Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

'Erdoğan, Bahçeli'nin konuşmasını canı sıkkın bir şekilde izledi'

24.10.2018 - Bu Yazı 816 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

'Erdoğan, Bahçeli'nin konuşmasını canı sıkkın bir şekilde izledi'

 Hürriyet gazetesi yazarı  Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "ittifak" çıkışına  nasıl tepki verdiğini aktardı. 

Selvi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grubuna Bahçeli’nin konuşmasını canı sıkkın bir şekilde izledikten sonra giriyor. Her kelimesini tek tek not ettirdiği ve siyasi sonuçlarını göze aldığı konuşmasını yapıyor" dedi.

Abdulkadir Selvi'nin Hürriyet'te,"İki lider kritik kararı nasıl aldı? Perde arkasında ne yaşandı?" başlığı ile yayımlanan yazısı şöyle: 

 SİYASETİN gündemini yine Bahçeli belirledi.

10 Ekim 2016 tarihinde Bahçeli’nin başkanlık sistemini önermesiyle başlayan “ittifak” sürecinde dün yeni bir noktaya gelindi. AK Parti ile ‘Cumhur İttifakı’nı gerçekleştirip Türkiye’yi erken seçime götüren MHP Lideri, dün siyasetin mecrasını değiştiren yeni bir hamle yaptı.

Yerel seçimlerde AK Parti ile seçim ittifakı yapılmayacağını açıkladı. Bahçeli’nin açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı ve “Herkes kendi yoluna” dedi. İttifaklı günlerin ardından iki lider ilk kez karşı karşıya geldi.

Yaşanan bu krizin ardından gözler şimdi Cumhur İttifakı’na çevrildi. MHP Lideri Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, sıcağı sıcağına Cumhur İttifakı’nın devam edeceğini açıklama gereği duydular. Çünkü milletvekili sayısı Meclis’te iki partinin işbirliğini zorunlu kılıyor. Ama bu yaşananlardan sonra ittifak nasıl devam edecek?

Cumhur İttifakı yürütülmesi kadar yönetilmesi de gereken bir ittifak. Şimdiye kadar iki parti arasında yaşanan krizler arka kapı diplomasisi ile çözülüyordu. İki parti kaynaklarından edindiğim izlenime göre bir süredir arka kapı diplomasisi kesilmiş. İki liderin görüşmesi ve heyetlerin ittifak için bir araya gelmesini kast etmiyorum.

İPLER NE ZAMAN GERİLDİ?

İşin görünen yüzünde MHP’nin af teklifi ve ‘Andımız’ yer alıyor. Ama bir süredir iki cephede de bir hoşnutsuzluk ve mutsuzluk hissediliyordu. Belli bir enerji birikmiş. Ancak iki partinin kulislerine baktığımda çok uzun süre devam eden bir sürtüşme söz konusu değil. Hatta geçen haftaki AK Parti MYK toplantısında MHP ile yapılan ittifak görüşmeleri hakkında bir sunum yapılıyor. Yerel seçim ittifakı için bir formül bulunamadığı belirtiliyor. Yerel seçim yasasından kaynaklı zorluklardan söz ediliyor. Buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz bir daha görüşün. Arkadaşlarla irtibatı sürdürün. Bir formül bulmaya çalışın. Gerekirse biz liderler olarak yeniden görüşürüz” diyor. “Aman Cumhur İttifakı’na zarar gelmesine izin vermeyin” diye uyarıyor. Erdoğan bu değerlendirmeyi Bahçeli ile görüşmesinden sonra yapıyor. Geçen haftaki Erdoğan-Bahçeligörüşmesinde bir anlaşmaya varılması bekleniyordu. Olmadı. Ama ipler kopmamıştı. Af teklifinin Meclis’e sunulmasıyla iki parti ilişkilerindeki bir soğumadan söz ediliyor. Bu noktaya gelinmesi ise son dört günde yaşananların sonucu.

TWEET’LER İŞİN TUZU BİBERİ OLDU

Bahçeli’nin AK Parti’nin değerli isimlerinden biri olan Bekir Bozdağ’ı tehdit eden tweet’leri partide büyük bir rahatsızlık meydana getiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP tarafından bir izahın geleceğini düşünerek krizi tırmandırmıyor. Ancak Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın af konusundaki sözleri üzerine attığı tweet’ler AK Parti’de infiale yol açıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canı sıkılıyor. İplerin kopma süreci başlıyor. Erdoğan’ın yakın çevresinde “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukukunun korunması lazım. Liderinin hukukunu koruyamayan bir parti konumuna düşmeyelim” değerlendirmeleri yapılıyor. Bahçeli’nin eleştiri ve tehditlerine karşı suskun kalınmaması ve cevap verilmesi kararı alınıyor. Erdoğan’ın talimatı üzerine parti sözcüsü Ömer Çelikkameraların karşısına geçiyor. O sırada AK Parti kulislerine Bahçeli’nin MHP grubunda önemli açıklamalar yapacağı yönündeki kulis bilgileri ulaşıyor. Daha önceki kriz anlarında arka kapı diplomasisini harekete geçiren iki parti bu kez medya üzerinden konuşmayı tercih ediyor. Ömer Çelik’in “Cumhurbaşkanı Erdoğan kırmızı çizgimizdir” açıklamasına MHP’den “Bahçeli de bizim kırmızı çizgimiz” yanıtı geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grubuna Bahçeli’nin konuşmasını canı sıkkın bir şekilde izledikten sonra giriyor. Her kelimesini tek tek not ettirdiği ve siyasi sonuçlarını göze aldığı konuşmasını yapıyor. Cumhur ittifakının devam edeceği açıklansa da bir kez testi çatlamış oldu. Erdoğan, Cumhur İttifakı’nı sürdürmeye kararlı ama ittifaksızlığı da göze almış durumda.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
24 Haziran'da Erdoğan'ın kampanya sürecini yürüten Acar: MHP olmadan AK PARTİ üç büyükşehiri kaybedebilir
24 Haziran'da Erdoğan'ın kampanya sürecini yürüten Acar: MHP olmadan AKP üç büyükşehiri kaybedebilir...
  
'Erdoğan, Bahçeli'nin konuşmasını canı sıkkın bir şekilde izledi'
http://www.duzceyerelhaber.com/resim/upload/70798.jpeg...
  
Murat Sabuncu: Erdoğan'ın "MHP cenderesinden" ve oy kaybından kurtuluş arayışı
6...
  
Bahçeli'den Erdoğan'ın açıklamalarına tepki: İsabetsiz ve itibarsız bir isnat
Bahçeli'den Erdoğan'ın açıklamalarına tepki: İsabetsiz ve itibarsız bir isnat...
  
MHP'den ilk aday adayı Erdoğan Bıyık
Düzce’nin en güçlü belediye başkan aday adaylarından olan Erdoğan Bıyık, Ankara’da MHP...
  
Erdoğan'dan il başkanlarına...Bana sormadan istifa etmeyin
Erdoğan'dan il başkanlarına...Bana sormadan istifa etmeyin...
  
Erdoğan’dan Keskin’e ödül
AK Parti Düzce İl Teşkilatı, bu yıl 18’ncisi düzenlenen ve ‘’1919’dan 2019’a Milletin Emrinde aydın...
  
Sondakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş döviz kararı
Türk Lirası'nın değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete...
  
Erdoğan Varlık Fonu Başkanı oldu
Erdoğan Varlık Fonu Başkanı oldu...
  
Erdoğan ve Bahçeli, yerel seçimde ittifakı görüşecek
Erdoğan ve Bahçeli, yerel seçimde ittifakı görüşecek...
  
Erdoğan bir ön çalışma yaptırdı, AK Parti'de değişim sırası belediye başkanlarında
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere ilişkin olarak Cumhurbaşkan...
  
Abdulkadir Selvi: Erdoğan, 'Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir' ilkesiyle hareket ediyor
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "D...
  
Erdoğan'ın başdanışmanları belli oldu.
Erdoğan'ın başdanışmanları belli oldu....
  
16 yıldır kesintisiz Erdoğan
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Düzce’de geleneği bozma...
  
...
  
Erdoğan, TÜGVA’nın Açılışını Yaptı
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Düzce İl Temsilciliği binasının açılışını yapmak üzere Düzce’ye gele...