Mehmet KIZILKAYA

memoeemuh@gmail.comBookmark and Share

Van Depremini Unutmadık !


24.10.2014 - Bu Yazı 2568 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 23 Ekim 2014 Van Depreminin üzerinden onca zaman geçmesine rağmen yaraların halen sarılmadığı, insanların yaraları ile baş başa bırakıldığı bir ülke Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi…

Yeryüzünde ki bütün doğal felaketlerin meydana gelmesiyle genellikle insanlarımızın arasında büyük bir dayanışmanın güçlenmesini meydana getirdiğini söylerler.Bütün dünyanın da bildiği  gördüğü ve yaşadığını da örneklerle kanıtlanmıştır.

Doğal felaketlerin acımasızlığının olduğu zamanlarda,birbirlerine düşman ve kin besleyen ülkeler arasındaki ilişkiler büyük bir duygusal etkileşimle azıcıkta olsa sakinleşme dönemine girip,olumlu yönden bile ilerleme kaydedilmektedir.

Doğal felaketler meydana geldiğinden dolayı  neredeyse bütün çatışmalara ve savaşlara ara vermekten geri kalmayan ülkeler topluluklar vardır.

Türkiye Cumhuriyeti Ülkesinin Van ilindeki doğal felaketin meydana gelmesiyle  bunların tam tersi olaylarla karşılanması bizleri fazlasıyla derinden üzmüştür.Yani şunu da diyebilirim.İnsanlığımızın eksilere düştüğü ve hatta bittiği yer olarak tarihe geçmiştir.

Van ilimizde büyük bir doğal felaket olan (deprem) meydana gelmişti.Orada yüzlerce kardeşlerimiz dostlarımız insanlarımız yaşamlarını yitirmiştiler.Binlerce insanımız o soğuk gecelerde dışarıda kalmışlardı.Yüzlerce bina yıkılmış,köyler de çamurdan topraktan yapılmış evlerin izi kalmamıştı.Bütün evler yerle bir olmuştu.

Doğal felaketlerin meydana geldiği bölgelerde devletin kendi kurumlarını en üst seviyede büyük bir çalışmayla ortaya koymaları gerekmez miydi ?

Doğal felaketlerin meydana geldiği Van bölgesinde en kısa zamanda afet yerine müdahaleler yapılması gerekmez miydi ?

İnsanların yaşamları her şeyin üzerinde olması gerekmez mi ?

Doğal felaketler meydana geldiği zaman yaşlılar,çocuklar,kadınlar ve herkes büyük bir yaşam mücadelesini vermektedirler.

Van depremin de insanlar,yaşamları için büyük bir zaman dilimiyle yarış içerisinde boğuşuyorlardı.Onlar için bizler için hepimiz için ülkemiz için saniyelerin önemi çok değerliydi,çünkü orada can çekişenler için ölüm ile yaşam arasındaki en ince çizgisinin bulunduğu zaman dilimiydi.

Kocaman betonların,büyük büyük enkazların altında kalan insanların çocukların kadınların yaşlıların sesleri duyulduğu zaman hepimizin yüreklerinin hızla arttığı ve bir buruk sevinç meydana geldiğini biliyorduk.

O anda birilerini kurtarmak için bütün bedenimizle ellerimizle gözlerimizle ayaklarımız ve tırnaklarımızla dev betonlara sarılır,haykıran seslere ulaşmak için zamana karşı savaşıyorduk.

Bizler,kocaman betonların altında kalan minik bedenlerin haykırışlarına ulaşmak için uğraşırken,bir anda kendisini güçlü ve büyük gören devletimizin bakanların milletvekillerin yardımları ne zaman gelecekler de en kaz altında kalan minik bedenleri kurtaracaklar diye düşünmeden edemediler insanlar.

Hepimiz umutlarımızı korumak için savaşıyorduk koca beton enkazlarıyla.Sonuç olarak bir canın kurtulması bizlere büyük bir sevinç veriyordu.

Doğal felaketin olduğu yer “Güneydoğu” olunca burada Koca bir “ AMA “ devreye girer.Yani siyasetçilerin milletvekillerin partilerin politik yaklaşımları devreye girer.Doğal felaketin yaşandığı bölge halkı için her şeyi ağırdan yapmakla kalmayıp,ne kadar zarar verilirse o bölgelere sanki onlara kar kalacakmış gibi bir düşünceyle hareket etmekten geri kalmadılar.Nasıl olsa doğal felaket (deprem) savaşın ve çatışmaların devam ettiği yerde olmuş düşünceleriyle hareket edenler olmuştu.

Marmara depremin de,Yalova ve Düzce depremin de ülkenin neredeyse bütün askeri gücünü arama kurtarma ekipleriyle beraber çalışmalara katılırken,depremin olduğu Van ilimizde yani genel anlamda Kürtlerin fazla yaşadığı coğrafyasında ise savaşın ve çatışmaların naraları atılıyordu.

Doğal felaketin yaşandığı zaman da dilimin de yüzlerce hatta binlerce mazlum insanlarımız çocuklar kadınlar yaşlılar kurtarılmayı beklerlerken,başka yerlere yardım eli uzatanlar,başka ülkelere yardım edenlere ne denilmeliydi acaba ?

Kendi ülkenizde ki insanlara karşı sorumluluklarınızın bilincinde olmanız gerekirken tam bir sorumsuzluk sergilemek için adeta yarış halini almışlardı.Neredeyse bütün kurumlar.Özellikle o bölgelerde çalışan Kızılay kurumları.O zaman ki bakanlık ve milletvekili koltuklarında oturan bölge milletvekilleri tam bir sorumsuzluk sergilemekten kaçınmadılar.Orada ki insanların yaralarına merhem sürülmesi gerekirken tam manasıyla yaralarını tuzlama işlemlerini yapmaktan geri kalmadılar.

Her saat başı basınlarda çıkan haberlere göre bu kadar yardım toplanıldı,bu kadar yardım gidildi,bu kadar erzak gitti.E peki o kadar şey gidiyordu da insanlar çocuklar yaşlılar neden o karlı havada ayakkabısız yürüsün ki ? Yardım dediler,fakat bölgeye zerre kadar yardım yapılmadı.

Felaketin yaşandığı bölgede ki  insanların ölüm çığlıkları kulaklarımızda sürekli yükseliyordu.

Her gece ve her gün çocuklarını kurtarmak için Kürtçe ağıtlarla kendi acılarını dinlendiren annelerimizi bacılarımızı dinliyorduk sürekli olarak.

Doğal felaketin (depremin) bir sembolü olan Küçük Yunus’un ölümü büyük bir cinayet olarak tarihe geçilmiştir.Bütün dünyanın yüreğini yakan Küçük Yunus,kurtarılmayı beklerken göz göre göre öldürülmekten kaçamadı.Küçük Yunus gözlerini açtığı zaman yüzlerce tonluk enkaz parçalarının altında kurtarılmayı beklemişti.Yunus’un yaşamla ölüm  arasında ki mücadelesi hepimizin rüyalarına girdi.

Sizlere soruyorum,tonlarca en kaz parçalarının altın da kalan minik bedenin sorumlusu kimler ?

O minik bedenleri kurtaracak birileri yok muydu?

Ekipler yok muydu?

Ordu yok muydu?

Minik bedeniyle kocaman enkaza karşı savaşan Yunus,yüzlerce ton enkazın altında geçirdiği iç kanama nedeniyle yaşamına veda etmişti.

Bunların sorumlusu kim ? Kürt coğrafyası olduğu için midir ki yardımlar sürekli geciktirilmiş bir şekilde geliyordu ! ?

Böyle doğal felaket olaylarında politik yorumların yapması kadar saçma bir şey yoktur.Olamazda ! Sonuç olarak doğal felakettir.Lakin Türkiye Cumhuriyeti Ülkesinde ki yaşayan halklarımıza baktığımız zaman da bir doğal felaket (deprem) dahi ırkçı duygulara ve politik konuşmalara kurban edilmekten geri kalınmamaktadır.

Terbiyesiz de ırkçı duygularından bir kaçını sizlerle paylaşmak isterim.Ki o tür insanlar,insanlıktan nasiplerini almamış olanlardır.

Haber Türk spikeri olan Duygu Canbaş; Haber Türk kanalının canlı yayınında “Her ne kadar Van’da olsa da acımız büyüktür.” demesi bile insanlıktan nasibini almamış bir kişilikte olduğunun kanıtı olup,ırkçı yaptığının da altını çizmek isterim.Yani o bölgede Kürt kökenli insanlarımızın çok olduğu için kendince Irkçılık yapmış olup,çok iyi bir şeymiş gibi konuşması da ayrı bir terbiyesizlik olduğunu da herkes tarafından dile getirilmiştir.

Kendini bilmezlerden bir diğeri de “ ATV ”kanalın da yayınlanan “ Tatlı Sert “ program sunucusu “Müge Anlı “ dır.Şöyle ifadeler kullanmıştır.”Herkes haddini bilecek.Yeri geldi mi taş atacaksın,Mehmetçik (askerler) kuş avlar gibi avlayacaksın sonra da zor günlerde canım cicim deyip,devletimizden yardım isteyeceksiniz.O polisler emniyet güçlerimiz hemen yardıma koştular oradakilere.O taş atanların elleri kırılsın.Askerlerimize polislerimize zeval vermesin.”

Böyle kişilerin insanlığa dair en ama en ufak bir özellik taşımayan mahlukların olduğunu da biliyoruz.

Depremin meydana geldiği bölgede ki insanların çığlıkları enkazların altından yükselirken,televizyon programlarında  ırkçılık yapan kendini bilmezler “sizlere yardım yok,ölün “ diyerek bağırmasının ne anlam ifade ettiğini hepimiz çok iyi biliriz.Ki sizin gibi başı boşların pisliklerin ırkçıların yeri ne bu dünyada ne diğer dünyada vardır.

Bunlar politik bir olayı dahi bir doğal affet olayında kullanabilecek kadar kendilerini bilmez düşük insanlardır.

Bunlar politik alanlardaki başarısızlıkları karşısında,doğal felaketleri (deprem gibi) kullanarak kendi o boş olan histerik duygularını tatmin etmek istemektedirler.Ama bizler asla ve asla insanlığımızdan duygularımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Bu kendini bilmezlerin unuttukları bir gerçeklik var.Mezopotamya ve Anadolu halklarının tarihten gelen ortak özelliklerini zor günlerde,zor anlarda taşımayı ve dayanışmayı başarabildiklerini bilmezler.

Bizleri birbirimize kenetleyen ve bizleri birbirimizden ayırmayan büyük bir bağ ve inanç vardır.Doğudan olsun,batıdan olsun ülke genelinde birbirimizin yanında olduğumuz ve acılarımızı hep beraber yüreklerimizde hissettiğimiz bireyler olması dileğiyle.

Yeniden bu tür felaketlerin yaşanmamasını rabbimizden niyaz ediyorum.

Depremde hayatlarını kaybeden insanlarımızın mekanları cennet olsun.

Bu büyük felakette hayatını kaybeden insanlarımızın aileleri başta olmak üzere bütün insanlığa başsağlığı diliyorum.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
16.10.2017
Huzurlu Hayat “Güzel Ahlâk’tan” Geçer
9.10.2017
Mardin’i Yüceliğe Ulaştıran Vali “Mustafa Yaman”
25.1.2017
İnsanlar Sevdikleriyle Beraberdir
7.1.2017
Trabzonspor Aşk’ı ve Kardeşlik Köprüsü Mimarları AYDIN ve ÖTER
30.12.2016
Sürgün Yürekler Hep Yaralıdır
22.10.2016
Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!
21.10.2016
Allah’a Giden En Güzel Yoldur “Dua”
27.9.2016
Kan, Duman ve Ölümlerin Kokusuyla “1 Eylül”
11.7.2016
Kibir, İnsanı Şeytana Bağlayan Düğümdür...
21.6.2016
İnsanoğlunun Mutsuz Oluşu
8.6.2016
Aşkı Muhabbeti Bol Olan “Ramazan’ı Şerif”
7.6.2016
Peygamber Efendimiz Gibi Adaletli Olun!
26.5.2016
Yeryüzünün En Güzel Varlığı Olan Anne...
13.5.2016
Gülümsemek Yüzün Zekatıdır…
22.4.2016
Çocuklar! Kansızların Hedef Tahtası
22.8.2015
Hayatla Dalga Geçme Ey Oğul!
2.8.2015
Ortadoğu Coğrafyasında Yapılan Zulümleri, Yaptığınız Boş Siyasetle Bitiremezsiniz!
26.7.2015
Ateş Hep Düştüğü Yeri Değil de, Düşmediği Yeri de Yaksın Biraz…
21.7.2015
Gencecik Fidanlar Neden Öldürülür ki?
2.7.2015
İslam Dini Kan'dan Değil; Barıştan, İmandan, Akıldan ve de İlimden Yanadır
28.6.2015
Cenabı Hakk’a Açılan Eller ve Edilen Dualar
14.6.2015
Türkiye Toplumunu Tecavüze Teşvik Eden Beyinsizler
1.6.2015
Cenab-ı Hakk'a Derin Bir İçtenlikle Yöneldiğimiz Gece Olan Berat Gecesi
16.5.2015
Eli Kanlı Darbeci Kenan Evreni İyi Bilmezdik Ey İmam
8.5.2015
Mutluluğumuzu ve Huzurumuzu Kuran Ahlakı ile Elde Etmek
6.5.2015
Mutluluk Bizlerin Tercihlerinde Saklı Olan Bir Duygudur
1.5.2015
Materyalist Evrende Cenab-ı Hakk'ın Sevgisi
24.4.2015
İnsan Aklının Alamayacağı Zulümlere Rağmen İnsan Kalmayı Başaran Bütün Çocuklara…
23.4.2015
Huzur Pınarlarından Olan Regaip Kandili
21.4.2015
Müslümanların Hayat Pusulası Olan Kur'an-ı Kerim'e Saygı Duymak
20.4.2015
İnsan Yüreğindeki Sevgi ile Aşkın Farklı Çağrışımları
17.4.2015
Aklımızın Duyulmayan Seslerinden Olan “Düşünceler”
16.4.2015
Kutlu Doğum ile Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V)
10.4.2015
Sevdiğiyle Kalbini Bölüşmektir Sevmek...
06.04.2015
Vali Olup da İnsanlıktan Nasibini Almayanlar!
31.03.2015
Ortadoğu Coğrafyasının Belini Kırmaya Çalışan Siyonistler
30.03.2015
Ortadoğu Coğrafyasının Belini Kırmaya Çalışan Siyonistler
27.03.2015
Farklılıklarımız Olsa Bile Yine de Doğal ve Otantik Olmalıyız
19.03.2015
Çanakkale'de Savaşan İslam Ümmetinin Aslanları
16.03.2015
Tarih Sayfalarına Kara Bir Leke Olarak Yer Alan Halepçe Katliamı
14.03.2015
Toplumumuzun Kalıplaşmış Sözleri Düşünceleri ve Görüşleri
12.03.2015
Günümüz İnsanların Öfkelerindeki Hedef Şaşması
08.03.2015
8 Mart Yeryüzünün Bütün Kadınlarına Güzellikler Getirsin
06.03.2015
Barış ve Çözüm Sürecinin Önünü Hiç Kimse Tıkamaya Kalkmasın
27.02.2015
Cezaevlerinde Çocuklar Tecavüzlere İşkencelere Maruz Kalıyorlar
24.02.2015
Barbar İran Devleti Aklını Başına Almalı
20.02.2015
Mardin'in Yeni Valisi Ömer Faruk KOÇAK ve Halkın Beklentileri
16.02.2015
Siyasiler İşlenen Cinayetlerden Sorumludurlar
14.02.2015
Nedir Bu Milletvekili Olma Merakınız!
12.02.2015
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Lezzet Yeri
09.02.2015
Ortadoğu Bölgesinin Beyin Gücü Olan Türkiye
04.02.2015
Terör Örgütü Siyonist İsrail...
1.02.2015
Özlemini Çektiğiniz Demokrasi ve Barışı Yakmakla Yıkmakla Öldürmekle Getiremezsiniz
28.01.2015
Dünyanın Aydınlık Yüzüne Sahip Olan Kürtler ile Kobani Rojava Şengal Üçgeni
27.01.2015
Kral Abdullah bin Abdülaziz el-Suud'un Ölümü Amerika'nın İşine mi Yaradı
24.01.2015
Güneydoğu Anadolu Bölgesini Karanlığa Mahkum Eden Özelleştirmeler
22.01.2015
Tabelası Düşmüş Adalet Mülkün Temeli midir?
18.01.2015
Peygamber (lere) Efendimize ve İslam’a Dil Uzatılamaz!
16.01.2015
Acımasız Hırsların Kurbanları Çocuklar
14.01.2015
Bütün İnsanları Bütün Dünyayı Bütün Ortadoğu’yu Yöneten Yahudiler
11.01.2015
10 OCAK DÜNYA ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
07.01.2015
Ortadoğu Coğrafyasında Teröristlerin Kaynağı Olan Emperyalizm ve Siyonizm’e Karşı Mücadele…
06.01.2015
Türkiye Cumhuriyeti Ülkesinin Lojistik Sektöründeki Gelişimleri
03.01.2015
Sessizce Bana Yaklaşan Ölümün Bedenime Ruhuma Teması
01.01.2015
Ey İslam Alimleri Ey Müslümanlar Bu Katiller Nasıl Müslüman Olur? Karar Verin Artık!
30.12.2014
Ey Savaşın Ateşini Kendi İsmiyle Söndüren Barış Neredesin!
28.12.2014
Uludere’de Roboski de Özgür Kelebeklerin Maruz Kaldıkları “ Katliamlar Ölümler Vahşetler…”
26.12.2014
İnsanoğlunun En Büyük Düşmanı Olan Hasta Düşünceler
24.12.2014
Ülkelerin Korumalığını Yapmakta Olan En Büyük Silah: Faşizm
22.12.2014
Bütün Yanıtların İnsansal Olduğu Bir Düzen İsteyen İnsanoğlu
20.12.2014
Siyonist İsrail - Canavar Amerika
17.12.2014
Kendi Beyinlerini Pazarlayıp, Kendilerini Satanlar
15.12.2014
Yeryüzünde Barış ve Kardeşliğin Olmaması Neden mi ?
10.12.2014
Olmayan Barış'ın Saçmalıkları ve İnsanları Yok Eden Kapitalist Sistem
06.12.2014
Ortadoğu'da Bölgesindeki Emperyalist Güçler ve İd'leri olan DAİŞ
05.12.2014
Kadim ve Kutsal Toprakların Coğrafyası - Ortadoğu -
03.12.2014
Mezopotamya ve Ortadoğu'nun En Kadim Kültür Başkentlerinden Diyarbakır'ı Anlatabilmek....
1.12.2014
Post Modern Periyotun İçinde Bulunulan Eğitim Sistemi
28.11.2014
İnsanların Özgürlüğü ve Yeryüzündeki Fikirlerin Zenginliği
25.11.2014
İSRAİL VE KUTSAL KİTAPLAR
19.11.2014
İnsanların Edeple Bütünleşmeleri
16.11.2014
Deccal ve Masonların İlluminati İle İlişkilendirilen Bağlantıları
13.11.2014
Adalet mülkün temelidir
11.11.2014
“Hayat Gümrük Müşavirliği”
07.11.2014
Biyolojik ve Zehirli Silahlanmaların Dünya Ülkelerine Etki ve Yankıları
05.11.2014
Antikapitalizm Antikapitalist Müslümanlar ve Kapitalizm
31.10.2014
Türkiye Cumhuriyeti Ülkesinde Modernize Edilmiş Taşeronlaştırma Sistemlerinin Oyunları
29.10.2014
Barışın Onurun ve Namusun Dimdik Yiğidi Büyük Üstad “Ahmet KAYA”
26.10.2014
Kürt olarak dünyaya gelmek suç mudur ? Neden sürekli Kürtler ölüyor?
25.10.2014
Ortadoğu Coğrafyasında Yeni Savaş Türü “Su Savaşları”
24.10.2014
Van Depremini Unutmadık !
23.10.2014
Ortadoğu'da Savaş Sirenlerinin Çalmasıyla Olmayan Barış Bitiyor mu?
21.10.2014
Ortadoğu da Satılık Ülke mi !?
19.10.2014
Kan Kokusu ve Ortadoğu Bölgesi
18.10.2014
Kusura Bakmayın Zalimlerden Olamam, Hele ki Diktatörlerden Hiç Olamam !
14.10.2014
Diktatörlerin Ayak Sesleri ve Çöküşleri
13.10.2014
Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Zor mudur Demokrat İnsan olabilmek…
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive