Hata, kusur insana mahsustur. Hatasız insan yoktur.

Her kusursuzluk anında da mutlak bir kusurun var olabileceğini anlatan güzel bir hikaye vardır ya hani,  bilmem bilir misiniz?

Dönemin birinde Bağdat Valisi, her şeye bir bahane bulanlara bir cevap olması için kızını evlendirirken kusursuz olunabileceğini göstermek istercesine, her bir hazırlığını itinayla yaptırmış, her şeyin en mükemmelini kullanmış kusursuz bir düğün hazırlatmıştı.

 Düğün günü gelip çattığında Vali gururla  gezinirken, misafirlerden birinin gürleyen sesini duymuş;

”Ey Bağdat Paşası...

Hani bu gümüş mangalın maşası”

Efendim son günlerde Düzce ile ilgili müjdeler peşpeşe geliyor.

Yıllardır yapılacak diye beklenen ancak her seferinde hayalkırıklığı yaşanan Düzce'nin en önemli projelerinde inşallah sona gelindi.

 ÖrneğinTerminal, 300 Yataklı Hastane ve Otoban Bağlantı Yolu...

Tabi bu proejelerin bitmesiyle olay bitmiyor.

Yol çevre düzenlemesi, otopark gibi sorunları da beraberinde getiriyor.

 Eğer o büyük projeleri planlarken yolunu, çevre düzenlemesini planlamadıysanız; yaptığınız yatırım hiç bir işe yaramıyor.

Çileyi de beraberinde getiriyor.

Örnek mi?

Harmankaya Şelalesi Düzce’nin güzelliklerinden sadece bir tanesi.

Düzce’ye 31, İlçe merkezine 11 km. mesafede bulunan Harmankaya Şelalesinin görkemli görüntüsüne ulaşabilmek için, dere yatağını ilerleyerek onlarca kayanın arasından yürüyerek şelaleye ulaşılabiliyor. Çünkü yolu yapılmamış...

Akçakoca Karayolu Beçi Sapağındaki büyük mühendislik hatası,  nedeniyle  kazalar meydana geliyor.

Cumhurbaşkanı Sayın  Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminde yanılmıyorsam 2011  yılında  Düzce – Yığılca Karayolunun  yapılması veya iyileştirilmesi sözünü verdi ve ardından kazma vuruldu..Kazma vuruldu vurulmasına da , yol yapımı yıl 2016 hala sürüyor. 

Ne zaman biteceği belli değil.Allah bilir.

Gölyaka-Düzce Bağlantı yolu yapılmasına yapıldı.

Ancak yine mühendislik hatası yüzünden hemen hemen her yıl   heyelan meydana geliyor.

 İnsanlar korkuyla yaşıyor.

Daha sayayımmı?

Geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan ve Düzce’nin önemli bir sorununu ortadan kaldıran Düzce Ağız ve Diş Hastanesi girişi çile dolu. Bir de ilerleyen aylarda hizmete açılacak olan Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nin protokol girişinin olduğu bölgede çakıl taşları arasında çukurların oluşması hastaneye gelen vatandaşlar tarafından “Burası böyle mi durmalı” dedirtiyor.

Evet neticede 12 Temmuz'da Terminal, 300 Yataklı Hastane,   Nikah Salonu, Kültür Merkezi gibi Düzce halkının umudunu kestiği dev projelerin hayata geçeceği sözü veriliyor.

Ancak yol, çevre düzenlemesi, otopark gibi olmazsa olmazlarını da yapın da, vatandaş pişman olmasın.

Sakın sözkonusu projelerin yollarını, çevre düzenlemesini de 2019'da seçim malzemesi olarak  kullanmayın, zira saydığımız projeleri yıllardır iktidar yapılacağı yönünde, muhalefet de gecikmesini eleştirerek yeterince siyasi malzeme olarak kullandı.Artık yeter da!

 Mesela Gölyaka Eski Belediye Başkanı Nihat Çelik bağlantı yolunu her seçim döneminde siyasi malzeme olarak kullandı ve o sayede koltuğa tekrar tekrar oturdu. Şimdi bağlantı yolunun halini görüyorsunuz. Mübarek bağlantı yolu değil, tehlike yolu...

Sonuç olarak   bir şeyleri ne kadar  yaptığınızı düşünür,  hatalı olduğunuzu  kabul etmez, gerçekleri kabul edip çöüm bulmazsanız... Elbet bir gün,   mükemmel olmadığınızı  hatırlatacak, hatalarınızı, acı gerçeği yüzünüze haykıracak, benim gibi çılgın birileri, yani hikayedeki “maşayı” soracak birileri  mutlaka, ama mutlaka çıkacaktır...

Saygılarımla...

  • Abone ol