Nergis Demirkaya

gazeteduvar.com.trBookmark and Share

31 Mart akşamı İstanbul, Ankara değil Bursa konuşulacak!


22.3.2019 - Bu Yazı 1035 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 'Üç dönemdir AK Partili belediyelerce yönetilen Bursa’da, Bursalılar gülmüyor mu? İnsanlar mutsuz olsa neden aynı partiye bu desteği versin?' sorumuza Bozbey’in yanıtı, “İyi yapılmış olan her şeye teşekkür ediyoruz. Onlarla sorunumuz yok ama Bursa’nın birçok sorununun çözülmediği ortada. Hem bu sorunları çözme hem de Bursa’yı lider ve örnek kent yapma adına yola çıktık." oldu.

…Türkiye 31 Mart akşamı İstanbul, Ankara’yı bırakıp Bursa’yı konuşacak. Bursa’da neler olmuş diyecek…

Bu iddialı sözler 20 yıl Bursa Nilüfer İlçe Belediyesi’ni yönettikten sonra bu kez Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Mustafa Bozbey’e ait. Bozbey’in iddialı sözleri yaşadığı ve bir ilçesini yönettiği kentteki izlenimine dayanıyor. Ama Bozbey’in sözlerini AK Parti ve CHP de anketlere dayanarak bir ölçüde doğruluyor. Daha bir hafta önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Son gelen anket sonuçlarına inanamadık. “Acaba anketörlerde mi sorun var, hatalı mı yapıldı’ diye kaygıya kapıldık. Ama ölçtüğümüz bütün sonuçlar birbirine yakın” demişti. Hafta içi görüştüğümüz bir AK Parti yöneticisi de bu tabloyu doğruladı, kendilerine gelen anketlerde de Bursa’da başa baş bir yarış göründüğünü söyledi.

AK Parti de CHP de bu sonuçlara şaşırmakta haklı. Çünkü 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin yüzde 49.6 oyla kazandığı belediye başkanlığı yarışında CHP’nin oyu yüzde 28.7 olmuştu. 16 Nisan Anayasa referandumunda yüzde 53.2 “evet” çıkan kentte 24 Haziran seçimlerinde ise AK Parti CHP’yi ikiye katlamıştı. 8 ay önceki seçimde CHP yüzde 22.7, AK Parti yüzde 46.2 oy alırken Cumhur İttifakı yüzde 56.9, Millet İttifakı oyu yüzde 36.9 oldu.

Son gelen anketlerde sürpriz yaşanma olasılığı üzerine tabloyu yerinde görmek için Bursa’ya yola çıktık. Bizi ana meydanlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin Belediye Başkanı ve yeni dönemde de adayı Adayı Alinur Aktaş’ın fotoğraflarının yer aldığı dev pankart ve afişler karşıladı. CHP’nin adayı Mustafa Bozbey’in afiş ve pankartları ise daha çok yönettiği Nilüfer Belediyesi sınırlarındaydı. Kentte AK Parti ağırlığı dikkat çekerken meydanlardaki seçim ofislerinde bir eşitlik vardı. Bir tarafta CHP’nin diğer tarafta AK Parti’nin broşür dağıtan küçük ofisleri yan yana duruyordu.

.

SANIRIM BAKANA YANLIŞ BİLGİ VERMİŞLER

Bursa’da ilk durağımız CHP-İYİ Parti’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in Kapalıçarşı’daki programı oldu. Ziyaret öncesi sohbet olanağı bulduğumuz Bozbey’e ilk sorumuz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Bursa’yı bir dolaşın. En geri kalmış ilçesi Nilüfer. Çünkü belediyecilik bakımından en geri kalmış yer” sözleri oldu. Bu sözleri gülümseyerek karşılayan Bozbey, Nilüfer ilçesinin insanı gelişmişlik endeksine göre Türkiye’de beşinci, Bursa’da tek belediye olduğunu, en son bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Shining Star Awards 2019 Ödülleri’nde “Yılın Mutlu İlçesi” ödülünü aldığını anlattı. Nilüfer Belediyesi’nin katılımcı belediyecilik, demokrasi, şeffaflık, hesap verebilirlik gibi birçok alanda Türkiye’ye örnek, model bir kent yönetimi uyguladığını söyleyen Bozbey, “Sanıyorum bakana yanlış bilgi verdiler ya da Sayın Bakanın dili sürçtü. Bilemiyorum Bursa’da nereye götürdüler ama inşallah Sayın Bakanı Nilüfer’de ağırlarız. Nilüfer’de neler yapıldığını yerinde görürse daha doğru olur” dedi.

Polemiğe girmek istemeyen Bozbey kendinden emin, “Bizim Nilüfer’de 20 yılda ne yaptığımızı Bursalılar biliyor. Nilüfer’in nereden nereye geldiğini, hangi hizmetlerin yapıldığını, bugün nasıl eğitimin, kültür sanatın merkezi olduğunu anlatmaya gerek yok. Yapılan araştırmada ilçe sakinlerinin yüzde 86’sı Nilüfer’de yaşamaktan mutlu olduğunu söylüyor. Onun için büyükşehir yolculuğumuzda en büyük desteği bunu bilenlerden görüyoruz. Nilüferliler diğer ilçelerde yaşayan akrabasını, eşini dostunu arayarak bizleri onlar anlatıyor. Şimdi 20 yılda yaptıklarımızı 31 Mart’tan sonra Bursa’da yapmaya başlayacağız ve Bursa da gülümsemeye başlayacak” dedi.

.

BURSALILAR GÜLMÜYOR MU?

Peki üç dönemdir AK Partili belediyelerce yönetilen Bursa’da, Bursalılar gülmüyor mu? İnsanlar mutsuz olsa neden aynı partiye bu desteği versin? Sorumuza Bozbey’in yanıtı, “İyi yapılmış olan her şeye teşekkür ediyoruz. Onlarla sorunumuz yok ama Bursa’nın birçok sorununun çözülmediği ortada. Hem bu sorunları çözme hem de Bursa’yı lider ve örnek kent yapma adına yola çıktık. Bilgi birikimimiz, projelerimiz var. Ekibimiz hazır. Bursa dağı, ovası ve deniziyle inanılmaz güzel bir kent ama bu değerleri bütünüyle ortaya çıkarılmış değil. Osmanlı’nın ilk başkentinin tarihsel değerleri bir hikayeye dönüştürülmediği için hak ettiğimiz turisti çekebilmiş değiliz. İnanarak söylüyorum. Bursa Türkiye’nin değil dünyanın en güzel kentlerinden biri. Bu güzel kenti bilgi ve birikimimizi yansıtarak örnek, lider bir kent yapmak istiyoruz. Betonlaşan Bursa’yı yeniden “yeşil Bursa”ya dönüştürmek istiyoruz” oldu.

BÜTÜN ÇİÇEKLERİ KOPARABİLİRSİNİZ AMA BAHARI ENGELLEYEMEZSİNİZ

Bozbey’e seçim meydanlarında her gün daha da sertleşen konuşmaları hatırlatıp, Bursa’daki havayı sorduk. “Biz böyle değiliz, olmayacağız” diyen Bozbey, “Biz sadece yapacaklarımızı anlatıyoruz. Ben Bursa’nın ve Bursalıların adayıyım. Bursa’yı çok iyi tanıyorum. Bursalılar da beni çok iyi tanıyor. Neyi yapacağımızı çok iyi biliyor çünkü yaptıklarımızı biliyor” dedi. Bozbey, rakibi AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın kendisiyle ilgili eleştirilerine de sadece “Bütün çiçekleri koparabilirsiniz ama baharın gelişini engelleyemezsiniz” yanıtı vermekle yetindi.

EN İYİ ANKET SOKAK

.

Yapılan anket sonuçlarını sorduğumuz Bozbey, “Herkes bir şey söylüyor ama en iyi anket sokak” diyerek bizi esnaf gezisine davet etti. Yaklaşık 1-1.5 saat süren gezisinde sokağı birlikte gözlemleme şansı yakaladık. Bursa’nın tarihi Kapalıçarşı’sındaki ziyaretlerde Bozbey’e ilgi yüksekti. Nilüfer ilçesinde oturan bir kadının, “Bizi niye bırakıyorsunuz başkan” serzenişi, “Tüm Bursa’yı Nilüfer yapacağız” sözüyle karşılandı. Bir genç kadın, “Bu sefer oyumuz Bozbey’e. Annemle her gece dua ediyoruz” dedi. Ekonomik sıkıntı yaşayan esnaftan, “İflasın eşiğine geldik, oyumuz size”, “Başkanım bizi bunlardan kurtar” diyenler oldu. En çok kullanılan cümle, “İnşallah sürpriz olacak. İnşallah bu sefer olacak” cümleleriydi.

PARTİ DEĞİL ADAY KAZANACAK

AK Parti’ye oy verdiğini söyleyen bir seçmen, “Değişsin artık. Yeter. Mustafa Bey Nilüfer’i Nilüfer yapan. Bursa daha güzel olabilir” dedi. Oyunu kendisi gibi değiştirecek birçok kişi olduğunu söyleyen seçmen, “Parti değil aday kazanacak” yorumu yaptı. Esnaf ziyaretinde Bozbey’e oy vermeyeceğini söyleyenler de oldu. Bir seçmen “Ben karşıt görüşüm. Ama size yine de başarılar” derken, AK Parti’ye oy vereceğini söyleyen bir başka seçmen, “Başkan söz ver Bursaspor için gerekeni yapacaksın değil mi” dedi, istediği sözü de aldı. Oy vermeyeceğini söyleyenlerin dahi sıcak karşıladığı Bozbey’in Kapalıçarşı turunda Bakan Çavuşoğlu’nun “Nilüfer en geri kalmış ilçe” sözlerine de göndermeler vardı. Bir kadın seçmen AK Parti tarafından yönetilen ilçeleri hatırlatarak, “Yanlış yeri gezmiş, Yıldırım ile karıştırmış” dedi.

OLACAK, O SENE BU SENE

.

“Bursa, Ankara. Bir mucize gerçekleştireceğiz” diyen bir seçmene Bozbey’in yanıtı, “Olacak bu iş. O sene bu sene” oldu. CHP’nin seçim kampanyasının ana sloganı “Mart’ın sonu bahar” da sıklıkla el sıkılan vatandaşların dilindeydi. Bozbey’in belediye başkanlığı yaptığı Nilüfer ilçesinde oturan bir seçmen de Bozbey’in Nilüfer’de kullandığı “Gülümseyin Nilüferdesiniz” sloganını hatırlatarak, “Bursa’nın girişlerine “Gülümseyin Bursa’dasınız tabelası asın” önerisinde bulundu.

SİZİN KIYDIĞINIZ NİKAHIN KIZI

Bir kentte 20 yıl belediye başkanlığı yapınca binlerce insanın hayatına dokunmanız da kaçınılmaz. Doğma büyüme Bursalı olan Bozbey’in de 20 yıllık belediye başkanlığında kıydığı nikahın sayısı muhtemelen bilinmiyordur. Kapalıçarşı’da Bozbey’le fotoğraf çektiren bir kadın seçmenin küçük kızı ile başkanı tanıştırırken söylediği “Sizin kıydığınız nikahın kızı” sözü de bunun somut bir örneği oldu.

SELFIE DEĞİL GÖR-ÇEK

Bu arada Bozbey’in “profesyonel bir selfie’ci” olduğunu da belirtelim. Fotoğraf çektirmek isteyen hiç kimseyi kırmayan Bozbey, bu işte öyle ustalaşmış ki yakın çalışma arkadaşları 400 kişiyi bir kareye sığdırmayı başardığını söylüyor. Ama başkanın selfie ifadesini kullanmadığını da belirtelim. Bozbey’in tercihi ne “selfie” ne de Türk Dil Kurumu’nun önerdiği “Özçekim”. Bozbey “Gör-çek” diyor.

HALKIN ANKETİ YÜZDE 98

“En iyi anket sokak” diyen Bozbey’e gezinin sonunda “Anket nasıl sonuçlandı” diye sorduk. Bozbey gülümseyerek, “Halkın anketi çok iyi. 1-2 fire verdik. Yüzde 98. 20 yıldır nasıl Nilüferlileri gülümsettiysek, 31 Mart’tan sonra da Bursalıları gülümseteceğiz” dedi. Bozbey iddialı ama istediği sonuca ulaşamadığında, kazanamazsa ne yapacak? Bozbey’in bu soruya yanıtı da iddialı oldu, “Kazanacağız. Öyle bir şey yok. Kesin. Türkiye o akşam İstanbul, Ankara’yı bırakıp Bursa’yı konuşacak. Ne olmuş Bursa’da diyecekler” dedi.

DEVLET HEYETİNDEN ÇARŞI ZİYARETİ

Bursa’ya giderken AK Parti’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile de görüşme talebinde bulunduk. Aktaş’ın programının yoğunluğu nedeniyle röportaj talebimiz karşılık bulmadı. Aktaş’ın bir seçim programını izleme isteğimiz de şehir merkezine çok uzak yerlerde bulunacağı gerekçesiyle reddedildi. Ama Aktaş’ı aynı gün biraz nefes almak için oturduğumuz şehir merkezindeki Koza Han’da görme şansı yakaladık. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın bulunduğu heyetle bir açılış töreninden gelen Alinur Aktaş bir süre “devlet heyetiyle” Bursa çarşılarında dolaştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Vali ve belediye başkanından oluşan heyete çok sayıda güvenlik görevlisi ve koruma eşlik ediyordu. Fuat Oktay uğradıkları bir çarşıda ikram edilen salebi içti, daha sonra küçük bir dinlenme alanında kızının düğünü için Balıkesir’den Bursa’ya alışveriş için gelen bir ailenin ikram ettiği simitleri yedi, ayran içti.

.

BAŞKAN SİZE EMANET

Görevlilerin içinde oyuncak bulunan büyük çantalarla eşlik ettiği çarşı gezisinde çocuklara oyuncak bebek, araba; gençlere satranç takımı hediye edildi. Ziyaret edenler devlet yönetiminde yer alan üst düzey kamu görevlileri olunca Bozbey’in ziyaretinden farklı olarak talepler daha öndeydi. Bir babaanne torunları için kreş istedi, “Oy vereceğiz tabii. Yoksa istemeye yüzümüz olmaz” dedi. Bir anne çocukların güvenliği için parklara kamera konulmasını istedi. Fırsat bu fırsat diyen bir genç kadın ise çantasından çıkardığı CV’yi uzattı, iş için yardım istedi. Genç kadının talebiyle Belediye Başkanı Alinur Aktaş ilgilendi, CV’yi çalışma arkadaşlarına vererek, bir şirketle görüşülmesini istedi. Devlet heyetinin çarşı gezisi Alinur Aktaş için, “Başkanı size emanet ediyoruz” sözleriyle son buldu.

“Bursa İçin Canla Başla” sloganı ile kampanyasını yürüten Alinur Aktaş’la görüşme şansımız olmadı ama yakın çalışma arkadaşları başkanlık yarışını başa baş gösteren anketleri çok gerçekçi bulmadıklarını söyledi. Aktaş’ın ekibine göre “Bursa AK Parti ile yola devam” diyecek.

AK Parti-MHP adayı Alinur Aktaş ile CHP-İYİ Parti’nin ortak adayı Mustafa Bozbey arasındaki rekabetin nasıl sonuçlanacağını 31 Mart akşamı göreceğiz. Aradaki büyük oy farkı kapanır mı bilinmez ama birçok seçmen Bursa’da parti değil aday seçimi yapılacağını, bu nedenle Bozbey’in şansının bulunduğunu söylüyor.

Bursa’da geçirdiğimiz bir gün içinde AK Partili bir il başkanının Millet İttifakı’nı destekleyenler için “Bu sokaklarda, mahallelerde gezme şansı olmayacak” sözlerini, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’nin Ankara ve İstanbul adayları Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’ndan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ndan nefret ediyorum” demelerini istemesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İYİ Parti lideri Meral Akşener’e “Birileri şu an cezaevinde süre dolduruyor aynı yola sen de düşebilirsin. Milletvekili de değil. Onunla hemen hesaplaşacağız. Onun hesabı ağır olacak” sözlerini duyduk. Seçim sürecinde bu açıklamalara her gün bir yenisi eklenirken ana hedefi “bir kent halkını gülümsetmek” olan Mustafa Bozbey’in vaadi belki de bugünün en değerli ve büyük vaadi olabilir.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
9.01.2021
Akşener: Seçime 15 gün kala 'istifa et' diye telefonlar açıldı
11.11.2020
AK Parti’de 'Cumhurbaşkanlığı raportörlüğü' rahatsızlığı
6.11.2020
Esnek çalışma modeline 'yeniden müzakere' arası
16.09.2020
Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu ne konuştu?
21.07.2020
AK Parti üye sayısını 5 ayda 100 bin artırdı
9.07.2020
AK Parti’de kabine değişimi beklentisi
29.05.2020
AK Parti’de transfer yasağı için 'İstanbul seçimi gibi olur' endişesi
28.05.2020
Erken seçim senaryoları: 'Keşke yapılsa, memnun oluruz'
30.01.2020
Babacan’ın parti kuruluş takvimi: Yakında!
10.01.2020
CHP kadroları da programı da yeniliyor
16.11.2019
AK Parti Davutoğlu'na ders oldu, yapılanma değişecek
11.10.2019
Davutoğlu'nun partisinin ideolojisi 'adalet' olacak
7.10.2019
Babacan ekibinden ittifak yanıtı: Koalisyon için bu kadar zahmete girilmez
16.05.2019
Akşener: İstanbul'un rantı için kendini koydu tartıya!
25.3.2019
Antalya: AK Parti'nin 'yıkılmaz' denen duvarları tırmalanıyor
22.3.2019
31 Mart akşamı İstanbul, Ankara değil Bursa konuşulacak!
21.12.2018
2014'te konkordato, 2019’da iflas
7.12.2018
Partilerin yerel seçim durum raporu - II
28.11.2018
CHP-İYİ Parti ittifakı: Ankara olmazsa zor olur!
26.11.2018
Partilerin yerel seçim durum raporu
23.11.2018
İnce’nin önündeki engel Akşener mi?
14.11.2018
İYİ Parti’den yerelde kâr maksimizasyonu hesabı
12.11.2018
Meclis 'sivil ölüm' yasasını görüşecek
9.11.2018
Af teklifini gündemden düşürme planı!
5.11.2018
Pervin Buldan'ın ekim ayı hakkı doldu!
29.10.2018
Teklif çok niyet yok!
24.10.2018
İttifaktaki çatlak CHP’nin yüzünü güldürecek
22.10.2018
Dünya 5’ten, AK Parti 4’ten büyüktür!
16.10.2018
'Varlık Fonum var ama bankada hissem yok!'
12.10.2018
'İttifak' günleri: Sürprizlere açık olun!
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive