30.09.2013 tarihinde “Düzce Kardüz Yaylası” neden “Davos” benzeri bir yer olmasın?

25.09.2017 tarihinde “Kardüz Yaylasına” Teleskop ve Gözlemevi yapılamaz mı?

04.10.2016 tarihinde “Kardüz Yaylası Projesi ne Oldu?” köşe yazıları yazmıştım.

01.03.2016 tarihinde Türkiye’nin Dünya çapında tanınan, bilinen, üst üste üç dönem Kayak Federasyonu Başkanlığını yapmış olan Kayakçı ve kayak öğretmeni “Erkan Burma” ve Kayakçı, Dağcı, Anadolu Ajansından Emekli, Dünyada kar üzerine resim yapan tek sanatçı olan Yücel Dönmez ilimizde inceleme yapmışlardı.

29 Şubat 2016 tarihinde ilimize gelen bu misafirler Düzce’de ağırlandılar. 24. Dönem Düzce Milletvekili Dr. İbrahim Korkmaz, Düzce ile ilgili ve özellikle Kardüz Yaylası hakkında kendilerine bir sunum yapmıştı.

“Kardüz Yaylası, Düzce ili, Gölyaka ilçesi sınırları içinde, yaklaşık 1850 metre yüksekliğindedir. Şu an Kardüz’de kar bulunmaktadır. Kardüz tepesinde ağaç yoktur ve açık alandır. Ağaç ancak dağın eteklerinde mevcuttur. Bu tepe koni gibi bir yerdir ve 360 derece döndüğünüzde her tarafı görmeniz mümkündür. Kardüz Yaylası ile ilgili düşüncelerimizden, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın haberi vardır. Çünkü 2011 yılında seçim propaganda çalışmalarında (O zaman Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakandı.) Yığılca’dan helikopterle Düzce’ye gelirken kendisini konu ile ilgili bilgilendirmiştim.

Kardüz’ün turizm bölgesi olması kararını vekil olduğum zaman Bakanlar kurulundan geçirilmesini sağlamıştık. Kardüz Yaylasının geniş bir alanı artık resmen turizm bölgesidir. Burası, en amatöründen en profesyoneline kadar herkesin kayabileceği, kayak pistinin yapılabileceği bir yerdir. Burada kar, yılda 4-6 ay kadar bir süre yerde kalmaktadır. Kardüz’de, yatayda 1200 metre pist yapılabilecek olan yerler vardır. Bu görüş bana ait bir görüş değildir. Bu görüş, bu işle ilgili buralara kadar gelip rapor hazırlayanların devlete verdiği raporda yazılıdır. Bu bilgiler sizin için ne ifade eder onu bilemem.

Kardüz yaylasında gölet yapılacak tüm yerler tespit edilmiş vaziyettedir. Su tutma havzalarının nerelerde olduğunun planları özel idare tarafından yapılmış vaziyettedir. Kardüz’de bol su kaynakları mevcuttur. Burada HES de var. Adapazarı, Kuzuluk vadisinin devamında Taşkesti bölgesi yani batı, güney tarafı kaplıca vadisidir. Hemen 7 km. dibinde “Sarot kaplıcası” vardır ve faal durumdadır. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na da Dışişleri Bakanlığı görevini yapmaktayken Kardüz ile ilgili projeyi kendilerine anlatmıştım Buralar canlanırsa buralarda yaşayan insanların ekonomik gücü yükselir!

Yine bizim, Kaynaşlı İlçesi sınırlarında bir de Topuk Yaylamız var. Öğretim üyesi iken ben her yıl öğrencilerimi oraya piknik için götürüyordum. Oraları da iyi bilirim. Bir gün belki bir iş yapılabilir, tesis kurabilir miyiz diye Düzceli bir arkadaşımı oraya götürmüştüm. O da Fenerbahçe Kulüp Başkanı Aziz Yıldırımı aldı oraya getirdi. Aziz Yıldırım da ekibini oraya yolladı incelettirdi. Şu an orada 80 yataklı 5 yıldızlı bir otel var ve devamlı da dolu vaziyette. Şimdi oraya Arap takımları geliyor. Yoğun bir turist akını var. İşin kırılma noktası oraya bir arkadaşımızın götürülmesi ve onun da Aziz Yıldırım’ı oraya götürmesi olmuştu!

Bizim buraların toprağı çok verimlidir. Buralarda organik tarım yapılabilir. İlimizde Konuralp’te Roma’lılardan kalma antik tiyatro bulunmaktadır. Şu an kazısı yapılıyor. Türkiye’nin en yüksek şelalesi (135 m.) olan Güzeldere şelalesi ilimizde bulunmaktadır. Yarın inşallah onu da göreceğiz. Burada göller, dereler, barajlar, deniz hepsi var. Akçakoca’da da 5 yıldızlı bir otel var. Burada acaba organik tarımı, turizmi, tarihi yan yana getirebilir miyiz diye düşünüyorum. Bu benim 30 yıllık rüyam.

Yarın Güzeldere’yi göreceksiniz. Vadi iki taraflı derin bir vadi. Arkadaşlara diyorum ki buraya ziplayn çekelim. Çok pahallı bir yatırım da değil. Karşıdan karşıya 1300 m. civarında bir mesafe. Düzce İstanbul ve Ankara’nın tam ortasında 2 saatlik bir yer. Böyle bir yatırım yapıldığında İstanbul, Ankara buraya akar. Burada Rafting var. Gölyaka ilçesinde (Kültür Park) Golf Sahası olabilecek 2500 dönümlük çok güzel bir alan var. Bunları yarın göreceksiniz inşallah.

Size anlattığım bu yerleri inşallah vali beye de anlatacağım. Anlattığım bu yerlerde seyir terası, oteller, restoranlar yapılabilir. Burada aileler çay içerken, çocukları ziplayn ile kayabilir. Gölet yapılsın, Banki jamping yapılsın. Buralar gölet yapılmaya çok müsait yerler. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu bey’e bu durumu anlattığımda gereğini yaparız diye de sözü vardı. Sayın Bakanımızı buraya günü birlik getirebiliriz. Bu anlattıklarım gerçekleşirse Araplar buraya koşarak gelir. Rafting için zaten her hafta 5-6 bin kişi geliyor. Yarın gidecek olduğumuz yerlerle ilgili şimdilik verebileceğim bilgiler bunlar dedi. Size bilgi olarak verdiğim bu yerlere yarın profesyonel bir gözle bakacaksınız.” Yarın “Kayak Hocası Erkan Burma’nın” izlenimlerini okuyacaksınız. Hoşçakalın.

  • Abone ol