Kemal CANBookmark and Share

Yeni konsolidasyonun dinamikleri


17.05.2020 - Bu Yazı 212 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

  “Korona virüsü salgını nedeniyle çalışmalarına bir süre ara veren Meclis’i sıcak bir yaz bekliyor. Haziran ayı başında çalışmaya başlayacak Meclis’in gündemine barolar ve TMMOB seçim yönteminde değişiklik, İş Bankası’nda CHP’nin temsil ettiği hisselerin Hazine’ye devri ve çocuğa cinsel istismar suçlarına af gibi kamuoyunda tartışmalara yol açacak düzenlemelerin getirilmesi planlanıyor. Muhalefet gündeme gelen bu üç değişiklik teklifini ‘Çöküntüyü gizlemek için toplumun sinir uçlarıyla oynamak’ olarak nitelendiriyor.” Nergis Demirkaya’nın gazeteduvar’da yer alan özel haberinin giriş cümlesi böyle. Demirkaya’nın konuştuğu CHP’li yönetici de durumu şöyle ifade ediyor: “İktidar açısından çok ciddi bir savrulma ve yönetememe hali var. Toplumun sinir uçlarıyla oynayarak yaşanan çöküntüyü, gerçek ekonomik felaketi saklamak istiyorlar. Bir tür cambaza bak oyunu. Oyları eriyor. Buna karşı kendi tabanlarını konsolide etmek istiyorlar. Bir diğer hedefleri de getirecekleri düzenlemeler ile otoriter yönetimi yerleştirmek, zorbalığı arttırmak.”

Bu haberin çıktığı günün sabahında bazı HDP’li belediyelere kayyım atandığını ve belediye başkanlarının gözaltına alındığını öğrendik. Günlerdir süren gerilimli tartışmalar, tehdit ve hakaret dozu artarak devam ediyor. TBMM Başkanı Şentop’un, “gündemde acil bir şey yok” diyerek “şok mangası” muamelesi yaptığı meclisin, bayramdan sonraki mesaisinin de gidişatla uyumlu olacağı anlaşılıyor. Peki bu hamleler istenen sonuçları sahiden veriyor mu? Ya da istenen (beklenen) sonuçlar sahiden nedir? Aymazlık meselenin hangi tarafında? Bu soruların hazır ve bildik cevaplarıyla idare etmek ve kendiliğinden sonuç yaratacağı günü beklemek yerine biraz daha fazlasını düşünmeye, tartışmaya başlamak gerekmez mi? Adını açıklamayan CHP’li yöneticinin söyledikleri, aslında adıyla sanıyla konuşan pek çok muhalefet sözcüsünün iddialarıyla paralel. Çıkartılan sonuçlar ve işin varacağı nokta konusunda ciddi farklılıklar olsa bile, kendisini “muhalefette” gören büyük bir kalabalık üç aşağı beş yukarı benzer düşünüyor.

Kutuplaştırıcı dilin, gerilim siyasetinin, agresif popülizmin, otoriteryan eğilimlerin hangi dinamikleri işlettiğini, nasıl sonuç alabildiğini, ilişki kurma biçimlerini, hem teoriden hem içinde yaşadığımız pratiklerden biliyoruz. En azından, hayli öğretici –ve kısa olmayan- bir süreç yaşadığımız söylenebilir. Ancak bu öğrenme faaliyetinin tek taraflı olduğunu, sadece rahatsız olanların “gerçeği görebildiği”, bu yöntemleri kullananların ise “gerçeklikle bağlarının tamamen koptuğu” için başlarına geleceğin farkına varamadığını düşünmek fazla özgüven içermiyor mu? Yani muhalefet sözcüleri veya muhalif yorumcular, otoriterlerin, popülistlerin, sistemin, rejimin, kötü politika erbabının bütün oyunlarını gayet isabetli biçimde görürken, bu araçları kullananlar hiç mi bir şey öğrenmiyor, bildiklerini okumaktan vazgeçmezken hiç mi stratejilerini geliştirmiyor? Açıkçası bu eşyanın tabiatına aykırı olduğu gibi pratikte yaşananlarla da pek öyle görünmüyor. Mesele yumuşama, gevşetme veya normalleşme değil, mecbur olunan ve değiştirilemeyecek olan gidiş yolunu uzatma imkanlarını kullanmak olunca fazlasıyla yaratıcılar aslında.

Her türlü savunma pozisyonu, yapısı gereği daha az dinamizm içeriyor. Muhafazakarlığın ileriye doğru konuşmasındaki zorluğu ve devrimci tutumun ise dinamik karakteri buradan geliyor. Ancak zorunlu sıkışmanın yarattığı çare arayışları, dinamik bir hamle çeşitliliği kazanabiliyor. Çoğu kendisi tarafından üretilen ve yine çoğu çıkışsız krizler, mevcudun devam etmesinin aracına veya fırsatına dönüştürülebiliyor. Kapitalist sistemin sürekli olarak becerebildiği sihirli formül bu. Aynı şekilde itirazlar, memnuniyetsizlik ve hatta beklentiler, pasif bir savunma veya bekleme pozisyonuna dönüşünce ortalıkta dinamizmden eser kalmıyor. Korona vesilesiyle yeniden tartışmaya başladığımız üzere, hem dünya hem Türkiye’de hakim sistemin, yaşadığı çaresizlikler yüzünden daha sertleşerek gücünü artırma, yeni “konsolidasyon” yöntemleri bulma olasılığından bahsediliyor. Fakat buradaki kritik mesele, yeni konsolidasyon formunun destek konsolidasyonu (rıza üretme) olarak okunmasının artık yetersiz olduğu. Bu yeni formu işlevli hale getiren unsurlardan biri, eski –oy- konsolidasyon yöntemlerinin zayıflığına hala fazla önem atfedilmesi. Kabul ettirmenin asıl aracının “rıza” olmadığı tam anlaşılamıyor.

Kendisini ve dünyayı değiştirmesi mümkün olmayan, buna niyeti olmayanlar, neleri değiştirebilecekleri, kontrol edebilecekleri üzerine kafa yormaya devam ediyorlar. Ve yeni konsolidasyon formunu, destek değil “dayanıklılık” üzerine oluşturuyorlar. Dayanıklılık söz konusu olunca sertleşme, çekirdeğe çekilme ve hatta kabuklaşma öne çıkıyor. Dünyada bu meselenin ulus devletler ve korumacılık ataklarıyla nasıl biçimleneceğini görecek ve tartışacağız. Birikim krizi modelinin bu ara dönemde müracaat edeceği “otoriter konsolidasyon” seçeneği konusunda, Ümit Akçay bir süredir yazıyor. (Ekonomik dinamikler penceresinden rejim soruna baktığı son yazısını da buraya bırakayım) Türkiye’de iktidar bloğunun en kemik çekirdeğe doğru daralan bir sertleşmeyi yürürlüğü koyduğuna şüphe yok. Geniş veya genişleme eğiliminde –bunun bir yolu da görünmüyor- bir destek tabanı yerine, sadık çekirdekteki direnç, dayanıklılığın merkezine yerleşiyor.

Ali Rıza Güngen, “dayanılmaz işsizlik, dayanıklı otoriterlik” başlıklı yazısı da  aynı noktaya dikkat çekiyor: “Otoriter rejimlerin dayanıklılığı, hanelerden ve emekçilerden daha fazla. Yüksek işsizlik oranları kaydedilirken, gelir adaletsizliği derinleşirken de bir otoriter rejim varlığını sürdürebilir. En temel yol, otoritenin uygun gördüğü davranış kalıbı dışına taşmanın maliyetinin artırılmasıdır.” Mevcut hararet ve sıcak geçecek yaz beklentisinin gerekçesi de bu “maliyet” hesabında belki. Siyasi alanın sınırlarıyla ilgili bakışı yenilemek gerekiyor, çünkü öyle yapıyorlar. İktidar sadece “çöküntüyü gizlemek için sinir uçlarıyla oynayıp, cambaza bak” yapmıyor veya eriyen oylarını yeniden konsolide etmek için atak içinde değil. Bu tür gündem ataklarının oy konsolidasyonunu kuvvetlendirmediğinin, muhalefet cephesini bozma açısından fazla işe yaramadığının gayet farkında. Gerilimin kıta sahanlığını genişletirken yeni bir alan tarifi yapılıyor, siyasal izolasyonu genişletiyor.  Yeni konsolidasyon, oy desteğine yaslanmıyor, bu yüzden erken seçim veya ittifak pazarlıklarının önemi artık çok daha az.

Otoriteryan popülizmin klasik özüne daha uygun biçimde, iktidarın muhalefeti dağıtmak için kullanacağı yeni negatif kutup artık CHP olacak gibi duruyor. CHP’nin etrafında –veya arkasında- toplanılmasını engellemek yerine, bizzat CHP’yi “itici” bir merkez haline getirmenin daha elverişli olduğu hesaplanıyor. (Kılıçdaroğlu’nun AKP orjinli partilere grup desteği çıkışı, bu hamleyi karşılamaya dönük gibi) Erken açılan erken seçim tartışmalarıyla, seçim muhalefetin talebi ve bence seçenek olmaktan kolayca çıkartılabildi. Ayrıca gerilim başlıklarının ve muhatap kesimlerin de genişletileceği anlaşılıyor: Kadınlar, barolar, kurumlar, kavramlar. Bu yeni konsolidasyon stratejisinin veya yeni sürüm taktiklerin sonuç alıp alamayacağı elbette diğer aktörlerin durumu algılama biçimine bağlı. Son yaşanan İyi Parti-HDP tartışması, ittifakların geleceği meselesi gibi başlıklar, muhalefette hala eski denklem aklının hakim olduğunu gösteriyor. İyi Parti’nin kendisine alan açabileceğini düşündüğü taktik çıkışlar, iktidar sürümünden daha eski. HDP’de yaygın olabilen, “biz dışlanıyoruz ama her şey aslında bizimle ilgili” yaklaşımı da. CHP’nin bazı yöneticilerinin akıl yürütme biçimi de. İktidar gündem değiştirerek bir şeyleri saklamaya çalışmıyor, görülenin ne olduğunu kendi tarifine bağlıyor.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
2.07.2020
Üzüm üzüme baka baka
29.06.2020
Bu iktidar nereye koşuyor?
23.06.2020
Bir Şeyi de Olmayıverin...
21.06.2020
Eldeki imkan ayağın bağı oluyor
17.06.2020
'Başarının' sahibi var, başarısızlık herkesin
11.06.2020
Sapla saman fazla karışmadı mı?
5.06.2020
Siyasetçilik bir zanaat mıdır?
2.06.2020
Muhalefete Yüklenmede Yeni İşbölümü
30.05.2020
Gürültüyü geri almak
29.05.2020
İzolasyon kelepçesi, maske dayağı
25.05.2020
Bahçeli etkinliği için yakın hafıza tazelemesi
21.05.2020
Beş soru beş cevap
19.05.2020
Seçim Rehavetinin Sonu mu Geliyor?
17.05.2020
Yeni konsolidasyonun dinamikleri
14.05.2020
İzolasyonun şeffaflığı ve fırsatın çıplaklığı
10.05.2020
Nefret dili ve AVM psikolojisi
7.05.2020
'Anti-hukuk günlerinde'* AYM’den beklenen
4.05.2020
Nerede kaldığımızı hatırlamak için
1.05.2020
Memleketin diyaneti ve hukuku kimden sorulur?
30.04.2020
Bu İktidarın Post-Erdoğan Versiyonu Olur mu?
27.04.2020
Ahlakı-adabı yoksa, hukukunu kurmak gerek
23.04.2020
Yerel yönetimler neden hedefte?
19.04.2020
'Hiçbir şey yeni de değil'
13.04.2020
Korona fırsatları ve rakamlar
9.04.2020
Şaşırtıcı hiçbir şey yok
4.04.2020
Bu krizden fırsat çıkar mı?
2.04.2020
İyimserlik tutmadı, suçlamaya dönüş başladı
31.03.2020
Korona Teorileri
30.03.2020
Bilim Kurulu için siyasi izolasyon
25.03.2020
Korona bahaneleri ve bildik tekrar
22.03.2020
Korona sınavı hangi dersten?
19.03.2020
Herkese korona testi
15.03.2020
Derdin Tarifine Göre DEVA
12.03.2020
Az popülizm çok otoriterlik
8.03.2020
İdlib’den çıkamamak
5.03.2020
İdlib’in psikopolitik tortusu
1.03.2020
Şehitler tepesi dolu, sorumlu kürsüsü boş
27.02.2020
Yüze vurur ifadesi...
23.02.2020
Münferitleşme tuzağı
21.02.2020
Gayri ciddilik çok ciddi bir sorundur
16.02.2020
Tırmanan gerilim, taktik mi stratejik mi?
13.02.2020
Şam’a yürüyen Bahçeli nereye gider?
9.02.2020
Medya boykotu ve vekalet savaşı
6.02.2020
Öncesiz ve sonrasız yaşamak
2.02.2020
Güvenlikçilerin yarattığı güvenlik sorunu
30.01.2020
Gezi Davası’ndan duruşma sahneleri
27.01.2020
Muhafazakarlaşma, Yaşlanma, Taşralaşma
26.01.2020
24 Ocak
23.01.2020
MHP ve AKP’de benzeşme gerilimi
21.01.2020
AKP’de Taban Kaymıyor Tavan Uzaklaşıyor
19.01.2020
Gelecekten kopmuş eğitim siyaseti
16.01.2020
Halının uçtuğunu kim söylüyor?
13.01.2020
Barış Akademisyenleri deneyi
9.01.2020
Yoksulluğun reddiyesi
6.01.2020
Duvara doğru koşu hevesi
3.01.2020
Her yıl gibi 2020 de seçim yılı olacak
29.12.2019
Yıl bitiyor ama ne başlıyor?
26.12.2019
İnat siyaseti
19.12.2019
Krizi atlamak, sandığı kurtarmaz
16.12.2019
Gelecek Partisi’nin çıkış fotoğrafı
14.12.2019
“Gelecek” Yeni Partilerin Geleceği
12.12.2019
Değiştirmek mi sürdürmek mi zor?
8.12.2019
Sürdürülemez olan son ana kadar sürdürülür
5.12.2019
Siyasette değişen ve değişmeyen
3.12.2019
Her şey paraya çevrilebilir mi?
1.12.2019
Kime Göre Yeni, Kimin İçin Yeni?
28.11.2019
Yine 'gündem değiştirme' paranoyası
23.11.2019
Kendi mesleğinin celladı olmak
20.11.2019
Devrimi Özlemek ama Hakkıyla
18.11.2019
Eşeği kaybedip bulma veya mehter diplomasisi
14.11.2019
Dümeni yeniden dışarıya kırmak
10.11.2019
O kadar önemli değiliz
7.11.2019
Duygu siyaseti
4.11.2019
Tehlikenin farkında mısınız?
31.10.2019
Kavgada yumruk sayılır
28.10.2019
Beklenti 'zaferden' daha bereketli
25.10.2019
"Ya Ne Olacaktı?"
24.10.2019
Alanda hayaller masada gerçekler
22.10.2019
Makarnadan Savaşa İradesiz Seçmen İnancı
20.10.2019
Biz tam olarak ne seyrettik?
17.10.2019
Özne sapıtması
14.10.2019
Derinleşen sorun, sığlaşan söylem
9.10.2019
Savaşın fragmanı bile berbat
3.10.2019
İYİ Parti çatlar, üç ittifaka da oy gider
1.10.2019
Arabada Sigara Yasağı, Kanser Bilgisine Ceza
28.09.2019
Deprem ve iki ses
11.09.2019
(Yeniden)* Hassasiyet tartışması
9.09.2019
Sükût Bazen Daha Değerlidir
26.08.2019
Sükût Bazen Daha Değerlidir
26.08.2019
Kadın öldüren el ile 'idam şart' diyen dil akraba
8.08.2019
Kendini tekrar etmenin dayanılmaz rahatlığı
28.07.2019
Çare olmayan avantaj: Zamanı kullanmak
17.07.2019
Üçüncü yılında 15 Temmuz
11.07.2019
Demiri değil oyunu soğutmak
3.07.2019
Sistem tartışması tercih değil mecburiyet
29.06.2019
Şimdi iktidar düşünsün
26.06.2019
Hatalı lider mi, güçsüz lider mi?
22.06.2019
Kürtlerle sınav ve Kürtlerin sınavı
20.06.2019
'Son kırılma'
13.06.2019
Erdoğan neden saklanıyor?
10.06.2019
'Pontus' kampanyası kimin 'marifeti'?
5.06.2019
AKP’nin bayram vitrini
1.06.2019
'Niyet okumak' önemlidir
29.05.2019
Yalanın kime ne faydası var?
26.05.2019
Yeniden referandum mu, kimlik sayımı mı?
24.05.2019
Siyasette Sertleşme Sorunu
19.05.2019
Vefasız zenginler, nankör fakirler
17.05.2019
'(İç) hukuk' tüketilmiştir
13.05.2019
Aynısını istemek daima azını getirir
10.05.2019
Bu dalga kıyıya taşır mı?
6.05.2019
İttifaksız Düşünmeye Başlamak
2.05.2019
İttifakın kara yazısı
27.04.2019
Algı-olgu ilişkisi ve gerçeğin intikamı
24.4.2019
'Gaz sıkışması' mı, gaz verme mi?
23.4.2019
Siyasi kibirden vazgeçmek İstanbul’u bırakmaktan bile zor
15.4.2019
Mazbata hakların diyeti olmamalı
10.4.2019
Kontrolsüz gücün kendine ettiği
7.4.2019
Zaafın dibinde, kaosun eşiğinde
31.3.2019
Seçim okuma kılavuzu
27.3.2019
Medyadan tabana imha hikâyeleri
22.3.2019
Seçim neyi çözer, ne gösterir?
20.3.2019
Tasada ve Sevinçte Bir
6.3.2019
Ismarlama davaları kim kazanır?
1.3.2019
Olasılığın gücü kime çalışacak?
23.2.2019
Rakam değil insan olmak
20.2.2019
Lümpen muhafazakarlık
17.2.2019
Kaybetmeyen hep kazanır mı?
12.2.2019
Issız Adam
8.2.2019
Hikayeden siyaset
3.2.2019
Kanaat siparişleri ve klişe müfettişleri
30.1.2019
Duygu durumu: Fena
26.1.2019
Sakin Olmak Lazım
23.1.2019
Birey olmak ve hayal kırıklığı
21.1.2019
Herkesi yakalayan belirsizlik rehaveti
18.1.2019
Muhalefet 'bekliyor'
4.1.2019
Zayıfa şahin tüccar kahramanlar
26.12.2018
Bana mı dedin?
23.12.2018
Kimlik siyasetinin panzehiri hizmet siyaseti mi?
19.12.2018
Aşırı strateji, yüksek dozda taktik
16.12.2018
Hızlanınca icraat devrilince kader!
13.12.2018
Aynı derede kaç kere yıkanılır?
10.12.2018
Tortu ve çamur
8.12.2018
Gidenden mi Bahsediyoruz, Geleni mi Konuşuyoruz?
5.12.2018
Bahçeli neden 'gerici' oldu?
2.12.2018
Eski defterleri yeniden açmak
29.11.2018
Vaat siyaseti terk ederken
26.11.2018
Yerel seçimin nesi farklı
24.11.2018
Yeniden ittifakların gölgesinde siyaset
22.11.2018
Siyasette hareketlilik vadeden bir hafta
17.11.2018
Bildiğini unutmak, elindekinden olmak
14.11.2018
Ayrıntıdaki şeytandan öğrenmek
12.11.2018
Neyin İçinde, Ne ile Beraber, Nereye Doğru?
10.11.2018
Muhalefet cephesinde güncel durum
7.11.2018
İttifak hikayesinde güncel tablo
4.11.2018
Sistemin 'çaresi' ve krizi: Kimlik siyaseti
31.10.2018
Sahiden Kaşıkçı işi ne oldu?
29.10.2018
Hareketlilik de gerilim de iktidar blokunda
24.10.2018
İttifaksız yeni dönem
21.10.2018
Saçmalığa teslim olmak, nereye su taşır?
13.10.2018
Piyasa okur yazarlığı ve Brunson olayı
11.10.2018
Ölçüsüzlük
7.10.2018
İktidar neden seçimden korkmuyor?
4.10.2018
İmkan ve ihtimal
30.9.2018
İttifak günlükleri
28.9.2018
Enerjik Kötümserlik
26.9.2018
Bugünün sorumluluğu
23.9.2018
İktidarın yerel seçim rotası
19.9.2018
Acayip zamanlar
13.9.2018
Cumhuriyet tartışması
10.9.2018
Eyvallah
7.9.2018
Ödenmemiş fatura yığını
5.9.2018
Hastaya 'hasta' demek lazım
3.9.2018
Ekonomiyi siyasetle, siyaseti sertlikle idare
27.8.2018
Lütufla başlamayan yasakla bitmez
24.8.2018
Partilerin yerel seçim ufku
23.8.2018
Az iken muhalefet çok olunca kibir
20.8.2018
Lütuf düzeni
18.8.2018
Kayıp bölüştürmek
15.8.2018
Krizden çıkan totalitarizm hevesi
14.8.2018
Neyin mücadelesi kimin savaşı?
13.8.2018
Krizi karşılama stratejisi
10.8.2018
Her şey algıdan
8.8.2018
Vakit bulmak veya yaratmak
6.8.2018
Göstermeye ihtiyaç yok, her şey zaten ortada
3.8.2018
Kim kimi idare ediyor?
1.8.2018
Tabana yayılan ucuzculuk
30.7.2018
Diklenerek eğilmek
27.7.2018
Akşener gerçekten dönmezse?
26.7.2018
Kötülüğü çoğaltmak
24.7.2018
Ne yaptınız da yoruldunuz?
18.7.2018
Baş etme stratejileri
17.7.2018
‘Dağılma’ hevesi
14.7.2018
Kötü siyaset iyisini kovar
11.7.2018
Yeni rejim neye benziyor?
10.7.2018
Başkanın adamları
9.7.2018
Yeni dönem başlarken
5.7.2018
Seçim notları 2: 'Büyük hezimet' 7 Haziran'a benziyor mu?
2.7.2018
Soruları bitmeyen seçim
30.6.2018
Değişim bir tercih değil
28.6.2018
Seçim notları
26.6.2018
MHP oylarının anlamı
25.6.2018
24 Haziran’ın iktidar tablosu
23.6.2018
Bozgun görüntüsü
21.6.2018
Umudun kışkırttığı endişe
18.6.2018
Son düzlük notları
14.6.2018
İttifak çatlağı su sızdırıyor
12.6.2018
İttifaklar tablosu
8.6.2018
Metal paslanması
7.6.2018
Son düzlük kaygıları
4.6.2018
Rehavete yetmeyen ama cesaret veren bir umut
1.6.2018
Yüzde 50 evde zor tutuluyor
30.5.2018
Kötü haber: Seçim bitmeyecek
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive