzerinden hikâyeleştirilirse bir süre sonra gözler iddia sahibine yönelir. Alacakla borç ödenmez gibi bir şey bu! CHP bir hikâye koymaya çalışıyor ama o hikâyenin sonu mutlu mu? Bizim yaptığımız araştırmalar ışığında bu kombinasyona dair sonuç alamadığını söyleyebilirim. Bu ittifakın faydalananı İYİ Parti oluyor ve CHP son yıllarda aldığı oyun altına seyredecek bir sonuca doğru eviriliyor. Kısacası bu durum CHP’nin aleyhine, İYİ Parti’nin ve dolaylı olarak AK Parti’nin lehine olur...


Haberin tamamını okumak için tıklayın.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Ak Parti Düzce Milletvekili Listesi Tamam, Zarf Kapatıldı
24 Haziran seçimlerinde milletvekili olmak için 51 müracaatı yapıldığı Ak Parti Düzce Milletvekil...
  
MHP'nin İl İl Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
tt...
  
Üniversite sınavında yeni dönem, 15 dakika kuralı kalktı...
İki milyondan fazla adayın haricinde QR sistemini sınav görevlileri de kullanabilecek...
  
1500 genç pedal çevirdi
Gençler, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında bisiklet sürdü Düzce'de, yakla...
  
Akçakoca, 2015 yılında elinden alınan milletvekillini tekrar geri istiyor
Akçakoca’da faaliyet gösteren STK temsilcileri, Düzce’nin denize açılan penceresi Akçakoca’nın mill...
  
Adalet Bakanlığı, 15 bin sözleşmeli personel alacak
Adalet Bakanlığı, 15 bin sözleşmeli personel alacak...
  
İşte AKP'de milletvekili adayı olmayan 23 isim
"Erdoğan, aday listeleri YSK'ya verilmeden önce başvuru yapmayan bazı isimlerden başvuru yapmasını i...
  
150 YILLIK KÖY TAŞINIYOR
Cumayeri ilçesine bağlı 150 yıllık Dokuzdeğirmen köyünde, Büyük Melen Projesi kapsamında yapılan is...
  
Bakan Özhaseki: 15 milyon ihtilaflı yapıya imar barışı geliyor; elde edilen gelir kentsel dönüşümde kullanılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’deki 26 milyona yakın binanın yüzde 60’ının dev...
  
Andy-Ar: 15 milletvekili handikaplı bir hamle; CHP'nin aleyhine, AKP ve İyi Parti'nin lehine
Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar, CHP'den 15 milletvekilinin İyi Parti’ye geçişinin handikaplı bi...
  
İki parti anlaştı; CHP'li 15 milletvekili, İyi Parti'ye geçecek
İyi Parti Meclis'te grup kurabilecek, seçimlere doğrudan katılabilecek...
  
MHP'de milletvekili adaylığı ücretleri belli oldu
MHP'de milletvekili aday adayı ücretleri belli oldu. Milletvekilliği başvuru ücreti 2 bin 500 TL ola...
  
Meclis'e sunuldu...15 yeni üniversite geliyor
Son dakika- Ayrıntılar geliyor......
  
15 Temmuz Parkı sular altında
Akçakoca’da kuvvetli fırtına sonrası başlayan yağış nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Parkı su altında ka...
  
İttifak kuracak küçük partilere karşı ekstra seçim barajı gündemde: Yüzde 12-15
2019 seçimlerine ittifak yaparak gitmeyi düşünen AKP ve MHP’nin, küçük partilerin sandıktaki olası i...
  
Mahkeme, Valiliğin kararını bozdu: '115 hamile çocuk' skandalında kamu görevlilerine soruşturma
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi kararınında çocuk istismarına yönelik kuvvetli şüphenin bulunduğu vur...