Devlet kurumları ve denetim!

Devlet kurumlarında işler nasıl yürüyor? Herhangi bir şekilde denetleme yapılıyor mu? Yoksa her kurum kendi amiri tarafından mı denetleniyor? Devletin kurumları camiler de dahil olmak üzere mülki amirler tarafından zaman zaman denetlense daha iyi olmaz mı? Hem kurum çalışanları tarafından, hem de amirleri tarafından çok memnun edici olur kanaatindeyim. Öyle ya bir bakmışsınız mülki amir hemen yanıbaşınızda! Özellikle hastaneler, okullar, camiler, tapu müdürlükleri, nüfus müdürlükleri vb. Hem vatandaş, hem de çalışanlar açısından büyük bir moral motivasyon olur! Ne dersiniz?

Tüv de sıra bekleme işi!

Bildiğim veya duyduğum Türkiye’de nüfus oranına göre en fazla araç ilimizde varmış. Dolayısıyla bu araçların muayene işi de Düzce’de TÜV (Araç Muayene İstasyonları) denilen bir kurumda yapılıyor. Araç sahipleri sıra alabilmek için zaman zaman kuyrukta bekliyor. Araç sahipleri de araçlarının muayenesi için bekliyor. İşlerin daha da hızlanması için bu işyerinde eleman sayısına ilave yapmak mümkün değil mi?

TÜV ne demek? TÜV: (Technischer Überwachungs–Verein) Almanca’da Teknik Denetim Kurumu’nun kısaltmasıdır ve ismini bu üç kelimenin baş harflerinden alır. TÜV, Almanya’da teknik muayene, kontroller ve yönetim sistem belgelendirilmesi için devlet tarafından yetkilendirilmiş, 140 yılı aşkın bir geçmişe sahip bağımsız bir denetim ve kontrol kuruluşudur. Geçen yüzyılın ikinci yarısında Alman sanayi kuruluşları tarafından buhar kazanlarının yol açtığı tehlikelerin önlenmesi amacıyla kurulmuştur.

TÜVTÜRK; Türkiye'de periyodik araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluş olarak uluslararası standartlarda gerçekleştirdiği periyodik araç muayenesi hizmeti ile trafik ve araç güvenliğine katkı sağlamayı hedefleyen, konusunda uzman bir kuruluştur. TÜVTÜRK'ün temel değerleri bağımsızlık, tarafsızlık ve dürüstlüktür.

Camilerimizin yanındaki dernek binaları!

Camilerimizin hemen yanında ya dernek binamız, ya da köy konağımız var. Ama oralarda genelde maçtan başka bir şey izlenmez. Bu binalarda köy gençlerine yönelik başka etkinlikler yapılamaz mı? Gençlerimize yönelmeliyiz. Onlarla sohbet etmeliyiz.

Engelliye yardım eden müdürümüze teşekkür!

Geçtiğimiz günlerde bir kurum müdürünü ziyarete gitmiştim. Öztürkler mevkiinde engelli vatandaşlarımızdan biri nasıl olmuşsa suya girmiş ve kurtarılmak için yardım istiyor ama ilgilenen yok! Kurum müdürlerimizden bir tanesi tesadüfen oradan aracı ile geçerken onu görüyor. Aracından iniyor, paçalarını sıvayıp suyun içine giriyor ve engelliyi sudan kurtarıyor. Sonra da aracına binerek gideceği yere gidiyor. Bu müdürümüze teşekkür ediyorum. Adının verilmesini istemediği için kim olduğunu bilerek yazmadım. Hoşçakalın.

  • Abone ol