Mehmet ALTANBookmark and Share

Barış umudu ve diktatörlük


18.05.2014 - Bu Yazı 4072 Kez Okundu.
Yorum : 1 - Onay Bekleyenler : 0

 Askeri vesayet dönemi bir “azınlık diktatörlüğünün” yaşandığı dönemdi.

Bir azınlığın, çoğunluk üzerinde baskı kurabilmesi, bu baskıyı ve kendi varlığını “meşrulaştırabilmesi” için toplumu korkutabileceği “tehlikelere ve tehditlere” ihtiyacı vardı.

Vesayet düzeninin faşist baskılarının ve Kürtlerin inkârının yarattığı Kürt sorunu, askeri vesayetin kendi diktatörlüğünü sürdürebilmek, demokrasinin gelişmesini önleyebilmek için kullandığı en önemli mazeretlerden biri oldu.

Askerler ve taraftarları bu savaşın bitmesini hiç istemediler ve demokrasiyi ertelemelerine bahane olarak bu savaşı kullandılar.

“Komünizm”, “irtica”, “Kürt sorunu” gibi askeri vesayetin üç mazeretinden biri olan Kürt meselesi zaman içinde diğer ikisini geride bırakarak öne geçti.

Askeri vesayet zamanında gerçekten de “demokrasinin” önündeki en büyük engel Kürt sorunuydu ve o zaman “Kürt sorununu çözmek” demokrasiye giden yolun kapısını açmak anlamına geliyordu.

Askeri vesayet zamanında demokrasinin kilidi “Kürt meselesi”nde gizliydi.

Sanırım, bugün “Kürdistan’ın demokratikleşmesi Türkiye’yi demokratikleştirir” diyenler o eski paradigmanın etkisiyle böyle söylüyorlar.

Türkiye’nin bir paradigma değişiminden geçtiğini ya fark etmiyorlar ya da fark etmek istemiyorlar.

Cumhuriyet tarihi bir “azınlık diktatörlüğü” tarihidir.

AKP iktidarı bu vesayeti geriletti.

Bunu yaparken vaadi, “vesayetin” yerine demokrasiyi getirmekti ama öyle olmadı.

2011’den sonra adım adım bir “çoğunluk diktatörlüğü” oluştu, cumhuriyet tarihinde ilk kez biz bu ülkede “nispi çoğunluğun desteğine sahip” bir “çoğunlukçu diktatörlük” görüyoruz. Bu diktatörlük sandıkta diğer partilerden daha fazla oy alıyor. Bu, daha önceki durumdan çok farklı.

“Diktatör” ya da “diktatörlük” kavramına takılanlar olduğunu biliyorum ama ben “yargı kararlarının üstünde olan siyasi bir güce” diktatörlük denilebileceği kanaatindeyim.

Bugün yargı Başbakan Erdoğan’a ve adamlarına, suçları açıkça ortada olsa da dokunamıyor, tam aksine Erdoğan ve partisi “yargıya” dokunabiliyor, yargıyı hallaç pamuğu gibi atabiliyor.

Hükümetle ilgili herhangi bir suç iddiasını soruşturan yargı mensubu, o belirsiz “parallel” suçlamasıyla derhal görevinden uzaklaştırılıyor, hatta hakında dava açılıyor.

“Azınlık diktatörlüğü”nden, “nispi çoğunluğun desteğine sahip çoğunlukçu diktatörlüğe” geçtiğimiz bu dönemde, “Kürdistan-demokrasi” ilişkisi aynı kalabilir mi? Paradigmanın böylesine kökten değişmesi, Kürt sorunuyla demokrasi arasındaki ilişkiyi hiç mi etkilemez?

O ilişkinin aynı kalmadığını, eski paradigmayla birlikte “Kürdistan demokratikleşirse Türkiye de demokratikleşir” önermesinin de geride kaldığını görüyoruz.

Bunun kanıtı bariz biçimde önümüzde duruyor zaten.

AKP, cumhuriyet tarihinde görülmemiş büyük bir adım attı Kürt meselesinde, Abdullah Öcalan’ı ve PKK’yı “resmen” muhatap kabul ederek “açıkça” görüşmelere başladı ve “barış süreci”ni Türkiye’nin gündemine soktu.

“Kürdistan demokratikleştiğinde Türkiye de demokratikleşir” tezi doğru olsaydı, Kürt sorununun çözümündeki bu büyük adımla birlikte biz Türkiye’nin genelinde demokrasiye doğru bir gelişme yaşardık.

Tam tersi oldu.

“Barış süreci”yle birlikte eşine az rastlanır bir baskı yönetimiyle karşılaştık.

Kuvvetler ayrımının ortadan kalkması, MİT’in özel bir yasayla Gestapo örgütüne çevirilmesi, yolsuzlukların açıkça ve her türlü yargı denetiminden bağımsız bir şekilde gerçekleşmesi, medyanın bizzat Başbakan tarafından denetlenmesi, Başbakan’ı eleştiren gazetecilerin işlerinden atılması, Twitter ve Youtube gibi kitlesel iletişim araçlarının yasaklanması, Gezi gösterilerinde göstericilerin öldürülmesi, öldürenlerin değil de öldürülenlerin Başbakan’ın isteğiyle kalabalıklar tarafından yuhalanması, “tek adam” yönetiminin fiilen uygulanması hep bu dönemdedir.

Öcalan’ı ve PKK’yı “muhatap” olarak kabul etmek gibi büyük bir adım, neden demokrasiye doğru minicik bir kıpırtı bile yaratmadı da tam tersine demokrasiden hızla uzaklaşıldı?

Kürtdistan’daki demokrasi adımı neden Türkiye’yi hiç mi hiç etkilemedi?

Çok karışık değil bu sorunun cevabı.

“Çoğunlukçu diktatörlüğün” meşruiyetini sağlamak için Kürt meselesine ihtiyacı yok artık, bu iktidar kendi meşruiyetini “sandıkta” görüyor ve sandığı her türlü suçu aklayacak bir yer olarak kullanıyor.

Peki neden “barış süreci”ni başlattı?

Bunun cevabını Duran Kalkan, daha önce de söz ettiğim gibi çok keskin ve çok doğru bir analizle veriyor zaten:

“Sanki bir şey yapacakmış gibi beklenti yaratma, umut yaratma, karşındakini etkisiz kılma tutumudur. AKP halen o tutumdadır.

Aldatmaya çalışıyor, uyutmaya çalışıyor, toplumu yanıltmaya çalışıyor ki tepki göstermesinler, beklenti içerisinde olarak AKP'nin iktidarına karşı yapmaları gereken mücadeleyi yapmasınlar. Bu oldukça planlı, maksatlı, düşünülmüş bir özel savaş yöntemi. Bunu çok etkili bir biçimde kullanıyor.”

Bence “barış süreci”, Erdoğan’la ekibinin muhteşem bir “psikolojik operasyonu” oldu, olağanüstü başarılı bir şekilde gerçekleştirdiler bunu.

Dünyanın “psikolojik savaş” tarihine geçecek bu operasyon AKP’ye kendi “çoğunlukçu diktası”nı kurması için iki kıymetli yıl kazandırdı.

Umudun silahtan daha güçlü olduğunu keşfetti ve silahla sindiremediği Kürtleri “umutla” sindirip geriletti.

Sadece Kürtleri sindirmedi, içerde ve dışarda “demokrasi” isteyen herkesi, “barış sürecini baltalıyorsunuz, Erdoğan’a karşı çıkmak barışa karşı çıkmaktır” diyerek susturdu.

İki yıl boyunca, dünya da, Türkiye de bu propaganda karşısında sustu, sessiz ve çaresiz kaldı.

Erdoğan güç çılgınlığına uğrayıp yolsuzluklara boğulmasaydı daha uzun zaman da bunu böyle götürebilirdi.

Gezi’yle birlikte dengesi bozuldu ve asıl planı ortalığa çıktı.

“Barış süreci”, Erdoğan’ın arkasında “diktatörlüğünü” inşa ettiği bir “sis perdesi” oluşturdu toplumda.

Bu iki yıl boyunca AKP, Öcalan’la PKK’yı muhatap kabul etmek dışında Kürtlere ciddi hiç bir şey vermedi, Öcalan’ın da sık sık yakındığı gibi hiçbir hukuki zemin hazırlamadı.

Sadece umut verdi ve sadece umut yetti.

Çünkü onun karşısında, “sözde” bile olsa bir umut verebilecek alternatif siyasi bir hareket yoktu.

“Çocuklar ölmedi” diyenler olduğunu biliyorum, elbette çocuklarımızı kurtarabilmek büyük bir nimet ama 1999-2004 arasında da ateşkes vardı, çocuklar ölmedi.

Ama o ateşkes “kalıcı” demokratik bir çerçeveye oturtulmadığı için bozuldu.

Çocuklarımızın hayatını bir süreliğine de olsa kurtarmak önemli ama daha önemli olan “çocukların ölme” ihtimalini hayatımızdan topyekûn çıkartmak.

Bu ihtimal hayatımızdan topyekûn çıktı mı?

Kürt barışı hukuki bir temele oturmadığı sürece bu ihtimal tümüyle ortadan kalktı diyemeyiz ne yazık ki… Çocuklarımızı kurtaracak olan “tek adam”ın niyeti ya da iradesi değildir, hukuktur.

O hukuki çerçeve ortada yok henüz. Sadece hepimizi esir alan “umut” var.

Erdoğan, bütün Türkiye’de “demokrasiyi inkâr eden” bir tek adam rejimi kurarken, hukuku yok ederken, Kürdistan’da demokratikleşmenin ve hukukun gerçekleştirici gücü olabilir mi?

Olabileceğini sanmıyorum ama Kürtlerin bunu umut etmesini de anlıyorum. Kolayca göz ardı edilemeyecek bir umut bu.

Bu umut karşılığında Erdoğan’la anlaşabilirler, Erdoğan’ın başkanlığını destekleyebilirler.

Erdoğan onların desteğiyle başkan da olabilir.

Bu konuda bir tartışma yok aramızda.

Tartışma, bu diktatörlüğün “resmen” kurulması, “Türkiye’nin demokratikleşmesine nasıl yardım edecek” sorusunda.

Kürtler eğer desteklerlerse, onların desteğiyle başkan olacak Erdoğan’ın demokrasi getirip getirmeyeceği sorusunda.

Bu soruya cevap olarak tamamen eski paradigmaya bağlı kalarak, “Kürdistan’ın demokratikleşmesi Türkiye’yi de demokratikleştirir” cevabını verenler var.

Erdoğan güçlendiğinde, başkan olduğunda, Kürdistan’da demokratikleşmenin yolunu açacak ve oradaki demokratikleşme bütün Türkiye’yi demokratikleştirecek… Erdoğan’a verilen ve verilecek olan desteğin açıklaması bu, eğer yanlış anlamıyorsam.

Böyle anlıyorum çünkü “Erdoğan’ı desteklemiyoruz” demiyorlar, “Erdoğan’ı desteklemeyeceğiz” de demiyorlar, “Kürdistan’ın demokratikleşmesi Türkiye’yi de demokratikleştirir” diyorlar.

Ben bu görüşlere katılmıyorum.

Erdoğan’ın başkan olması, sadece demokratikleşmeyi yok etmez, o zaten yok oldu, demokratikleşme umudunu da yok eder.

Erdoğan, “barış süreci” ile Kürtleri de, Türkleri de “açmaza” aldı.

Diktatörleşen ama barış umudu da veren bir siyasetçi var karşımızda. Diktatörlüğüne karşı çıksan barış umudu veren tek adama karşı çıkmış oluyorsun. Barış umudunun peşine takılsan diktatörlüğünü destekliyorsun.

Gerçekten muhteşem bir açmaz.

Ben, Kürt siyasetinin bu açmazdan kurtulamayabileceğini, o umuttan haklı olarak vazgeçemiyebileceğini ve Erdoğan’ın başkanlığını, dolayısıyla “resmi” diktatörlüğünü destekliyebileceğini söylüyorum.

Türkler bu açmazdan daha çabuk kurtulabilirler. Kürtlerden daha öngörülü oldukları için değil. Erdoğan’ın verdiği “umuttan” onların payına Kürtlerin payına düşenden daha azı düştüğü için.

Tabii ki Kürtler de epeydir bu açmazın farkında. Onun için bir yandan umuttan vazgeçmemek, bir yandan “demokratikleşme “mücadelesini terkeden bir görüntü vermemek için “Kürdistan demokratikleşirse Türkiye de demokratikleşir” inancını öne çıkarıyorlar. Ama bu eski bir paradigma.

Kürdistan’ın demokratikleşmesi, Türkiye’nin demokratikleşmesine yetmez artık.

Şunu da akıldan çıkarmamakta yarar var, Erdoğan’ın “barış süreci”ne ihtiyacı gittikçe azalıyor, çünkü o sürecin arkasındaki “gerçek” özellikle Gezi’den sonra açıkça göründü.

Bir süre daha bu “açmazı” kullandıktan sonra kendini yeterince güçlü hissettiğinde bir sebeb bulup “vazgeçtim” derse pek şaşırmam.

Bunun için korkarım iki seçimin, başkanlık seçimiyle genel seçimlerin geçmesini bekliyor.

Ama şu andaki tartışmamızın konusu da bu değil zaten.

Bu tartışma, benim Kürtlerin Türkiye’nin demokratikleşmesine yeterince katkıda bulunmayacaklarını, Erdoğan’ı fazlaca desteklediklerini söylememle başladı.

Hala aynı görüşteyim.

Büyük bir açmaz var ve oradan çıkmak da zor.

Silaha dönmeden, umuttan vazgeçmeden, demokrasi mücadelesini bırakmadan, bu üçünü bir arada götüren bir siyaset sürdürmek elbette kolay değil, sürekli Erdoğan’ın “vazgeçerim, benden başkası da size bu umudu vermez” şantajının baskısı altındalar.

Kürt siyasetinin bu baskıdan kurtulması öyle he deyince olacak kadar kolay bir iş değil.

Bu açmazdan kurtulmak için neler yapılacağı da aslında çok önemli bir tartışma konusu ama Kürt siyasetçileriyle Kürt aydınları bu konularda “Türkler”le pek tartışmak istemiyorlar, her tartışmayı bir “akıl verme” olarak değerlendiriyorlar.

Aslında her konuda dayanışmadan, yardımlaşmadan, bir demokrasi mücadelesini birlikte vermekten yanayım ama bu konudaki hassasiyetlerini zorlamakta da bir anlam yok. Bunları Türklerle konuşmak istemiyorlarsa bize de “peki” demek düşüyor.

Neticede “dostluğun” hatalar karşısında susmak olduğuna inanan bir siyasi geleneğin çocuklarıyız hepimiz.

Onun için bu demokrasi mücadelesinin “geneli” hakkında konuşuyoruz, bütün Türkiye’nin demokratikleşmesinden bahsediyoruz ve Kürtlerin siyasi pozisyonunu saptamakla yetiniyoruz. Sorular sorup, tespitler yapıyoruz.

Bir diktatörleşmeye karşı kendi durşumuzu ve görüşlerimizi anlatıyoruz.

Türkler bu demokrasi kavgasını sürdürecekler. (Duran Kalkan “Türkler” dememi milliyetçilik olarak değerlendiriyor ama bu milliyetçilikten değil, Kürtlerin “demokrasi mücadelesi”ni fazlasıyla Kürdistan odaklı görmesinden, Kürdistan dışındaki sorunların da Kürdistan’dan çözüleceğine inanmalarından dolayı Türkler diye ayırmak zorunda kalıyorum.)

Bu toplum bu oyuna çok fazla boyun eğmeyeceğini gösterdi, baskı şiddetlendikçe tepki de artacaktır.

Diktatörlük ve hukuksuzluk bu ülkede 2014 yılında kendine bir yer bulamayacak.

Bu mücadele sürecek ve sonunda bu cumhuriyet mecburendeğişip demokratikleşecek.

Şimdilik benim bu konuda söyleyeceklerim bu kadar.

Kürt entelektüelleri ve Kürt siyasetçileri bu tartışmayı sürdürmek isterlerse, isteyen Türklerin de katılmasıyla, olması gereken düzeyden taviz vermeden sürdürürüz.

Birbirimizin yeni bakış açıları edinmesine yardımcı oluruz.

Hepimiz için iyi de olur aslında.

T24'ün notu: Soma'daki maden faciası nedeniyle Mehmet Altan'ın yazı dizisine bir gün ara veriyoruz. 

.

Facebook Yorumları

Emlak8
3.07.2020
Varakpâreler
26.06.2020
Normale dönmenin hastasıyız
19.06.2020
Şehir Gerillasının El Kitabı
12.06.2020
Darbenin ardındaki kim?
5.06.2020
Köpekbalığı derisinden rende
30.05.2020
Koğuşta cenaze
24.05.2020
Cumhuriyet’te artçı deprem
15.05.2020
Babam, İlhan Bey ve işkenceciler
10.05.2020
Balyoz dönemi MEHMET ALTAN
2.05.2020
“Demokrasi oyunu oynamak…”
24.04.2020
“Ağırlaştırılmış müebbet”e nasıl mahkûm oldum?
18.04.2020
Silivri Notları: Peçete notlarında 21. yüzyıl
13.04.2020
Parlamentoda linç
9.04.2020
Ahmet Altan’ın arşivdeki dosyası
4.04.2020
Askerî darbecilikle solculuk olur mu?
28.03.2020
Dolap kapağında gezinti
21.03.2020
Demirel döneminde basın özgürlüğü var mıydı?
13.03.2020
Bornova Savcısının mezarı nerede?
6.03.2020
Kemalist Yön, sosyalist Ant dergileri
28.02.2020
Hapishanede seksî bir Karayib yağmuru
21.02.2020
Elli yıl önce Türk basını…
15.02.2020
Millî Demokratik Devrimci misin, sosyalist mi?
6.02.2020
Brexit Luddist bir hareket mi?
3.02.2020
Sovyetlere dost, sola düşman…
26.01.2020
Bir köşe yazarı olarak Süleyman Demirel
10.01.2020
Silivri Mahpushane Şarkıları’nın hikâyesi
3.01.2020
“Onlar Uyanırken”: Silivri’de son yılbaşı…
28.12.2019
Ahlâksızlık daha fazla getiriyor ise…
21.12.2019
Askerler Aziz Nesin’i neden tutukladı?
14.12.2019
Askerî vesayet döneminde mahkemeye verilen karikatürist
10.12.2019
27 Mayıs’ın şaşılıkları
28.11.2019
“Hapishane odasında dondurulmuş yaşamlar”
23.11.2019
Demokrasinin vazgeçilmez şartı ifade özgürlüğüdür
15.11.2019
Kokoreç Bizans yemeği mi?
13.11.2019
'Ortadoğu’nun yeni modeli: Kürtler'
9.11.2019
Tefessühün keskin kokusu
1.11.2019
Yaşar Kemal ile Sağmalcılar Cezaevi'nde...
25.10.2019
İktidar partisi ne zaman çatlar?
18.10.2019
Askerlerin çıkardığı basın yasası
11.10.2019
Silivri'de kendi kitabım bana yasaklandıydı...
4.10.2019
Askerî darbenin ilk icraatları ne oldu?
28.09.2019
Basın patronları ne zaman ayaklanır?
8.09.2019
Redingotlu zarif kuşun cellatlığı
5.09.2019
İktidarın devrilmesinde basının rolü nedir?
11.08.2019
Demokrat Parti: Sona doğru…
29.07.2019
Silivri kirazı
20.07.2019
Devlet anarşizmi ve DP’nin affedilmez günahları
5.07.2019
Liberal bir yazar…
29.06.2019
“Öyle gazeteler gördüm ki zaten yoktular”
22.06.2019
Hapishanelerde en çok hangi kitap okunur?
15.06.2019
“Sıcak haziran geceleri, ​aydınlık bir liman önünde”
8.06.2019
Silivri’de yaz başlangıcı
1.06.2019
Gazeteci mebuslar
25.05.2019
'Kopsun seni alkışlayan eller!...'
17.05.2019
"Çöllerde gemi yüzdürmeye kalkmış divaneler”…
10.05.2019
Basın Yasası… Kötü Ünlüler Yasası…
4.05.2019
Benim adım 1901…
28.4.2019
Ajansın ölümü
18.4.2019
Silivri’de bahar
12.4.2019
Recep Peker kafasıyla medya düzeni
6.4.2019
“Boğuluyoruz, biraz hava…”
31.3.2019
Yarın… Yarın…
25.3.2019
Delil aramadan karar veren mahkemeye İstiklâl Mahkemesi denir
15.3.2019
Edebiyatı sever misiniz ?
3.3.2019
“Şimdi bir şey söylerdim ama Silivri soğuktur”
21.2.2019
İstiklal Mahkemesi’yle burjuva devrimi yapılır mı?
15.2.2019
Türkiye’nin 51 Nobel’i olsaydı…
8.2.2019
Atatürk’ün kurduğu gazete ne oldu?
1.2.2019
“Senin gibi bir yargıç olacağına, benim gibi bir sanık olsun”
26.1.2019
Cumhuriyet’e doğru…
10.1.2019
Agamemnon zırhlısında biten ve başlayan…
3.1.2019
Silivri’de yılbaşı…
24.12.2018
Özgürlük ne yana düşer usta?
16.12.2018
Sol basın ve İttihatçılar
10.12.2018
Kayıp cumartesiler
29.11.2018
31 Mart Vakası’nın Silivri boyutu…
24.11.2018
İç mekânlar, dış mekânlar…
16.11.2018
Liberal düşmanlığı bir İttihatçı geleneği mi?
13.11.2018
Redingotlu saksağan…
3.11.2018
Kaşıkçı ilk basın şehidi Hasan Fehmi’nin üvey kardeşi mi?
25.10.2018
Tarih, Kolağası Resneli Niyazi Bey’i burjuva sayabilir mi?
12.10.2018
Abdülhamid günde kaç gazete okurdu?
5.10.2018
Ömür biter, baskı ve sansür bitmez…
25.9.2018
Bu zulmü bitirin!
9.9.2018
Ahmet Rıza Bey Silivri’de (2)
1.9.2018
Ahmet Rıza Bey Silivri’de
24.8.2018
Alaturka 451
16.8.2018
İkinci Abdülhamid’in Aşk-ı Memnu’ya attığı kroşe
9.8.2018
II. Abdülhamid’in dava açtığı karikatürist…
4.8.2018
Sansüre direnen ilk yazar
18.8.2015
Siyasal Sahtekârlıktan Sivil Darbeciliğe mi?
10.8.2015
APO’cu AKP HDP’ye Kızıyor
5.8.2015
Erdoğan’ın Psikolojik Savaş Yöntemi
27.7.2015
Ülkeyi yakıp yıkarak başkan olunabilir mi?
21.7.2015
Kılıçdaroğlu Dışişleri Bakanı mı Oluyor?
13.7.2015
Havva Ana’yı Amerika mı dinledi?
6.7.2015
Yunanistan ve Türkiye’de tıkanan sistemi kim çözecek?
29.6.2015
Tam da rövanş alma zamanı…
23.6.2015
Yeni Bir Siyaset
15.6.2015
Ankara’dan taze kulis haberleri
9.6.2015
Erdoğan AKP hükümetini düşürdü
1.6.2015
MİT Bölge Başkanı’nın Neden Haberi Yoktu?
26.5.2015
Meğer 28 Şubat da Kumpasmış…
19.5.2015
Erdoğan’ın Tramvayı
11.5.2015
Genelkurmay Başkanı Neden İzne Ayrıldı?
7.5.2015
Rejimin Adı: Paranoid Şizofren…
4.5.2015
Ne Olacak Bu CTP'nin Hali?
28.4.2015
Eşkıya hükümdar oldu…
21.4.2015
Harp okullarından İmam Hatip’lere…
14.4.2015
Neo-Balyozcu AKP Dönemi
07.04.2015
‘MİT’in DHKP-C içine sızdırdığı Salih Karacan…’
31.03.2015
Fujimori Darbesi
24.03.2015
Erdoğan’ın yeni koalisyon ortağı: Askeriye…
18.03.2015
Türkiye 17-25 Aralık Çiftliği Gibi Yönetilsin…
10.03.2015
Brüksel’de Kürt Meselesi ve Zübeyir Aydar
04.03.2015
Diyarbakır’dan Geliyorum
25.02.2015
Ya Fuat Avni Kadınsa
17.02.2015
80 Kiralık Milletvekili
13.02.2015
Sarayı Yıkalım
05.02.2015
Analitik Öngörü,Siyasi Pragmatizm ve İstihbarat Toplama....
28.01.2015
Paşasının İktidarı
20.01.2015
‘Halk Bankası Medyası’
13.01.2015
Müslümanların Soruları
08.01.2015
Siyasal İslam’ın Ahlakı ya da Ahlaksızlığı
30.12.2014
Bu Nasıl Çelişki?
24.12.2014
Sivil Darbenin Cezası Nedir?
17.12.2014
Ortadoğu Operasyonu
10.12.2014
Hırsız Hafızlar
02.12.2014
Cami yerine AVM
27.11.2014
Ortadoğu’nun yeni modeli: Kürtler
20.11.2014
AKP’nin yükselişi ve çöküşü
12.11.2014
Acil İhtiyaç: AKP’nin gitmesi
04.11.2014
Kırmızı Kitaplı Kırmızı Başlıklı Kız
29.10.2014
Bir Buçukuncu Cumhuriyet: Hırsızlar Cumhuriyeti
22.10.2014
Makul şüpheyi 17-25 Aralık’ta arasanız ya…
15.10.2014
İsterseniz HSYK’yı Erdoğan’a bağlayın, nafile
07.10.2014
IŞİD ile PKK aynı şey mi?
01.10.2014
Kürtlere Karşı IŞİD Kartı mı?
23.09.2014
Rehineler İçin Amerika Mı Devreye Girdi?
16.09.2014
Vahşi Batı’daki IŞİD Ortakları
10.09.2014
Cinayet Ekonomisinin Katilleri
02.09.2014
Oynak Merkez ve CHP
26.08.2014
23 Nisan Başbakanı
19.08.2014
Müebbetlik yeni teamüller…
13.08.2014
Bir dönem bitiyor…
05.08.2014
Hırsız başbakanları kim yakalar?
29.07.2014
Yılışık Hırsızlar Cumhuriyeti
22.07.2014
Türkiye Soma’laşıyor
15.07.2014
İslamcı darbe, askeri darbe…
08.07.2014
Allah için siyaset yapıyor, parolası Hz. Muhammed…
01.07.2014
Böcek Hukuku…
25.06.2014
Sosyoloji siyaseti zorluyor
23.06.2014
Bir MİT Belgesi…
18.06.2014
Ankara’nın yeni rüyası “ırak Sünni federasyonu” mu?
12.06.2014
Siyasal Ahlaksızlığın Çözülme Süreci
04.06.2014
Başbakan’ın Fetvacısı…
28.05.2014
AKP İçin Yol Bitti….
22.05.2014
Cinayeti Gördüm: Katilsiniz…
18.05.2014
Barış umudu ve diktatörlük
14.05.2014
AKP'nin özel savaş yöntemi
13.05.2014
Duran Kalkan'a cevap ve sorular: Muhteşem açmaz ve Kürt meselesi
12.05.2014
Eroin ve 17 Aralık
08.05.2014
Hayat ve plan
03.05.2014
Nasıl olacak?
01.05.2014
Ya çatışmalarla parçalanma ya demokratikleşme…
30.04.2014
Batı'da faşizm, Doğu'da özerklik mi?
29.04.2014
İç savaşın kanlı cehenneminden geçmeden...
28.04.2014
Vicdan Yolsuzluğu, Yolsuzluk Vicdanı
24.04.2014
Erdoğan bir sabah uyandığında…
16.04.2014
Kaçılın
09.04.2014
Türkiye’nin milli Enver Hoca’sı...
03.04.2014
Türk Milleti Geçilmez
28.03.2014
Suriye ya da iç savaş hırsızlığı örter mi?
19.03.2014
Hırsızlık Oy Oranını Artırır Mı?
12.03.2014
Ergenekon’un ayakkabı kutuları…
07.03.2014
Türkiye’yi Yedirmeyiz
28.02.2014
Erdoğan,Gül ve Kürtler
20.02.2014
Önce Vatan, İnşallah
12.02.2014
“AKP+ORDU = İKTİDAR” FORMÜLÜ YÜRÜR MÜ ?
06.02.2014
AKP’nin paralel devleti…
29.01.2014
Ya “çete” iktidarın içindeyse?
21.01.2014
Merhum Türkiye Cumhuriyeti
15.01.2014
Hırsız yargıyı çalıyor…
07.01.2014
Bu İktidar Darbeden Yargılanacak
31.12.2013
Darbeciler de Size Kurtaramaz
25.12.2013
İkinci Susurluk mu?
17.12.2013
Cemaat mi tehlikeli hükümet mi?
13.12.2013
Lümpen Kemalizm
03.12.2013
Paşasının Başbakanı
26.11.2013
Devlet Faşizminden Millet Faşizmine…
18.11.2013
Öcalan ile kavga edip, Barzani ile barışmak mı?
11.11.2013
Siyasal İslam Liberal Demokrasiye Karşı
06.11.2013
AKP, CHP ve Başörtüsü
30.10.2013
'2. Cumhuriyet'in neresindeyiz?
28.10.2013
Üçüncü Yol İhtiyacı
22.10.2013
MİTleşmek, Diyanetleşmek
15.10.2013
Uluslararası Sistem AKP’nin Biletini Kesti Mi?
09.10.2013
Tarhuncu Ahmet Paşa’yı AKP mi boğdurttu?
16.01.2012
Lefter, Şükrü Saraçoğlu’nun nesi olur?
15.01.2012
‘Cumhuriyetçi kutlama’, ‘demokratik kutlama’
14.01.2012
Bu haber başka yerde yok
13.01.2012
Ben güvenliğin askeri olanını severim
09.01.2012
Genelkurmay’a o istihbaratı kim verdi?
08.01.2012
Sığlığın derinliği
07.01.2012
Orgeneral Başbuğ nerede yanlış yaptı?
06.01.2012
Demokrasi ile ‘biat sistemi’ arasındaki fark
04.01.2012
Siyaset, ‘kaçakçılık ekonomisi’ne Fransız mı?
02.01.2012
Hem sorumlu, hem mağdur mu?
01.01.2012
‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’
31.12.2011
Golü kime attılar?
30.12.2011
Bombalama emrini kim verdi?
28.12.2011
Behçet Oktay’ın kemiklerini kim kırdı?
26.12.2011
AK Parti’yi ilk kim kurdu?
25.12.2011
Menderes’den Menderes’e…
24.12.2011
Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın adresi
23.12.2011
Tarık Ümit Ermeni miydi?
21.12.2011
Türkiye her an geçmişe dönebilir mi?
19.12.2011
İran-Suudi Arabistan mı, Sünni-Şii mi?
18.12.2011
Laboratuarı olmayan bilim dalı
17.12.2011
Yeni büyüme modeli ve teşvikler
16.12.2011
Susurluk’ta faili meçhul reytingi...
14.12.2011
Ergenekon büyürken uyuyamam...
12.12.2011
‘Geçen gün kamyon sürdüm, Leonardo da Vinci’
11.12.2011
Cübbeli’nin fuhuş ekibi ve mutluluk
10.12.2011
Euro ne olacak AB batıyor mu?
09.12.2011
Şikeci siyasetin ahlakı ve vicdanı
07.12.2011
Askeri cezaevi yönetmeliği neden gizli?
05.12.2011
Hurda demir ithalatında dünya şampiyonuyuz
04.12.2011
Şikeci siyasetin kirli çamaşırları
03.12.2011
Merkezle sıfır sorun politikası
02.12.2011
Var mı bu yasayı çıkaracak babayiğit?
01.12.2011
AK Parti’ye Molla Kasım soruları
30.11.2011
Yüzde 3 Türkiye’yi keser mi?
29.11.2011
Devlet-ulustan ulus-devlete geçemeyince
28.11.2011
Kim bu şikeci milletvekilleri?
27.11.2011
Bülbül gözü
26.11.2011
Vicdani ret mecburen, mecburen
25.11.2011
Kemalizm ile Tunceli parantezinde Dersim sürgünleri
24.11.2011
Bravo Sayın Başbakan, sizi alkışlıyorum
23.11.2011
Ergenekon’un farkında mısınız?
22.11.2011
Demokrasi belki de böyle gelir
21.11.2011
Birinci Cumhuriyet Dersim’dir...
20.11.2011
Kürtler İslam mı, Zerdüşt mü?
19.11.2011
Ana muhalefeti vicdanen ret ediyorum
18.11.2011
Başbakan’ın çok önemli bir cümlesi
17.11.2011
Savunma Bakanı’na Molla Kasım soruları
16.11.2011
Sıfır üç promilli Kırık Kalpler Müzesi
15.11.2011
Hırvatları beş sıfır yenebilir miyiz?
14.11.2011
Kozinoğlu kalp krizinden mi öldü?
13.11.2011
Tasavvuf Protestanlığın muhalifi mi?
11.11.2011
Bayram’da Bayram Otel’de 112’nci basamakta
10.11.2011
Birinci Cumhuriyet muhaliflerini de anacak mıyız?
09.11.2011
Kararı alkışlıyor, Bakan’ı kutluyorum
08.11.2011
Çok yakından tanıdığım bir kadın...
07.11.2011
Yunanistan Türkiye’ye fark mı atıyor?
06.11.2011
Said Nursi’nin bayramı...
05.11.2011
Hukukun labirentleri
04.11.2011
Photoshop’suz Türkiye fotoğrafı...
04.11.2011
Almanya’daki Türkler, Türkiye’deki Kürtler
02.11.2011
Kız çocukların ırzına geçme içtihadı...
01.11.2011
MHP neden Anayasa Mahkemesi’ne gitmiyor?
31.10.2011
Cinayet işlemeye özgürlük savaşı mı diyorsunuz?
30.10.2011
Çikolatadan kuzgun başı deseni...
29.10.2011
Cumhuriyet depremi, depremin cumhuriyeti...
28.10.2011
Sırf İstanbul’da iki milyon kaçak konut var...
27.10.2011
Başbakan’ın hatırlattığı cinayet şebekesi
26.10.2011
Hırsızlar da kardeşiniz mi?
25.10.2011
Hırsız müteahhit ve hempaları öldürüyor
24.10.2011
Fay tarlasında anonslu cinayet
23.10.2011
Bir at ile kim evlenmek ister?
22.10.2011
Kayıplarımız Prusya tipi ordu yüzünden
21.10.2011
Baskınla ilgili cevapsız sorular
20.10.2011
Keşke gerçek bir ordumuz olsaydı...
19.10.2011
Bir İsrailli kaç Filistinliye bedel?
18.10.2011
Haydarpaşa’dan dünya nasıl gözükür?
17.10.2011
Yeni bir dünya savaşı mı çıkacak?
16.10.2011
Kaliforniya’da Santa-Monica plajlarında
15.10.2011
Çalışma saatleri mi, yeni buluş mu?
14.10.2011
AK Parti kılavuzunu tanıyor mu?
13.10.2011
Askeri vesayet bitti mi?
12.10.2011
Çin ekonomisi batıyor mu?
11.10.2011
Bıçaklanmış kanlı çıplak kız bedeni
10.10.2011
Beşar Esad dün Gemlik’te miydi?
09.10.2011
Sunset Bulvarı’nda güneş nasıl batar?
08.10.2011
Hala mı devlet-ulus, usanmadık mı?
07.10.2011
Ömrü bir büyücü gibi yoğuran yaşam simyacısı
06.10.2011
Mecburi askerlik mecburen bitiyor
05.10.2011
Dağa mı çıkalım dağdan mı inelim?
04.10.2011
Çocuklar ölmesin, A Vitamini de alabilsinler…
03.10.2011
Türkiye’nin partneri kim?
02.10.2011
Bu meclis halkın mı, devletin mi?
01.10.2011
Şiddet, Yüz Yıl Savaşları ve patates
30.09.2011
Deniz Feneri gazeteciliği...
29.09.2011
Ankara’yı bırak Berlin’e bak
28.09.2011
Google’ı su basar mı?
27.09.2011
Kürdistan’da demokratik siyaset...
26.09.2011
Kürt siyasetinin çözüm önerisi var mı?
25.09.2011
İnsanları birbirlerinden ayıran duvarlar
24.09.2011
‘Said Nursi Ermeni bir general ister miydi?’
23.09.2011
Filistin devlet olarak tanınmalı, çünkü...
22.09.2011
‘Model Ortaklık’ ve yanan mahkûmlar
21.09.2011
Kumrular Sokağı Cinayeti
20.09.2011
Erdoğan dışarı, Amerikan istihbaratı içeri
19.09.2011
Neden Ermeni bir generalimiz yok?
18.09.2011
Mektup bitince aşk da biter mi?
17.09.2011
Gerçek Türkiye kaçıncı sayfada?
16.09.2011
Bakalım Susurluk’a varabilecek miyiz?
15.09.2011
PKK-MİT görüşmesinden kara harekâtına
14.09.2011
‘Arap sokaklarının lideri’
13.09.2011
Her gün üç köşe yazarı ölse
12.09.2011
11 Eylül’den 12 Eylül’e para kazanma biçimi...
11.09.2011
Hurma ağacı gibi uzun, sarışın ve al yanaklı
10.09.2011
İskelet tomografisi
09.09.2011
CHP’ye de yabancı doktor lazım
08.09.2011
Bu resmi de görüyor musunuz?
07.09.2011
Özel Harp ne işe yarar?
06.09.2011
‘Kendimizi yönetmek istiyoruz’ ne demek?
05.09.2011
Ankara’dan Lahey’e nasıl gidilir?
04.09.2011
Peka Peka plajındaki İmparator
03.09.2011
Seyrüsefer savaş çıkarır
02.09.2011
Hüseyin Çelik’in demokratikleşme önerileri
01.09.2011
Gene Eylül
31.08.2011
‘Eşitler Toplumu’ olabilecek miyiz?
30.08.2011
Muhafazakârlar da ‘Deniz Feneri’ni gözlüyor...
29.08.2011
Hükümetten alkışlanacak bir karar...
28.08.2011
Çocuklarımız tahıl mağduru mu?
27.08.2011
Er Sevag’ı kim neden vurdu?
26.08.2011
Federasyonun ‘Ankara Kriterleri’ duvara tosladı
25.08.2011
Somalili madenciler
24.08.2011
Eleştirinin kutsallığı ve ordu düşmanlığ
23.08.2011
Kaddafi de gidiyor netekim...
22.08.2011
Maslow, PKK Sorunu’nu çözer mi?
21.08.2011
‘Müslümanca özeleştiri’
20.08.2011
Mogadişu cehenneminden bildiriyorum
19.08.2011
Kandil’den Mogadişu’ya
18.08.2011
Kanlı bir cehennemde kavrulmaya doğru
16.08.2011
Federasyon toplumsal vicdanı ağır yaraladı
15.08.2011
Suriye Kürtleri, Türkiye Kürtleri..
14.08.2011
Eşine mi kavuşacak, intihar mı edecek?
13.08.2011
‘Devlet emrinde çalışan katiller’in listesi
12.08.2011
Facebook neden gözden düştü?
11.08.2011
Genelkurmay eski Başkanı da tutuklanacak mı?
10.08.2011
‘Komşularla sıfır problem’ protokolü
09.08.2011
Dolar iki buçuk lira olur mu?
08.08.2011
Türkiye-Suriye savaşı çıkar mı?
07.08.2011
Gelin bu Pazar bir bina yetiştirelim...
06.08.2011
Suç ekonomisi 8 milyar mı, 85 milyar mı?
05.08.2011
Askerler saha avantajını kullandı…
04.08.2011
Mübarek, Obama’yı tanımış mıydı?
03.08.2011
İsveç’te komutanları kim atar?
02.08.2011
Birinci Cumhuriyet bitti mi?
01.08.2011
İklim değişti, Akdeniz olur mu?
30.07.2011
Ergenekoncusu, balyozcusu, internetçisi, şinanay yavrum şinanay
29.07.2011
Arz-talep öldü, yaşasın psikoloji
28.07.2011
Kan pazarı
27.07.2011
Vicdanınız yerel mi, küresel mi?
26.07.2011
Kürt siyaseti ‘Kürt vatandaşı’ kapsar mı?
25.07.2011
Cehennem mi, Otomatik Portakal mı?
23.07.2011
Dicle’de kaybolan koyunlar ve Büyükanıt
22.07.2011
Altın ve İsviçre frangı neden yükseliyor?
21.07.2011
Siyasal milliyetçilik mi, hak ve hukuk mu?
20.07.2011
Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Kıbrıs ve şike
19.07.2011
Bugün, ‘Dünya Fenerbahçeliler Günü’
18.07.2011
TSK gazeteciliği ve şike
17.07.2011
Türk pelikanlar Kürt pelikanlar
16.07.2011
El bombası ormanı yakar mı?
14.07.2011
AB Bakanı kim, Bağış mı Davutoğlu mu?
13.07.2011
Şikeyi eloğlu duyar, Federasyon duymaz
09.07.2011
Hükümet Programı ve yeni paradigma
08.07.2011
Paradigma değişimi ve MİT
07.07.2011
Yeni hükümet
02.07.2011
Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresi ne kadar?
01.07.2011
Neo-Ergenekoncu kalkışma
29.06.2011
Bugün Çarşamba, Çarşamba’yı sel aldı
26.06.2011
Dul kadınlar Pazarları nasıl geçirir?
23.06.2011
Ergenekoncu savaş lobisi mi?
21.06.2011
2100 yılında kaç yaşında olacaksınız?
20.06.2011
Mehdi Eker ve AK Parti penceresinden Diyarbakır...
19.06.2011
İyi ki doğmuşsun be babacığım
18.06.2011
Schengen-Şamgen; farkı gördünüz mü?
17.06.2011
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kutluyorum
15.06.2011
İkinci Cumhuriyet ve kuantum sıçraması
14.06.2011
AK Parti yüzde 58 oy alabilir miydi?
11.06.2011
18-24 yaş grubu kime oy verecek?
09.06.2011
Kırk bin ölü, bir milyon beş yüz bin yaralıyım...
07.06.2011
Son vatanımızda Diyarbakır valsi
05.06.2011
Hümanizma’dan Pan-Hümanizma’ya
04.06.2011
IMF kıskacında medya
03.06.2011
Asteroide robot kolu veya seçime kaç gün kaldı?
02.06.2011
Gene Diyarbakır, gene ceviz ağaçları...
01.06.2011
Seçimin sonucunu biliyoruz da sonrası hâlâ meçhul...
29.05.2011
26 Mayıs’ta doğulup, 25 Mayıs’ta ölünülür mü?
27.05.2011
Entelektüeller ve Başbakan
23.05.2011
Siyasetin acizleştiği, bayağılaştığı bir ortam
21.05.2011
Deprem mağduru Türkiye Obama’yı duydu mu?
20.05.2011
Ortaya karışık şiddet soruları...
19.05.2011
Vahdettin 19 Mayıs’ta mı ölmüştü?
12.05.2011
En az gelişmiş ülkeler arasında Almanya var mı?
11.05.2011
Rahip Santoro cinayeti sırasında Emniyet Müdürü kimdi?
10.05.2011
Türkler ve Kürtler: ‘Ayrılık var çıkan falda’ mı diyeceğiz!
10.05.2011
Sinop Cezaevi’nde Avrupa Günü
07.05.2011
Güneydoğu’da siyasetin sonu mu?
04.05.2011
11 Eylül 2001’de kim, ne yazmıştı?
02.05.2011
Ne yaptın, n’ettin gençliğini?
30.04.2011
Herkes prens, herkes prenses…
29.04.2011
CIA Başkanı Türkiye’ye neden geldi?
27.04.2011
27 Nisan bildirisi hala Genelkurmay sitesinde duruyor
26.04.2011
CHP’nin garip ve ürkütücü Ergenekonculuk ısrarı
25.04.2011
Mustafa Kemal Vahdettin’in yaveri değil miydi?
23.04.2011
İkinci Cumhuriyet’e doğru
22.04.2011
YSK üyeleri hangi kitapları okur?
21.04.2011
Şayet ‘İlerleme Raporu’na sorsaydık
19.04.2011
Köylü nüfusumuzun oranı nedir?
17.04.2011
Siyasetten uzak huzurlu flamingolar
16.04.2011
Ferhat Sarıkaya’yı meslekten kim men etmişti?
15.04.2011
Kime soracağız, Ankara’ya mı?
13.04.2011
Soru: AK Parti’nin 2007 yılı seçim vaatleri neydi?
12.04.2011
Sizi listelerde görmüşler
11.04.2011
Kadir Topbaş kimin üvey kardeşi?
10.04.2011
Sarıhumma aşınızı oldunuz mu?
09.04.2011
Şifre sorusu: Kürdün makbul olanı hangisi?
08.04.2011
Askerler ‘Yeni Türkiye’ lafını tekzip etti
07.04.2011
TSK’nın hayata dönüş şifrelerini de konuşalım
06.04.2011
Muhalefetin halkı, halkın muhalefeti
05.04.2011
Miloseviçleri kim kovalar?
04.04.2011
Kim kim ile şifreleşiyor?
03.04.2011
Askerlik tezkeresini okulda veren ülke...
02.04.2011
Şampiyon büyüme ve hurda demir…
01.04.2011
Kasaplar Deresi’nde otopsi
31.03.2011
Ergenekon davası öldü mü, yaşıyor mu?
30.03.2011
Özeleştiri olmadan arınma olur mu?
29.03.2011
Zaman tünelinde TÜSİAD
28.03.2011
Aborjin renkli yaşamdan kanguru hayalarına...
27.03.2011
Pasifik’ten yaşam kıyısına sesleniyorum
26.03.2011
NATO’nun okunmamış taslağı
25.03.2011
Ergenekon’a Susurluk’tan mı gidilir?
24.03.2011
Başbakan Erdoğan’ın imzaladığı anayasa
23.03.2011
Libya’nın kankası Almanlar mı, Türkler mi?
22.03.2011
Kızıltepe, Zergan’da Robin Olmak
21.03.2011
Homeros’dan Libya’ya: Kim av, kim avcı?
20.03.2011
Kedi eti yiyeni AB’ye alırlar mı?
19.03.2011
Çanakkale Savaşı gerekli miydi?
18.03.2011
Sokağın gündemi: Bedelli
1 0
zihni dönmez 18.05.2014 - 17:43:33
"Cumhuriyet tarihi bir “azınlık diktatörlüğü” tarihidir. AKP iktidarı bu vesayeti geriletti. Bunu yaparken vaadi, “vesayetin” yerine demokrasiyi getirmekti ama öyle olmadı." İzin vermiyorsunuz ki bir türlü. Demokrasiden yanaymış gibi görünüp savaş çığırtkanlığı yapıp, savaştan beslenenlerin kalemşörlüğünü yapıyor olmanızı nasıl açıklayacaksınız. Sen eski sen değilsin M. Altan. Sana bir şeyler olmuş. Yada bizi fena keklemişsin bu güne kadar. Hangisi ?
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,89
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive