İnanılacak gibi değil... Ama eğer "Gezi zekalı"ysanız sizin için bu yaklaşım normaldir. Pazar günü yapılan referandumu bir seçimmiş gibi alıp zafer ve yenilgi üzerinde çeşitlemeler yapanlardan söz ediyorum.


Seçim değildi
Mesela Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını kazandığı oylama bir "Seçim"di. Ama artık Cumhurbaşkanı'nın TBMM tarafından değil halk tarafından seçileceğini öngören anayasa düzenlemesinin oylanması bir "Referandum"du. Anayasa'nın bazı maddelerini değiştiren ve yüzde 51 oy oranı ile kabul edilen metin de, pazar günü bir seçime değil bir referanduma sunulmuştu.

Kafa karışıklığı
Ama siz ille de bir kavga konusu arıyorsanız, gerçeklere değil kafanızdaki karmaşıkdünyanın çarpıklıklarına kapılırsınız. Referandum sonucunda gerçekleşecek değişikliklere değil, kimin yenildiğini, kimin zafer kazandığını aramaya başlarsınız. Sonunda referandumun sonucuna değil hangi ilde ne tür oy çıktığına falan takılıp, birilerini muzaffer birilerini de ezik ilan edersiniz.

Bahçeli'nin başarısı
Bu hatayı özellikle AK Partili siyasetçiler ve yorumcular yapmamalıdırlar. Örneğin Devlet Bahçeli örnek bir davranışla bu referandumda "Evet"lerin fazla çıkması için canını dişine takıp çalışmış ve MHP örgütünü "Evet"e yönlendirmiştir. Eğer siz bir AK Partili olarak "MHP'liler gereken miktarda evet oyu verdiler mi" benzeri çeşitlemelerle bu tarihi ittifakın önemini yok sayarsanız, Gezi zekalılar gibi yanılgılara düşersiniz.

Erdoğan bir güvencedir
Bu referandumla yürürlüğe giren yeni sistemin gerçekleşmesi için kısa ve uzun vadede yapılacak çok iş var... Ayrıca sistemin yenilenmesinin ötesinde, Türkiye'yi bekleyen sayısız iç ve dış sorun var. Tüm gelişmelerin merkezinde ise, referandumla bir nevi güven tazelemiş olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bulunması rahatlatıcı bir olgudur. Erdoğan'ın bilinen kararlılığı ve üslubu, bizi bekleyen sorunların üstesinden gelebilmemizde en önemli katkıyı sağlayacaktır.
Şimdi sıra normalleşme ve demokratikleşmeye öncelik vermektedir.

  • Abone ol