Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


KEMAL GÖKTAŞ

DikenBookmark and Share

‘Komünist başkan’dan yeni parti mesajı: Tartışmaya başladık


27.11.2019 - Bu Yazı 947 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, içinde yer aldığı siyasi platform Sosyalist Meclisler Federasyonu’nda (SMF) siyasi bir parti kurma tartışmalarının yapıldığını söyledi. Bu konuda alınmış bir karar olmadığını belirten, “En azından dillendirilmeye ve tartışılmaya başlandı” diyen Maçoğlu, ‘Ovacık ve Dersim modeli’ni tüm ülkeye hakim kılma amaçlarının stratejik olduğunu, bunu örgütlemeye çalıştıklarını söyledi. Maçoğlu, bazı basın gruplarının ‘Dersim’ ismi etrafında yaşanan tartışmayı kullanarak halkın kendilerine olan sempatisini bitirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Yeni parti ‘tartışılıyor’

Britanya’daki Oxford Üniversitesi’nde katıldığı panelden sonra Diken’e konuşan Maçoğlu, SMF üyesi olduğunu; TKP, Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Emek Özgürlük Cephesi ve SMF’nin bir araya geldiği Halk Dayanışması’nın adayı olarak seçildiğini söyledi.

Maçoğlu, “Bundan sonraki hedefiniz ne? Ülke siyasetine dair bir hamleniz, girişiminiz olacak mı?” sorusuna verdiği yanıtta, 35 yıldır Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun bir parçası olduğunu ve hiçbir zaman bu siyasetin dışında bireyselci tarzla hareket etmediğini vurguladı.

Maçoğlu “İçinde bulunduğunuz siyasetin bir parti kurma, ülke siyasetinde kendinizi gösterme planı var mı?” sorusuna ise “Konuşuluyor, tartışmalar oluyor, görüşülüyor. Hani şöyle bir durum değil… ‘Oldu’, ‘Bu süreçte olsun’ değil. En azından dillendirilmeye ve tartışılmaya başlandı” karşılığını verdi. 

Türkiye’ye ‘Ovacık-Dersim modeli’

Maçoğlu, “Ovacık ve Dersim modelini Türkiye’ye hakim kılma amacınız var yani” denmesi üzerine de şu ifadeleri kullandı: “O bizim stratejimiz. O değişmez bir durum. Biz ülkede yaşayan bütün insanların eşit, adalet içerisinde, rahat yaşam sürdürdüğü, özgür olduğu, kadın-erkek hiç ayrılmaksızın, istihdamdan tutun da üretimden yönetime kadar söz sahibi olduğu bir ideolojiyi örgütlüyoruz. Hedefimiz de bu zaten.”

‘Kime sorsan ‘Dersimliyim’ der’

‘Komünist başkan’, Tunceli belediyesinin isminin değiştirilerek Dersim yapılmasına ilişkin belediye meclisi kararından sonra yapılan eleştirilere de şöyle yanıt verdi: “Dersim ismi belediye meclisinde bir önerge ile gündeme geldi. Önerge sonrasında çoğunluk sağlandı ve kabul edildi, biz de destek verdik. Halkın köklerine sarılarak geçmişteki durumu sahiplenen çok kabul edilir bir durumu var. O şehirde yaşayanların çoğu ‘Nerelisin?’ diye sorulduğunda ‘Dersimliyiz’ der. Bu konuyla ilgili gelen müfettiş de aynı şeyi gözlemledi.”   

‘Dersim tartışmasını kullanmak istediler’

Maçoğlu, Dersim tartışması nedeniyle, kendisine sempati ile bakan ulusalcı-sosyal demokrat kesimin de yoğun eleştirilerine maruz kalması ile ilgili olarak da şöyle konuştu: “Dersim’i ziyaret eden birçok insan da eleştirdi bizi. ‘Ben sizi seviyordum’ diye başladılar eleştirilerine. Ama kendilerine anlatınca anlamaya başladılar. Bu meseleyi kullanmaya çalışan bazı basın grupları, toplumun algısını değiştirmeye çalıştılar. Halkla olan ilişkimizi farklı bir şekilde göstermek ve bu sempatiyi bitirmek için bir çabaydı aslında. Sonuçta bu şehirdeki insanlar, özellikle gençler ulusalcı da olsa muhafazakar da olsa sorulunca ‘Dersim’ diyor.”

Komünist başkanın ‘aşk anlayışı’

‘Komünist başkan’, komünizm anlayışına ilişkin şunları söyledi: “Komünizm hayatın kendisidir. Haksızlığın, hukuksuzluğun reddedildiği, insanların eşit bireyler olduğu bir sistemdir. Ben sosyalistim daha çok. Sosyalist bir süreci örgütlemeye çaba harcayan biriyim ama hayalimiz ütopyamız komünizm.”

Mevcut aşk anlayışını eleştiren Maçoğlu, şunları dile getirdi: “Aşkı özel mülk olarak doğru bulmayan biriyim. Bireylerin birbirlerine sevgi saygı doğrultusunda, birbirlerini özel mülkleri haline getirmeden karşılıklı heyecanı sürdürmeleri olarak görüyorum. Halen birinin diğerini kendisine ait bir mal olarak gördüğü, kendisi dışındaki yaşamını reddettiği, sadece kendisinin istediği bir yaşamı dayattığı bir aşk anlayışı var. Bu her ülkede farklı biçimlerde oluyor ama  bizim gibi ülkelerde bu daha sert yaşanıyor.”

Maçoğlu söyleşisi, Göktaş’ın kurucusu olduğu Kısa Dalga Podcast’in kisadalga.net isimli sitesi ve Spreaker’da da yayınlandı.

 

.

Facebook Yorumları

Emlak8
2.08.2020
Türkiye ve CHP’nin açmazı
13.07.2020
Ayasofya’da bir cenaze namazı
29.06.2020
AKP-MHP’nin barolarda değişiklik teklifi: Darbeci ve sinsi
25.06.2020
Feyzioğlu’nu nasıl bilirdiniz?
20.06.2020
Demirtaş kararı: AYM’nin ne dediği değil, ne diyemediği önemli
10.05.2020
Ayhan Bilgen: HDP’nin yapısal sorunları var
30.04.2020
Diyanet mi Ankara Barosu mu: Hukuk kimi korur?
6.04.2020
Britanya İşçi Partisi’nde ‘etik sosyalizm’ dönemi
31.03.2020
Sürü bağışıklığından büyük kapanmaya: Britanya corona muharebesine hazırlanıyor
1.03.2020
Savaş hali ilanında ne olur?
11.02.2020
AYM’ye göre ‘Erdoğan’a hakaret’ davasında ‘ifade özgürlüğü ihlali’ demek soyut iddia
26.01.2020
Önder: ‘HDP, Demirtaş’a sahip çıkmıyor’ tartışması psikolojik harple büyütülüyor
10.01.2020
Sırrı Süreyya Önder: Davutoğlu döneminde her şey baş aşağı gitmeye başladı
27.11.2019
‘Komünist başkan’dan yeni parti mesajı: Tartışmaya başladık
23.11.2019
Patron bu kararı sevdi: AYM’den gazetecilere darbe
13.11.2019
Kulağınız bizde olsun
11.10.2019
10 Ekim: Adalet de barış da çok uzakta
27.09.2019
Olmayan soruşturmadan tutuklama ve ‘Yargı Reformu’ paketi üzerine
11.09.2019
Bıçak timi, JİTEM ve zamanaşımından düşen insanlık
30.07.2019
AYM’nin barış bildirisi kararı: İki üye bir haftada görüş değiştirdi
24.07.2019
‘Arafta kalmak’ mı? AYM, denetleyeceği yargı organlarının dahi gerisinde
28.06.2019
Anayasa Mahkemesi’nden basın özgürlüğünü tabuta koyan kararlar
26.06.2019
AKP-MHP koalisyonu için geri sayım başladı
22.06.2019
‘Sui generis’ post-FETÖ davası
12.06.2019
CHP ve Suriyeliler: Mudanya’da ne oldu? CHP ne diyor?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive