Orhan Uğuroğlu: 2020'de erken seçim kaçınılmaz hâle geliyor

21.11.2019 - Bu Yazı 1168 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Orhan Uğuroğlu: 2020'de erken seçim kaçınılmaz hâle geliyor

 Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine askeri harekâtı sonrası siyaset gündeminde bir kez daha partiler arasında yaşanan gelişmeler yer alıyor.

Seçim anketleri peş peşe gelirken yeni ittifak arayışları da dillendiriliyor.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, "AKP ile yakınlaştı" iddiaları son aylarda çok dillendirilen İYİ Parti cenahından gelen açıklamalara dikkat çekiyor ve 2020'de erken seçimin kaçınılmaz hâle geleceğini söylüyor.

İYİ Parti Meclis Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın, Erdoğan'a AKP ile İYİ Parti'nin koalisyon kurmasına ilişkin şartlar çağrısı yapması, olası bir ittifakın kapısını aralamışa benziyor.

Türkkan, koalisyon içib şu şartları öneriyor:

1- Demokratik parlamenter rejime geri dönelim

2- 5-6 İcracı bakanlığı İYİ Parti'ye verin

3- 2020'de erken seçim yapalım

4- Bu konuları içeren mutabakat metni imzalayalım…

Türkkan'ın bu önerisi üzerine İYİ Partili milletvekilleri ve genel başkan yardımcıları ile konuştuğunu söyleyen Yeniçağ yazarı, Akşener'in, "Parlamenter sisteme dönüş konusunda diğer partilerin için de en fazla duran siyasi partiyiz. Dolayısıyla parlamenter sistem üzerindeki her türlü bakış açısını dikkatle izliyoruz. Ama şu ana kadar CHP dışında kurulacak olan yeni partiler dışında Cumhur İttifakı'nın partileri Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemden çok memnunlar. Dolayısıyla parlamenter sistem konusunda ki ısrarımız sürüyor" sözlerine dikkat çekiyor.

"Gerek Bahçeli'nin sağlık durumu, gerek MHP'nin son aylarda AKP'ye yönelik eleştirileri Cumhur İttifakı'nda büyük sıkıntılar olduğunu ortaya koyuyor" görüşünü dile getiren Uğuroğlu, şunları kaydediyor:

"Cumhur İttifakı çatlamakta, adeta yıkılma aşamasındadır. Devlet Bahçeli'nin iradesi ve desteği olmasa çoktan parçalanacaktı. AKP, alternatif olarak İYİ Parti'ye göz kırpmaktadır. İYİ Parti ise Türkkan'ın 'şahsi görüşünü' seslendirmektedir. Sonuç ne olacak derseniz şunu söyleyebilirim. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun, Ali Babacan'ın, Rıfat Serdaroğlu'nun ve Öztürk Yılmaz'ın kuracağı dört parti siyaset sahnesine hazırlanırken, 2020'de erken seçim kaçınılmaz hale geliyor."

Öte yandan Orhan Uğuroğlu, Sözcü yazarı Rahmi Turan'ın gündem oluşturan "Erdoğan, CHP genel başkanlığı için bir CHP'liye destek vaat etti…" iddiasına da ayrı parantez açıyor.

Adları kulislerde geçen İlhan Kesici ve Muharrem İnce ile konuştuğunu ve çok sert cümlelerle reddettiklerini söyleyen yazar,.Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun ise "FETÖ hesapları adımı yayıyor… Niye üstüme alınayım ki? Rahmi Turan benim adımı mı söylüyor? Tamamen algı operasyonu… Ben CHP üyesi değilim ki…" dediğini aktarıyor. 


Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive