Bekir Ağırdır: HDP'nin 'demokratik siyasete devam kararı'na sahip çıkılmalı

21.11.2019 - Bu Yazı 1248 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Bekir Ağırdır: HDP'nin 'demokratik siyasete devam kararı'na sahip çıkılmalı

 Partilerine yönelik kayyım atamalarına ilişkin tutumlarını açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Halkın emaneti, iradesi onurumuzdur. Teslim etmeyeceğiz” derken, Eş Genel Başkan Sezai Temelli ise, “Biz bu gidişatı durdurabiliriz. 31 Mart’ta durduracağımızı tüm Türkiye’ye gösterdik” dedi.

HDP, tüm yapı ve bileşenleriyle gerçekleştirildiği toplantıda yeni döneme dair yol haritasını belirleyecek olan 12 maddelik deklarasyonu açıklandı. 

Günlerdir süren sine-i millet tartışmalarına dair bir ifadenin bulunmadığı deklarasyonda, AKP-MHP ittifakına kaybettirecek olan “kazanılmış mevzileri koruma” tutumu olduğunu vurgulandı. 

AKP-MHP ittifakına “erken seçim” çağrısı yapan HDP, bütün muhalefete de bu erken seçim talebinin etrafından birleşme ve hareket geçme çağrısında bulunuldu.

HDP'nin belirlediği yol haritasını KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ile T24 Yazarı Murat Sabuncu 'Sayıların Dili'nde yorumladı.

Kürt hareketinin 'baskı ve itişle zor bir yolda' yürüdüğünü ifade eden Murat Sabuncu, HDP'nin demokratik siyaseti koruma kararının önemli olduğunu dile getirdi.

Sabuncu, "Yüksek siyasetten konuşuyoruz ancak yalnızca onlar değil seçmen de önemli. Oy veriyorlar kayyım atanıyor; Kürtçe konuşuyorlar, tepki görüyorlar. Ruh hallerini, sosyolojik ve psikolojik olarak düşünmek gerek" dedi. 

Murat Sabuncu, 'HDP'ye ağır bir misyon yüklendiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

"HDP, Türkiyelileşmek kararını alınca bu Batı'da ve Türkiye'de heyecan yarattı. Son dönemde HDP, Türkiyelileşmekten  kendi kimliklerini korumak zorunda bıraktığımız bir harekete dönüştü. Milletvekilleri görevlerini yapamıyorlar. Kalkanlarla yürüyorlar meydanlarda. Çok büyük bir yük HDP'nin üzerine bırakıldı. HDP, özellikle Sayın Cumhurbaşkanı tarafından da kriminalize edildi. Bazı yöneticileri içeride bu ağır bir yük. Belki de bu noktada Kürtler, dayanışacağı siyasi aktörleri muhalif aktörler olarak gördüler."

HDP'nin demokratik siyaseti koruma kararının Türkiye için fırsat olduğunu dile getiren Ağırdır da "Biraz da bizim onlara el uzatmamız lazım. Bu eziyetin içinde hâlâ diri duruyor ve hâlâ 'Türkiye' diyorlarsa, bu çok değerli. CHP'nin de İyi Parti'nin de ön kabullerini bırakıp el uzatmaları lazım" diye konuştu.  

Kürtlere 'onurlu yurttaş hakkını' tanımadan problemin devam edeceğini ve kalıcılaşacağını vurgulayan Ağırdır, şunları söyledi: 

"Küresel aktörlerin müdahalesi olmadan onurlu yaşam hakkı için Kürtlerle barışmak, yeni bir yaşam inşa etmek zorundayız. Bunun yolu da siyaset ve elimizde HDP var. Kürt meselesinde uzlaşma olacaksa bunun adresi HDP ve Türkiye olacaktır. Meseleye 'bizim problemimiz' diyerek yaklaşmalıyız."

Kürt meselesinin küresel bir sorun hale geldiğinin altını çizen Bekir Ağırdır, "Ancak PKK 'Bu yöntemlerle devam edeceğim' dediği sürece Kürtlerin refah içinde yaşayıp yaşamadığı dünyanın umurunda olmayacak" yorumunu yaptı. 

HDP'nin erken seçim çağrısını da yorumlayan Ağırdır, "Erken seçimin mümkün olacağını sanmıyorum. Bunun için iktidar kanadının da yönetemediğini kabullenmesi lazım ancak henüz o noktada değiller. Bunu, 2021 yılının sonuna doğru tartışacağız gibi geliyor bana" dedi. 

Ağırdır, "Kürt meselesi denen şeyi şöyle tarif etmek de mümkün; Türkler, kendilerine dair kararlara katılım haklarından kendi rızalarıyla fedakarlık ediyorlar. Kürtler de aynı haklara sahip olmasın diye kendi yetki ve sorumluluklarından vazgeçiyorlar. Dolayısıyla Kürt meselesi artık yalnızca Kürtlere değil Türklere ve Türkiye'ye de dair bir mesele" diye konuştu. 

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive