Neden vatan haini patlaması olacak?

 İnsanın karşı karşıya olduğu gerçekliği inkâr etmek için neler yapabileceğine dair en çarpıcı örneklerden bir tanesi de 15. yüzyılda İspanya’yı kaybetmek üzere olan kral Boabdil’in (XII. Muhammed) hikâyesidir. 


Savaşta son stratejik toprak parçası olan Alhama kaybedilmiştir. Kötü haberi getiren ulak elinde kâğıtlarla birlikte kralın huzuruna çıkar ve haberi verir. Boabdil aldığı haber karşısında o kadar büyük bir hiddete kapılır ki, sanki Alhama’yı onun elinden alan bu haberciymiş gibi, oracıkta öldürüverir zavallı adamı. 

Ulağı öldürmek kaçınılmaz sonucu hiçbir şekilde değiştirmez; savaş ve hükümranlık kısa bir süre içinde kaybedilecektir. 

* * *

Başbakan Erdoğan, kendisinin seçtiği istikametin kaçınılmaz sonuçlarından bahseden TÜSİAD Başkanı’nı ‘vatan haini’ ilan etti. Oysa, Muharrem Yılmaz ufukta görünen fırtınayı haber veriyor sadece... 

Hukuk devletinden saptığında, güven duygusunu ortadan kaldırdığında, yabancı yatırımcı da pılı pırtıyı toplar gider bu ülkeden diyor. Başbakan mesajın ne anlama geldiği üzerine düşünmek yerine büyük bir hiddetle ‘mesaj getireni’ ortadan kaldırmaya çalışıyor. 
Zannedersiniz ki Muharrem Yılmaz’ın sözleri nedeniyle yabancı yatırımcı Türkiye’den kaçacak... 

* * * 

Hukukun hallaç pamuğu gibi atılmasının bir bedeli olduğunu söylüyor Yılmaz sadece... 

* * * 

Bir yolsuzluk soruşturması yapıldı diye, binlerce polisin yeri değiştirilmedi mi? Savcılara işten el çektirilmedi mi? Yasalar değiştirilmeye çalışılmadı mı? Yolsuzluk soruşturması yürüten İzmir Cumhuriyet Savcısı, Adalet Bakanı ve Müsteşarı tarafından tehdit edildiğini iddia etmedi mi? Bir ülkedeki hukuk sistemine olan güveni kırmak için bunlardan daha fazla ne yapılabilir ki? 

Hukuka güvenin kırıldığı mı yanlış? Hukuka güvenin kırıldığı, keyfi yönetim izlenimi veren bir ülkeye dışarıdan yatırım gelmeyeceği tespiti mi yanlış? 

* * * 

Eğer hâlâ Türkiye’deki demokrasi ve ifade hürriyetinin ne durumda olduğunu anlamak isteyen yabancılar varsa, sadece ekonomiye ilişkin tespitlerde bulunan birinin ‘vatan haini’ ilan edilmesinden daha ‘somut’ nasıl bir bilgi verilebilir ki? 

* * * 

Erdoğan’ın bu çıkışı onun ruh haline ve kaygılarına ilişkin bilgi veriyor. 
Boabdil’in ruh halini yorumlayan Freud, mesaj getireni vurmanın katlanılamaz olandan kurtulmaya yönelik bir savunma mekanizması olduğunu söylüyor. 

Ve ekliyor Freud: “Kral, mesajcıyı öldürerek, hala mutlak bir güce sahip olduğunu göstermeye çalışıyor.” 
Önümüzdeki günlerde Türkiye’deki ‘vatan hainleri’nin sayısında bir patlama olacak gibi görünüyor.

  • Abone ol