17 Ağustos 1999 Düzce depremlerinden sonra ilimizde yapılan kalıcı işyerlerinin faal hale getirilmesi ile ilgili bugüne kadar 9 adet, 29.03.2018 tarihindede“Kalıcı işyerlerini hizmete sokanlara teşekkür!” başlığı ile bir yazı yazmıştım.

Geçtiğimiz hafta da kalıcı konutlar bölgesinde 1999 Düzce depremlerinden sonra yapılan kalıcı işyerindeki bir blokun son katında yapılmış olan ve henüz isim verilmemiş olan “Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüne ait Gençlik Merkezini” ziyaret ettim. Doğrusu çok mükemmel bir şekilde yapıldığını gördüm. Herkesin malumu o binalar 1999 Düzce depreminden sonra kalıcı işyerleri olarak yapılmıştı. Ama pek rağbet görmemişti. Binalar adeta olduğu yerde çürüyordu.

Israrlı yazılarımız sonunda daha önceki valilerimiz ve siyasilerimiz Kalıcı işyerleri olarak yapılmış olan binaların metruk halden kurtulması ve yeniden ekonomiye kazandırılması için bir proje başlatarak bu binalar yüksek okul öğrenci yurdu olarak onarımına başlanmıştı. Kalıcı işyerleri prestij binalar olarak yüksek okul öğrenci yurtları binası haline getirilmişti. Daha sonradan gelen idare ve siyaset de bu çalışmayı devam ettirmişti. Çok da isabetli olmuş.

Kalıcı konutlar, Çamlı evler mahallesi 1. Düzce Bulvarı, 113 nolu iş merkezi, 16 numaralı binanın bir parçası olan üç katlı bir işyerinin yaklaşık 2750 metre kare büyüklüğünde olan son katı “Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüne ait Gençlik Merkezi” haline getirilmiş. Binanın son katı baştan sona yeniden dizayn edilmiş. Binada; Gençlik Merkezi Müdürü odası, Toplantı odası, Gençlik lideri odası, Antranörler odası,

Atıcılıkta Düzce’nin ve milli takımımızın Sporcusu olan gururumuz Servet Sivrikaya’nın isminin konulduğu altı yollu havalı sılahlar atış poligonu,  Bilardo branşında ismi Türkiye’de ve Dünyada bilinen, Milli Sporcumuz, Düzce’nin evladı olan Savaş Bulut’un ismini taşıyan  ve spor il müdürlüklerinde bir ilk olan Bilardo salonu, Kickboks - ve boks salonu, Wushu ve karate salonu, Sporcular için sauna,

Bilgisayar atölyesi, Dil eğitimleri atölyesi, İnovasyon atölyesi, Dini ilimler atölyesi, Sosyal bilimler atölyesi, Kütüphane, Müzik atölyesi, Resim atölyesi, El sanatları atölyesi, Kişisel gelişim atölyesi, Kıraathane, Sauna, Bay-Bayan mescit, Has oda, 2 adet Bay-Bayan wc yapılmış,

Kalıcı konutlar semtinde bulunan bu binanın onarım masrafları “Gençlik ve Spor bakanlığı” tarafından yapılmış ve 15 yıllığına Gençlik Genel Müdürlüğüne ücretsiz olarak tahsis edilmiştir. Gençlik Merkezi halen faal durumdadır ve gençlerimizin hizmetindedir

Kalıcı konutlar semtindeki “Gençlik merkezi” binası 12.02.2018 tarihinde Bilimi Sanayi ve Teknoloji Bakanımız sayın Faruk Özlü, ilimiz valisi Dr. Zülkif Dağlı ve çok sayıda davetli tarafından hizmete açıldı.

Gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirebileceği Düzce ilimizin Kalıcı konutlar semtindeki “Gençlik Merkezinin” hem üniversite öğrencilerine, hem Düzce’ye, hem de öğrenci velilerine çok büyük oranda fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Binanın giriş katında bulunan işyeri sahipleri bulundukları katı biraz daha göze hitap eder şekle getirirler ve bahçe düzenlemesi de yapılırsa bina karşıdan bakıldığında daha hoş görünür.

Ayrıca aynı binanın en alt katı “Kalıcı konutlar Semt Hastanesi” yapılmak üzere Sağlık İl Müdürlüğüne verilmişti. O bina Sağlık Bakanlığının kriterlerine uygun ise “Kalıcı Konutlar Semt Hastanesi” veya adı ne olacaksa olsun ama bina yaklaşık 50 bin kişinin hizmet alacağı bir sağlık merkezi olur. Aksi halde adı geçen bina Sağlık Bakanlığının semt hastanesi kriterlerine uygun değilse bir an önce kararı verilip bir başka resmi kuruma verilmesi sağlanmalıdır. Çünkü o binaların boş olarak durması milli ekonomiye her geçen gün zarar vermektedir.

Bu binaların çürümekten kurtarılmasına sebep olan önceki valilerimiz ve siyasilerimizi, hizmeti kaldığı yerden devralan ve en güzel bir şekilde devam ettiren valimiz Dr. Zülkif Dağlı’yı, halen hizmet vermeye çalışan siyasilerimizi, hizmeti en iyi şekilde götüren ilgili kurum amir ve müdürlerimizi, ekiplerini ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.  Hoşçakalın.

Not-1: Servet Sivrikaya; 1966 Düzce doğumlu. 1993 yılında Barcelona’da Double Trap atışlarında Dünya 2.

1994 yılı Mısır’da düzenlenen Double Trap Dünya kupasında bronz madalya sahibi.

2014 yılı Türkiye Trap Federasyon kupası 1.

2016 yılı Türkiye Trap Federasyon kupası 1. 

2017 yılı yapılan Double Trap Federasyon kupası 1.

Not-2: Savaş Bulut; 1974 doğumlu. Elektrik mühendisi. 1997 yılı Düzce 1.

2005 yılı Türkiye 3.

2011 yılı Türkiye şampiyonu,

2016 yılı Sakarya üniversitesi Spor Kulübü ile kulüpler Türkiye 3.

  • Abone ol