Düzcenin Sesi Gazetesi olarak, “ Başkanlar Konuşuyor “ adıyla yazı dizisi başlattık.

 2009 yerel seçimlerinden bu yana geçen 3,5 yıllık süreyi göz önünde bulundurarak, kamuoyunu doğru bilgilendirme adına istedik ki,  Düzce ve ilçelerinde görev yapan belediye başkanlarımız ile söyleşi yapalım. Değerli başkanlarımızın çalışmaları hakkında bilgiler alalım, önümüzde yapılacak yerel seçimler öncesi ne yapacaklarını öğrenelim…

İlk olarak Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram ile görüşme fırsatı bulduk. Herkesin bildiği üzere AK Partili olan Sayın Bayram, Düzce Belediye başkanı olmasının verdiği yoğunluğunun arasında bize 2 saatini ayırdı.

Saat 12.00’da verdiği randevusuna daire müdürleri ile yaptığı haftalık rutin toplantısı devam etmesine rağmen ara vererek bizi makamına aldı ve o söyleşimizi tamamladık.

Daha sonra Akçakoca’nın CHP’li Belediye Başkanı Fikret Albayrak ile görüşme fırsatını yakaladık. Aynı şekilde, onula yaptığımız söyleşide Başkan Albayrak’ın görev süresi içinde yaptığı ve bundan sonra yapacağı çalışmaları uzun uzun anlattı bize. Kendisi saat 14.00’da verdiği randevusuna, DSİ Bölge Müdürü gelmesine rağmen sadece 5 dakika geç kaldı…

Daha sonra, 29 Mart yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nden belediye başkanı seçilen, SP’den ayrılıp HAS Parti’ye geçen ve son olarak AK Parti saflarına katılan Cumayeri Belediye Başkanı Yakup Keleş ile görüşmek için randevu talep ettik.

Dün saat 14.00’a randevu veren Yakup Keleş’in özel kalemine giderek randevu saatini beklemeye başladık. Bizim randevu saatimiz gelmesine rağmen, yaşlı bir teyzenin Keleş’i beklediğini görünce, yaşlıya hürmet etmek adına sıramızı verdik. Yaşlı teyze içeride sadece 5 dakika kaldı ve Keleş’e derdini anlattı.

Hemen ardından bir bayanın da beklediğini söylediler. Başkan Keleş bizden bir 5 dakika daha müsaade etmemizi istedi ve bizde 5 dakika daha bekleyebileceğimizi söyledik.

Makam odasına giren Başkan Yakup Keleş’in görüşmesi 5 dakika değil 45 dakika sürdü. Bu arada içeri doluşan başka kişilerde sadece 1 dakika görüşüp çıkacaklarını söyleyince, sekretere hanım olumlu cevap vererek, bizim randevuyu birer dakika daha ileri atmaktan hiç rahatsız olmadı.

Baktım ki işler sarpa sarmaya başladı. Randevusuna bile özen göstermeyen, randevusuz çat kapı gelenlere bile 45 dakika ayıran fakat bize randevuyu kendisi vermesine rağmen yarım saatini ayırmayan ya da ayıramayan Cumayeri Belediye Başkanı Yakup Keleş’in makamından söyleşiden vazgeçtiğimiz için ayrıldık.

Düzce’ye dönüş yolunda beni arayan Başkan Yakup Keleş, “Üzgünüm. Kırıldığınızı düşünüyorum” dedi.

Evet, Sayın Yakup Keleş, kırıldık. Habercilik adına kırıldık. Sağda solda gazeteciliğimize laf etseler de biz gazeteciyiz. Düzce’nin en çok okunan gazetelerinden birisinin Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapıyorum.  Size göre mahalli basının çok önemi olmayabilir. Ama siz yerel basının gücünün farkında değilsiniz. Bizde 3.sırada düşündüğümüz “ Başkanlar Konuşuyor  “ rapörtaj serisinden sizi çıkarıveririz.

Randevunuza sadık kalmayarak nasıl bir çalışma tarzının olduğunu yakinen görmüş olduk. Kapıdan içeri dalanlarla ayırdığınız zamanın birazını bize ayırmış olsaydınız eğer, sadece yaptığınız çalışmaları öğrenecektik. Buda sizin kendinizi kamuoyuna anlatmanıza yardımcı olacaktı.

Şahsen benim için değerli bir başkan hepsinden öte değerli bir isimdiniz. Ama sizin bize gösterdiğiniz değer karşılığında size gösterilen değerin anlamsız ve boş olduğunu bir kez daha gördük.

Keşke bende yanıma muhabirimiz Enes Bektaş yerine,  laf anlamaz birilerini alıp gelmiş olsaydım. Bu sefer 45 dakika yerine 5 dakika bekler işimizi görür çıkardık.

Cumayeri’nde sevilen bir isim olduğunuzu biliyoruz. Çok sevildiğiniz için belli şımarıklıklar olabilir. Ama siz siz olun, bize gösterdiğiniz değeri ilçe halkınıza ve seçmenlerinize vermeyin. Aksi halde bu halk göğe çıkardığını anında sandığa gömer. Sizde özel kalemde dakikalarca beklemek zorunda kalırsınız.

Son olarak, Cumayeri’nde seçimler öncesi verdiğiniz sözleri de böyle tutuyorsanız, sanırım ilçeye hiçbir şey yapmadınız. Verilen sözler tutulmak içindir. Söz vermek başka bir şeye benzemez.

 

  • Abone ol