17/25 Aralık’ta, FETÖ’cü hakim, savcı ve polislerin yolsuzluk susturuculu darbe girişimi günlerinde insanların kafalarının karışması normal sayılabilirdi. FETÖ henüz tanımlanmış değildi, devletin içine ne denli sızmış bir terör örgütü olduğu bugünkü ölçüde bilinmiyordu.

FETÖ ise 7 Şubat MİT krizinden sonraki bu ikinci hamlesini yolsuzluk/yargı üzerinden yapıyordu. Bunun nedeni, dönemin Başbakanı Erdoğan’ın siyaseten çok güçlü ve meşru olmasıydı. Erdoğan’ın halk nezdindeki itibarı ve sevgisi siyasi yönden onu rakipsiz kılıyordu.

Dolayısıyla Erdoğan’ı halk ve seçmeni gözünde itibarsızlaştırmak gerekiyordu. Bunun için de ona, ailesine, yakın çevresine çamur atmak, yargıyı da burada ambalaj olarak kullanmak çok işlevsel olacaktı.

Bu nedenle siyasi değil, mali bir kumpas kuruldu. Erdoğan’a bu şekilde ulaşılmak istendi.

Başbakan Erdoğan üç kritik seçim öncesine denk getirilen bu darbe girişimini olağanüstü bir performansla önledi. Üç seçimi de kazanarak imkansız bir işi başardı. Milleti ona güvendi ve bu güven de boşa çıkmadı.

Esasında Erdoğan’ın şahsında hedef alınan Türkiye’nin kendisiydi.

CHP ilk günden itibaren HDP ile kardeşleşerek bu kumpasların eksiksiz hepsine sahip çıktı, siyasi alana taşımakta bayraktarlık etti. Tıpkı şu anda ABD’deki kepaze davayı Türkiye’ye taşıdıkları gibi.

Şimdi CHP, HDP ve birtakım suret-i haktan görünenler 17/25 Aralık’ta hedef alınan kişilerin yargılanmış olması halinde bu davanın ABD’ye taşınmamış olacağını iddia ediyorlar.

İnsanları aptal yerine koymayın. 17/25 Aralık ne ise, 15 Temmuz odur, 15 Temmuz ne ise bugünkü Sarraf Davası da odur.

Başarısız oldukça vites yükselttiler ve değişik yöntemler kullandılarsa da, fail de, hedef de, amaç da aynıydı.

Bunu hâlâ görmeyenler veya inatla 17/25 Aralık üzerine konuşanlar bu kumpasın bir parçasıdır.

Hâlâ 17/25 Aralık veya MİT kumpaslarının peşinden koşanların herhangi bir şekilde yanıldıklarından artık bahsedilemez; bu şahıslar bu kumpasların bilinçli şekilde parçasıdırlar.

ABD’deki uyduruk bir mahkeme üzerinden Türkiye’nin ekonomisine ve siyasetine operasyon yapılıyorsa ve ülkenizi müdafaa etmek yerine gak-guk ediyorsanız, bunu artık mazereti olmaz.

Bu noktadan sonra artık olmaz.

  • Abone ol