Adnan Ersöz asker .13 Ekim 1991 günü İstanbul Göztepe'deki evinde silahlı saldırıya maruz kalarak hayatını kaybetmişti. Olayı, DEV-SOL üstlendi.


Ahmet Taner Kışlalı siyaset bilimci, siyasetçi (eski bakan), yazar ve öğretim üyesi. Kışlalı, 21 Ekim 1999 günü evinin önündeki 06 GK 377 plakalı aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hastaneye kaldırıldı. Orada öldü


Ali Gaffar Okkan 24 Ocak 2001 de Diyarbakır Emniyet Müdürü iken halen fâili meçhul olan bir suikast sonucu öldürülmüş polis müdürü.


Bahtiyar Aydın asker. JİTEM adına çalışan itirafçılar tarafından öldürüldüğünü iddia edildi. Genelkurmay ise JİTEM iddialarını reddetmekte Aydın'ın PKK tarafından öldürüldüğünü savunmaktadır. Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993'de Beechcraft B200 King Air tipi uçağın henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybetmiş, sonra da Bahtiyar Aydın, Rıdvan Özden gibi Bitlis'in ekibi içinde yer alan bazı yüksek rütbeli askerler görevi başında yaşamını yitirmişti. .


Korgeneral Hulusi Sayın asker. Başbakanlık baş müşavirliği görevini ifa ederken 30 Ocak 1991tarihinde Ankara'da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu ölmüştür. Suikasti Dev-Sol Silahlı Devrim Birlikleri Örgütü adına üstlendi.


Kutlu Adalı Kıbrıslı gazeteci, şair ve yazar. 6 Temmuz 1996 günü evinin önünde vurularak öldürüldü. Kuzey Kıbrıs yönetimi makamlarının başlattığı soruşturma sonuç vermedi ve cinayeti kimin işlediği belirlenemedi.


Muammer Aksoy hukukçu ve siyaset adamı. 1961 Anayasasını hazırlayan komisyonun sözcülüğünü yapmıştır. Milletvekili Numan Aksoy'un oğludur. 1990 yılında, faili meçhul bir cinayet sonucu ölmüştür.


Musa Anter yazar, aydın ve şair. 20 Eylül 1992’de kimliği belirsiz şahıs ya da şahıslarca öldürüldü. Eski JİTEM elemanı Abdülkadir Aygan; Anter'in, kendisinin de içinde bulunduğu tim tarafından JİTEM için öldürüldüğünü söylemiştir


Necip Hablemitoğlu tarihçi, yazar. Evinin önünde uğradığı suikast sonucu 18 Aralık 2002 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Bu suikastın failleri halen bulunamamıştır.


Mustafa Taylan Özgür 1968 öğrenci hareketi liderlerinden, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nun kurucularındandır. ODTÜ öğrencisi Özgür, İstanbul Üniversitesi'nde katıldığı Öğrenci Birliği Kongresi sırasında güvenlik güçlerinin yaptığı baskında öldürüldü. Onu kimin öldürdüğü bugüne kadar aydınlanamadı.


Doç. Dr. Bahriye Üçok tarihçi ve siyaset bilimci, "İslâmî Hareket" adlı örgütün yoğun tehditlerini almaya başladığı konuşuldu. Üçok, 6 Ekim 1990 günü evine, Ekspres Kargo tarafından ulaştırılan ve gönderici olarak İlmî Araştırmalar Vakfı'nın göründüğü kitap kapısının önünde açmaya çalışırken, paketin içine yerleştirilmiş olan bomba nedeniyle öldü…


Uğur Mumcu gazeteci, araştırmacı ve yazar. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konan bombanın patlaması sonucu suikaste kurban giderek yaşamını yitirmişti


Çetin Emeç gazeteci. 7 Mart 1990'da işine gitmek üzere İstanbul Suadiye'deki evinden çıktığı sırada şoförü Sinan Ercan'la birlikte öldürüldü.


Zaman zaman anılırlar, anlatılırlar… Bazı ünlü faili meçhul isimler bunlar. Daha çok var bilirsiniz. Mesela Hakkari'den Tunceli'ye uzanan coğrafyada kimliği belirsiz binlerce ceset… Kimliği ve faili! Hızla ve topluca gömülen.


1979 yılında suikasta kurban giden Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi İzet diyor ki; "Bizim mahkumiyetimiz sona ermedi. Özgürleşemedik, buradayız" O sıralarda medyanın düşüncesi ne; ‘’ Ağca'yı yarışma programına davet etmek’’
Karanlık dönem...


İzet, "Eski dönem, yeni dönem bu karanlık cinayetler hakkında kim ne biliyorsa tanıklığını getirmek zorunda değil midir? Sormadıklarımız ve cevaplamadıklarımızla birlikte hepimiz ortak bir suçu paylaşmış sayılmaz mıyız? Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Sayın Genelkurmay Başkanı, birlik ve güvenliğimizden sorumlu bütün kurumların yöneticileri; acaba bu soruların cevabını hep birlikte, sakince arasak bulabilir miyiz?" diye konuşmuştu duyan oldu mu?


Nükhet İpekçi İzet kim bilen var mı? Ben yazayım hemen, babası öldürülen bir kız çocuğu, nasılsa memleket yetimlere öksüzlere alışkın. Kayıba da alışkın.
Oğlum kayıp! Ne zamandır ana? Oldu bi 30 yıl!


Kadın, o yaşlı başlı halinle memelerini açıp eylem yapmazsan televizyona çıkamazsın.


Bir de İbrahim Tatlıses suikasti var! Geçmiş olsun seveni çok, hayranı çok. Her kesim akın akın hastane ziyaretinde. Kim, nerede, nasıl, sorular yanıt buldu… Asena hastaneye girdi mi yoksa dışarıda arabasında mı Yasin okudu? Bak sen? Olay, can çekişen insanları didiklemeye bayılan akbaba medyanın oyuncağı da oldu…


Bunun adı ‘’Kandan ekmek yiyen vampir olmak’’

 

 


 


 

  • Abone ol