Meclis’te dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti grubuna hitap edecek olmasından dolayı normalin ötesinde bir kalabalık vardı. 

Erdoğan, girişte, bir meslektaşımızın, AKM’nin yerine yapılacak opera binası için, “Çok güzel olmuş” yorumuna, “Daha güzel olacak” karşılığını verdi.

Erdoğan’ı bekleyenlerin gündemi, erken seçim olasılığıydı. 
Erken seçimin söz konusu olmadığı açıklamasını anımsatanlar, seçim tarihi öne çekilmese de Erdoğan’ın seçim kampanyasını zaten başlattığına işaret etti. 
Yerli otomobil, opera binası lansmanları, Ak Parti’deki yenilenme çalışmaları ve Erdoğan’ın dünkü grup konuşması, bu yorumları doğrular nitelikte. 
Konuşmasında, iktidara geldikleri 3 Kasım 2002 seçimini “milat” olarak niteleyen Erdoğan, 2019’un da dönüm noktası olduğunu söyleyerek, teşkilata “Çalışın” talimatını verdi.
‘Kışın da durmak yok’
Erdoğan’ın konuşmasının önemli bir bölümü yine terörle mücadele konusundaydı.
Cumhurbaşkanı, “’Kış mevsimine giriyoruz, duralım’. Durmayacağız. Üzerine, üzerine gideceğiz” dedi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve komutanların son bir haftadır terörle mücade eden askerlerin yanında, bölgede bulunduklarına işaret etti, “Bütün komuta kademesi hepsi oradalar. Siyasi kademelerimiz, bakanlarımız, komuta kademesi, hepsi” diye konuştu.
Ortadoğu’daki son gelişmelerin büyük oyunun parçası olduğunu söyledi.
Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana ilk kez Türkiye’nin senaryolara karşı çıktığının altını çizdi.
İran’la mutabakat
Dün terörle mücadele, Suriye ve Irak’taki gelişmeleri kritik isimlerle konuşma imkânı da buldum. 
Özellikle terörle mücadele konusunda İran’la yürütülen görüşmeler önemli.
Kaynaklar, İran Genelkurmay Başkanı’nın Ankara ziyaretinde Kandil’e ortak operasyon konusunun netleştiğini, iki ülkenin hemfikir olduğunu söyledi.
Zamanlama ve yöntem konusunda sinyal vermediler, ancak Erdoğan’ın, “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözlerine atıf yaptılar. 
Afrin’i kontrol
İdlib’de devam eden operasyon, bir diğer kritik başlık. 
TSK, iki gözetleme noktasını tamamladı.
Kaynaklar, bu iki noktanın Afrin’i kontrol için hayati önemde olduğuna dikkati çektiler. 
TSK, toplam 12 gözetleme noktası oluşturacak.
Yavaş ilerlemesinin bir nedeni kurulan iki noktanın en zorlu alanlarda oluşu.
Diğer nedenler, halkı kazanarak ilerleme anlayışı ve bölgenin karışık yapısı olarak gösteriliyor. 
Kaynaklar, Özel Kuvvetler ve MİT’in altyapı oluşturmak için bölgede başarılı operasyonlar yaptığını anlatırken, “Öyle ki her birinden 10 Hollywood filmi çıkar” dediler.
‘Oyun kurucu’ ülke
Erdoğan, Rusya’nın, PYD’yi davet ettiği Suriye Halkları Kongresi’ni Türkiye’nin itirazı üzerine ertelemesinin hemen ardından Soçi’de Putin’le görüşecek, buradan Kuveyt’e geçecek.
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de yarın katılacağı NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda, ABD, Fransa, İngiltere’nin de aralarında olduğu altı ülkenin bakanları ve Müttefik Kuvvetler Komutanı ile bire bir görüşmeler yapacak.
Öncelikli gündem, S-400’ler, PKK ve Afrin.
Türkiye, karmaşık bölgede, kritik bir dönemde, iddiasını sürdürmek için büyük uğraş veriyor.

  • Abone ol