Cengiz Çandar: ABD’nin elinde Türkiye’ye karşı bir sürü koz var

21.11.2019 - Bu Yazı 673 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Cengiz Çandar: ABD’nin elinde Türkiye’ye karşı bir sürü koz var

 Gazeteci ve Yazar Cengiz Çandar, Türkiye’nin Suriye ve Rojava politikasının Erdoğan-Trump arasındaki yakınlık üzerinde durduğunu ifade etti. Deneyimli gazeteci, “Bir adama dayalı politikanın uzun vadede devamlılığı yoktur. O bakımdan Türkiye’nin ABD ile ilişkileri şu anada kendiliğinden sallantılı bir durumda” dedi.

Duhok kentinde düzenlenen Ortadoğu Barış ve Güvenlik Forumu kapsamında Irak Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Cengiz Çandar, Türkiye-ABD ilişkilerinin yanı sıra Rojava’daki gelişmeler hakkında Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

ABD’de hem Cumhuriyetçi saflarda hem de Demokratlar safında Erdoğan ve Türkiye’ye karşı büyük bir öfke ve Rojava’ya karşı büyük bir sempati olduğunu ifade eden Çandar, şunları söyledi:

“Amerika’da Cumhuriyetçilerle Demokratlar hemen hemen her konuda, ihtilaflılar ve birbirlerine girmiş durumdalar. Üzerinde birleştikleri çok az konu var bunlardan bir tanesi Erdoğan’ın ve Türkiye’nin politikalarına karşı olmak. Bunu Amerikan temsilciler meclisinde ve Amerikan senatosunda görüyoruz söz konusu Erdoğan ve Türkiye politikası olunca Cumhuriyetçiler ve Demokratlar müthiş bir birlik içerisinde ve hatta Türkiye’ye yaptırım uygulanması kanunun da hazır bekliyor, bir tek Trump imzalamadığı için yürürlüğe girmiyor. ABD’nin elinde Türkiye’ye karşı bir sürü koz var. Amerika’da hem Cumhuriyetçi saflarda hem de Demokratlar safında Erdoğan ve Türkiye’ye karşı büyük bir öfke var, tersine de Rojava’ya karşı büyük bir sempati var.”

Türkiye-Amerikan ilişkilerinin tek adam üzerinde durduğunu vurgulayan Çandar, kişiye güdümlü politika yapılmasının devamlılığı olmayacağını kaydetti. Çandar konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin politikası bir adama dayalı, tabi o adam başkan sıfatı taşıdığı için Trump, önemli ama Türkçe ’de bir laf vardır, ‘adama dayanma ölür’ derler. Herkes gibi Amerikan başkanı da olsanız fanisinizdir. Ya seçilmezseniz başkanlığınız biter ya da ölebilirsiniz dolayısıyla bir adama dayalı politikanın uzun vadede devamlılığı yoktur. O bakımdan Türkiye’nin ABD ile ilişkileri şu ana da kendiliğinden sallantılı bir durumda.

Kişiye güdümlü politika yapılmaz. Kişiye güdümlü politika yaparsanız bunun devamlılığı olmaz. Çünkü insanoğlu ölebilir ya devrilebilir ya da seçimle gidebilir. Türkiye Amerikan ilişkileri kuruma dayalı olmak zorundadır, kalıcı olacaksa. Şu anda Türkiye’nin Suriye politikası tamamıyla Tayyip Erdoğan’la Donald Trump arasındaki yakınlık üzerinde duruyor. İkisinden birinin ayağı kayması halinde bu ilişki biter o yüzden sağlam bir ilişki değil. Sıkıntılı bir ilişki sallantılı bir ilişki.

Suriye Kürtleri, Başkan Trump tarafından satılmıştır, bu gelinen nokta Amerika başkanının sebep olduğu durumdur, Amerika’da buna karşı büyük bir tepki var Kürtlerin için da büyük bir tepki var. Trump aynı zamanda çokta pozisyon değiştiren, bir gün yaptığı bir güne bağlı olmayan bir başkan o yüzden Trump’a dayalı bir Suriye ve Kürt politikası güdemezsiniz bu yanlış bir politikadır devamlılığı olan bir politika değildir. Bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü politikanın doğru olmadığı kanısındayım.”

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive